Tahle země není pro starý

Tahle země není pro starý https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1765/bmid_tahle-zeme-neni-pro-stary-dzh-1765.jpg 4 782 115

Po „existenciálních westernech“ Všichni krásní koně (č. 1995) a Hranice (č. 1997) vydal sedmdesátiletý, cenami ověnčený americký spisovatel Cormac McCarthy v r. 2005 své další románové dílo – Tahle země není pro starý, žánrově označované za „morální thriller“. Jeden muž najde šťastnou náhodou na poušti v kabele pohádkovou hotovost, výsledek války drogových gangů. Od té chvíle ho i s jeho manželkou, která se odjede skrýt ke své matce, začne pronásledovat ten, kterému peníze patřily, a všem třem je na stopě celkem stoicky uvažující šerif – těm dvěma chce život zachránit, třetího dopadnout. Netradiční detektivní příběh ve stylu „noir“ z texasko-mexické hranice se ve svém průběhu plní policistovými meditacemi na téma láska, krev a občanská povinnost. Cormac McCarthy bývá označován za jednoho z nejtemnějších žalobců současného stavu americké společnosti.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

No Country for Old Men , 2005

zuzanka
14.08.2012 4 z 5

Z Chigurgha šla ve filmu větší hrůza, v knížce si o něm člověk mohl chvílema skoro i myslet, že je to celkem sympaťák. Ale jinak paráda, i když Všichni krásní koně mě chytla víc..

vhojta
11.07.2012 4 z 5

Dycky mě překvapí, jak se na mě koukaj. Jako kdyby se ráno probudili a nevěděli, jak se dostali tam, kde jsou.

Schválně jsem použil dvě věty z knihy, které ji hodně vystihují. Jsou o starých lidech, jejich životě a jejich fungování v dnešním světě. Autor nás zavede do Mexika - do centra drogového světa, do centra násilí a vražd, do země, která není pro starý. Děj se prolíná s memoáry místního šerifa, který rekapituluje svou životní cestu. Když jsem knihu dočetl, byl jsem dost rozpačitý. Proč je to takhle? Jak ho našel? Proč ho hledá? Kdo je zabil? Nic. Autor se detaily nezabývá a často se mi zdálo, že nejdůležitější části příběhu schválně přeskakuje. Pak mi došlo, že je to vlastně asi jedno. Mnohem důležitější je hloubka, do které se člověk musí s autorem potopit. Do hloubky vašeho života. Jen vy dva. Možná každý sám. Možná ne. Podle mne tato kniha není pro náctileté, a tak se musím vrátit (a určitě vrátím) za několik desítek let, kdy se budu mít kam potápět a budu moct svůj život trochu rekapitulovat a ohlédnout se zpět. Otázkou je, zdali má smysl se ohlížet. Jenže jedině tehdy mohu zjistit, jestli tahle země je, nebo není pro starý.

panjan
18.03.2012 5 z 5

V téhle knize se McCarthy ohlíží nostalgicky zpět, jak je patrné z názvu, velmi jednoduše říká, to co říkají moje rodiče, moje babička a nakonec to budu říkat i já: Jo za nás to bylo všechno jinak, lidi věděli co je to čest, měli jinou morálku a to vy už nepoznáte...Tahle země prostě neni pro starý. McCarthymu se tahle doba nelíbí a není sám. Ač si myslím, že autor je věčný cynik a pesimista, pak v této knize mi to nijak nevadilo, tady se trefil.

Bachy
04.03.2012 3 z 5

Omlouvám se předem všem McCarthyovcům (však se sám mezi ně řadím), ale tady až Coenové dovedli dílo k dokonalosti. Knížka "pouze" hezky utíká a odříkává události.

Francoa
02.01.2012 3 z 5

Jelikož jsem si minulí rok v různých časopisech i novinách četl jak vynikající spisovatel je C. McCarthy půjčil jsem si knihu v místní knihovně.Byl jsem zklamán.Nejvíce mi vadil styl psaní a pro mně některé nesmyslné dialogy.Také překlad některých slov ,až na konci knihy.Film se mi docela líbil.Chtěl jsem autora více poznat a proto jsem si vypůjčil knihu Všichni krásní koně ta byla o mnohem lepší.A teď čtu knihu Hranice.

nightlybird
21.12.2011 4 z 5

Tahle země není pro starý - ten název převzatý z prvního verše Yeatsovy básně Plavba do Byzance (už se těším, až si ji díky informacím HTO přečtu v překladu, v originálu na ni jsem krátký) mne vlastně k přečtení přivedl. Je to bezesporu zajímavá knížka. Podle obálky by jeden soudil na nějakou moderní variantu westernu – ale chyba lávky. Je tady sice nahozena scenerie Divokého západu a klíčoví hráči mají jakési obecné rysy hrdinů klasických westernů, je to ale jen vnější dojem. Při vlastním čtení zjistíte, že jde spíš o thriller, jehož letmo nahozené, přesto ale postupně docela dost psychologicky vykreslené postavy procházejí dějem způsobem, který je akceptovatelný a nepřechází do absurdností (i když třeba Chigurha je docela dost).
Mezi vlastní děj je vloženo 13 kapitol vzpomínek jednoho z klíčových hráčů, šerifa Bella, rekapitulujícího svůj život, které vlastní děj sice přibrzdí, přesto je ale pokládám za podstatnou součást knihy – navazuje to totiž zcela bezprostředně na název knihy (a tím na Yeatsovu báseň). Je to možná spíš ohlédnutí McCarthyho očima Bella a vlastní thriller je jen dodatečný bonus pro čtenáře, aby udržel jeho pozornost.Chápu ale nepochopení mladších čtenářů. Rekapitulovat život (a chápat rekapitulaci života jiného) může člověk opravdu až v okamžiku, kdy něco prožil a je tedy co rekapitulovat.
Kniha je napsána čtivě, líbila se mi úspornost a krátkost vět, kterými přesto dokáže autor velice dobře zachycovat scenérii pouště, náladu okamžiku (nejspíš také proto, že to sám neumím a mám tendenci se zaplétat do nekonečných souvětí), náročnější na pozornost jsou dialogy bez uvozovek, musel jsem si na to zvyknout. Nečetl jsem zatím žádnou knihu autora, netuším jestli je mu tento styl vlastní a ani film bratří Coenů natočený podle knihy jsem neviděl, bojím se ale, že do filmové podoby mnoho myšlenek knihy neproniklo, že zachycuje jenom tu vnější, líbivou a akční slupku a stejně tak se bojím, že řada, ne-li většina čtenářů, se nechá strhnout pádícím dějem a stranou jejich pozornosti zůstane myšlenkový náboj knihy.

asam
07.12.2011 4 z 5

Krev tam sice teče proudem, ale je v té knize taky hodně moudrosti o vztahu mezi lidmi, lásce,o stárnutí, hledání pravdy.

hladko
29.11.2011 3 z 5

Cormac McCarthy umí čtenáře vtáhnout do děje natolik, že mu nebude líto strávit celý den v posteli, jen aby "slupl" knihu na jeden zátah. Už formátem jsou McCarthyho knihy jakoby určené pro nepřerušené čtení a tudíž není divu, že se hned několika z nich dostalo více ,či méně povedeného filmového zpracování (Cesta, Tahle země není pro starý, Všichni krásní koně). Navíc Tahle země není pro starý jakoby byla ušita na míru pro režisérskou dvojici bratří Coenů, kteří rozhodně dokázali plnohodnotně rozvinout thrillerovou atmosféru knižní předlohy.
Clashova definice "moderní mrazivý western" je podle mě zcela výstižná. Drsní klucí už nebrázdí nevadskou poušť na koních, ale v masivních offroadech, nešpikujou se winchestrovkama, ale uzikama a starý šerif, jehož morální vědomí se už jen těžko prokousává nově nastolenými poměry ještě divočejšího moderního západu, už nehoní zloděje dobytka, ale mexickou drogovou mafii. A tahle země už asi opravdu není pro starý.

JP
29.11.2011 4 z 5

Věc se má takto: touhle knihou Cormac prorazil, sic na stará kolena, protože čtenářům vše naservíroval přímo pod nos, žádný hledatelný podtext, žádná skrytá narážka, pouze přímo odvyprávěná smršť stařeckého lamentování nad prohnilostí nastávajících časů. Vezměte si jeho starší díla a hned to ucítíte. Neříkám, že soupeření Chigurha s Mossem nebylo napínavé až do konce, nebo že by to bylo o ničem, ale přecijen, musím se smát té naivitě, když to tak řeknu, čtenářů, kteří jsou z téhle knihy "nadšení". Určitě se k tomu budu vracet, ale vrtím hlavou, Cormac napsal lepší kousky a nikdo po nich neštěkl, všichni byli a budou paf jen z tohohle a z Cesty, dvou nejprůhlednějších, a nechci říct, ale řeknu, nejnaivnějších, knih - protože McCarthy naivní není, ale něco tím směrem. Svého času jsem film i knihu doslova žral, ale svým způsobem jde o jednu z nejlacinějších věcí, co Cormac napsal, čímž myslím tu thrilleráckou napínavou linku á la Alfred Hitchcock, o vrahovi, co stíhá muže s penězi.

Clash
06.11.2011 5 z 5

Moderní mrazivý western, který si dokážu opravdu užít i po druhém přečtení. Celá tahle kniha je jeden veliký skvost, který si zamiluje málo kdo. Hustá atmosféra na každé stránce, která by se dala krájet, nebezpečný a bezcitný vrah Anton Chigurh ze kterého jde strach už při prvním jeho popisu. Jsem velice rád, že i filmové zpracování od bratrů Coenů se vyvedlo na jedničku. Nadšenost, spokojenost a dokonalý příklad knihy, pro kterou mohu sáhnout kdykoliv.

Miru
29.08.2011 4 z 5

Příběh, který má pro leckoho jedno velké plus - nemusíte se prokousávat úvodními "cancy", než se dostanete ke kýžené zápletce. Ta v podstatě začíná hned s první stránkou a před vámi se tímpádem okamžitě odvíjí napínavé čtení od začátku až do konce. Tedy takřka do konce. Posledních dvacet stránek pro mě už téměř zbytečných. Kniha pro mne představuje zcela odlišný žánr a styl psaní, než mnou preferovaný a vyhledávaný, přesto se mi četla velice dobře a nemohu jinak, než doporučit.

Jakubisko
04.07.2011 4 z 5

Výborný a nezvyklý pohled na moderní "divoký západ". Nejde o zrovna můj oblíbený žánr, přesto mě však román dokázal dostatečně vtáhnout do děje a vyvolat pěknou dávku emocí. I tak ho ale v autorově bibliografii řadím níž než Cestu.

OldaB
14.02.2011 4 z 5

Protože jsem se chtěl mrknout na film, začal jsem knížkou. A zklamaný jsem rozhodně nebyl. Přestože jsem se hlavně zpočátku v ději špatně orientoval, posléze jsem se do toho dostal. Hodně depresivní záležitost, která nemohla dopadnout dobře, ačkoliv jsem si to hodně přál.

kroftik
30.11.-0001 5 z 5

Výborná knížka, těším se na film a doufám, že nezklame... Určitě si od pana McCarthyho hodlám přečíst i další knížky, protože touhle se u mě zavedl s pěti hvězdičkami :)

Infary
30.11.-0001 4 z 5

Má první kniha od tohoto autora. Četla se velice dobře, zajímavý a napínavý děj. Možná mě trošku zklamal ten konec, ale holt vše dobře nedopadá.. Ale spíše je dobře, že to nebyl happy end.