Nové povídky

Ptám se sám sebe, co to vlastně dělám, když píšu povídku. Jako bych našel pecku a dělal kolem ní třešeň. Nebo švestku. Podle toho, co seberu. Jádro každého příběhu jsem našel na cestě. Byl to třeba zážitek, s nímž se mi někdo svěřil, nebo jen věta zaslechnutá od vedlejšího stolu v restauraci. Moje práce spočívá v tom, že si představuju, co bylo před tím a co potom, a hledám v mateřštině slova, která dovedou vrátit dávno snědenému ovoci dužinu a šťávu. Kéž by vám to chutnalo. Zdeněk Svěrák...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/89_/89002/nove-povidky-89002.jpg 4.4591
Humor, Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Fragment (ČR)

Kniha Nové povídky

miretti

Pan Svěrák je moje srdeční záležitost, velice si ho vážím a jeho tvorba je můj všelék..
Tyto povídky byly parádní. Jedna lepší než druhá. Nádherná čeština, jako vždy. Opět mohu jen smeknout a být pyšná na lidi, jako je pan autor .

mata57

Pohodové čtení do deštivého předjaří a dalšího světa běhu...

vklaskova

Vše jsem přečetla jedním dechem. Některé povídky mě opravdu nadchly, jiné upřímně rozesmály, jiné příjemně pohladily. Knížka, která neurazí. Věřím, že každý si v ní najde kousek něčeho, co ho osloví. Za mě ideální dárek :-)

Hathor89

Byla jsem nadšena stejně jako v předchozích knihách autora. Úžasné bylo Betlémské světlo a nadchla mě také Dubnová povídka. Ale všechny měly něco do sebe. Jednoduché a odpočinkové čtení. Bohatý jazyk. Krásná čeština (pan učitel prostě umí). Hra se slovy. Neobyčejná obyčejnost. Nostalgie. Laskavost. Humor. Moudrost. Pohlazení na duši. Na několika málo stránkách bylo řečeno velmi mnoho. Pana Svěráka můžu číst stále dokola a jsem stále stejně nadšená. Pan Spisovatel je skutečným Mistrem svého řemesla.

Placi

Cokoli od pana Svěráka mě po celý život vždy hřálo u srdce. Jinak tomu nebylo a ani nemohlo být u těchto povídek. Vždy mi až vykouzlí úsměv na tváři příběh, který z naprosto obyčejných situací dokáže Zdeněk Svěrák vytvořit. Právě v té obyčejnosti se ukrývá autorova neobyčejnost. Netřeba dalších slov. Tvorba pánů Svěráka a Smoljaka bude mít v mém srdci navždy čestné místo.

Dela111

Chtěla jsem si přečíst něco milého, něco co pohladí, u čeho se budu usmívat a bude mi dobře, a proto jsem sáhla po Nových povídkách. Povídky jsou ze života, jednoduché, zároveň kouzelné, vtipné a především nádherně napsané.
Nejlepší povídku bych těžko vybírala, ale nejvíc jsem se nasmála u Dubnové povídky.

i.stefany

Obecně povídky moc nemusím, ale pana Svěráka mám velmi ráda, proto jsem sáhla po jeho Nových povídkách. Neudělala jsem chybu. Soubor devíti povídek napsaných s jemným a laskavým svěrákovským humorem mne moc potěšil.

RyonMathrin

Velmi originální, nápadité, dobré. Čekal jsem kvalitu, ale toto se opravdu povedlo. Líbily se mi různé styly jazyka, téměř každá povídka byla vyprávěna jinak (a použitý styl vždy dokonale dokreslil charakter postavy).
Nejvíc mne dostala povídka O slušném taxikáři:
"...Ta její krása byla v součtu, rozumíš. Když se sečetla vzdálenost očí, úhel náklonu hlavy, způsob chůze a hlas, zejména ten hlas, pak teprve to dávalo ten smrtící součet."