Nové povídky

Nové povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89002/bmid_nove-povidky-I7S-89002.png 4 796 169

Ptám se sám sebe, co to vlastně dělám, když píšu povídku. Jako bych našel pecku a dělal kolem ní třešeň. Nebo švestku. Podle toho, co seberu. Jádro každého příběhu jsem našel na cestě. Byl to třeba zážitek, s nímž se mi někdo svěřil, nebo jen věta zaslechnutá od vedlejšího stolu v restauraci. Moje práce spočívá v tom, že si představuju, co bylo před tím a co potom, a hledám v mateřštině slova, která dovedou vrátit dávno snědenému ovoci dužinu a šťávu. Kéž by vám to chutnalo. Zdeněk Svěrák. Dotisk v r. 2012... celý text

sakro
23.04.2024 5 z 5

Většina hodnocení a komentářů této knihy se od hodnocení jiných knih dost podstatně liší. Jsou totiž velmi krátká a to samo o sobě hovoří za vše. K těm povídkám totiž není moc co říct. Jsou laskavé, lidské a geniální. Osobně mě sice moc neoslovila Dubnová povídka, ale je to jen můj interní pocit, takže to neberte jako kritiku, ale jako osobní názor. Každopádně knihu doporučuji všem a to nejen k přečtení, ale především k zamyšlení.

m2056
27.02.2024 4 z 5

Pěkný čtivý trochu i k zamyšlení i humorný prostě stojí to za přečtení.

helusa2
14.02.2024 5 z 5

Krásné, milé povídání se zajímavými nápady k zamyšlení. A provedení audioknížky? Luxusní! Pana Svěráka chovám ve veliké úctě a nikdo by to nemohl namluvit lépe :-)

mila2411
02.11.2023 5 z 5

První povídková kniha byla geniální, druhá várka si zaslouží hodnocení stejné! Naprosto zcela uvěřitelné, lidské, výborné.

Hoblinka
07.09.2023 5 z 5

Milé, něžné, svěrákovské

Pepina19
11.05.2023 4 z 5

Výborné čtení k zamyšlení. Moc hezké povídky.

Vivetkav
04.05.2023 4 z 5

Úžasné povídky .. ta krásná čeština a hra se slovy.. zbožňuji a ráda knihu doporučuji. Některé povídky velký úsměvné ...

Lenndy
12.02.2023 4 z 5

Povídky pana Svěráka jsou vždy čitelné.

simona8022
15.01.2023 5 z 5

Skvělé čtení, pan Svěrák se nezapře, ať to znamená cokoli :)

cukrovka
22.10.2022 5 z 5

Příjemné a milé čtení. Krásná čeština a inteligentní humor který je autorovi vlastní.

n.ezn.amy
11.09.2022 5 z 5

Devět povídek Zdeňka Svěráka, které jsou psány krásným a laskavým jazykem. V dnešní uspěchané době je dobře, že napsal tyto povídky, které je třeba si vychutnat v klidu a pohodlí a nechat na sebe působit. Všechny psané ze života a po jejich přečtení jsem měl doslova melancholickou náladu např. z povídky Betlémské světlo či O slušném taxikáři. Je úžasné jak Svěrák dokáže přirovnat mluvení k varhanům a jeho tóninám. Tohle by mě v životě nenapadlo, ale je to naprosto geniální. Celou knihou prostupuje milý a inteligentní humor. Velké díky za tuto knihu.

Blíženec
08.09.2022 5 z 5

Povídky se panu Svěrákovi moc povedly. Předal do nich tu svoji srdečnost, moudrost, vtip a clověčinu. Krásně vypointované...

envoi
31.05.2022 5 z 5

Přesně ta správná kniha do nemocnice na zkrácení neustálého čekání. Už když jsem kupovala, tušila jsem, co dostanu, laskavou inteligentně vtipnou knížku a má očekávání byla naplněna, zítra si skáknu pro Povídky ať to mám komplet :)

Macek71228
29.12.2021 5 z 5

Příjemná kniha, některé povídky lepší než jiné, přirozeně. Pohodové čtivo.

Recidivista
01.09.2021 5 z 5

Moja druhá zbierka poviedok od p. Svěráka v krátkom slede a opäť to bol príjemne strávený čas. Nebudem sa opakovať, platí zhruba to, čo som písal pri jeho predošlej knihe. Čo na jeho poviedkach obdivujem najviac je, že sú nasiaknuté človečinou.

Neviem ako to autor robí, ale takmer vo všetkých poviedkach som bol namotaný hneď po pár vetách. Tempo príbehov je pomalé, v texte je všadeprítomný jeho jemný humor, ktorý čas od času graduje do výbuchov smiechu. Nie sú to síce také silné explózie ako napríklad pri „Konec hlášení v ruském jazyce“, ale stále je to veľmi kvalitná munícia. A som rád, že p. Sveřák ešte nevystrieľal celý zásobník - viď. jeho najnovšia kniha poviedok vydaná v tomto roku, na ktorú sa veľmi teším.

Najlepšie poviedky: Betlémské světlo, Sraz naší třídy, Dubnová povídka, Ujetá láska.

9/10

MikeshCZ
13.08.2021 4 z 5

V každé povídce je něco co vás po dočtení donutí zapřemýšlet. Stejně příjemné čtení jako původní Povídky. Rozhodně doporučuji přečíst.

TerkaJK
01.06.2021 5 z 5

Pěkné a pohodové čtení...
Některé příběhy byly zajímavé a některé vtipné.
Ale každá měla něco do sebe.
A když přemýšlím, která se mi líbila nejvíce, tak si nemůžu vybrat - všechny byly dobré.

essidaven
19.04.2021 5 z 5

Povídky jsem poslouchala při práci a moc mě potěšilo, že audioknihu si namluvil pan Svěrák sám. Příjemné a nenáročné, dostala jsem od knihy, co jsem očekávala.

Janina2609
02.04.2021 5 z 5

“Těm velkým slepeným vločkám se do toho marastu nechce. Protože vidí, co se stalo s těma, co dopadly: bylo po nich. A tak to padání všelijak zdržujou, krouží, něco je zvedá zase nahoru, sláva, ještě neumřeme, a teprve když už nemůžou, padnou na zem a už nejsou.”
Soubor povídek z běžného života s inteligentním humorem tolik typickým pro autora.
Za mne nejlepší O slušném taxikáři. Povídka Betlémské světlo bude zřejmě volným námětem na připravovaný film pánů Svěráků
Všechny povídkové knihy pana Svěráka mám pěkně v knihovně a když je mi smutno, ráda se vracím k jeho laskavé češtině.

eraserhead
25.03.2021 5 z 5

Nové povídky mi přišly o chlup lepší, záživnější, více zajímavější a působivější, než příběhy z předchozího svazku.