Proměna

Proměna https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30545/bmid_promena-if7-30545.png 4 4149 401

Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz. Ležel na hřbetě tvrdém jak pancíř, a když trochu nadzvedl hlavu, uviděl své vyklenuté, hnědé břicho rozdělené obloukovitými výztuhami, na jehož vrcholu se sotva ještě držela přikrývka a tak tak že úplně nesklouzla dolů. Jeho četné, vzhledem k ostatnímu objemu žalostně tenké nohy se mu bezmocně komíhaly před očima. Takto začíná jedna z nejslavnějších povídek literatury 20. století. Klíčové dílo literární tvorby Proměna vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. Ilustrace významného argentinského umělce Luise Scafatiho obdivuhodně vystihují zvláštnosti prostředí a osobnosti této povídky a zvou čtenáře k pozoruhodnému dobrodružství.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Povídky

Vydáno: , B4U Publishing
Originální název:

Die Verwandlung , 1915


více info...

Komentáře (401)


Kanylka
Kanylka
dnes 4 z 5

Jak nadčasová "knížečka" hodící se do dnešní doby.

bohejsova
bohejsova
16.02.2024 3 z 5

Knihu jsem četla jako maturitní četbu, normálně bych se k ní nedostala. Kniha byla krátká a dobře se četla.


zaz
zaz
12.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Píše se rok 1914 Kafka přemýšlí , co se to děje...? Lidé se nebrání , nebrání své života, poslušně se loučí, poslušně odjíždějí, poslušně umírají za vládnoucí mocné..., poslušně hájit zisky vládnoucích. Ti v nich dávno, po staletí vidí jen užitečný hmyz.

Kafka ve své povídce, vydané ve válečné době 1. světové r. 1915, křičí : nejsem hmyz! Řehoř chce být prospěšný své rodině, zajistit obživu, ale doba ho proměnila a přetvořila v něco : v "to" !
Vládnoucí ho odtrhnou od jeho rodiny tím, proměnil se jen v poslušné, rezignované, depresivní "to".
V té době o sobě a své budoucnosti lidé nerozhodovali. Jejich starostí bylo udržet sebe a rodinu při životě a to bylo těžké i v období míru.
Méně odolní jedinci se zbláznili. Žádné sociální zajištění. Děti umíraly hlady, chyběly ruce na malých políčkách.
Proměnu lze pozorovat i očima člověka chudého na duchu. Náboženství bylo všude přítomné. Postižený čekal na své štěstí, nacházel jen v Bohu.
Bůh člověka stvořil k obrazu svému a dal mu svobodu.
Je jen na každém jedinci, jak se rozhodne, zda si vytvoří ráj kolem sebe nebo se rozhodne kolem sebe vytvořit peklo.
V demokracii se rozhodneme pro lásku, bude se šířit v beztřídní společnosti, před Bohem jsme si všichni rovni.
Máme také na výběr: rozhodnout se pro dokončení plánu Hitlera, vymýtit havěť , Kafkovy brouky.
Kafka nepovažoval lidi za havěť a řval: necítím se tím opovrhovaným, za koho mne máte! Myslím mi to , tak jsem člověk!

Nebudeme-li brát v úvahu historii, bude se opakovat...! Zase jsme hmyzem? /mezi nás pronikl trilící/NADLIDI ?/ , / podlidi? jsou voliči, nemám právo sdělit, své pocity, že je tu cenzura a totalita větší ,než za socialismu? , že v demokracii je nepřípustné občana nálepkovat hanlivě?, protože mám strach o bezpečnost ČR, ps: západní zbraně je zakázáno používat na území RF, co si navaříme, to si sníme sami! Proč vytvářet záminky ke konfliktu? Pro koho je to užitečné, v čí prospěch? Byl to omyl? Bez omluvy to může být chápáno jako záminka a diplomacie, naše politická reprezentace, nás zastupuje a mlčí.../
Plán nadlidí pokračuje? Nyní se Slovani likvidují dobrovolně navzájem... Nechci žádnou agresi, ale zastavit vraždění a neutralitu kolem RF, to je můj názor.
Někteří Němci: musíme v dodávkách zbraní pokračovat . Vyrábět zbraně místo traktorů? Kdyby se dalo chudým do rozvoje zdravotnictví, školství atd.tolik, kolik se jim dalo do zbraní, nebyly by dnes na tom lépe?!
/ Ve třech volbách ,hlasování je tajné, se ukáže naše svobodné rozhodnutí, nemůžeme to svádět na Boha, to co dopustíme my./

Proměna v brouka: Co se stalo s psychikou nezaměstnaných v devadesátých letech ve východní Evropě, když se jim továrny zavřely, prodaly stroje i pozemky, jejich dospělé děti neměly továrny, kde by našly seberealizaci, vládnoucí se vymlouvali: chybí jim praxe..., exekuce, rozpad rodin, bezdomovectví, kriminalita. Vytvořená hospodářská krize a pro některé zisky z válečného průmyslu...!

Číst Kafku znamená, návrat do jeho doby. Toho jsem se vždy obávala, deprese mne nelákala. Zvláště, když je válka nedaleko . Už mám pocit, že strach mě mění ... Člověk musí prožít mnoho bolesti, aby pochopil... Zkušenosti jsou nepřenositelné, proto ti co nezažijí, neuvěří, nepochopí.
Je to napsáno skvěle a už se nebojím doporučit novým čtenářům. Budete jiní, než jste byli před Kafkou. Vtáhne vás k sobě a pocítíte, že zasáhne přímo vaši duši. Mne se tak stalo.

_Knihomolka_
_Knihomolka_
03.02.2024 3 z 5

Nadčasové knihy obsahují vskutku geniální myšlenky, ale jak už to tak bývá, samotný příběh je (většinou) jakousi menší "banalitou" a postavy se nezračí v tom nejsympatičtějším světle. Když ale čtenář padne na to, co mu autor prostřednictvím těch zaobalených nevinných souvětí chtěl skutečně sdělit, je kniha, kterou držíme v rukou opravdu k nezaplacení. A toto platí i pro Kafkovu Proměnu.

Profesorskey
Profesorskey
21.01.2024 5 z 5

Když se člen rodiny, na kterém stojí veškeré blaho, stane něčím zbytečným, hnusným, přitěžujícím... Kolik takových brouků je odklízeno z očí rodin, kolik je přehlíženo, hanobeno, týráno nezájmem?

Pro mě osobně velmi silný příběh, jelikož jsem pár brouků znal a znám. Umírají samotní, ztrápení a křehcí, nevážící skoro nic. U rakví poté pár slz, které umně zakrývají spadnuvší kámen ze srdce společně s roky nezájmu. A možná i špetku výčitek, které odezní stejně rychle, jak přijdou.

JohnMiller
JohnMiller
12.10.2023 3 z 5

Premena bolo moje prvé stretnutie s Kafkom. K úvodu prezradím, že to bolo iné ako som očakával. No na otázku, čo som očakával?, asi ani neviem odpovedať. To, čo a ako, sa odohrávalo v tejto prerastenej poviedke bolo ako z iného sveta. Celá poviedka grotesne pripomínala nočnú moru, ktorá má vlastné pravidla, a tie sa skoro nikdy nezhodujú s tými, s ktorými sa riadime počas dňa. Je to ako nepríjemný sen, ktorý akoby deformoval sociálne správanie v kruhu rodiny. Na radikálnu zmenu ako to v takýchto snoch býva, však hlavná postava nepoukazuje, respektíve mu, nepríde divná, patologická a nesprávna. Hlavná postava sa snaží iba prežiť medzi týmito neuveriteľnými pravidlami, ktoré akoby reflektovali pocity, depresie, úzkosti a vylúčenie.

Kafka, či už v Premene alebo Procese, nie sú moja šálka kávy. No, viem sa cez to preniesť a uznať kvality autora aj keby nebol tak uznávaný, čitateľsky populárny. Lebo ak už nič viac, tak som nad obsahom po prečítaní premýšľal aj viac krát.

thorir
thorir
11.10.2023 5 z 5

V rámci snahy dohnat některé mnou opomíjené klasiky padla tentokrát volba na tuto kratičkou, přesto zásadní, povídku. Netřeba psát sáhodlouhé litanie, analýz a rozborů je k nalezení nepřeberné množství, nemám vlastně ani ambice se o jakýkoliv rozbor pokoušet. Jen několik postřehů: text je zvláštním způsobem podmanivý, téma a vývoj příběhu mi hodně připomíná deprese, úzkosti, post-traumatické poruchy, nebo dnešku poplatné vyhoření. Proměnu Řehoře vnímám jako útěk před světem, jako jakousi manifestaci sebenenávisti. Dehumanizace a odcizení je absolutní. Mizí vůle, mizí život. Vedle samotného Řehoře se proměňuje i vztah okolí k němu, a opět lze nalézt paralely k těžkým depresivním stavům, k těžkým melancholikům, dystymikům. Při čtení jsem si nemohl nevšimnout jisté nápadné podobnosti s románem „Odepsaný“ od Osamu Dazaie. Proměna je pochopitelně rannějšího data, přesto oba texty pracují s podobnou absolutní dehumanizací vlastní osoby, touhou zmenšit se, odejít, být zapomenut, přestat být přítěží, zmizet. Naše vlastní mysl nás někdy zavede do strašlivých míst. Doporučuji.

Marrco
Marrco
09.10.2023 3 z 5

Člověk přirozeně touží po uznání a upřímných citech, které dávají životu jakýsi smysl. Často jejich existence je ovšem pouhá iluze a život se stává zaseklým snímkem, jehož další promítání se ztrácí někde v daleké mlze. Po přečtení Kafkovy Proměny jsem potřeboval na chvíli vypnout a najít nějaký sebemenší zdroj radosti, alespoň projev nějaké pozitivní energie, že alespoň něco dává smysl. Život Franze Kafky je zajímavý sám o sobě, jeho díla jsou jakýmsi zrcadlem skrytých myšlenek, které ovšem nikdy neměly vyjít na povrch. Díky Brodovi se texty z pera tohoto spisovatele dochovaly a my můžeme nahlédnout do stínů životní existence plné paradoxů.

Zemlja
Zemlja
08.10.2023 3 z 5

Fujky. Nech brouka žít tu nevyšlo. Bylo mi ho líto. Proč jako to všechno? Mělo to nějak prověřit příbuzné? Sestra mě dost zklamala.

SSTknihy
SSTknihy
07.10.2023 5 z 5

Groteskně žalostná proměna lidské bytosti v cosi podřadného a odpudivého. I přes veškerou počáteční snahu, Řehořův odborný vzhled, strašný zápach a podivné zvyky z něj v očích rodiny i okolí činí nucené zlo. Zlo, které teprve když zmizí přináší ostatním toužebné ulehčení. Jinakost se prostě neodpouští...

vslc66
vslc66
12.09.2023 5 z 5

Ťažko by ste medzi všetkými dielami Kafky našli podobný počin, v ktorom by takto dopodrobna opísal svoje životné útrapy prostredníctvo hlavnej postavy, ako v tomto prípade u chrobáka Řehořa Samsy. Beznádej - myslím si, že to je to správne slovo, ktoré dokonale vystihuje atmosféru tejto knihy (a aj život autora).

karaliene
karaliene
10.09.2023 3 z 5

V pubertálních letech nihilistického hloubání nad smyslem vlastní existence mě oslovila mnohem více. Jedna z mála položek povinné středoškolské četby, která do ní opravdu patří (narozdíl od mnoha těch, které adolescent pochopit, natož vstřebat ještě nedokáže).

apq
apq
19.08.2023 4 z 5

Knihu jsem četla v rámci maturitní četby a mohu zpětně říct, že to byla jedna z mála knih k maturitě, které či člověk bude pamatovat. Napětí, zajímavý děj, dobře se to četlo a knihu jsem si vytáhla při maturitě, za což jsem byla ráda.

Yrden
Yrden
16.08.2023 5 z 5

Nejlepší kniha z povinné četby k maturitě. Je krátká, čte se dobře a je zde super myšlenka, kterou není těžké odhalit :))

pani_ari
pani_ari
28.07.2023 4 z 5

Povídka Proměna mne mile překvapila. Čekala jsem, že se bude obtížně číst, a že bude psychicky náročnější. Nic z toho se však nestalo. Autor psal srozumitelným jazykem i pro dnešní dobu. Nebyla jsem nucena se do jednotlivých postav příliš vžívat, což mi vyhovovalo, protože jsem si mohla ponechat svůj vlastní odstup od díla. Neočekávala jsem, že takto vážný příběh bude mít klidný až optimistický konec.

Dále se v tomto díle vyskytovalo také pár drobností, které snižují můj dojem. Přišlo mi, že je dílo neuspořádané, co se týče časové posloupnosti děje. Také mě znervózňovala určitá abstrakce či nepřímé určení vzhledu a velikosti hmyzu, ve který se Řehoř Samsa proměnil. Doteď nevím, jak by měl vypadat, bohužel si to ani nedokážu představit, jelikož je v díle dle mého názoru příliš málo indicií.

Myslím si, že tato kniha nabízí zajímavý pohled na hodnotu lidského života a požadavky lidskosti. Tedy, že pokud někdo vypadá jinak než většina, často mu nebývají přiznávána stejná práva jako ostatním lidem odpovídajícím normě. Tento fakt lze dokázat na typech obětí šikany. Vždy bývá šikanován jedinec, který se čímkoli, byť jen trochu, odlišuje od ostatních.

StrYke
StrYke
28.07.2023 4 z 5

Když jsem Proměnu četl k maturitě, příliš se mi nelíbila. Když jsem ji nyní poslouchal jako audio, byl jsem mile překvapen. Je pravdou, že dějová linka je jednodušší, jak však bývá u novel zvykem, ale samotná proměna Řehoře mě velice bavila. Po přečtení komentáře od "LukasB.453", který mi na dílo poskytl nový úhel pohledu, mi přijde Proměna ještě o něco zajímavější. Chápu však každého, koho nebude bavit nebo ji náležitě neocení, protože jsem se mezi takové dlouhou dobu také počítal.

kobejn
kobejn
20.07.2023 5 z 5

dokonalé

Nieroccoon
Nieroccoon
20.07.2023

Ze začátku jsem chtěla jako komentář napsat jen WTF, ale po zpětném přemýšlení nad Proměnou mi začíná pomalu docházet to neradostné svědectví o lidské povaze.

LukasB.453
LukasB.453
13.07.2023 5 z 5

pro-mě-na velké přemýšlení. sám jsem si už dávno sebediagnostikoval jistou míru poruchy autistického spektra (odborníci mi laskavě odpustí mé diletantské fušování do něčeho, čemu nerozumím a též mé neobratně použité termity), jsem prostě takovej mírnej aspergráček (zaplaťbůh funkční a začleněný), a tahle kniha je o mém pocitu mezi lidmi - mám je rád, toužím po nich, a oni mi často proklouzávají mezi prsty a nerozumí mi, podsouvají mému neobratnému chování jiné motivace a straní se mě. řehoř je mé alter ego, jak moc mu rozumím.
vůbec nejde o hmyz. jde o samotu mezi lidmi.

doplnění o pár hodin později:
s myšlenkou na řehoře jsem si večer sám doma pustil deadmana (jim jarmusch, neil young, johny depp) a je to naprosto to samé - nálada, myšlenka, pocit, východiska. vlastně si uvědomuji, že k proměně mi patři ten syrovej kytarovej riff a že je to strašně kafkovskej film.

prosím, buďme hodní na ty jinaké. jsou to citlivé duše a budou nám vděční - a nebudou to možná umět dát najevo.

a ještě jedna aktualizace: jeden z krátkých komentářů zde píše, že se to týká i stárnutí a bezmocnosti ve stáří. zajímavé. k přemýšlení.

ronyyy
ronyyy
05.07.2023 4 z 5

Jedna z mála knížek k maturitě, kterou jsem fakt přečetla.

Štítky knihy

hmyz Franz Kafka, 1883-1924 bibliofilie, bibliofilství, knihomilství proměna, přeměna světová literatura

Část díla

Autorovy další knížky

Franz Kafka
rakousko-uherská, 1883 - 1924
2007  77%Proměna
2005  82%Proces
1989  82%Zámek
2001  86%Dopisy Mileně
1990  87%Povídky

Kniha Proměna je v

Právě čtených39x
Přečtených7 307x
Čtenářské výzvě582x
Doporučených237x
Knihotéce472x
Chystám se číst475x
Chci si koupit103x
dalších seznamech49x