Nové povídky

Ptám se sám sebe, co to vlastně dělám, když píšu povídku. Jako bych našel pecku a dělal kolem ní třešeň. Nebo švestku. Podle toho, co seberu. Jádro každého příběhu jsem našel na cestě. Byl to třeba zážitek, s nímž se mi někdo svěřil, nebo jen věta zaslechnutá od vedlejšího stolu v restauraci. Moje práce spočívá v tom, že si představuju, co bylo před tím a co potom, a hledám v mateřštině slova, která dovedou vrátit dávno snědenému ovoci dužinu a šťávu. Kéž by vám to chutnalo. Zdeněk Svěrák. Dotisk v r. 2012...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89002/big_nove-povidky-I7S-89002.png 4.4693

Kniha Nové povídky

Recidivista

Moja druhá zbierka poviedok od p. Svěráka v krátkom slede a opäť to bol príjemne strávený čas. Nebudem sa opakovať, platí zhruba to, čo som písal pri jeho predošlej knihe. Čo na jeho poviedkach obdivujem najviac je, že sú nasiaknuté človečinou.

Neviem ako to autor robí, ale takmer vo všetkých poviedkach som bol namotaný hneď po pár vetách. Tempo príbehov je pomalé, v texte je všadeprítomný jeho jemný humor, ktorý čas od času graduje do výbuchov smiechu. Nie sú to síce také silné explózie ako napríklad pri „Konec hlášení v ruském jazyce“, ale stále je to veľmi kvalitná munícia. A som rád, že p. Sveřák ešte nevystrieľal celý zásobník - viď. jeho najnovšia kniha poviedok vydaná v tomto roku, na ktorú sa veľmi teším.

Najlepšie poviedky: Betlémské světlo, Sraz naší třídy, Dubnová povídka, Ujetá láska.

9/10

MikeshCZ

V každé povídce je něco co vás po dočtení donutí zapřemýšlet. Stejně příjemné čtení jako původní Povídky. Rozhodně doporučuji přečíst.

TerkaJK

Pěkné a pohodové čtení...
Některé příběhy byly zajímavé a některé vtipné.
Ale každá měla něco do sebe.
A když přemýšlím, která se mi líbila nejvíce, tak si nemůžu vybrat - všechny byly dobré.

essidaven

Povídky jsem poslouchala při práci a moc mě potěšilo, že audioknihu si namluvil pan Svěrák sám. Příjemné a nenáročné, dostala jsem od knihy, co jsem očekávala.

Janina2609

“Těm velkým slepeným vločkám se do toho marastu nechce. Protože vidí, co se stalo s těma, co dopadly: bylo po nich. A tak to padání všelijak zdržujou, krouží, něco je zvedá zase nahoru, sláva, ještě neumřeme, a teprve když už nemůžou, padnou na zem a už nejsou.”
Soubor povídek z běžného života s inteligentním humorem tolik typickým pro autora.
Za mne nejlepší O slušném taxikáři. Povídka Betlémské světlo bude zřejmě volným námětem na připravovaný film pánů Svěráků
Všechny povídkové knihy pana Svěráka mám pěkně v knihovně a když je mi smutno, ráda se vracím k jeho laskavé češtině.

eraserhead

Nové povídky mi přišly o chlup lepší, záživnější, více zajímavější a působivější, než příběhy z předchozího svazku.

DuncanIdaho

I v této knize se mi potvrdilo, že p. Svěrák má docela klidný styl psaní. Nejde nikdy o děj s velkým spádem. Jeho knihy mají poklidný děj, a to se mi na něm líbí. Jeho příběhy jsou lehké a snadno se čtou. Příběhy jsou zde povzbudivé i trochu tragické, zkrátka takové jako jsou v běžném životě.

vendulanovotna

Ten pan Svěrák, to je takový vtiPan. :)
Obyčejné věci a události viděny pozitivním okem, je z nich vyždímno maximum. Úsměvné, oddechové čtení. Moje top jsou určitě Nákup - to jsou scény, jako bych je viděla na vlastní oči, a nebo Dvojí vidění, kde jsem si sama nostalgivcky zavzpomínala na pobyt ve stejné zemi.. tak děkui za pěkný literární zážitek.