helusa2

Přečtené 291Drak spí
leden 2022 (04.-08.)
Drak spí 2020, Michaela Klevisová

To bylo… překvapivě dobré!!! Už si ani nepamatuju, kdy naposled jsem četla detektivku českého autora! Ani by mě to asi nenapadlo hledat - přeci když detektivku, tak Nesbø nebo Galbraith :-) Moc kamarádce děkuji za tip a zapůjčení knížky - po delší době jsem se zase prostě od knížky nemohla odtrhnout a pálily mě unavené oči :-) Určitě jsem s autorkou neskončila!


Dobrá znamení
prosinec 2021 - leden 2022
Dobrá znamení 1997, Terry Pratchett

Skvostný humor a nadhled této knížky mě dostal :-) Geniálně vymyšlená teorie! Nejvíc mě bavily rozhovory mezi Azirafalem a Crowleyem - a vlastně i všichni ostatní :-) Přesto, že jsem knížku rozečetla v nejméně vhodné chvíli v předvánočním chaosu, naštěstí jí to v mých dojmech neuškodilo - zasloužených 5 hvězdiček :-)


Hvězdný prach
listopad - prosinec 2021
Hvězdný prach 2006, Neil Gaiman

Moc pěkný pohádkový příběh pro dospělé a dospívající :-) Na začátku mě překvapilo přesné historické zasazení děje, zeměpisná poloha místa - a pak naprostý přechod do pohádkového světa… Do knihovny na 1. stupni ZŠ bych tedy knížku nekupovala (milostná scéna na počátku knihy mne opravdu dost překvapila, naturálnost činů postav zla pak taky), ale dospívající na 2. stupni a výš už by si mohli příběh zamilovat :-) A jdu se kouknout na ten vychvalovaný film ;-) Po shlédnutí filmu doplňuji další hvězdu Hvězdnému prachu - tak nějak to dozrálo a zapadlo do sebe… Film krásný, doplňující řekla bych. Obojí mělo své kouzlo. Z filmu se mi nejvíc líbili duchové bratří princů - ti byli prostě BOŽÍ :-D


Koralina
listopad 2021 (15.-17.)
Koralina 2007, Neil Gaiman

Ten chlap je prostě GENIÁLNÍ!!! Už dlouho se mi u knížky nestalo, že bych se bála - a to se detektivkám úplně nevyhýbám. Tohle je ale úplně jiný level :-) Temný, ale také nápaditý a překvapivý příběh. Perfektní :-)


Šel jsem se psem
? - listopad 2021
Šel jsem se psem 2020, Ivona Březinová

Pěkně podaná obtížná životní situace. Věřím, že dětem v podobném složitém období pomůže mnohé pochopit.


Říkali mi Leni
10. listopad 2021
Říkali mi Leni 2012, Zdeňka Bezděková

Knížka, do které se mi nechtělo a nakonec mě úplně dostala… Je psána “jinak”, přesně tak, jak by ji napsalo dítě, tak “dětsky neuměle”, působí velmi autenticky. Téma je samozřejmě velmi silné. Určitě doporučuji!!! Hlavně pro společné čtení s dětmi…


Žárlivost a jiné povídky
říjen - listopad 2021
Žárlivost a jiné povídky 2021, Jo Nesbø

Velmi příjemné jednohubky, které jsem si vychutnala každou zvlášť. Nejvíc se mi líbila Žárlivost a Londýn. Od Nesbøho mám přečtené vše a bavilo mě, jak jsem podle určitých náznaků vytušila zamýšlený směr vyprávění - např. popelářský vůz :-D Tím nenaznačuji, že se Nesbø opakuje, jen ho patrně některé náměty prostě zaujaly a lehce je znovu nahodil... On je prostě moje srdcová záležitost :-)


Neříkejte mi Izmael
? - listopad 2021
Neříkejte mi Izmael 2011, Michael Gerard Bauer

Čteno podruhé - prostě skvělé!!! Pamatovala jsem si, že to bylo výborné, ale přesto mě překvapilo, jak moc to bylo i vtipné :-) Skvělá knížka!!


Vango
říjen 2021 (05.-17.)
Vango 2013, Timothée de Fombelle

Vanga jsem zakoupila na základě velmi dobrého hodnocení do školní knihovny. Pravda, tloušťka mě trošku překvapila ;-) Rozhodla jsem se, že si ji nejdřív sama přečtu, pokud mě knížka vtáhne po přečtení prvních 2 stránek… a co myslíte? Na desáté jsem se musela vzpamatovat, že v danou chvíli vlastně jen testuji sílu “vtažení do děje” :-D Je to velice napínavé, zamotané, obsahuje mnoho postav a doporučuji číst “najednou” bez větších pauz - jinak si všechny souvislosti a nitky asi nezapamatujete. Styl psaní mě nadchl a zkrátka bavil. Nevím, jak velký zájem o Vanga v knihovně bude (hlavně vzhledem k objemu), ale určitě ho budu doporučovat :-)


Zlodějka knih
? - říjen 2021
Zlodějka knih 2009, Markus Zusak

Nádherná, NÁDHERNÁ!!! kniha... Pro mě zcela originální, velmi netradičně psaná, odlišná od všeho, co jsem zatím četla. Zanechala ve mě hluboký dojem, na stole slušnou hromadu použitých kapesníků a zvláštní klid v duši... Kéž by ta má také jednou seděla a klidně čekala... :-)


Zlodějka knih
? - říjen 2021
Zlodějka knih 2009, Markus Zusak

Nádherná, NÁDHERNÁ!!! kniha... Pro mě zcela originální, velmi netradičně psaná, odlišná od všeho, co jsem zatím četla. Zanechala ve mě hluboký dojem, na stole slušnou hromadu použitých kapesníků a zvláštní klid v duši... Kéž by ta má také jednou seděla a klidně čekala... :-)


Chlapec na vrcholu hory
22. září 2021
Chlapec na vrcholu hory 2017, John Boyne

Tak to byla síla… Četla jsem i Chlapce v pruhovaném pyžamu, ta mi přišla taková “decentní”. Aby to dítě pochopilo, je asi třeba komentářů někoho “znalého”. Chlapec na vrcholu hory mi přišel mnohem “propracovanější”. Náznaky jsou hmatatelnější, jasnější… Je strašné, jak lze člověka změnit a odklonit na jinou životní kolej… Je strašné, jak lze zničit život lidem okolo… Je neskutečné, kam může dosáhnout láska…


Nikdykde
srpen 2021 (24.-27.)
Nikdykde 2006, Neil Gaiman

Skvělá kniha!!! Strašně dlouho jsem ji odkládala. Pak jsem ji našla jako audioknihu, tak jsem si ji konečně pustila, ovšem zjistila jsem, že na poslech se dějová linka příliš střídá a člověk se lehce ztratí - tak jsem střídavě četla a když to nešlo, tak jsem poslouchala. Krásný černý humor, krásná hra se slovy, občas nenápadné moudro - perfektní!


Co život dal a vzal
srpen 2021 (19.-24.)
Co život dal a vzal 2004, Betty MacDonald

Tuto knihu jsem opět "četla ušima" a překvapivě mě bavila ještě více než Vejce a já. Nejvíce jsem se nasmála u poslední části "Dusím se ve vlastní šťávě" při líčení nelehkého údělu matky dospívajících dcer - a upřímně, jsem velmi ráda, že proti Ance a Jance jsou mé vlastní děti úplné ovečky a beránek :-D (no, oni jsou teď na táborech, tak jestli já si je moc neidealizuji... :-D)


Anna ze Summerside
srpen 2021 (17.-24.)
Anna ze Summerside 2020, Lucy Maud Montgomery

Náááádherná knížka, kráááásná série, která zůstane hluboce uložena v mém rozněžněném srdci - to bude Anně Shirleyové náležet na věky věků... (nebo tak nějak by to Anna vyjádřila :-D). Kéž bych měla také ten dar, rozsévat okolo tolik dobra, napravovat křivdy a pomáhat hledat správné cesty... Absence Gilberta mě samozřejmě netěšila, a ano, jistěže vím, že toho optimismu a dobra tam bylo neuvěřitelně mnoho - ale právě proto je Anna ze Zeleného domu takovým pohlazením po duši. Když jsem knížky četla, měla jsem pocit, že svět někdy byl - a snad ještě i někdy může být - v pořádku... Těším se na další díl, který by měl vyjít na podzim :-)


Anna z ostrova
srpen 2021 (14.-17.)
Anna z ostrova 2019, Lucy Maud Montgomery

Doják nad dojáky, já vím, ale když ono je to tak krásné, když vše zapadne do správných kolejí… Anna je už dospělá, a to s sebou nese konfrontaci se skutečným životem, i přes sny a fantazii… Život přináší i věci, které bychom si nepřáli zažít - jenže on se neptá… Nádherný díl!


Anna z Avonlea
srpen 2021 (09.-16.)
Anna z Avonlea 2019, Lucy Maud Montgomery

Čtení jemné, laskavé, zábavné, zasněné, láskyplnné… takové, jako Anna sama… Moc se mi tento díl líbil - jako učitelku mě hladilo po duši Annino zapálení pro toto povolání - pro které musíte mít mimo vzdělání především vlohy - a ty Anna bezesporu má :-)


Vejce a já
srpen 2021 (09.-15.)
Vejce a já 2004, Betty MacDonald

Příjemná oddychovka, posloucháno jako skvěle načtená audiokniha (paní Jaroslavou Adamovou). Vztah ke slepicím mám ale přesto stále kladný :-)


Anna ze Zeleného domu
? - srpen 2021
Anna ze Zeleného domu 2018, Lucy Maud Montgomery

Tak to je tak KOUZELNÁÁÁ kniha!!! Já o ní dávno věděla, že existuje, ale vzhledem k jejímu stáří jsem si myslela, že je to jedna z kostnatých klasik… Jak jsem stará, tak jsem hlupá… Když moje dcery objevily seriál, bezmezně se do něj zamilovaly a pak si přály všechny 4 díly knih, opravdu mě to nadšení a okouzlení překvapilo - a naprosto už vím, proč je to tak chytlo… Je to prostě čistočistá ryzí nádhera a radost, která mě neustále dojímala :-) Holky, díky za Annu!!!


Anna ze Zeleného domu
? - srpen 2021
Anna ze Zeleného domu 2018, Lucy Maud Montgomery

Tak to je tak KOUZELNÁÁÁ kniha!!! Já o ní dávno věděla, že existuje, ale vzhledem k jejímu stáří jsem si myslela, že je to jedna z kostnatých klasik… Jak jsem stará, tak jsem hlupá… Když moje dcery objevily seriál, bezmezně se do něj zamilovaly a pak si přály všechny 4 díly knih, opravdu mě to nadšení a okouzlení překvapilo - a naprosto už vím, proč je to tak chytlo… Je to prostě čistočistá ryzí nádhera a radost, která mě neustále dojímala :-) Holky, díky za Annu!!!


Půlnoční slunce
09. srpen 2021
Půlnoční slunce 2015, Jo Nesbø

Podruhé jsem si tuto jednohubku dala “skz uši” - a stejně jako Krev na sněhu se mi tentokrát líbila víc než napoprvé. Úžasné! Sobí býk zůstane navždy v mé paměti jako hrdina :-D A závěr mě snad až dojal k slzám :-)


Krev na sněhu
? - srpen 2021
Krev na sněhu 2015, Jo Nesbø

Napodruhé "přečteno ušima". A s odstupem se mi líbila ještě více než poprvé :-) Skvělá Nesbøho jednohubka - odlehčená, vtipná, místy snad až "romantická"???... a nesmí chybět "zločinec", který Vám přiroste k srdci :-)


Volání Divočiny / Bílý tesák
červen - srpen 2021
Volání Divočiny / Bílý tesák 1976, Jack London

Krásné příběhy psané pokornou rukou ctitele a obdivovatele přírody… Dnes pro děti (díky barvitému a poměrně náročnému jazyku a hlavně hlubokému a popisnému - a pro dnešní děti tedy pomalému - stylu) prakticky použitelné snad jen jako komiks, ale i tak ty myšlenky stojí za zachování :-)


Sofiin svět
? - červenec 2021
Sofiin svět 2019, Jostein Gaarder

Posloucháno jako audio. Bylo to velmi zajímavé a opravdu rozsáhlé - vždyť o filozofii je za ta tisíciletí skutečně hodně co říci. Nevím, jestli bych dočetla, kdybych četla, ale takto “ušima” to je asi kniha, k jejímž kapitolám se budu ještě někdy vracet. Připadala jsem si jako na přednášce, i když jsem u toho vařila ;-)


Deník Bridget Jonesové
květen - červen 2021
Deník Bridget Jonesové 1998, Helen Fielding

Nejsem cílová skupina… Přečteno kvůli čtenářské výzvy a jsem ráda, že si to můžu odškrtnout… Tak jsem si tímto “odpočinula” od pětihvězdičkových knih a ráda se k nim zase vrátím, abych využila svůj čas lépe než Bridget ;-) Apropo - zde se mi zcela mimořádně a výjimečně líbil více film. Možná proto, že byl kratší a nebylo v něm tolik alkoholu a cigaret, údajů hmotnosti a kalorií... Pointu obsáhl a herci jsou zde naprosto boží :-D


Na západní frontě klid
květen - červen 2021
Na západní frontě klid 1967, Erich Maria Remarque

Remarque… Hluboký, rozvážný, moudrý… a přitom žádné pouhé filozofování - naturalistický a velmi realistický popis krutostí války (při kterém se mi místy zvedal žaludek) i krásy prostého žití (při kterém mi tekly slzy dojetí)… Byl bezesporu geniální!


Šikmý kostel 2
květen 2021 (18.-31.)
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická

Těžká doba to byla… Která? No vlastně všechny…! V místech svárů, spojů, třenic mezi národy to asi jiné být ani nemůže, dokud jsou lidé lidmi. Nelehké živobytí a osudy každé z postav! Jsem zvědavá na třetí díl!


Slepá mapa
? - květen 2021
Slepá mapa 2018, Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová má mimořádný spisovatelský dar - vypráví tak uvěřitelně, přirozeně, poutavě... Ráda poznávám časy, které jsem nezažila (anebo zažila v jiné věkové kategorii) prostřednictvím životů jejích postav. Vyprávění a opravdové příběhy - to já miluji :-) Bylo to skvělé a dávám proto opět plně zasloužených 5*. A díky moc za ten konec - fakt jsem čekala temnotu ;-)


Posel
duben - květen 2021
Posel 2012, Markus Zusak

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla… Jedno oko se směje, druhé brečí, za krkem mrazí obava, co bude dál - a nemůžete se od knížky odtrhnout… Znáte to? Krásné. Chci taky být poselstvím :-)


Chlapec v pruhovaném pyžamu
duben 2021 (22.-26.)
Chlapec v pruhovaném pyžamu 2008, John Boyne

O holocaustu a o válce jsem toho četla už mnoho. Chcete-li fakta, rozhodně sáhněte po něčem jiném. Toto je však velmi zajímavé pojetí. Pohled dítěte, které vůbec nemá ponětí o tom, o co tady jde, proč jsou věci tak, jak jsou, kdo je kdo... Je mrazivé, co všechno Bruno nevěděl a neuměl si to ani představit. Co si umíme představit my? Něco víme, přesto myslím, že si neumíme OPRAVDU představit, pochopit, co se to vlastně dělo... “Tak to je konec příběhu o Brunovi a jeho rodině. To se ví, že se to stalo hodně dávno a nic takového se už nemůže opakovat. Ne teď a ne v této době.” Určitě... ?!?...


Bratři Lví srdce
? - duben 2021
Bratři Lví srdce 2001, Astrid Lindgren

Přečteno po nátlaku dcer, kterému se nedalo odolat - prý si to prostě musím přečíst ;-) Původně holky navrhly, že to budeme číst spolu před spaním, ale pak samy usoudily, že by bylo lepší, kdybych si to jako “samodojímací žena” přečetla sama, ať si můžu v klidu sama pobrečet :-) Nejsem velký fanoušek Lindgrenové, Pipi fakt nemusím, ale tohle mě dostalo... Pobrečela jsem si... ;-)


Pět kroků od sebe
březen 2021 (12.-28.)
Pět kroků od sebe 2019, Rachael Lippincott

Dojemné, krásně patetické, ponoukající mnohokrát nenásilně k zamyšlení... Moc pěkná knížka - jsem velice ráda, že mi ji má drahá dcerunka (patnáctiletá velká slečna) doporučila - věřte, je to úsměvné a tak nějak hřejivé, když Vám to dítko, co mu (a těm mladším chacharům) ještě stále čtete před spaním, doporučuje dobré knížky ❤️


Království
únor - březen 2021
Království 2020, Jo Nesbø

Ufff... To je prostě Nesbø :-D Vždycky to skončí jinak než bych si přála - jakmile Vám v jeho knížce začne být někdo sympatický, můžete se s ním rozloučit ;-) Jeho rukopis se nezapře - pro mě je to zkrátka mistr. Mistr dějových obratů, nenápadných filosofických chvilek, odborník na relativizování morálních hodnot... Četla jsem od něj vše a ani o jedné knížce bych neřekla, že se mi nelíbila.


Mrkev ho vcucla pod zem
únor 2021 (18.-25.)
Mrkev ho vcucla pod zem 2013, Petr Stančík

Ty básničky na začátku kapitol byly prostě BOŽÍ!!! :-D Skvělý humor - připomínalo mi to Radovanovy radovánky. A některé hádanky byly fakt nápadité.


Posel v temném lese
? - únor 2021
Posel v temném lese 2020, Lois Lowry

Nepustilo mě to, dokud jsem to nedočetla - tak jsem byla napjatá a sevřená strachem, kdo z nich (kolik z nich) zemře... Děsivé a zlověstné změny to byly...


Hledání modré
? - únor 2021
Hledání modré 2016, Lois Lowry

Lowryová má výjimečný dar psát tak, že mrazí... Úžasné! Honem jdu na Posla v temném lese :-)


Ledová obluda
? - únor 2021
Ledová obluda 2020, David Walliams

Zase krásný, legrační, poučný i dojemný příběh... Walliams je v tomto prostě Mistr :-) Ten mamutí průjem bych třeba vypustila, ale jinak jasných 5 hvězdiček. Nanny byla BOŽÍ :-D


Ikabog
leden 2021 (13.-30.)
Ikabog 2020, J. K. Rowling (pseudonym)

Tak to byla trochu netradiční kniha od Rowlingové... Překvapivě mě (ani děti) nevtáhla do děje okamžitě jako u všech jiných jejich knih (četla jsem všechny). Ani přes pusu (čteno dětem před spaním) mi věty nešly tak dobře, jako jindy. Toť byly mínusové body, za které jsem původně chtěla dát 4 hvězdy. Ovšem příběh je to překrásný... Hořký a poučný, dojemný a napínavý... takový... ze života??? Myslím, že je vhodný pro čtení společně s dětmi - zvláště s těmi menšími. Ale nad množstvím mrtvých se nepozastavuji. Víte, kolik postav děti “killnou” v jedné minecraftové či jiné hře? Já to sleduji - a to mé děti nejsou žádní extra hráči. Potkat se však se smrtí maminky či tatínka knižního hrdiny nebo třeba i s vraždou “jakési” staré paní či “jakéhosi” řezníka, kteří byli nevinní... to je jiný level! Smrt je součástí života a v pohádkách byla vždy. Jen v dětech pěstujme city!


Nejhorší učitelé na světě
prosinec 2020 - leden 2021
Nejhorší učitelé na světě 2020, David Walliams

Vtipné to samozřejmě bylo - byl to Walliams. Ale raději mám od něj knížky s celým příběhem - tyto groteskové jednohubky (Nejhorší učitelé/děti na světě) jsou na mě víc nechutné, než je nutné ;-)


Dobrodruhům
prosinec 2020 - leden 2021
Dobrodruhům 2020, Tereza Ramba

Cestopis trochu jinak - což pro mě bylo jedině dobře. Klasický cestopis bych si totiž ke čtení nevybrala. Tohle je psané tak, jak mám cestování ráda i já – především vše prožívám a vstřebávám, pozoruji a do srdce zapisuji. Nekoukám jen do průvodce a nedělám si dlouhý seznam, které památky musím vidět a udělat si s nimi selfíčko... Už na první pohled a otevření knihy je zřejmé, že to není kasický cestopis nabušený údaji o projetých zemích. Proto moc nerozumím tomu, když knihu někdo označí za “odpad” - jen proto, že si ON špatně vybral knížku :-D


1 ...