Proměna

Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz. Ležel na hřbetě tvrdém jak pancíř, a když trochu nadzvedl hlavu, uviděl své vyklenuté, hnědé břicho rozdělené obloukovitými výztuhami, na jehož vrcholu se sotva ještě držela přikrývka a tak tak že úplně nesklouzla dolů. Jeho četné, vzhledem k ostatnímu objemu žalostně tenké nohy se mu bezmocně komíhaly před očima. Takto začíná jedna z nejslavnějších povídek literatury 20. století. Klíčové dílo literární tvorby Proměna vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. Ilustrace významného argentinského umělce Luise Scafatiho obdivuhodně vystihují zvláštnosti prostředí a osobnosti této povídky a zvou čtenáře k pozoruhodnému dobrodružství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30545/promena-oeK-30545.jpg 3.92723

Die Verwandlung (1915)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, B4U Publishing

Sanmark
09. listopadu

Pražský Palahniuk se rozepsal o rozdílu mezi láskou a parazitěním.
Nejprve parazitovala rodina na Řehořovi, pak se role obrátily. Jenže Řehoř má svou rodinu opravdu rád...

Lewi
03. listopadu

Hodně lidí si tuto knihu velice chválí. Dlouho mě zajímalo proč, a tak jsem si jí také přečetla. Upřímně, kromě tíživého pocitu, který musel Samsa, jakožto brouk, prožívat (ta neschopnost s vlastní proměnou cokoliv udělat a strach, jak na to bude rodina reagovat), mi dílo nic moc neříkalo. Alespoň je velkým plusem fakt, že se autor děj nesnaží zbytečně natahovat. Stane se, co se má stát a tečka. Žádné zdlouhavé pasáže, kdy bych musela nenápadně přetáčet strany a doufat, že ta hrůza brzy skončí.

TimetoStyle

Knížka mi nejdřív připadala zvláštní, jak to bylo vypravováno z pohledu brouka, ale pak jsem pochopila pointu příběhu.
Měla jsem přečtenou nečekaně rychle na to, že to byla klasika. Můžu říct, že jsem ráda, že jsem si ji konečně přečetla. Sice konec byl trochu smutnější a dílo bylo depresivnější, ale i tak se mi to líbilo.
V knihovně jsem na ni narazila úplnou náhodou, tak jsem se rozhodla, že přišel její čas a že si ji zařadím do seznamu k maturitě.
Začátek knížky se mi docela líbil, pak mi to přišlo zvláštní, ale pak se mi to zase začalo líbit. Řehoř mi postupně přirostl k srdci, ani nevím proč. Nelíbilo se mi to, jak se k němu chovala rodina, samozřejmě kromě jedné výjimky - Markétky. Ta byla hodná, že se o něho starala.
Ilustrace se mi opravdu líbily, krásně dokreslovaly knížku.
Nevím, co bych ještě o téhle té knížce řekla. Za mě ji můžu k maturitě jedině doporučit - je krátká a dá se o ní a o autorovi krásně povídat.

novecento

Proměna je pohled na morálku člověka. Není to jen o proměně na brouka, nebo nestvůrný hmyz. Je to o člověku, kterému se jednoho dne změnil svět. Mohl spadnout ze stromu a zlomit si páteř, nebo být jinak zdravotně postižen. Kafka nám v této knize zdařile předvedl strastiplnou cestu postiženého jedince k jeho nevyhnutelnému konci života. Není nikdy tak zle, aby nemohlo být ještě hůře. Po Řehořově smrti nové slunce a vysvobozující pocit pro jeho rodinu. Začíná další etapa jejich života. Útlá kniha, ale velice zdařile napsaná. Doporučuji.

hu_87

Opravdu zvláštní kniha. Šokující. Zajímalo by mě, co konkrétně autor zamýšlel tou proměnou v brouka, zda to je nějaká vážná nemoc, nebo zešílel... ale krásně popisuje to, jak by se spoustu lidí zachovalo k člověku, co má potíže.

StephenKingje

Skvělá povídka, ale s klidným srdcem ji pět hvězdiček dát nemohu. A to kvůli konci. Když už sám autor uznal, že konec knihy, kterou napsal stojí za nic, tak musí být něco špatně. A přiznávám, že autor měl pravdu. Ten konec vážně za moc nestál. To byly zápory. Klady jsou výborný (sice naprosto zvláštní, ale výborný) nápad, skvělá atmosféra, i přes zvláštní pointu smyslupný děj a vlastně i ponaučení, že není správné hodnotit člověka podle vzhledu, ale podle charakteru. Na to spousta lidí nehledí. Což je velká Škoda.

HODNOCENÍ:8/10

Sůvazknihovny

Prý jedna z nejlepších povídek minulého století. Možná ano, ale ne pro mě. Myslím, že bych do povinné četby zařadila něco jiného. Pravda, studenti jsou ale rádi za Kafkových 80 stránek textu :-).

Martian

"Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz."
První věta stačí - pět hvězd. Kafka je prostě jedinečný.

K032y

Ze začátku jsem si neuvědomil, co vlastně autor popisuje a nedokázal jsem se příliš vtáhnout do děje a představit si danou situaci, ale to je čistě můj problém. Kniha jako taková se mi vlastně líbila - lákala mě svou tloušťkou :D
Po doporučení od kamaráda jsem měl přece jen trochu obavy z toho, že mě kniha příliš nezaujme, ale styl, jakým to bylo napsané mi sednul a bylo to pro mě díky tomu celkem nenáročné čtení. Pasáž, kde se rodiče spolu s prokuristou pokoušejí dostat do Řehořova pokoje mi přišla místy příjemně napínavá a těšil jsem se jak to vlastně skončí. Jen občas bylo nutné pozastavit čtení a zamyslet se, co tím chtěl vlastně autor říci a zkusit v tom najít tu pravou myšlenku. Knihu, ale i přesto doporučuji zejména čtenářům, kteří nemají rádi nebo je nelákají tlusté knížky.

Rihatama

Co tím chtěl básník říci? Tady přichází na řadu fabulace a dojmologie. Když se přenesu do Kafkovy doby, roku 1915, kdy Proměna spatřila světlo světa, ocitám se někdy v první polovině 1. světové války. Ale je Kafka ve válce světové, nebo spíš osobní? Řehoř/brouk se vlastně nové situace nijak zvlášť neděsí, nebrání, naopak se s ní snaží vypořádat. Aspoň zezačátku. Jenže jeho okolí už nikoli, vč. jeho vlastní rodiny. Zejména otec zaujímá navýsost negativní postoj. A Řehoř to tak jednou, když si bezvýchodnost své situace uvědomí, opět bez velkého boje a překvapení, akceptuje a podřídí se. Vzdá to. Manipulace, odmítání, rezignace. Deprese? Lze tak spojit Kafkovu Proměnu s citovým zmarem a morálním úpadkem doby? Nebo se tady spíš odráží Kafkův osobní život? Člověk člověku vlkem? Nebo prostě jen obtížný hmyz? Výjimečně cítím s hmyzem i já.

Percabethka

V téhle knize je naprosto bravurně vykresleno, jak často lidé povrchně odsoudí někoho jen kvůli vnějšímu vzhledu. A i když bylo smutné, jak Řehoře jeho rodina zavrhla, přestože ho předtím měli rádi, příběh kvůli tomu vůbec nebyl ponurý - pouze vybízel k zamyšlení.
Mimochodem bylo vážně vtipné, že se Řehoř proměnil v brouka, ale místo toho, aby se lekl, začal panikařit nebo přemýšlel, jak se proměnit zpátky, se jen lekl, že mu ujel vlak do práce a začal pospíchat, aby stihl aspoň ten další :D :D

johnny01

Skvěle absurdní příběh, na kterém je úžasné, jak vyprávění tak pozvolna popisuje, jak Řehoř Samsa blázní (až se nakonec musí vypravěč od hlavního hrdiny velmi odosobnit).

Lymril

Nebudu lhát, kdybych neměla knihu povinně k maturitě, asi bych po ní nikdy nesáhla. Avšak stalo se. Pro všechny maturanty, či lidi, kteří váhají, zda číst, či ne: Nejdůležitější věc co asi potřebujete vědět - je to krátké! :D Další důležitá věc - není to nijak rozvleklé a psychologie hrdinů nijak detailně propracovaná. Jenže právě toto mě trochu mrzí. Téma i děj mi přijdou tak zajímavé, ale ta chabá psychologie. No, trochu zklamání. Na druhou stranu, některé věci co se tam děly mně přišli tak extrémně brutální a odpudivé, že jsem ráda, že se s tím autor nijak moc nepiplal. Co ovšem musím vychválit do nebe je to, že po ukončení knížky jsem byla vrcholně … rozčílená. A jestli ve vás knížka vyvolá emoce, jedno jaké, tak berte jed na to, že je sakra dobře napsaná.

MinaHawke

Zvláštní příběh, ale pokud se má proměna v brouka brát jako metafora třeba pro nějakou závažnou nemoc nebo nějaké postižení, tak mi to alespoň přijde, tak by to ukazovalo, jak se lidé dokáží zachovat. A mnohdy to není zrovna hezky.

verulik196

Proměna se mi prostě líbila. Ve svých několika málo stranách dokázala ukázat o lidské povaze víc, než mnohé jiné několika set stránkové knihy. Zvláštní, jiná a přesto skvělá kniha. Doporučuji.

michaela6503

Upřímně, mě kniha štvala .. Naštval mě ten příběh, chování vlastních členů rodiny a nakonec vlastně i částečné sebeobětování jen proto, že nevěřil, že je dost dobrý. Bylo to hodně smutný a pro mě asi jediná kniha od Kafky, kterou jsem přečetla. Možná mi něco uniká, co všem ostatním připadá úžasný, ale já na tom nevyděla nic, co by mě oslovilo, bohužel.

Nevdechujte

Co je člověk pro své okolí? Kniha je hrozivou odpovědí.
Řekl bych že nejsem sám, kdo svému milovanému člověku při vzpomínce na tuto knížku řekl- měl bych tě rád, i kdyby se z tebe stal brouk.

Tlapka

Klasika, která mi dlouho unikala. Příjemně mě překvapila, nevím proč, ale obávala jsem se, že se mi bude číst špatně, že bude zdlouhavá, nesrozumitelná... a přitom taková zajímavá jednohubka! :) Specifický humor, srozumitelná symbolika a zjištění, že proměna v brouka je ve skutečnosti ta nejmenší v knize...

adbrko

Možná mu někdy dám třetí hvězdičku za humor a jazyk, ale ono je to prostě hrozně ošklivé :/ K maturitě nám byla Proměna předepsána, tak naštěstí je krátká.

Aptronym

Klasika a zaslouzena. Naprosto obstoji zub casu.

Gabcatko

Zvláštní kniha - absurdní, smutný až krutý příběh, umocněný ilustracemi Luise Scafatiho. Jaksi jsem čekala, že díla pana Kafky budou jiná.... uf, no tohle opravdu bylo. Jsem zvědavá na další.

pollyanna

O hvězdičku méně za tu nevolnost, kterou jsem při čtení pociťovala...

druzickaster

Proměna je mé první seznámení s panem Kafkou. Povídka zasahuje lidskost a člověčenství hodně do hloubky. Kafka nenápadně manipuluje čtenářem a vtahuje ho do pocitů a situací o kterých doposud neměl ani zdání.

Doemit

Další ze seznamu knih k maturitě a zároveň moje první povídka od Kafky. Příběh zajímavý, ale na mě moc rychlí konec. Velice zvláštní děj a místy až smutný.

xxtom

Moje první kniha od Kafky, takže jsem byl ze začátku hodně překvapený. Zajímavé zamyšlení, jak může člověk působit na své okolí.

theMarty

Kafkovy myšlenky - skvělé. Jeho styl - unikátní. Ale prostě se nepřenesu nad to, že se člověk ráno probudí jako brouk a ani není překvapený.

Ginosaji

Absurdní, zvrácené, smutné, místy odporné.. Ale to je (až na poslední bod) prostě Kafka.

MikeDV3

Tahle kniha mě neuvěřitelně překvapila. Je opravdu děsivé jak se člověk může nechat ovlivnit vzhledem a zapomenout na všechno, co pro něj druhý člověk znamenal. Tato myšlenka je nádherná, ale z vlastní zkušenosti vím, jak strašně těžké je se tomuto souzení vyhnout. Myslím si, že jako lidé jsme už takhle nějak nastaveni a sbavit se toho vyžaduje obrovské množství práce a úsilí. Při čtení se mi neustále vybavovala kniha (ne)obyčejný kluk od R. J. Palacio.

marta0912

Jsem ohromená. Kafkův jazyk mi maximálně vyhovoval. Povídka je hodně silná. Je tu jakási upřímnost v tématu, o kterém se nemluví. Je to odporné přát si smrt člena rodiny a nikdy by to nikdo nepřiznal. Myslím si ale, že podobných situací jako v knize je mnoho, když se rodina musí starat o příbuzného, který toho ze zdravotních důvodů není schopen sám. Pokládám se za člověka, kterého jen tak nějaká dojemná chvilka v knize či filmu nerozhodí, ale u této povídy jsem měla na krajíčku. Kafka na mě touto povídkou udělal dojem.

triatlet

Kafkův svět je snový, absurdní, skličující.
Po dnešku vím, jak měl Řehoř Samsa vytapetovaný pokoj. A hlavně jak ho měl uspořádaný.
Proti oknu, jímž se díval do rozkvetlé přírody, rozestlaná postel. U postele psací stůl. Hromada papírů a knih svědčí o tom, že u něj často pracoval.
Z dvou stran jsou dveře. Mezi nimi v rohu skříň. Zaujalo mě, jakou českou klasikou si ji Řehoř vypodložil.
Vedle okna skříňka a zrcadlo.
Dnes jsem našel další klíč k poznání Kafkovy Proměny.

dvojjazyčné knihy proměna, přeměna angličtina

Franz Kafka

Franz Kafka