Nové povídky

Ptám se sám sebe, co to vlastně dělám, když píšu povídku. Jako bych našel pecku a dělal kolem ní třešeň. Nebo švestku. Podle toho, co seberu. Jádro každého příběhu jsem našel na cestě. Byl to třeba zážitek, s nímž se mi někdo svěřil, nebo jen věta zaslechnutá od vedlejšího stolu v restauraci. Moje práce spočívá v tom, že si představuju, co bylo před tím a co potom, a hledám v mateřštině slova, která dovedou vrátit dávno snědenému ovoci dužinu a šťávu. Kéž by vám to chutnalo. Zdeněk Svěrák. Dotisk v r. 2012...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89002/big_nove-povidky-I7S-89002.png 4.4752

Kniha Nové povídky

simona8022

Skvělé čtení, pan Svěrák se nezapře, ať to znamená cokoli :)

cukrovka
22.10.2022

Příjemné a milé čtení. Krásná čeština a inteligentní humor který je autorovi vlastní.

n.ezn.amy
11.09.2022

Devět povídek Zdeňka Svěráka, které jsou psány krásným a laskavým jazykem. V dnešní uspěchané době je dobře, že napsal tyto povídky, které je třeba si vychutnat v klidu a pohodlí a nechat na sebe působit. Všechny psané ze života a po jejich přečtení jsem měl doslova melancholickou náladu např. z povídky Betlémské světlo či O slušném taxikáři. Je úžasné jak Svěrák dokáže přirovnat mluvení k varhanům a jeho tóninám. Tohle by mě v životě nenapadlo, ale je to naprosto geniální. Celou knihou prostupuje milý a inteligentní humor. Velké díky za tuto knihu.

Blíženec
08.09.2022

Povídky se panu Svěrákovi moc povedly. Předal do nich tu svoji srdečnost, moudrost, vtip a clověčinu. Krásně vypointované...

envoi
31.05.2022

Přesně ta správná kniha do nemocnice na zkrácení neustálého čekání. Už když jsem kupovala, tušila jsem, co dostanu, laskavou inteligentně vtipnou knížku a má očekávání byla naplněna, zítra si skáknu pro Povídky ať to mám komplet :)

Macek71228
29.12.2021

Příjemná kniha, některé povídky lepší než jiné, přirozeně. Pohodové čtivo.

Recidivista
01.09.2021

Moja druhá zbierka poviedok od p. Svěráka v krátkom slede a opäť to bol príjemne strávený čas. Nebudem sa opakovať, platí zhruba to, čo som písal pri jeho predošlej knihe. Čo na jeho poviedkach obdivujem najviac je, že sú nasiaknuté človečinou.

Neviem ako to autor robí, ale takmer vo všetkých poviedkach som bol namotaný hneď po pár vetách. Tempo príbehov je pomalé, v texte je všadeprítomný jeho jemný humor, ktorý čas od času graduje do výbuchov smiechu. Nie sú to síce také silné explózie ako napríklad pri „Konec hlášení v ruském jazyce“, ale stále je to veľmi kvalitná munícia. A som rád, že p. Sveřák ešte nevystrieľal celý zásobník - viď. jeho najnovšia kniha poviedok vydaná v tomto roku, na ktorú sa veľmi teším.

Najlepšie poviedky: Betlémské světlo, Sraz naší třídy, Dubnová povídka, Ujetá láska.

9/10

MikeshCZ
13.08.2021

V každé povídce je něco co vás po dočtení donutí zapřemýšlet. Stejně příjemné čtení jako původní Povídky. Rozhodně doporučuji přečíst.