Cormac McCarthy

americká, 1933 statistiky · web

Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 12 knih

Komentáře (7)

Přidat komentář
Longin
27.05.2016

někdo to bude brát jako pokus o flame, ale mě tenhle autor přijde neskutečně přeceňovaný...úplně stejnej pytel se roztrhl se Skandinávskou tvorbou.

Francoa
22.01.2015

Přečetl jsem od autora tři knihy Všichni krásní koně byla nejlepší, ale stejně mi to neláká pustit se do další.Nevím jestli je to překlady nebo autorem?Jeho popisy krajiny mi moc nezaujaly, měl jsem chuť je přeskočit, ale vzhledem k poznání autora jsem to neudělal.

betys6914
25.08.2014

Po přečtení "Dítě boží" jsem moc nevěděla co si myslet, ale nakonec mi došlo, že tenhle autor, to je něco pro mě!

GrasselováL
08.08.2014

"Zapomeneš, co si chceš pamatovat, a pamatuješ si, co chceš zapomenout" ...Pan Spisovatel!

polarni.kun
07.02.2013

Co napsat? McCarthy je frajer.

JP
01.07.2012

Syrovost a odstup.
Detaily.
Násilí.
Neodvratitelnost konce.

Cormac McCarthy moc dobře ví, jak psát, jaká slova použít a jak sám říká, radši si povídá s odborníky a vědci, než aby zabíjel čas s ostatními spisovateli nad nějakým filozofováním u čaje. Minimalismus jeho dílům vskutku sluší, ale i přesto nemůžu říct, že by psal něco jednoduchého, už od pohledu musí být všem hned jasné, že jde o díla neuvěřitelně komplexní a že Cormac je možná jeden z mála spisovatelů, který přesně ví o čem píše a taky proč, možná proto, že se ke knize staví jinak, než většina spisovatelů a to sice jako k určité formě vědeckého projektu. Navíc vychází i velmi často ze skutečných událostí (chystaný Suttree, Krvavý poledník, Dítě boží - právě tyhle díla mi od něj sedí nejvíc). Vidím ho, jak dělá měsíce výzkum na danou látku, navštěvuje místa, snaží se sehnat informace, ne přes internet, ale postaru, zkoumá a pátrá. Pak sedne, den, co den a píše, píše a píše, přepisuje, přepisuje, přepisuje, dokud to nedopiluje do formy, která se mu přesně líbí. A to je podle mě taky důležité, jako tvořící člověk můžete po mém stylu buďto dlouho čekat... a pak, až "TO" přijde, hodně naráz dřít, dokud "TO" máte (nedoporučuju) a nebo, jako můj kamarád kytarista, prostě hrát, hrát, hrát, dokud nezjistíte, že tohle je to ono, co hledáte. Nejvíc se mi líbí, jak i přes neúspěch u čtenářů pokračoval v McCarthy ve psaní a vlastně ho to vůbec nebrzdilo, takhle se alespoň stojí za vlastní prací a navíc ten poměr knih, pokud počítáme čistě spisovatelskou dráhu, tak "jen" deset (ale neberte mě špatně, já jsem naopak právě ten kdo je rád za každýho spisovatele, co moc nepíše), jde vidět, jak zvítězila kvalita nad kvantitou, což se naprosté většině dnešních spisovatelů povedlo maximálně obráceně. A nebudu je jmenovat.

McCarthy je ztělesněním toho, co v literatuře hledám, tvůrce mnohovrstevnatých děl s podtextem, zasazeným a vycházejícím z reálných historických událostí, tvůrce, který na sobě pracuje a tvoří příběhy, které jsou hodny zapamatování. Snad jen škoda, že se do předních příček čtenářů dostávají jeho poněkud průhlednější a mdlejší, přesto stále neoddiskutovatelně kvalitní, věci.

asam
07.01.2012

Mistr poutavého vyprávění.Popis nehostinné krajiny je tak věrný, že si ji dokážete představit Ve všech románech vás provází neustálé hledání dobra a zla, potkáváte se se svéráznými, občas až groteskními postavami. Za pochvalu stojí i překlady všech románů do češtiny, které nic neubraly na autorově skvělém vypravěčském umění.