Tahle země není pro starý

Po „existenciálních westernech“ Všichni krásní koně (č. 1995) a Hranice (č. 1997) vydal sedmdesátiletý, cenami ověnčený americký spisovatel Cormac McCarthy v r. 2005 své další románové dílo – Tahle země není pro starý, žánrově označované za „morální thriller“. Jeden muž najde šťastnou náhodou na poušti v kabele pohádkovou hotovost, výsledek války drogových gangů. Od té chvíle ho i s jeho manželkou, která se odjede skrýt ke své matce, začne pronásledovat ten, kterému peníze patřily, a všem třem je na stopě celkem stoicky uvažující šerif – těm dvěma chce život zachránit, třetího dopadnout. Netradiční detektivní příběh ve stylu „noir“ z texasko-mexické hranice se ve svém průběhu plní policistovými meditacemi na téma láska, krev a občanská povinnost. Cormac McCarthy bývá označován za jednoho z nejtemnějších žalobců současného stavu americké společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1765/big_tahle-zeme-neni-pro-stary-dzh-1765.jpg 4.3630
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Argo

No Country for Old Men, 2005

Kniha Tahle země není pro starý

Mayaku

Excelentní kniha, které se již v roce 2007 dostalo neméně kvalitního filmového zpracování. Brilantní nekompromisní text, působivý - místy až nervy drásající - ve své strohosti bez zbytečného patosu a póz. A Chigurh? Jeden z nejlépe napsaných psychopatů ever. Geniální čtenářský zážitek.

MOu598

Zlákalo mne výborné hodnocení knížky na obálce. A četla jsem a četla. Nešlo se odtrhnout, i když mi běhal mráz po zádech a místy se mi zvedal žaludek. Tak málo slov a řečeno vše potřebné. Konec už tak neplynul. Ale jinak super.
Citát: "Člověk si nadno něco nalže. Namluví si to, o chce slyšet."

TwoFace
09.11.2021

Moc rád bych dal plnej počet. Film mě bavil moc, a vůbec jsem netušil, že je podle knihy. Teď díky Cestě jsem objevil pana McCarthyho a dal si Tuhle zemi. Jenže - trochu jsem se ztrácel v postavách. Trochu v dialozích. Chvílemi jsem ani nedýchal. Chvílemi to byla nuda. Ale těch druhých bylo naštěstí míň. Tak nakonec 80 %.

Ales.BD
20.09.2021

Při nejlepší vůli jsem v tom ten geniální morální thriller nenašel. Jednoduchý nezajímavý děj, sem tam dobrá hláška. Plno mudrování o setrvalém úpadku společnosti a děsivá halda beznaděje. Obdiv k vraždícímu psychopatovi nechápu. Lepší než ceněný film taky o moc není, protože ten je tak věrný předloze, že působí úplně stejně.

coquus
16.09.2021

Na jedné straně svižné vyprávění plné brutální akce, na druhé spousta úvah a filozofování, které však šly úplně mimo mně. To vše namíchané sice v rozumném poměru, avšak výsledek mě ničím neoslovil.

To je špičák z divočáka.
K čemu ho nosíš?
Neni muj. Někdo si ho u mě nechal.
Někdo v sukni?
Ne, někdo v hrobě.

Radous
10.09.2021

Tenhle titul mi kdysi uvízl v hlavě, těžko říct, kdy to bylo či z čeho to vzešlo. Nicméně v pořadníku už je to kupu let. Popravdě jsem ale zaraženej, že je to relativně "mladá" záležitost (alespoň tak vnímám vše, co je kořenama po roce 2000)! Tak jako tak, byla to kvalitní volba. Je to skutečně, jako když člověk sleduje film. Krátké kapitoly to neskutečně čtivým, stejně tak samotný překlad, respktive jeho forma - s přímou řečí bez uvozovek celý text tak nějak zajímavě splývá a zrychluje. S tím jsem se asi ještě nesetkal. Proklady úvahami jednoho z hlavních protagonistů mají taky hodně do sebe. A nečekejte klišé (přiznám se, přeci jen to jedno bych tam uvítal). Top kvalita!

irskádívka
26.08.2021

Zvláštní kniha, příběh, hrdina i autor. V knize je mnoho akce, napětí, mnoho naznačeného a mnoho nevysloveného. Akční příběh propletený myšlenkami o smyslu života a o tom, co je správné a co ne, aniž by autor sklouzl k poučování a plytkým frázím.
Je to směs, která čtenáře musí strhnout, zaujmout a upoutat. Díky autorovi.

Hannibal92
25.08.2021

(+ SPOILER) Konecne kniha, do ktere neni nasilim nacpana milostna zapletka, ani nezbytny happy end. I kdyz je to dost ponury pribeh, tak se cte skvele, zbytecne se netahne a obsahuje spoustu akce. Skvela kniha