Chatrč

kniha od:

Chatrč https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28576/mid_chatrc-Z40-28576.jpg 3.7 1203

Missy, nejmladší dcera Mackenzieho Allena Phillipse, je unesena během rodinného výletu a důkazy o tom, že byla pravděpodobně zavražděna, se najdou v opuštěné chatrči uprostřed oregonské divočiny. O několik let později obdrží Mack, utápějící se v nejhlubší beznaději, podivný vzkaz, který vypadá, jako by byl od Boha, a ve kterém ho pisatel zve na víkend do chatrče. Přestože Mackovi jeho vlastní počínání připadá nanejvýš pošetilé, vrací se jednoho zimního odpoledne na toto místo, aby znovu vkročil do samého středu svých nejtemnějších nočních můr. To, co tam najde, navždy změní jeho život.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Duchovní literatura , Esoterika, astrologie, okultismus

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

The Shack , 2007


více info...

Komentáře (308)

Komentáře 308 Recenze 9

snimcibdim
snimcibdim
04.11.2023

Začala jsem poslouchat jako náhodné audio kvůli mému oblíbenému interpretovi aniž bych se koukla na anotaci a domnívala se, že poslouchám thriller. Když Mac dorazil do chatrče, docela jsem se zhrozila. Takovýto typ popularizačního katechismu mi přijde asi jako by mi v mém věku (středním) někdo vysvětloval otěhotnění na včeličkách a kytičkách. Jelikož jsem ale byla líná hledat něco jiného a Igora Bareše poslouchám fakt ráda (a je skvělá volba pro tento titul), tak jsem to se sebezapřením poslouchala dál. Ukázalo se, že náhody neexistují a přeci jen se vylouplo pár myšlenek, které výrazně rezonují s něčím, co teď prožívám.
Takže: "Taťko, díky za ty vzkazy, ale moc moc prosím, jestli by to příště nešlo nějakou méně užvaněnou a citově vyděračskou formou".
Hodnotit (hvězdičkovat) to tedy nebudu, byl to "omyl" co se mi vyplatil, ale to nic nemění na tom, že jako literatura je to totální kýč!
Zvláštní to paradox...

zaz
zaz
30.06.2023 5 z 5

(SPOILER) KONTEMPLACE - hebrejské slovo: "hitbonenut" - náhled, písmena vet-jod-nun. Kořen slova znamená rozumět, pochopit, mít porozumění, tedy činit se chápajícím.
/PS: moje poznámka: Myšlenka se ""sama sestavuje" v mozku, z toho co jsme tam uložili... a podle potřeby je nám opět "zpřístupněno" a my se snažíme podle své slovní zásoby svou myšlenku zhmotnit svými slovy, aby tato jednotlivost byla poskytnuta někomu, kdo na myšlenku naváže, rozvine, ozřejmí případnou důležitost pro ostatní ... Jakýsi plod ukrytý, vyvíjející se, dozrávající, pak myšlenka ve správný čas, na správném místě se může stát základním kamenem v architektuře a vznikne pyramida... , něco ... /

V knize se rozvíjí uvědomování si významu zařazení lidské společnosti v celku známého vesmíru a klikaté, dlouhé cesty člověka za tímto poznáním. Jeho časté pády, bolestné vypořádávání se, především se svými vnitřními démony, které si zhmotňujeme a viníme z následků sebe, jiné, Boha, místo zamyšlené se nad poučením, proč se tak stalo.

Člověk je svědkem mnoha morálních pádů, nesnaží se je pochopit, rozumět, co pádu a bolesti předcházelo, odmítá sebe činit chápajícím tvorem...
Svědectví - schopnost pochopit jeho rozsah, skutečný význam. Smyslem svědectví není setrvat na dosaženém pochopení j e d n é věci, ale z jedné věci usuzovat na jinou.

Komunikace je základním kamenem lidské soudržnosti, respektu a spolupráce, cílem je zhmotňovat lásku v našem pozemském životě.

Skrze kontemplaci, svého činění se chápající bytostí, víry v lásku, která se stává odrazovým můstkem k vyšším stavům vědomí.
Máme velký potenciál využívat více než deset procent kapacity svého mozku ku prospěchu svému i ku prospěchu celku nebo se můžeme vzájemně zlikvidovat...

Citace: "Na základě čeho posuzuješ, co je dobro a co zlo? A když se tvé dobro střetné se zlem, vypukne krutý boj, protože každý sám si hraje na Boha. Na Zemi žijí miliardy lidí a každý z nich se sám rozhoduje, co je dobro a co zlo."

Přečteno: 1782, hodnoceno: 1185, pouze74%, Komentáře: 307, Nejvíce palců: 63 Evaho73, /Velekněžna - krátce a výstižně/.
Za mě si dílo zaslouží více pozornosti. Vážím si každého názoru.


Vivetkav
Vivetkav
26.06.2023 3 z 5

Díky výzvě koupení knihy v bazaru jsem narazila na tuto knihu.. kdysi dávno jsem viděla jednou film a vím, že byl takový jiný... A kniha je taky taková a musím říct, že jsem ráda, že jsem se k ní dostala.. moc hezké zamyšlení .. každý ať si udělá názor svůj

maha75
maha75
26.04.2023 4 z 5

Tohle asi není kniha pro zapřísáhlé ateisty. To je také důvod některých nízkých hodnocení - knihu čtou lidé, kteří jí vlastně nemohou rozumět. Jedná se o špatný výběr žánru, jak už psala níže helusa2. Uznávám, že knížka byla trochu zvláštní, ale našla jsem v ní opravdu hodně věcí k hlubokému zamyšlení.

helusa2
helusa2
04.03.2023 5 z 5

Vezmu-li si např. dětské zvířátkové leporelo a začnu ho číst s očekáváním dramatu Shakespeara (a nebo taky přesně naopak) - je to má chyba, že jsem si špatně vybrala knihu. Toť ke komentářům čtenářů, kteří nevěděli, co mají v rukou, a hodnotí dle své neinformovanosti.
Já viděla nejprve film, který je ve srovnání s knihou mimořádně povedený. Chcete-li ještě více hlubokých dialogů, přečtěte (nebo poslechněte) si knížku. Myšlenka mě naprosto nadchla a jistě se k ní ještě vrátím :-)

Nelmal
Nelmal
10.11.2022 odpad!

Skoro až iritujicí cancy. Slátanina nějakého fanatika asi.

Nofar197
Nofar197
10.10.2022 4 z 5

Sice jsem tehdy čekala něco jiného, ale kniha mě nadchla. Všem doporucuji i stejnojmenný film.

Valentinez
Valentinez
05.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Knihu jsem četl před dlouhou dobou, takže můj komentář berte dost s rezervou. Mám zkrátka nějak chuť se k ní vyjádřit.

Pokud jste ateisti a chcete mít docela kladný vztah k náboženství, jeden ze způsobů, jak toho dosáhnout, je mít dobrého kamaráda věřícího, který je zároveň rozumný. I když s některými jeho názory (např. na homosexualitu) nesouhlasím, přijdou mi zastaralé, přežité a velmi problematické, přesto jsem s ním vždycky dokázal vést klidnou debatu. Díky němu jsem zjistil, že ne všichni věřící jsou naivní agresivní pitomečci.

Ale když mi kdysi doporučil tuhle knihu, že se o ní pobavíme, trochu zákeřně jsem se těšil, až ji rozcupuju na kousky. Dokonce jsem si dělal výpisky, když jsem ji četl, abych se mohl odkazovat na příslušné stránky.

A světe div se... zase tak moc těch poznámek nebylo. Samozřejmě, nějaké se našly, ale kdybych umřel a ukázalo se, že jsem se mýlil, že Bůh je a že má tytéž názory, jak jsou prezentovány v této knize, byl bych nadšený. Fakt že jo, byl bych hrozně rád.

Na druhou stranu... posmrtný život, ve kterém vládne láska (a matka usedne k večeři s vrahem svých dětí) a dokonalý boží plán (který je tak dokonalý, že kvůli němu stojí za to brutálně obětovat život malé holčičky)... to za života nemám šanci pochopit, takže mi to teď přijde hodně naivní a vycucané z prstu, ale koneckonců se tu bavíme o bytosti, která vymyslela Vesmír, přírodní zákony a vůbec, takže... co já vím.

Každopádně knížka je narvaná docela fajn myšlenkami (např. že Bůh je Otec - ne Matka - proto, že věděl, že pravého otcovství bude ve světě mnohem méně než mateřství) a poskytuje hezký přehled takové docela zdravé křesťanské etiky. Samozřejmě se najdou místa, kterou jsou dost "cringe" (Když Bůh žádá, aby si hrdina vybral jedno z dětí, které má odsoudit k věčnému zatracení...) nebo neuvěřitelná (že by malá holčička v nebi nechtěla vidět svého tatínka, který je tam "na návštěvě"?)

A dále, proč si Bůh vybral zrovna Macka, kterému dal možnost nahlédnout po pokličku veškerého dění a odpovědi na všechny otázky, na to nemá smysl se vůbec ptát. A ta alibistická autonehoda na konci...

No, jak říkám, budu rád, když se po mé smrti ukáže, že jsem se mýlil a Bůh skutečně JE dobrý. Zatím o tom všem ale vesele pochybuji. Knihu přesto doporučuji, pokud chcete získat nový pohled na křesťanství, tedy za předpokladu, že se neosypete při myšlence, že nemáte nikoho soudit atd.

huhuhu
huhuhu
15.09.2022 4 z 5

Je škoda, že tahle kniha dost klame - obálkou i začátkem. Tváří se jako detektivka (až s hororovými prvky), ale ve skutečnosti jde o duchovní četbu. Takže chápu, že ten, kdo se těší na detektivku a není připraven na cokoliv duchovního, musí být nutně zklamaný.

Já jsem naštěstí věděla, do čeho jdu, protože kniha je v křesťanském prostředí doporučována jako pěkné vyobrazení Boží Trojice. Spíš mě tedy překvapil ten drsný začátek, který jsem nečekala. Ale je pravda, že ani tohle nekonvenční zobrazení Trojice mi nejdřív moc nesedlo. Asi si nerada Boha představuju nějak moc konkrétně. Ale je fakt, že když jsem si zvykla, v lecčems byla tato představa inspirativní a obohacující. A nakonec se mi ten příběh tak nějak zaryl pod kůži a jen nerada jsem se s ním loučila.

"Znamená to," zeptal se Mack, "že všechny cesty povedou k tobě?" "To vůbec ne," usmál se Ježíš. "Většina cest nevede nikam. Znamená to, že já půjdu po jakékoliv cestě, abych vás našel."

"Macku, to že vytvářím neskutečné dobro z nepopsatelných tragédií, přece neznamená, že ty tragédie inscenuju. Nesmíš si myslet, že když něco využiju, znamená to, že jsem to způsobila nebo že to potřebuju k dosažení svých cílů... Boží milost není závislá na utrpení, ale tam, kde je utrpení, ji najdeš v mnoha podobách a odstínech."

shelma
shelma
17.04.2022 2 z 5

Co k tomu dodat. Začalo to jako dobrá detektivka, ale pak to zabilo setkání s bohem. Dočetl jsem jenom proto, že jsem byl zvědavý, jak to dopadne. Možná věřící tento příběh nadchne, ale pro mně zklamání.

LimedkaMikki
LimedkaMikki
14.04.2022 1 z 5

Jestli jsou někde vidět kulturní rozdíly, pak je to tato knížka. Čekala jsem nějakou zajímavou detektivku, místo toho jsem dostala rádoby filozofické bláboly o bohu. V naší převážně ateistické společnosti tohle neoceníme. Zpracování bylo poměrně zajímavé, líbilo se mi pojetí božské trojice, ale jinak to byla nuda, nuda, kecy, nuda. Zhruba od půlky knihy, kdy mi bylo jasný, že se teda žádná zajímavá detektivka nekoná, jsem měla obtíže to dočíst. Měla jsem sto chutí ji odložit, ale nakonec jsem to zvládla s tím, že jsem nasadila rychločtení a vynechávala věty, jinak by se to fakt nedalo. Opravdu netuším, komu je tato kniha určená, protože normálně smýšlející člověk si tam snad to svoje najít nemůže. Asi čtenářům Alchymisty. Těm se to možná bude líbit.

Mark3ta
Mark3ta
03.02.2022 4 z 5

Když jsem začala knihu číst, čekala jsem, že to bude více detektivka s hororovými prvky, v čemž jsem se mýlila.
Kniha poutavě líčí víru v Boha a vyrovnání se se ztrátou milované osoby.
Myslím si, že kniha je vhodná i pro ty, kteří nejsou zrovna nadšenci do náboženství a člověk se může nad některými věcmi opravdu zamyslet.
Kniha se mi četla dobře, i když jsem některé pasáže přečetla i třikrát, jak jsem se nad tím zamýšlela.

jihej
jihej
13.01.2022 2 z 5

Začátek knihy mě velmi zaujal, ale postupně jsem se začala nudit. Očekávala jsem mnohem víc.

Micha-Él
Micha-Él
14.12.2021 5 z 5

Dokonalost - víra ve své nejčistší podobě... Líbilo se mi zarámování do podoby detektivního příběhu a následného vyrovnávání se s bolestí ze ztráty malé Missy. Ze začátku mi Bůh jako mohutná černoška byl trochu proti mysli, ale proč ne, na mé hodnocení to nemá vůbec vliv.

"Nekonečný Bůh se může dát cele každému ze svých dětí. On se nerozděluje tak, aby každý dostal Jeho část, ale každému dává sebe tak cele a plně, jako by nikdo další neexistoval."

Safira55
Safira55
28.11.2021 odpad!

Kniha má geniální obálku, geniální odstaveček v zadu... A po první kapitole (audioknihy) zjistíte, že jsou to filozofické bláboly, žena které říkají Taťko????? Jako fakt???? Asi to není můj šálek kávy, ale rozhodně by kniha měla mít jiné vnější zpracování, aby přitáhla cílovou skupinu... Na první pohled jsem myslela, že jde o klasický chatový horor či detektivu a ne o náboženske problematice. (A to i po přečtení vytažku)

Kniha má opravdu špatnou prezentaci.

YA-girl
YA-girl
25.08.2021 5 z 5

I když jsem si neprošla tím, čím Mack, díky popisům jeho pocitů a bolesti jsem se do toho dokázala vžít... a spolu s ním jsem si pak prošla oním uzdravujícím procesem, který mu tři "obyvatelé chatrče" nabídli... Při čtení přicházely pocity úlevy, pochopení, radosti, "nestrachu"... a na konci pocit vyléčení... Jako kdyby ta kniha byla taková "božská terapie" na naše vyděšená a bolavá srdce :-) A osobně si myslím, že kniha je vhodná jak pro věřící, tak pro nevěřící - každému může přinést spoustu odpovědí, protože jak už někdo psal pode mnou, Boha musíme především nalézt všichni sami v sobě...

tinka1974
tinka1974
25.07.2021 5 z 5

Příběh se mi velmi líbil. Původně jsem ho měla rozposlouchaný, ale nakonec jsem si vypůjčila knížku. A nelituji. Začátek mi sice nebavil, ale potom. Moc milý příběh a pohlazení po duši. Zamyšlení se a zastavení. Jsou tři knížky, které bych doma chtěla mít a tato je jednou z nich

Lucc93
Lucc93
22.07.2021 2 z 5

Na začátku to vypadalo jako zajímavá detektivka, ale ani ne v polovině to nabralo zvláštní spád. Nevěřím v Boha a tak mi kniha přišla trošku zvláštní. Odložila jsem nedočtené. Bohužel.

Dejnau
Dejnau
11.06.2021 2 z 5

Děj zajímavý, ale kniha pro mě byla zdlouhavá a ne tolik zajímavá jako filmové zpracování.

boxas
boxas
08.06.2021 2 z 5

Nějak jsem se v tom ztrácela. Poměrně rychle mě to přestalo bavit, nedočetla jsem.

Péťa1950
Péťa1950
22.05.2021 3 z 5

Audiokniha v podání Igora Bareše. Po tragickém začátku s příslibem řešení vražd malých děvčátek přechod k úvahám o víře, odpuštění, životním smyslu, existenci Boha...... Bůh personifikován do tří postav. Velice zvláštní rozhovory a úvahy. Kdybych četla knihu, asi bych se přes tyto části nedostala. Přednes I. Bareše mě udržel až do konce. (Většinou při nějaké další činnosti). Nevěřím, že je možné brutální čin odpustit na základě víry. Autora jsem neznala, proto mě děj zaskočil.

Ryšava
Ryšava
23.04.2021 3 z 5

Myslela jsem si, že kniha bude o něčem jiném, ale překvapilo mě to. Nečekala jsem, že to bude příběh. Myslela jsem, že to bude čistě rozhovor s Bohem. Příběh byl pěkný, trochu smutný. Pár věcí jsem si uvědomila a pravda je, že odpuštění je nejtěžší...

amejzlík
amejzlík
17.04.2021 5 z 5

V knize je nádherně shrnuta podstata křesťanské víry. Na příběhu velké bolesti je vyobrazena myšlenka obrovské Boží lásky. Pár pěkných myšlenek z knihy jsem si i vypsala, abych na ně nezapomněla. Nádhera.

irling
irling
15.04.2021 2 z 5

Takové Hovory s Bohem od N.D.Valsche pro jednodušší. Hovory mi dali naprosto nový rozměr života a pochopení. Pochybuji, že tato kniha, která ho v podstatě kopíruje,by zvládla totéž.

h_.klara
h_.klara
04.03.2021 5 z 5

Nádherný ☺ strašně se mě kniha dotkla, určitě jsem ji nečetla naposledy (a taky je to první knížka, u které jsem plakala, ale protože to bylo fakt strašně nádherný :)
Hrozně moc doporučuji.

Jessica007
Jessica007
18.02.2021 5 z 5

Nejdříve - před časem - jsem viděla film. Líbil se mi. A knížka se mi líbila hodně. Je hodně k zamyšlení - o odpuštění, o Bohu. Příběh, který se odehrál, je tragický, velmi smutný.. Kniha opravdu hodně k zamyšlení, přečtěte si...

Zknihydohlavy
Zknihydohlavy
02.02.2021 4 z 5

Věříte v Boha?

Pokud je Vaše odpověď ANO/NE/NEVÍM, pak je toto kniha pro Vás.

V případě, že jste na výše uvedenou otázku odpověděli „ANO“, možná Vám tato kniha rozšíří obzory a nabídne jiný úhel pohledu. Pokud jste odpověděli „NE“, možná Vám kniha alespoň trochu přiblíží Boha jeho mnohem originálnějším vykreslením, než je to „obvyklé“. Pokud jste odpověděli „NEVÍM“, co můžete ztratit? Možná Vám kniha pomůže najít cestu k jednoznačnější odpovědi.

Přestože se v pozadí knihy odehrává hrozivý příběh jedné malé holčičky, jejím hlavním motivem je velmi specifické pojetí Boha. Zpočátku jsem ke knize byla velmi skeptická, protože autor sám je již od dětství hluboce věřící (rodiče působili jako misionáři v Papui-Nové Guineji prvních 6 let jeho života, otec později pracoval jako pastor). Já naproti tomu, k náboženství jako takovému, příliš pozitivní vztah nemám. Takže jsem přirozeně předpokládala, že mi myšlení autora, a tedy i styl psaní, budou na hony vzdálené. Přesto mi to nakonec nedalo, a knihu jsem si, spolu s dalšími desítkami milionů čtenářů z celého světa, koupila a pustila se do jejího čtení.

MatoPalkes
MatoPalkes
27.01.2021 2 z 5

Chápem vysoké hodnotenie, ale toto ma nebavilo, prvá polovica ešte fajn, časť o viere ma nechala chladným.

sandratea
sandratea
13.01.2021 5 z 5

Uvažování nad vírou, odpuštěním a smyslem života. Silná kniha.

maryska09
maryska09
13.01.2021 5 z 5

Tuto knihu mi doporučila moje farářka a zároveň přítelkyně Lada a já jsem za to ráda. Nejedná se o detektivku, nejde o to, kdo a proč zabil malé dítě, jde o možné vnímání Boha, o lásku a odpuštění. Lada před několika týdny zemřela a i díky této knize se dokážu s její smrtí smířit. Díky