Koupit knihy

Franz Kafka

František Kafka pseudonym

rakousko-uherská, 1883 - 1924

Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 45 knih

Komentáře (28)

Hamec
01.06.2021

iDnes.cz, 28.5.2021
Izraelská knihovna dala na web Kafkovo dílo, dokumenty zrestaurovala
https://www.idnes.cz/kultura/literatura/franz-kafka-dilo-izrael-knihovna-zverejneni.A210528_131314_literatura_bur ?

originál BBC
Franz Kafka: Manuscripts, drawings and personal letters go online
https://www.bbc.com/news/in-pictures-57267874

MilaSliacka
30.04.2021

Velmi zajímavý rozbor díla F. Kafky medičkou, která dává do souvislosti jeho tvorbu s jeho zdravotním i duševním stavem. Stojí za přečtení:
http://absolventi.gymcheb.cz/2006/bastarka/oktava.htm#uvod

Kafkovy povídky a některé novely online v AJ:
https://www.kafka-online.info/works.htm

Y2T
01.02.2021

Vzhledem k tomu, že v ČR se stále dokola objevuje tvrzení, že Franz Kafka byl Němec, považuji za vhodné uvést zde i jiná stanoviska, na která jsem narazil:

Z Rakouska: Narodil se v Rakousku-Uhersku, konkrétně v Předlitavsku=Rakousku, mluvil Německy, po první světové válce se po pár letech z Prahy odstěhoval do Rakouska, kde i zemřel. S Německem ho nic nepojí a je tedy nesmysl považovat ho za Němce.

Šlo by argumentovat i ve prospěch Kafky Čechoslováka: Byl Československým občanem, a navíc Československo umožňovalo Židům hlásit se k České, Slovenské nebo jiné národnosti a judaismus uvádět jen jako víru, nebo se hlásit přímo k Židovské národnosti. Údajně bylo první na světě, které přijalo židy jako součást národa (alespoň se to učí ve školách v jedné nejmenované zemi v Asii).

Osobně mám zato, že snažit se každého násilně zaškatulkovat do nějaké jedné národnosti je nesmysl, a u některých osob to při sebelepší snaze není možné. Jen jsem chtěl upozornit, že v ČR je dlouhodobý nešvar přesně dle extrémistického výkladu jistého A. Hitlera označovat každého německojazyčného člověka za Němce bez ohledu na to, že Němčina je oficiálním jazykem i řady jiných zemí, a v době Kafky byla rozšířena v celé další řadě států. ČR se v některých směrech nikdy neosvobodila od propagandy z doby Protektorátu.

HenryOsmý
06.02.2019

I kdyby Kafka nenapsal nic víc než Proměnu, byl by jedním z největších prozaiků všech dob. Protože to je tak trefná věc, až z toho mrazí.

Terazky
31.07.2017

"Moudří kráčí vyrovnaným krokem a blázni kolem nich tančí dobové tance."

VeronikaaH
13.06.2017

Jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Miluju způsob zachycování jeho myšlenek na papír. Nejvíc mě dostala jeho povídka Proměna, která je naprosto fenomenální ;)

Delicius
21.04.2017

Paixan- tak ono je to spekulativní. Je Kafka českým nebo německým spisovatelem? Narodil se v čechách, psal německy.
Je Kundera českým spisovatelem? narodil se v čechách a ted píše jen francouzsky...

a mnoho dalších...
nicméně... "nezáleží na tom umět zařazovat, ale na tom číst a chápat." (Pilátová Jana, v Hnízdě Grotowského, citace po paměti)

Paixan
18.04.2017

Proč je napsáno, že je český autor, jestliže je to německý Žid?

1