Proměna

Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz. Ležel na hřbetě tvrdém jak pancíř, a když trochu nadzvedl hlavu, uviděl své vyklenuté, hnědé břicho rozdělené obloukovitými výztuhami, na jehož vrcholu se sotva ještě držela přikrývka a tak tak že úplně nesklouzla dolů. Jeho četné, vzhledem k ostatnímu objemu žalostně tenké nohy se mu bezmocně komíhaly před očima. Takto začíná jedna z nejslavnějších povídek literatury 20. století. Klíčové dílo literární tvorby Proměna vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. Ilustrace významného argentinského umělce Luise Scafatiho obdivuhodně vystihují zvláštnosti prostředí a osobnosti této povídky a zvou čtenáře k pozoruhodnému dobrodružství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30545/big_promena-if7-30545.png 3.93713
Literatura světová, Novely, Povídky

Vydáno: , B4U Publishing

Die Verwandlung, 1915

Kniha Proměna

Adellll

Kniha rozhodně stojí za přečtení už jenom kvůli tomu, jak moc významná je. Mně sice dala místy docela zabrat, ale ve výsledku mě vlastně naprosto fascinovala nejen samotným příběhem, ale hlavně emocemi, které byla schopna v člověku vyvolat.

ondra295

Každý je svým způsobem nahraditelný, ať se snaží sebevíc. A lidé si od vás budou brát přesně tolik, kolik jim vy sami dovolíte. Tohle jsou asi dvě hlavní témata, která rezonují Kafkovou knihou - Řehoř Samsa, na kterém stojí finanční zajištění celé rodiny, se ze dne na den stane indisponovaným normálního fungování a čas ukáže, že ho rodina vlastně ani tolik nepotřebovala. Pouze ho zneužívali do té míry, do jaké jim to on sám dovolil - ať už svou dobrotivostí, nebo i jistým mesiášským komplexem, který u něj můžeme pozorovat. Toto všechno se ale mísí s tím, že chování rodiny vlastně chápeme - protože když se váš jediný syn promění v brouka, vídat ho každý den a starat se o něj působí poněkud depresivně.

Legens

Viz můj komentář k Franzi Kafkovi jako autorovi.

PastorMal13

Řehoř Samsa se proměnil v brouka a místo lítosti, jakou by si od rodičů a přátel jistě zasluhoval, na něj pomalu zapomenou. Dříve financoval rodinu, ale zjistil, že i jeho místo je nahraditelné. Nakonec je rodina ráda, jak Řehoř skončí.

Pine

Štítili jste se brouka? Následně s ním soucítili? Chtěli jste seřvat rodinu a zároveň jste jejich rozhodnutí chápali? Zvláštní pocit, že?

V díle je velmi patrná snadná manipulovatelnost, pomíjivost citů, morální úpadek, depresivní nálada, osamocení, pochyby a myšlenka, že život je jen čekání na smrt – prostě čirý existencionalismus. To nám čtenářům dává obrovský prostor k zamyšlení, třeba nad tím, jak se člověk může i v přítomnosti nejbližších cítit sám a že se tento pocit právě v okruhu přátel a rodiny násobí.

Orange8knihomol

Jelikož je Kafka součástí maturitní četby, rozhodla jsem se, že si z jeho tvorby přečtu Proměnu. Zpočátku mě udivilo, jak je povídka krátká, ale záhy jsem pochopila, že vzhledem k tématu je délka odpovídající. Přestože mě knížka nijak nenadchla, zaujala mne měnící se psychika postav. Čtyři hvězdy dávám také za jazyk a styl psaní, které mi sedly.

EvcaSuch

Tuhle krátkou povídku jsem slupla, než se můj drahý dodíval na Skleněné peklo. A musím se přiznat, že jsem k ní přistupovala s předsudky. Očekávala jsem těžko srozumitelnou intelektuálštinu, složitý příběh, sofistikovaný jazyk. A dostala jsem jednoduchý příběh s jednou dějovou linkou, postavený na holém faktu, že živitel rodiny se jednou ráno probudí v podobě hmyzu ovšem s uvažováním člověka.
A tohle bohatě stačí k tomu, abyste si jako čtenáři začali klást zásadní otázky: co se stane, pokud najednou nebudu moct zabezpečit svoji rodinu či lidi, kteří na mně zavisejí? Co budu dělat, pokud se něco stane s živitelem naší rodiny? Nezneužívá naše rodina svého živitele, ať už je jím kdokoli? Co když na mně a na mojí péči najednou zůstane úplně odkázán můj blízký? Zvládnu to? Jak dlouho?
Proměna klade nepříjemné otázky na tělo každému z nás. A pokud si euforicky odpovíte, že přece jasně, musíme se o sebe i o naše potřebné postarat, pak si znovu přečtěte závěr povídky. Není to vůbec samozřejmé a není vůbec snadné dodržet očekávané morální standardy.
Líbil se mi překlad Zbyňka Sekala, jazyk není složitý a příběh je čtivý.

Val

Kafka byl součástí mé soukromé výzvy.
Naprosto jsem netušila co od knihy čekat a zpočátku jsem váhala , jak ji vlastně uchopit.
Emoce , které se vystřídaly při čtení mluví za vše. Knížka slabá počtem stránek , ovšem neuvěřitelně silná dějem .
Každý z nás si po přečtení musí sáhnout do svědomí a zamyslet se ... Smekám , pane Kafko ...