Dítě boží

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hlavním protagonistou románu je Lester Ballard, vrah a nekrofil, kterého společnost vyloučila ze svého středu a který žije v podzemním labyrintu jeskyní se svými trofejemi - plyšáky, které si vystřílel na poutích, a s rozkládajícími se mrtvolami svých obětí. V první části sledujeme Lesterovu postupnou a nevratnou proměnu v outsidera, vyvrhele a "účastného" pozorovatele, který se stává postrachem Frog Mountain. Druhá část se soustřeďuje na změnu ještě zdánlivě neškodného voyeura v šíleného vraha. Lester Ballardmá však přesto s ostatními lidmi něco společného -nezměrnou touhu po lásce, kterou však není schopen získat a naplnit běžným způsobem. Přes všechnu hrůznost Lesterova počínání si čtenář uvědomuje, že k němu není schopen cítit pouze antipatie. Dítě Boží vychází ze skutečného případu, ke kterému došlo v Tennessee. Je zde však také všudypřítomný mýtus, posílený alegorickými prvky díla. Přestože román líčí proces postupného odcizení a totální ztrátu morálních hodnot, nutí současně čtenáře, aby hledal vysvětlení daného stavu, a to zdaleka nejen Ballardových činů. Koneckonců, Lester Ballard je jedním z nás, "dítě Boží, jako vy nebo já"....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26492/dite-bozi-7AB-26492.jpg 3.9372
Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Argo
Orig. název:

Child of God (1973)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (53)

Kniha Dítě boží

Přidat komentář
Hyaenodon
30. dubna

Moje čtvrtá McCarthyho kniha. Cesta i Tahle země není pro starý byla super, Vnější tmu a Dítě Boží trochu nepobírám. Syrové popisy a detaily jsou fajn, ale nějak mi tam chybí nějaké vyvrcholení. Možná spravedlnost, ale to v McCarthyho příbězích zásadně schází...

esfinge
22. března

Pád člověka až na dno. Zvrhlé dno...

jaroiva
27. ledna

Proč píše autor tak depresivně? A proč se nenechám poučit ani po dvou jeho přečtených knihách a sáhnu zas i po další? Netuším :)
Jestli chcete něco temného a McCarthyovského, bude Vám to i tentokrát dopřáno plnou měrou.
Podle skutečného případu? To si zase McC. vybral věc...

Pablo7
25.12.2018

Krátký příběh o pádu člověka až na dno. Krátké kapitoly bez jednoho vypravěče, skládají obrázek o Lesterovi Ballardovi. O Lestera se nikdo nezajímá, vyrostl sám a postupně ztrácí svůj dům, příbytek, kde pak žil a končí jako vrah a nekrofil v jeskyni na útěku před spravedlností. Působivě je vylíčen boj o přežití v drsné přírodě. Autor přesto Lestera nesoudí a je pro něj také dítě Boží.

StephenKingje
25.12.2018

Cormac McCarthy si mě získal již skvělým románem Cesta, tudíž jsem neotálel a začal shánět další. Nejvíc mě námětem právě zajímalo Dítě boží, které však bylo velmi těžké k sehnání (ani v knihovně ho neměli!). Poté jsem ho ale nalezl v Praze a zakoupil. To tak na začátek. Takže, Dítě boží...

Příběh je hned velmi zajímavý. Knihy, pojednávající o pádu jednoho člověka (a odůvodnění toho pádu) mne vždy svým způsobem fascinovaly a teda za to rozhodně chválím. Dále se už tady projevoval ten zvláštní styl psaní, jenž mě nedávno zaujal právě v Cestě. Na to, že je to prvotina, klobouk dolů. Jazyk je sice hrubý, nějakým způsobem to ale ladí s příběhem a to se mi taky líbí. Takže zatím, velká pochvala.

Někdo by mohl autora obviňovat, že píše o věcech nevhodných a příliš strašných, což je tak trochu pravda. McCarthy zde popisuje doopravdy některé scény barvitě a dokonce já, který jsem již docela znalý v nechutným věcech literatury, jsem musel občas knihu odložit. Ale nic z toho McCarthymu nezazlívám, naopak obdivuji jeho smysl pro autentyčnost, jelikož takové psaní doopravdy není lehká věc.

Řekl bych, že velká spokojenost. Na teprve třetí knihu autora to je vážně výborné a kniha se skoro může měřit s Cestou, která však stále je mým favoritem.

HODNOCENÍ: 9,5/10

intelektuálka
22.11.2018

To není šok - to je smutek - pád člověka až na dno ....

Protože ať chcete, nebo ne - Lester je člověk jako my - je to dítě Boží...

"Ballard - ta nepotřebná a nemilovaná bytost ..."

Jak se zachová člověk, vyobcovaný ze společnosti?


Jak může vydávat dobro,když žádné nepřijal ?

Myslím, že toto nám chtěl spisovatel v svých strohých a úsečných kapitolách sdělit...

Česneksmedem
27.08.2018

Upozornění! Tato kniha není vhodná pro děti a mládež. Takže, vyčůrat, pomodlit a bez pohádky spát. Pro všechny ostatní. Připomíná mi to koncertní verzi skladby „Smoke on the Water“ od skupiny Deep Purple, kterou hráli spolu se symfonickým orchestrem roku 2011 v Montreux (Švýcarsko). Fanoušci této kapely jistě ví, že tato skladba byla inspirována požárem, který zapálil světlicí fanoušek Franka Zappy v jednom místním kasinu roku 1971. Na začátku taková decentní brnkačka, a pak šup mu (čti džig mu) prášek. Nářez. Vzhledem k tomu, že hlavní postava knihy Lester Ballard je mimo jiné nekrofil, není tato kniha asi úplně pro každého, byť dospělého čtenáře. Slabším povahám se totiž může stát, že jim tato kniha zamotá hlavu jako desátá becherovka. Občas jsou tam momenty, a to mi věřte, u kterých by se nesmál ani Patrik Hartl. Pravda ovšem většinou není tak jednoduchá, jak se může na první pohled jevit a lidská psychika je složitá a zranitelná. Bohužel pak za činy blízkých, kteří vás měli chránit a milovat, může zaplatit někdo úplně cizí a nevinný.

Alitairmir
11.07.2018

Knihu jsem přečetl během večera, bohužel ne proto, že bych se od ní nemohl odtrhnout, ale proto, abych jí měl co nejdříve za sebou a mohl jsem se pustit do jiné, která mě na rozdíl od této bude bavit. I když jsem vážně chtěl, nedokázal jsem se do knihy ponořit, způsob jak byla napsaná mi nesedl a první třetina knihy, kde na sebe kapitoly nenavazují a každá vypráví krátkou historku buď z minulosti nebo přítomnosti, jsem vysloveně protrpěl. Jedno se autorovi ale musí nechat - Hlavní postavu knihy jsem opravdu ze srdce nesnášel.