helusa2

Příspěvky

Drak spíDrak spíMichaela Klevisová

To bylo… překvapivě dobré!!! Už si ani nepamatuju, kdy naposled jsem četla detektivku českého autora! Ani by mě to asi nenapadlo hledat - přeci když detektivku, tak Nesbø nebo Galbraith :-)
Moc kamarádce děkuji za tip a zapůjčení knížky - po delší době jsem se zase prostě od knížky nemohla odtrhnout a pálily mě unavené oči :-) Určitě jsem s autorkou neskončila!

08. ledna


Dobrá znameníDobrá znameníTerry Pratchett

Skvostný humor a nadhled této knížky mě dostal :-) Geniálně vymyšlená teorie! Nejvíc mě bavily rozhovory mezi Azirafalem a Crowleyem - a vlastně i všichni ostatní :-)
Přesto, že jsem knížku rozečetla v nejméně vhodné chvíli v předvánočním chaosu, naštěstí jí to v mých dojmech neuškodilo - zasloužených 5 hvězdiček :-)

01. ledna


Hvězdný prachHvězdný prachNeil Gaiman

Moc pěkný pohádkový příběh pro dospělé a dospívající :-) Na začátku mě překvapilo přesné historické zasazení děje, zeměpisná poloha místa - a pak naprostý přechod do pohádkového světa…
Do knihovny na 1. stupni ZŠ bych tedy knížku nekupovala (milostná scéna na počátku knihy mne opravdu dost překvapila, naturálnost činů postav zla pak taky), ale dospívající na 2. stupni a výš už by si mohli příběh zamilovat :-)
A jdu se kouknout na ten vychvalovaný film ;-)
Po shlédnutí filmu doplňuji další hvězdu Hvězdnému prachu - tak nějak to dozrálo a zapadlo do sebe… Film krásný, doplňující řekla bych. Obojí mělo své kouzlo. Z filmu se mi nejvíc líbili duchové bratří princů - ti byli prostě BOŽÍ :-D

03.12.2021


KoralinaKoralinaNeil Gaiman

Ten chlap je prostě GENIÁLNÍ!!! Už dlouho se mi u knížky nestalo, že bych se bála - a to se detektivkám úplně nevyhýbám. Tohle je ale úplně jiný level :-) Temný, ale také nápaditý a překvapivý příběh. Perfektní :-)

17.11.2021


Šel jsem se psemŠel jsem se psemIvona Březinová

Pěkně podaná obtížná životní situace. Věřím, že dětem v podobném složitém období pomůže mnohé pochopit.

14.11.2021


Říkali mi LeniŘíkali mi LeniZdeňka Bezděková

Knížka, do které se mi nechtělo a nakonec mě úplně dostala…
Je psána “jinak”, přesně tak, jak by ji napsalo dítě, tak “dětsky neuměle”, působí velmi autenticky. Téma je samozřejmě velmi silné.
Určitě doporučuji!!! Hlavně pro společné čtení s dětmi…

11.11.2021


Žárlivost a jiné povídkyŽárlivost a jiné povídkyJo Nesbø

Velmi příjemné jednohubky, které jsem si vychutnala každou zvlášť. Nejvíc se mi líbila Žárlivost a Londýn.
Od Nesbøho mám přečtené vše a bavilo mě, jak jsem podle určitých náznaků vytušila zamýšlený směr vyprávění - např. popelářský vůz :-D Tím nenaznačuji, že se Nesbø opakuje, jen ho patrně některé náměty prostě zaujaly a lehce je znovu nahodil...
On je prostě moje srdcová záležitost :-)

09.11.2021


Neříkejte mi IzmaelNeříkejte mi IzmaelMichael Gerard Bauer

Čteno podruhé - prostě skvělé!!! Pamatovala jsem si, že to bylo výborné, ale přesto mě překvapilo, jak moc to bylo i vtipné :-) Skvělá knížka!!

01.11.2021


VangoVangoTimothée de Fombelle

Vanga jsem zakoupila na základě velmi dobrého hodnocení do školní knihovny. Pravda, tloušťka mě trošku překvapila ;-)
Rozhodla jsem se, že si ji nejdřív sama přečtu, pokud mě knížka vtáhne po přečtení prvních 2 stránek… a co myslíte? Na desáté jsem se musela vzpamatovat, že v danou chvíli vlastně jen testuji sílu “vtažení do děje” :-D
Je to velice napínavé, zamotané, obsahuje mnoho postav a doporučuji číst “najednou” bez větších pauz - jinak si všechny souvislosti a nitky asi nezapamatujete. Styl psaní mě nadchl a zkrátka bavil.
Nevím, jak velký zájem o Vanga v knihovně bude (hlavně vzhledem k objemu), ale určitě ho budu doporučovat :-)

17.10.2021


Chlapec na vrcholu horyChlapec na vrcholu horyJohn Boyne

Tak to byla síla…
Četla jsem i Chlapce v pruhovaném pyžamu, ta mi přišla taková “decentní”. Aby to dítě pochopilo, je asi třeba komentářů někoho “znalého”.
Chlapec na vrcholu hory mi přišel mnohem “propracovanější”. Náznaky jsou hmatatelnější, jasnější…
Je strašné, jak lze člověka změnit a odklonit na jinou životní kolej… Je strašné, jak lze zničit život lidem okolo… Je neskutečné, kam může dosáhnout láska…

22.09.2021


NikdykdeNikdykdeNeil Gaiman

Skvělá kniha!!! Strašně dlouho jsem ji odkládala. Pak jsem ji našla jako audioknihu, tak jsem si ji konečně pustila, ovšem zjistila jsem, že na poslech se dějová linka příliš střídá a člověk se lehce ztratí - tak jsem střídavě četla a když to nešlo, tak jsem poslouchala.
Krásný černý humor, krásná hra se slovy, občas nenápadné moudro - perfektní!

27.08.2021


Co život dal a vzalCo život dal a vzalBetty MacDonald

Tuto knihu jsem opět "četla ušima" a překvapivě mě bavila ještě více než Vejce a já. Nejvíce jsem se nasmála u poslední části "Dusím se ve vlastní šťávě" při líčení nelehkého údělu matky dospívajících dcer - a upřímně, jsem velmi ráda, že proti Ance a Jance jsou mé vlastní děti úplné ovečky a beránek :-D (no, oni jsou teď na táborech, tak jestli já si je moc neidealizuji... :-D)

24.08.2021


Anna ze SummersideAnna ze SummersideLucy Maud Montgomery

Náááádherná knížka, kráááásná série, která zůstane hluboce uložena v mém rozněžněném srdci - to bude Anně Shirleyové náležet na věky věků... (nebo tak nějak by to Anna vyjádřila :-D). Kéž bych měla také ten dar, rozsévat okolo tolik dobra, napravovat křivdy a pomáhat hledat správné cesty...
Absence Gilberta mě samozřejmě netěšila, a ano, jistěže vím, že toho optimismu a dobra tam bylo neuvěřitelně mnoho - ale právě proto je Anna ze Zeleného domu takovým pohlazením po duši. Když jsem knížky četla, měla jsem pocit, že svět někdy byl - a snad ještě i někdy může být - v pořádku...
Těším se na další díl, který by měl vyjít na podzim :-)

24.08.2021


Anna z ostrovaAnna z ostrovaLucy Maud Montgomery

(+ SPOILER) Doják nad dojáky, já vím, ale když ono je to tak krásné, když vše zapadne do správných kolejí…
Anna je už dospělá, a to s sebou nese konfrontaci se skutečným životem, i přes sny a fantazii… Život přináší i věci, které bychom si nepřáli zažít - jenže on se neptá…
Nádherný díl!

17.08.2021


Anna z AvonleaAnna z AvonleaLucy Maud Montgomery

Čtení jemné, laskavé, zábavné, zasněné, láskyplnné… takové, jako Anna sama… Moc se mi tento díl líbil - jako učitelku mě hladilo po duši Annino zapálení pro toto povolání - pro které musíte mít mimo vzdělání především vlohy - a ty Anna bezesporu má :-)

16.08.2021


Vejce a jáVejce a jáBetty MacDonald

Příjemná oddychovka, posloucháno jako skvěle načtená audiokniha (paní Jaroslavou Adamovou). Vztah ke slepicím mám ale přesto stále kladný :-)

15.08.2021


Půlnoční sluncePůlnoční slunceJo Nesbø

Podruhé jsem si tuto jednohubku dala “skz uši” - a stejně jako Krev na sněhu se mi tentokrát líbila víc než napoprvé. Úžasné! Sobí býk zůstane navždy v mé paměti jako hrdina :-D A závěr mě snad až dojal k slzám :-)

09.08.2021


Krev na sněhuKrev na sněhuJo Nesbø

Napodruhé "přečteno ušima". A s odstupem se mi líbila ještě více než poprvé :-) Skvělá Nesbøho jednohubka - odlehčená, vtipná, místy snad až "romantická"???... a nesmí chybět "zločinec", který Vám přiroste k srdci :-)

09.08.2021


Volání Divočiny / Bílý tesákVolání Divočiny / Bílý tesákJack London

Krásné příběhy psané pokornou rukou ctitele a obdivovatele přírody… Dnes pro děti (díky barvitému a poměrně náročnému jazyku a hlavně hlubokému a popisnému - a pro dnešní děti tedy pomalému - stylu) prakticky použitelné snad jen jako komiks, ale i tak ty myšlenky stojí za zachování :-)

04.08.2021


Sofiin světSofiin světJostein Gaarder

Posloucháno jako audio. Bylo to velmi zajímavé a opravdu rozsáhlé - vždyť o filozofii je za ta tisíciletí skutečně hodně co říci. Nevím, jestli bych dočetla, kdybych četla, ale takto “ušima” to je asi kniha, k jejímž kapitolám se budu ještě někdy vracet. Připadala jsem si jako na přednášce, i když jsem u toho vařila ;-)

26.07.2021


Deník Bridget JonesovéDeník Bridget JonesovéHelen Fielding

Nejsem cílová skupina… Přečteno kvůli čtenářské výzvy a jsem ráda, že si to můžu odškrtnout…
Tak jsem si tímto “odpočinula” od pětihvězdičkových knih a ráda se k nim zase vrátím, abych využila svůj čas lépe než Bridget ;-)
Apropo - zde se mi zcela mimořádně a výjimečně líbil více film. Možná proto, že byl kratší a nebylo v něm tolik alkoholu a cigaret, údajů hmotnosti a kalorií... Pointu obsáhl a herci jsou zde naprosto boží :-D

11.06.2021


Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Remarque… Hluboký, rozvážný, moudrý… a přitom žádné pouhé filozofování - naturalistický a velmi realistický popis krutostí války (při kterém se mi místy zvedal žaludek) i krásy prostého žití (při kterém mi tekly slzy dojetí)… Byl bezesporu geniální!

06.06.2021


Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Těžká doba to byla… Která? No vlastně všechny…!
V místech svárů, spojů, třenic mezi národy to asi jiné být ani nemůže, dokud jsou lidé lidmi.
Nelehké živobytí a osudy každé z postav!
Jsem zvědavá na třetí díl!

31.05.2021


Anna ze Zeleného domuAnna ze Zeleného domuLucy Maud Montgomery

Tak to je tak KOUZELNÁÁÁ kniha!!!
Já o ní dávno věděla, že existuje, ale vzhledem k jejímu stáří jsem si myslela, že je to jedna z kostnatých klasik… Jak jsem stará, tak jsem hlupá…
Když moje dcery objevily seriál, bezmezně se do něj zamilovaly a pak si přály všechny 4 díly knih, opravdu mě to nadšení a okouzlení překvapilo - a naprosto už vím, proč je to tak chytlo…
Je to prostě čistočistá ryzí nádhera a radost, která mě neustále dojímala :-)
Holky, díky za Annu!!!

22.05.2021


Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Paní Mornštajnová má mimořádný spisovatelský dar - vypráví tak uvěřitelně, přirozeně, poutavě... Ráda poznávám časy, které jsem nezažila (anebo zažila v jiné věkové kategorii) prostřednictvím životů jejích postav. Vyprávění a opravdové příběhy - to já miluji :-)
Bylo to skvělé a dávám proto opět plně zasloužených 5*. A díky moc za ten konec - fakt jsem čekala temnotu ;-)

17.05.2021


PoselPoselMarkus Zusak

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla… Jedno oko se směje, druhé brečí, za krkem mrazí obava, co bude dál - a nemůžete se od knížky odtrhnout… Znáte to?
Krásné. Chci taky být poselstvím :-)

05.05.2021


Chlapec v pruhovaném pyžamuChlapec v pruhovaném pyžamuJohn Boyne

O holocaustu a o válce jsem toho četla už mnoho. Chcete-li fakta, rozhodně sáhněte po něčem jiném.
Toto je však velmi zajímavé pojetí. Pohled dítěte, které vůbec nemá ponětí o tom, o co tady jde, proč jsou věci tak, jak jsou, kdo je kdo...
Je mrazivé, co všechno Bruno nevěděl a neuměl si to ani představit. Co si umíme představit my? Něco víme, přesto myslím, že si neumíme OPRAVDU představit, pochopit, co se to vlastně dělo...
“Tak to je konec příběhu o Brunovi a jeho rodině. To se ví, že se to stalo hodně dávno a nic takového se už nemůže opakovat. Ne teď a ne v této době.”
Určitě... ?!?...

26.04.2021


Bratři Lví srdceBratři Lví srdceAstrid Lindgren

Přečteno po nátlaku dcer, kterému se nedalo odolat - prý si to prostě musím přečíst ;-)
Původně holky navrhly, že to budeme číst spolu před spaním, ale pak samy usoudily, že by bylo lepší, kdybych si to jako “samodojímací žena” přečetla sama, ať si můžu v klidu sama pobrečet :-)
Nejsem velký fanoušek Lindgrenové, Pipi fakt nemusím, ale tohle mě dostalo... Pobrečela jsem si... ;-)

16.04.2021


Pět kroků od sebePět kroků od sebeRachael Lippincott

Dojemné, krásně patetické, ponoukající mnohokrát nenásilně k zamyšlení...
Moc pěkná knížka - jsem velice ráda, že mi ji má drahá dcerunka (patnáctiletá velká slečna) doporučila - věřte, je to úsměvné a tak nějak hřejivé, když Vám to dítko, co mu (a těm mladším chacharům) ještě stále čtete před spaním, doporučuje dobré knížky ❤️

28.03.2021


KrálovstvíKrálovstvíJo Nesbø

Ufff... To je prostě Nesbø :-D Vždycky to skončí jinak než bych si přála - jakmile Vám v jeho knížce začne být někdo sympatický, můžete se s ním rozloučit ;-)
Jeho rukopis se nezapře - pro mě je to zkrátka mistr. Mistr dějových obratů, nenápadných filosofických chvilek, odborník na relativizování morálních hodnot...
Četla jsem od něj vše a ani o jedné knížce bych neřekla, že se mi nelíbila.

11.03.2021


1 ...