Tahle země není pro starý

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Po „existenciálních westernech“ Všichni krásní koně (č. 1995) a Hranice (č. 1997) vydal sedmdesátiletý, cenami ověnčený americký spisovatel Cormac McCarthy v r. 2005 své další románové dílo – Tahle země není pro starý, žánrově označované za „morální thriller“. Jeden muž najde šťastnou náhodou na poušti v kabele pohádkovou hotovost, výsledek války drogových gangů. Od té chvíle ho i s jeho manželkou, která se odjede skrýt ke své matce, začne pronásledovat ten, kterému peníze patřily, a všem třem je na stopě celkem stoicky uvažující šerif – těm dvěma chce život zachránit, třetího dopadnout. Netradiční detektivní příběh ve stylu „noir“ z texasko-mexické hranice se ve svém průběhu plní policistovými meditacemi na téma láska, krev a občanská povinnost. Cormac McCarthy bývá označován za jednoho z nejtemnějších žalobců současného stavu americké společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/1765/tahle-zeme-neni-pro-stary-dzh-1765.jpg 4.3455
Žánr:
Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno:, Argo
Orig. název:

No Country for Old Men (2005)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (57)

Kniha Tahle země není pro starý

Přidat komentář
lachtan77
03. června

Něco tak strohého, ponurého a přesto zajímavého může napsat jen McCarthy.Jeho styl vyprávění buď musíte milovat nebo nenávidět. Já to mám tak ...... tohle je moje třetí kniha od něj a už pošilhávám po další

Silmarien
10. dubna

Surová, ako tá krajina, ktorá nie je pre starých. Urobené rozhodnutia, nesprávne výbery, zmierenie sa so životom aj situáciou. Boj aj odvaha urobiť nevyhnutné. Starý detektív ešte stále túžiaci zachrániť spoločnosť zosobnenú tými "svojimi" ľuďmi.
McCarthy sa nehrá, ale vy až do konca dúfate, že by to mohol byť vtip, že sa všetko skončí inak. Ale nikdy to tak nie je. Je to len tak, ako to má byť.

ZÓNA
17. března

Dalo by se napsat - neobyčejná gangsterka.
Neobyčejná pro svůj osobitý styl, kdy vás celým příběhem provází morální vypravěč a odhaluje před vámi celý svůj život, pocity, svědomí i karmu.
Děj je drastický. Je plný zbraní, vražd, zabíjení. A vše dopadne tak, jak nechcete. Tedy doufám... :-)
McCarthy je mistr ponuré literatury. Moc optimismu v jeho románech nalézt nelze.
Tato kniha se čte snadno. Vtáhne vás a nepustí. Nezapomenete na ni, ani když se právě probouzíte.
A přitom by první myšlenka měla být optimistická.
S McCarthym v podvědomí nebude. To si pište...

StephenKingje
12. března

Dobře, teď se konečně můžu veřejně prohlásit za člověka, jenž je závislý na Cormacu McCarthym. Muž, který získal za geniální román Cesta Pulitzerovu cenu a od něhož jsem přečetl již čtyři knihy. Čtvrtá kniha byla právě tahle, jež byla velmi úspěšně zfilmována vskutku skvělými režiséry Coenovými. Film jsem neviděl, tudíž nemohu srovnávat, ale jestli je film alespoň podobně laděný jako kniha, tak to snad nemohl zkazit ani nějaký Ed Wood. Každopádně, Tahle země není pro starý…

Co na McCarthym obdivuji nejvíc jsou dialogy. Ať už v nanejvýš zajímavé hře Vlak Sunset Limited či taktéž velmi jednoduché a depresivní dialogy v Cestě. V Tahle země není pro starý jsou tyhle dialogy prakticky dokonalé. Skvěle se čtou, jsou dostatečně hluboké abyste se nad nimi tak trochu pozastavili a přemýšleli a pouze podtrhují také jinak skvělý příběh s velmi působivými scénami, litry krve, až ironickým vyzněním a skvělými postavami. Takhle má vypadat kvalitní krimi-thriller.

HODNOCENÍ: 9,5/10

ibs
27. ledna

TAHLE ZEME NENI PRO STARY, McCarthy
(angl original: NO COUNTRY FOR OLD MEN)
pribeh vykresleny uplne tak inak, zrejme typicky “mccarthovsky” styl, velmi dobry musim uznat, dialogy usecne a jednoduche, citalo sa to velmi dobre, co vsak bolo najviac- kapitoly v kurzivach, uvazovanie jedneho z hlavnych hrdinov (uz ta prva kapitola ????????)... za mna vyborneeee...
ps vysla i v slovencine v Slovart vydav., preklad je vsak dost na zaplakanie, nema to ten smrnc:) a ceska verzia ma aj grafiku obalky vystiznejsiu????

hnusák
23.12.2018

O mnoho lepší než film a oceňuji i používaní hovorové mluvy, to je pecka.

inmax
21.12.2018

Ke knize jsem přistupoval s matnou znalostí filmu, kdy jsem moc nevěděl o čem to je ale Chigurh pro mě měl celou dobu tvář Bardema a šerif Tommy Leeho Jonese.
Moje druhá kniha McCartyho, ze kterýho se stává můj oblibený spisovatel.
Kdepak, tady se happyend nekoná a medajle za zásluhy nikdo nerozdává. Sirová, často brutální a depresivní.. jo fajn kniha :)

Brooksie
27.09.2018

Ďalší skvelý McCarthyho zárez. Jeho štýl písania je trochu náročnejší na čítanie, ale kto sa naň napojí bude bohato odmenený. Slovami skromný, ale podstatu vystihujúci opis miesta, brilantne vyprofilované postavy (hlavne šerif Bell a psychopat na pohľadanie Chigurh, hlavný hrdina Moss ma až tak nezaujal) a lahodné dialógy a monológy. Skvelá kniha, ale oproti Krvavému poledníku predsa len trochu stráca.