helusa2 helusa2 komentáře u knih

Oceán na konci cesty Oceán na konci cesty Neil Gaiman

Naprosto přesně dle mého knihu charakterizovala čtenářka Veronika o něco níže: Je to jako když si napíšete sen, který se vám předchozí noci zdál.
Jako když se Vám zdá sen, o kterém víte, že je důležitý. Že máte blizoučko k tomu, abyste něco moc důležitého pochopili. Že je to nadosah. A pak se probudíte a máte ten pocit, že jste to už skoro měli.. Úplně stejně, jako když se on ponořil do OCEÁNU..
Na mě z knížky vykouklo i něco dalšího - něco o trojjedinosti Hempstockových, o sebeobětování, odchodech a návratech, poznání a přijmutí.. Už jsem to měla nadosah.. ;-)
A ty ilustrace - ty byly naprosto jedinečné a kouzelné - jedny z nejlepších, které jsem kdy v knížce viděla!

08.07.2023 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

To byla tak milá audioknížka! Hned bych někam jela :-) Vůbec netuším, proč jsem se Ziburou tak dlouho otálela! Styl mi naprosto sedl, budu s ním cestovat dál :-) A jako trabantista zcela chápu Nissan Cube :-D

26.06.2023 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Uff, tak to mám konečně za sebou.. Nebudu hodnotit hvězdičkami, protože je můj problém, že jsem si špatně vybrala..
Po Prvokovi a spol., kteří se mi líbili, jsem poslouchala toto jako audioknihu a upřímně - velmi jsem se trápila. Dojem mám jak u Radky Třeštíkové - ne, že by to bylo špatně napsané, ale asi jsem naštěstí z jiné planety a nemám okolo sebe tak citově ploché, a přisprostlé živočišné okolí..
Jediná dějová linka, která mi utkvěla v paměti, byl příběh Táni a Patricie.
Navíc ta audiokniha byla ta nejhorší, co jsem kdy slyšela! Jakákoli citace řeči holky namluvená bárbínovsky připitomělým falzetkem, občasné dost falešně zazpívané vložené písničky (s úplně jinou melodií, než ve skutečnosti jsou) - no fakt utrpení..

18.06.2023

Černá a purpurová Černá a purpurová Wojciech Dutka

Je to velmi silný příběh. Díky podrobnostem neskutečně věrohodný, plný zajímavých poznatků a souvislostí, o kterých jsem dosud nevěděla - byť to není zdaleka jediná kniha, kterou jsem o této historické epoše a mrazivých skutečnostech přečetla.
V druhé polovině mě několikrát přepadla myšlenka, že kdyby autor vynechal mnohonásobná opakování a zdůrazňování některých myšlenek, byla by kniha o třetinu kratší, ale to je jen jedna bezvýznamná připomínka..
Celkově uděluji 5hvězd, protože jiné ocenění asi ani není možné, ale určitě si ji do knihovničky nepořídím. K přečtení však rozhodně doporučuji!

09.06.2023 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Tak tedy upřímně - klobouk dolů! Já blbec měla Hartla jen za druhořadého spisovatele, co píše trendy brak.. Omlouvám se..
Díky kolegyni, které si vážím a která mi ho nadšeně doporučila, jsem si vybrala knížku, co má na obálce ty 4 fešáky (pány Švehlíka a Čermáka fakt můžu). A tedy koukám!
Fakt se mi to líbilo moc! Vtipné, napínavé, přitom vlastně milé a s relativně dobrým koncem, čehož jsem se bála, že to dopadne jinak.. Ale autor byl milostivý ;-) V závěrečných kapitolách jsem se i několikrát dojala (což u mě ale fakt není problém;-)

02.06.2023 5 z 5

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Opět jsem nadšená :-) Styl Jonase Jonassona prostě miluji a tečka. Neomrzí se mi :-)

30.05.2023 5 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Po počátečních rozpacích, že to asi není knížka pro mě, mě naprosto nadchla. Má hloubku, přesah, myšlenky Jsou tam hodně sluníčkové okamžiky, které asi nejsou reálné, ale já jsem taky takový naiva :-D
Od chvíle, kdy jsem viděla Na střeše, mi došlo, jak neskutečně talentovaný a všestranný Jirka Mádl je - že to rozhodně už dávno není rozjívený snowboarďák a má obrovský potenciál. Jirko, jen tak dál :-)

30.05.2023 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Klasická Mornštajnovka :-)
Kolik takových lidí žije kolem nás. Kolik sousedů prožívalo podobné eskapády. Kolik tajemství je ukryto v našich rodinách
A nám přijdou naše životy i osudy lidí okolo mnohdy obyčejné a nezajímavé Přitom stačí umět vyprávět :-)

25.05.2023 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Bylo to napínavé, místy velmi nechutné, zamotané, matoucí - a prostě geniální, jak to Nesbø umí ;-)
Zase se nás snažil všemožně zmást a mnohokrát svést na špatnou stopu, velmi často jsem listovala zpět a hledala indicie (a v tuto chvíli toužila po eKnize, kde by bylo hledání snadnější). Ale musím se pochlubit - odhalila jsem ho. Jen partnerku jsem netrefila, takže mě Jo zase stejně dostal :-D
Tak, uff, jdu si přečíst něco mírumilovného, ať se nebojím ;-)

13.05.2023 5 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Walter Isaacson

Třetí kniha tohoto životopisce - moc se mi líbí Isaacsonův výběr osobností. Je poctivý v neuvěřitelně podrobném sbírání informací, jejich třídění - a interpretace všech těchto poznatků je přitom stále čtivá (v mém případě zajímavá na poslouchání).
Rozhodně se neodvažuji říct, že jsem všem informacím rozuměla (stejně jako u Einsteina), ale rozhodně to bylo obohacující.
Myslím, že ta touha po získávání nových informací jen z radosti, že je získávám, radost z nových vědomostí, otevřené oči pro poznání - to, co na Leonardovi, Einsteinovi i Jobsovi Isaacson tolik obdivoval - jemu samotnému nechybí :-)
A Leonardo sám? Ten byl prostě neskutečně inspirativní osobností!!!

22.04.2023 5 z 5

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem kdy četla - a opět díky Čtenářské výzvě. Mám chuť se OKAMŽITĚ rozjet do Provance, Paříže :-) Miluji to tam a také miluji vše, co bylo v knížce důležité: jídlo, moře, lodě, západy slunce, levanduli, víno, přatelství, lásku a KNIHY :-) Děkuji za pohlazení na duši a za má osobní Světla jihu :-)

21.04.2023 5 z 5

Nora Nora Eva Vychodilová

Nejvýstižnější mi přijde hodnocení: Ze života Mnoho perfektně popsaných zcela běžných situací, které všichni dobře známe - na nich vystavěn neobvyklý příběh přátelství i partnerského vztahu.
Jen ten závěr musím ještě trošku přežvýkat ;-)

23.03.2023 4 z 5

Percy Jackson Percy Jackson Rick Riordan

Starý (mladý) dobrý Percy :-) Čteno podruhé - už se mi po něm stýskalo ;-)

20.03.2023

Marťan Marťan Andy Weir

Tak. Dočteno. Pro jednou mám opravdový pocit, že 5 hvězdiček je málo! Jsem cele konsternovaná, protože takovou jízdu jsem nečekala ani omylem..
Knížku jsem odkládala několik let, a nebýt vesmírného bodu ve Čtenářské výzvě, asi bych se odhodlávala další roky Sci-fi totiž fakt nevyhledávám. Ovšem toto - to byla naprostá bomba!!! Styl psaní, napětí, humor, popis technických záležitostí psaný tak, aby to poměrně s pochopením přelouskal i člověk mého ražení.. No prostě skvělé!!!
Mark Watney mi bude fakt chybět Strašně ráda bych ho pozvala na pivo. ;-)

11.03.2023 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Vezmu-li si např. dětské zvířátkové leporelo a začnu ho číst s očekáváním dramatu Shakespeara (a nebo taky přesně naopak) - je to má chyba, že jsem si špatně vybrala knihu. Toť ke komentářům čtenářů, kteří nevěděli, co mají v rukou, a hodnotí dle své neinformovanosti.
Já viděla nejprve film, který je ve srovnání s knihou mimořádně povedený. Chcete-li ještě více hlubokých dialogů, přečtěte (nebo poslechněte) si knížku. Myšlenka mě naprosto nadchla a jistě se k ní ještě vrátím :-)

04.03.2023 5 z 5

Katovo poslední přání Katovo poslední přání Jevhenija Kononenko

Nebýt Čtenářské výzvy, nedostala bych se k této knížce ani omylem…
S obavami jsem očekávala obrovské drama. To se ale nenaplnilo (což jsem ráda) a hlavní pocit po dočtení je… vlastně smutek…
Jak moc může být život člověka, který by mohl být dobrý, spokojený, naplněný… znetvořen jakoukoli ideologií a zrůdnou mocí.
Dýchl na mě “chlad vesmírné nekonečnosti”…

02.03.2023 4 z 5

Stařík mě bavil, i když byl zase o rok starší ;-) Politiku moc nesleduji, takže to byl takový zajímavý exkurz… Trump popsán perfektně, Putin poněkud mírumilovněji, než by byl předpokládám popsán při pozdějším vydání knihy…
Nejvíc mě pobavilo “pohřební” období. A ten chřest musím příležitostně fakt ochutnat - jen nevím, jestli bílý nebo zelený… :-D

01.03.2023 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Hurá!!! Vše dobře dopadlo, hodným se dostalo štěstí a odměny, nedobrým ponaučení - pro vychytralé, pyšné a hloupé je trestem jejich vlastní ubohost ;-)
Opět obtížné čtení, pokud si v tom člověk chce všimnout drobných narážek a vtípků, ale námaha se vyplatila :-) Jelikož jsem tentokrát děj a závěr příběhu předem neznala, byla jsem i napjatá, zda se vše podaří otočit, jak jsem doufala - a podařilo se!
No a teď se jdu za odměnu podívat na film se sestavou mých milovaných herců :-)

23.02.2023 4 z 5

Posloucháno podruhé, abych mohla navázat staříkem o rok starším - opět velmi příjemně strávený čas :-)

13.02.2023

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Nebylo to jednoduché čtení - přeci jen je užívaný jazyk trošku “nakadeřený” a pokud si v něm chcete užít ty jemné ironické narážky, musíte číst pozorně...
Ale stálo to za to a já opět nesmírně děkuji Čtenářské výzvě, protože bez jejího zásahu bych se k Austenové pravděpodobně nikdy nedostala - a to by byla škoda :-)

09.02.2023 5 z 5