Všichni krásní koně

Za tento román (první díl tzv. Hraniční trilogie) získal autor v roce 1993 Národní knižní cenu i Národní cenu literární kritiky a rázem se zařadil mezi špičku nejlepších amerických prozaiků. Kniha představuje ten druh prózy, který má v americké literatuře dlouhou a pevnou tradici – román zasvěcení. Je protipólem akčních velkoměstských zalidněných a upovídaných příběhů. Román je zasazen do roku 1949 – zdánlivě neaktuální doby. Šestnáctiletý John Grady Cole a jeho kamarád Lacy Rawlins utečou na koních ze svého domova v Texasu a vydají se do Mexika. Po cestě se k nim přidá ještě jeden o něco mladší kluk a všichni tři jedou přes poušť, vstříc svému dospělému věku, každý po svém. Hlavní morální i romantický hrdina John Grady Cole si na cestě k dospělosti vyzkouší hned několik rolí najednou: kamaráda, „otce“ i milence....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29697/vsichni-krasni-kone-Mug-29697.jpg 4.3234

Hraniční trilogie (1.)

Vydáno:, Argo

All the Pretty Horses (1992)

Kniha Všichni krásní koně

puml

Dobrý Cormac, nejsilnější jsou paradoxně ty scény, kde nejsou žádní koně. To byly často ty nejnudnější momenty. Chápu Coramcův obdiv ke koním, ale někdy je tam toho koňáctví až moc. Jinak ale výborný rozjezd, hned od začátku mě to vtáhlo, výborné rozhovory Gradyho s Rawlinsem, ale i s mexickou "tetou". Výborná a hutná atmosféra mexického vězení, to je za mě asi nejsilnější část knihy. Škoda jen zmatečného závěru, tam jsem se moc nechytal a byla to až moc velká kovbojka. Ale jinak dobrá kniha. Doporučuji.

Kmotr99

Číst x-tou McCarthyho má tu nevýhodu, že vás už neohromí (jako se mi stalo u Cesty nebo Krvavého poledníku), na druhou stranu vás ani nezaskočí a namísto soustředění se na neuvozenou řeč a další specifika můžete veškerou pozornost věnovat textu samotnému. Někdy mi to přišlo až moc pozvolné, navzdory všem zvratům a hrozným událostem, které chlapci zažijí. McCarthy ale nakonec nezklamal a projevil se v plné síle. Strhující dialogy "o všem", okořeněné bizarní krajinou, podivnými existencemi a strohou španělštinou. Rozhovor se soudcem, loučení s kamarádem a pak zběsilá jízda planinou vstříc zapadajícímu slunci. Posledních třicet stran jsem do toho byl zažraný a dočítal knihu skoro se slzou na krajíčku s dojmem, že chci víc!
Vlastně bych napálil pět hvězd (z texaský vlajky), pak si vzpomenu na Krvavý poledník, a najednou se mi nechce. Zatím. V něčem je to civilnější méně vyšinuté podání ale hrozně sympatické. Ano, chci víc, ale nebudu spěchat. Schovám si McCarthyho na horší časy.

"Od slunce vál krvavě rudý prach. Pobídl koně patami a jel dál. Slunce dodávalo jeho tváři měděný odstín, rudý vítr se nesl od západu přes sešeřelou zemi, malí pouštní ptáci čiřikali mezi uschlým kapradím a kůň s jezdcem i kůň bez jezdce jeli dál a jejich dlouhé stíny se za nimi táhly jako stín jediné bytosti. Projeli kolem a zmizeli v šeru nad plání, v dosud nezrozeném světě."

Finn69
03.03.2018

Výborná knížka, jedna z mých nejoblíbenějších, ostatně jako celá tahle trilogie.

Axis
02.03.2018

Spíše balada než kniha.

betys6914
11.02.2018

Obstát sám za sebe a najít si své místo v životě nebylo nikdy jednoduché. A i když se chováte a děláte vše podle svého nejlepšího mínění, někdy vám svět prostě podrazí nohy. Otázkou je, zda mu to oplatíte.
Další kniha od koní z horkého Mexika, která nás jen usvědčuje v tom, že svět opravdu není spravedlivý, ale můžeme se pokusit postavit se mu.

mysiouxsie
26.05.2017

Na kovbojky a western si nijak zvlášť nepotrpím, ale tahle kniha o drsném klučičím dospívání na pozadí nezkroceného Mexika si mě ulovila.
Odměřený minimalismus, upuštění od uvozovek a vsuvky ve španělštině - McCarthy se se svým čtenářem nechce mazlit a tato nekompromisnost se mi velice líbí.

GreenMagritte
05.03.2017

McCarthy je sice úsporný, ale svým jazykem dokáže vždy vystihnout moment či náladu, ať už popisem mexické pampy nebo prosté krásy divokých koní. John Grady je jednou z mála postav, která se dokáže sebereflektovat a zamýšlet se nad svými činy. Tento prvek mě mile překvapil, protože se vymyká klasické westernové postavě, která nemá výčitky z vraždy nebo jiného zločinu. John Grady nejedná jako klasická postava z texaských plání, ale přesto svojí upřímnou snahou žít po svém převyšuje stereotypy americké westernové literatury.

pajaroh
17.02.2017

Trochu jsem se s touto knihou trápila a nemohla se začíst, ale asi se mi jen nedařilo naladit se na tu správnou "McCarthy" notu, protože postupem času jsem si více a více vychutnávala jeho styl a příběh, který je silný i bez detailních sáhodlouhých popisů. Kdyby to šlo rozdělit, za úvod dám 2*, pak přidám další, další a krásný závěr by získal 5*. Podle mého kniha není ani o lásce, přátelství či romantice, jak napovídají chytlavé anotace českého vydání (i když tohle všechno obsahuje), ale je především o putování, hledání a morálce.