Proměna

Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz. Ležel na hřbetě tvrdém jak pancíř, a když trochu nadzvedl hlavu, uviděl své vyklenuté, hnědé břicho rozdělené obloukovitými výztuhami, na jehož vrcholu se sotva ještě držela přikrývka a tak tak že úplně nesklouzla dolů. Jeho četné, vzhledem k ostatnímu objemu žalostně tenké nohy se mu bezmocně komíhaly před očima. Takto začíná jedna z nejslavnějších povídek literatury 20. století. Klíčové dílo literární tvorby Proměna vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. Ilustrace významného argentinského umělce Luise Scafatiho obdivuhodně vystihují zvláštnosti prostředí a osobnosti této povídky a zvou čtenáře k pozoruhodnému dobrodružství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30545/promena-oeK-30545.jpg 3.93158
Literatura světová, Novely
Vydáno, B4U Publishing

Die Verwandlung, 1915

Kniha Proměna

Adél784

Četla jsem ji už dvakrát a plánuji si ji brzy přečíst znovu, tato kniha mi ukázala, že povinná četba do školy nemusí být otravná a nudná.
Zároveň je to kniha, kterou jsem měla původně půjčenou z knihovny, ale brzy jsem si ji musela koupit - tak skvělá je.
Je to příběh o tom, že i po proměně Řehoř myslel hlavně na rodinu a jak ji uživí a zároveň je to příběh o odcizení člověka v rodinném prostředí.
Doporučuji k přečtení. 5/5
mám ráda více knih z maturitní četby, ale tato kniha je na prvním místě.

Kopretinka784

Pro poznání Kafkovy tvorby mi bylo doporučeno přečíst si nejdříve tuto knihu. V komentářích mnoho lidí nenadchla, o to víc mě zajímala. V mé dosavadní četbě doposud převažovaly detektivky, tohle je ale úplně jiný šálek čaje. Co čaje, to je přímo silné kafe. Začetla jsem se a díky dobrým popisům si představovala. Není zde čtenáři "naservírováno" je to tak a tak. Ale každý si v knize najde něco jiného.

Vanula06

Je to momentálně nejdepresivnější kniha, kterou jsem kdy četla. Co se týče samotných vět a jejich návaznosti, tak je kniha čtivá, ale co se týče děje, bylo to pro mě utrpení. Četla jsem knihu k maturitě, sice si ji už tak detailně nevybavuji, ale moc dobře si pamatuji ten hrozný pocit při čtení knihy. Když se kluk promění v obřího brouka a nejde to změnit ...

Kerolka_P.

Kniha, která rozkmitá fantazii na plné obrátky. A to mám moc ráda!

SanynkaZ

Povinná četba k maturitě... A nakonec to vůbec nebylo špatné. Zajímavé je, že i po víc než 100 letech je ten příběh aktuální.

pavlusa025

Super kniha, bavila mě.

Khamul1

Krásná povídka. Řehořovo postavení je neskutečně děsivé. Z jeho bezradnosti je mi špatně.

Stinex

Myšlenková zpověď mladíka, který se přes noc stal ze živitele rodiny nepotřebnou rodinou kotvou... Oceňuji notnou dávku černého humoru a ironie. Chyběly mně pohledy ostatních postav, které jsou v díle popisovány pouze prostřednictvím vypravěčem.

Srdce temnoty
Srdce temnoty