Chatrč

Missy, nejmladší dcera Mackenzieho Allena Phillipse, je unesena během rodinného výletu a důkazy o tom, že byla pravděpodobně zavražděna, se najdou v opuštěné chatrči uprostřed oregonské divočiny. O několik let později obdrží Mack, utápějící se v nejhlubší beznaději, podivný vzkaz, který vypadá, jako by byl od Boha, a ve kterém ho pisatel zve na víkend do chatrče. Přestože Mackovi jeho vlastní počínání připadá nanejvýš pošetilé, vrací se jednoho zimního odpoledne na toto místo, aby znovu vkročil do samého středu svých nejtemnějších nočních můr. To, co tam najde, navždy změní jeho život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28576/chatrc-Z40-28576.jpg 3.7873

The Shack (2007)

Vydáno:, Knižní klub

Schary
13. prosince

Taková až filosofická kniha,ale napsaná moc poutavě. Ani nevím, co napsat do komentáře. Jádrem celé knihy je víra v Boha, ale ne klasickym církevním způsobem. Ukazuje člověku jiný způsob víry, víry konkrétního člověka v lásku,v Boha a v odpuštění. A třeba je i tento způsob ten správný...

Marekh
25. listopadu

Upřímně řečeno jsem neočekával takový průběh zpracování, který nám autor předkládá. Mám na mysli zejména ztvárnění hlavních postav. Nicméně postupně jsem se do knihy začetl. Určitě to není nejjednodušší čtení a opět je to jedna z knih, u které se musí více přemýšlet. Asi tato kniha neosloví čtenáře, kteří nevěří v Boha a v jeho existenci, kteří nevěří v Ježíše Krista jako spasitele všech lidí. Myslím si, že osloví čtenáře, kteří jsou věřící, anebo jsou agnostikové. Jak se píše v anotaci, kniha není jen knihou o hledání Boha, ale zároveň příběhem o tom, jak člověk tváří v tvář zlu a bolesti nalézá sebe sama.

Kniha je plná myšlenek, nad kterými jsem se musel více zamyslet. K hlavnímu hrdinovi Mackovi promlouvá Bůh, Ježíš a Duch svatý a vedou spolu dialogy o životě, o víře v Boha, o zlu a dobru, o vině a odpuštění apod. Vzpomínám si, když jsem v minulosti jedné kamarádce psal, že pokud někdo věří v Boží existenci, není nutné navštěvovat kostel, ale s mým názorem nesouhlasila, poněvadž je křesťanka a kostel pravidelně navštěvuje. V této knize je rozebráno také toto téma.

Říká se, že pokud nám někdo hodně ublížil, a my danému člověku neodpustíme, tak sami sobě ubližujeme. Podle mého názoru je důležité, jakým způsobem nám ublížil. Pokud se jedná o malé provinění, tak na něj časem zapomeneme, ale pokud třeba někdo fyzicky ublížil našim nejbližším nebo nám osobně, je hodně těžké odpustit takovému člověku. Jedna z nejbolestivějších událostí je ta, když někdo unese dítě rodičům, jak se dočteme v tomto příběhu a rodiče nevědí, kde se dítě nachází, nemohou mu pomoc a udělali by všechno na světě, aby ho zachránili. Nejděsivější je, když důkazy svědčí o vraždě..

Celkově se kniha četla dobře, je prostoupena řadou myšlenek. Pokládám si otázku, jestli je tento příběh založen na skutečných událostech, jestli to, co je v knize popisováno, se stalo ve skutečnosti. Některé události jsou neuvěřitelné a těžko pochopitelné, ale na druhé straně to může být skutečnost.

Viděl jsem také film, který se mi líbil.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Žít nemilován je, jako když ptákům zastřihnou křídla, a zbaví je tak jejich schopnost létat.

V pokoře nejde o autoritu a není to ani poslušnost,; jde v ní jen o vztah plný lásky a úcty.

Následovat mě neznamená snažit se, "být jako Ježíš", znamená to zabít v sobě nezávislost.

Tolik lidí je přesvědčeno, že láska narůstá, ale přitom roste poznání a láska se prostě rozpíná, aby ho obsáhla. Láska je jednoduše obal poznání.

Lži jsou malé pevnosti, v nichž si můžeš připadat silný a v bezpečí. Z téhle pevnůstky lží se snažíš řídit svůj život a manipulovat ostatními. Jenže pevnost musí mít zdi, a tak jich pár postavíš. Jsou to ospravedlnění tvých lží.

Každý vztah mezi dvěma osobami je naprosto jedinečný. Proto nemůžeš milovat dva lidi stejně. Jednoduše to není možné. Každou osobu miluješ jinak, kvůli tomu, jaká je, a kvůli jedinečnosti, jakou vyvolává v tobě. A čím víc se navzájem poznáváte, tím bohatší jsou barvy vašeho vztahu.

Elea
19. listopadu

Nádherná kniha, která nutí přemýšlet o svobodě a nezávislosti, lásce a odpuštění.

Nelli84
12. listopadu

ak niekomu táto kniha zmenila život..tak ja nie som jedna z tých..každopádne príbeh silný tak asi tolko..AMEN :) ps odporúčam filmové spracovanie.

Whitecat
07. listopaduodpad!

Jedna z mála knih, kterou jsem opravdu nedočetla, i když jsem se snažila:(. Začátek vypadal opravdu slibně, ale v momentě, kdy nastoupila na scénu Bůh, Taťka, všechno bylo zlé. Podivná slátanina bez ladu a skladu. Ani žádná z myšlenek mi nestála za zářez do mé kůry mozkové.

darksterka43

Výborná knížka s velmi hlubokými myšlenkami, které sice ještě nechápu všechny, ale právě díky tomu se ke knize ráda vrátím

hermína14

Tušili jsme, že bůh je Žena...ale velká černoška předčila mé představy:). Bála jsem se téhle knížky moc, ale Všemohoucí mě vzala za ruku a dovedla s nečekaným klidem až na konec.

DeKo1996

Knihu mi doporučila kamarádka. Nejprve jsem viděla film, který se mi líbil. Ale kniha je pro mě lepší. Více jsem se dokázala vžít do pocitů a emocí. Nádherná kniha, ke které se jistě ještě vrátím.

ada4

Kniha, o které mi bylo řečeno, ať ji odložím, že na ni nejsem dost připraven. Od té doby uplynuly další dva roky a sáhl jsem po ní až teď. A té pauzy nelituju. Tato kniha není pro každého, člověk musí být připraven přijmout jak příběh, tak styl vyprávění, aby si ji plně prožil. Ano, prožil, protože toto není jen o čtení. Je to místy filozofická (z větší části), místy brutálně emotivní sonda do duše a malá (ale důležitá) pomoc pro každého, kdo dokáže připustit, že vše nemusí být takové, jaké se na první pohled zdá. A i když je považována za knihu od věřícího pro věřící, není tomu pouze takto, ale to člověk pochopí opět až při čtení. Za mě úžasně svěží, překvapivě naplňující a emotivní takovým způsobem, jakému bych ještě před pár lety nevěřil. Děkuju za to.

esfinge

Snazila jsem se, ale precist mi to neslo...

alegria2

Nádherná knížka plná úžasných myšlenek, které, pokud je člověk dokáže přijmout, mohou změnit pohled na celý svět. Nevěřím v boha, ale v sílu odpuštění. No a o tom celý ten příběh je.

Ivka14

Zvláštní žánr a nečekané téma Bůh a téhle knížky jsem se bála,ale nakonec jsem se začetla a určitě je to knížka,kterou si přečtu víckrát.

calfa

Máte-li chuť navštívit boha v boží podobě přečtěte si tuhle knihu, možná se něco poučíte o nezávislosti ,vztahu a hlavně o odpuštění. Žijme v přítomnosti s bohem a budeme méně smutní.

alva1

Poslouchala jsem audioknihu v podání Igora Bareše a smekám před jeho vynikajícím výkonem. Hudba skvěle dokreslovala atmosféru. Nejsem si jistá, pokud bych knihu četla, zda bych došla až na její konec. Některé pasáže jsem asi nepochopila, nad některými jsem kroutila hlavou a v některých místech mi tekly po tvářích slzy. Doporučuji audioknihu.

feex8

Kým Mack neprišiel do chatrče, kniha sa celkom dala. Nie je to žiaden literárny skvost desaťročia, ale je čitateľná. Taký priemer. Keď sa ale dotyčný dostal do chatrče, z obstojnej knihy sa stala akási rádoby filozofická zlátanina, v ktorej sa autor snaží podsúvať svoje nedomyslené teórie o bohu a náboženstve. Pustiť sa do náboženskej tématiky je podľa mňa nad autorove sily, a to nie len z pohľadu náboženského, ale aj filozofického, či literárneho. Bez ohľadu na vierovyznanie, myslím, žeby ma táto kniha rozčľuovala aj ako veriacu kresťanku, už len kvôli mnohým logickým nezmyslom.

Hlavná postava po príchode do chatrče na mňa pôsobila nereálne. Mackove správanie a emócie boli podľa mňa dosť umelé, čudné a prehnane mierne v niektorých okamihoch. Vôbec som mu neverila, nevedela som sa zžiť s tým, žeby sa takto správal reálny človek.

Lilda

Když jsem o knížce poprvé uslyšela, příliš mě nenadchla. Ale až po roce, kdy se o ní mluvilo více, jsem si ji stáhla a poté i koupila. Má v sobě neskutečně hluboké myšlenky o vztahu mezi člověkem a Bohem. Dokonce se snaží přiblížit odpověď na obvyklý argument nevěřících, že kdyby existoval Bůh, který lidi miluje tak by nebylo zlo. Velmi se mi líbilo, že to je formou příběhu a zaujme to větší masu lidí, kteří milují příběhy a nesnášejí náboženské příručky. Nutno říci, že to rozhodně není kniha jen pro nevěřící, ale i hlavně pro nevěřící. Možná pro stagnující věřící. Plno těžkých otázek je zde zodpovězeno dobrou formou. Musím říci, že je důležité nedělat z Chatrče Bibli. Chatrč není neomylná, ale má v sobě to kouzlo, že umí složité věci lidsky vysvětlit. Mám v ní plno záložek ( i když spíše až v druhé polovině). Obdivuji i popisovací schopnosti autora.

petr4036

Kniha pro člověka prožívajícího nějakou bolestnou ztrátu v životě a otevřeného Bohu, který je Láska - vřele doporučuji. Bůh člověka nezbavuje kříže, ale nese ho s ním a dává mu k tomu sílu. I sílu a statečnost k odpuštění. Protože neodpuštění je vězení s klíčem uvnitř. A k tomu je potřeba důvěry k Bohu. Bez něho člověk nemůže nic. Bůh učí člověka žít. Můžu své bolesti přidat k bolestem svého Vykupitele, mají svůj smysl, svou cenu. A nikdy mne neopustí. Kniha přispívá k pochopení vykupitelského díla Krista.

Měňavka

Myslím,že člověk musí být na tuhle literaturu nastaven a připraven ji přijmout. Já jsem tak nějak v polovině. Potřebuji víc času se s tím obsahem potkat a porozumět mu.

Petusa242

První polovina super, druhá neskutečné zklamání. Nedočetla jsem.

Annkag

Kniha ktorá otvára oči a pomáha nám pochopit že všetko v našom živote má svoju príčinu smer a cestu i ked ich na prvý pohlad nevidíme.Hlboké myšlienky tejto knihy ma nakopli,rozhovory boli ako živé a akoby som sa s bohom rozprávala ja sama.Smutný príbeh života jedného pána sa zmení návštevou tajomnej chatrče a nájdenia tela dcéry o ktorú prišli spolu s manželkou.
dojemné čítanie pri ktorom som plakala a rozmýšlala ako sa autor mohol rozhodnut niečo takéto napísat a ako to dokázal tak bravúrnym sposobom.

Dresia

Silné téma, ale forma zpracování bohužel vůbec ne pro mě.

kyticka152

Popravdě pocity jaké mám z knihy se ani zdaleka nedají popsat slovy. Tato kniha je o Odpuštění, o Lásce, o Bohu, o Rodině... Kniha mě nadchla a poznamenala. Myslím si, že pro lidi co mají na duši nezahojené rány, tak by si tuto knihu měli přečíst. Přece jenom většina děje je o uzdravení pomocí odpuštění. A co jsem si vzala z této knihy? Že ať je to kdokoliv, vždy vás někdo podrží a nabídne pomocnou ruku. Je pouze na Vás, jestli ji přijmete. DOPORUČUJI K PŘEČTENÍ!!!

punktruhlicka

Přemýšlím co vůbec napsat. Nejsem věříci, nebo aspoň né v pravým slova smyslu. Ale knížka na mě dost zapůsobila. Nejprve jsem viděla film. Mám kolem sebe věřící lidi a občas jsem s nimi probírala věci, které mi v knížce pripadaly přitažené za vlasy.
Každopádně se mi knížka moc líbila. Silný a smutný příběh. Spousta pasáží k zamyšlení a myslím, že i ateisté si tam najdou svoje.

ThePoeticJulie

Skutečně silné čtení. Nejsem sice nábožensky založený člověk, přesto na mě kniha udělala neskutečný dojem. Chcete-li však vstřebat všechny myšlenky, vyhraňte si na Chatrč hodně času.

karamelka57

silné. filmové spracovanie presne podľa knihy, čítala som už asi pred 3 rokmi, ale zanechala silný dojem...

kklepkaa

Úplně si nejsem jistá jak začít, jak hodnotit... Prvně je asi potřeba zmínit, že tato kniha byla hlavně o taťkovi, tedy o Bohu. Rozhodně bych se nenazvala člověkem věřícím, ale ani 100% realistou. Příběh byl hodně dojemný, ono už to téma, kdy rodič ztratí dítě je srdcervoucí. Hodně jsem se téhle knihy bála, musím říct, že výsledný pocit po dočtení mám hodně zvláštní... přímo rozporuplný.
Třičtvrtě knihy je vlastně rozhovor s nejsvětější trojicí, pojatý tak trošku jinak... řekla bych dost nečekaně. Nebylo to úplně rušivé, ale představa Boha jako taťky v ženském těle afroameričanky byla poněkud zarážející. Bylo toho řečeho hodně, kniha hlavně vybízí k tomu odevzdat se a věřit. Což mi upřímně vadilo a narazila jsem i na další pasáže se kterými jsem měla dost problém. S něčím jsem naopak po úvaze souhlasila. Zajímavá kniha, která stojí za přečtení. Myslím, že ve své hlavě jsem s touhle knihou ještě úplně neskončila.

fauniprincezna
29.12.2017

Tato kniha pro mě znamená hodně, v mnoha věcech mi pomohla. Četla jsem ji zrovna když jsem začala více přemýšlet o víře a o tom, jaké má v mém životě místo. Pro ateisty tato kniha může být přínosem, zajímavým příběhem, nebo jen blábolem.
Já jsem si čtení této knihy moc užila a po pár měsících se k ní zase vrátila a určitě ne naposled. Moc se mi líbilo, jak autor popsal vnímání Boha. Pro mne jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla - ne ve stylu kterým je napsána, nýbrž v příběhu a myšlenkách.

Milena1967
27.12.2017

Pro mne ač věřícího hrozná kniha, kterou jsem dočetla se sebezapřením. Četla jsem ji už dávno, ale stále si pamatuji, jak jsem se u ní rozčilovala a nesouhlasila s ní.

Devil-Ivet
25.12.2017

Kniha ve mně zanechala rozporuplné pocity. Na jednu stranu je v ní spousta otázek a myšlenek, které napadli snad každého. Na tu druhou mi to přišlo přitažené za vlasy... Byla tu spousta náboženské tématiky, která mě ale vůbec nezaujala...

Kveta.m
17.12.2017odpad!

Pro mě velké zklamání, ani jsem ji nedočetla.