Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

"Pokračování světového bestselleru Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel" Přesně před rokem utekl stoletý Alan Karlsson z domova důchodců v Malmköpingu. Teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. A když je zachrání severokorejská loď, pašující uran, je jasné, že několik významných politiků bude mít znovu plné ruce práce....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/397696/stojednalety-starik-ktery-se-vratil-Xll-397696.jpg 3.958

Stoletý stařík (2.)

Hundraettaringen som tänkte att han tänkte för mycket (2018)

Vydáno:, Panteon

Kniha Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

Bramborak81
včera

Nelze se nevyhnou srovnání s prvním dílem "stojednaletého staříka". U prvního dílu jsem se bavila od začátku až do konce, což bohužel nemůžu říci o pokračování Alanova dobrodružství. Některé pasáže se vyloženě vlekly. Je to knížka, ke které se už nebudu vracet, ale pokud by se autor rozhodl o další Alanův příběh, zvědavost by mi nedala a knihu bych si přečetla. Současnost, do které je nyní děj zasazen, nabízí přeci mnoho témat k případnému pokračování.

ydnac
včera

Stařík byl opět super, ale hlavně v první polovině:-).Pak už mi to tolik vtipné nepřipadalo, stále jsem čekala, kdy se zas zasměju a tak nějak v poklidu jsem ho dočetla. Klidně by mohl přijít další díl, Alan by toho měl ještě určitě spoustu co říct:-)tak zas někdy???

Usignolo

Paráda! Člověk musí mít asi velký nadhled a rozhled, aby dokázal napsat takovou knihu a dělat si srandu z Óóóó samotných velkých. Baví mě ta forma vyjadřování pana Jonassona. Je to tak jednoduché, výstižné, absurdní, děsivé a já nevím, co ještě a stejně jsem se u toho nasmála. To mě mrzelo, když jsem otočila stránku a konec :-)

slezmon

Stařík mě opět pobavil.

Limonadovyjoe

No .. obstojný následovník perfektní knížky. ALE, staříka kterého milujeme, je zde pomálu a neustále se schovává za tablet. Skvělá je první část odehrávající se v severní Koreji a USA, po příletu do Švédska to začíná pokulhávat a po setkání se Sabinou? už to dře. Za mě moc politiky a málo klasického staříka.

pobijecmuch

Pokračování Stoletého staříka se prostě nepovedl. V první polovině knihy se dá mluvit pouze o nějakém pokusu o humor a druhá půlka byla už jen nuda, kde autor hledal slova a hlavně děj.
V první knize dominoval Alan a až potom politika. V této druhé je na prvním místě politika a až v pozadí to doplňuje stařík Karlsson a spol.
Přiznám se, že já jsem se v této knize skutečně zasmál jen jednou. A to když spisovatel popisoval chování a jednání Donalda Trumpa, zejména když vyhrožoval prezidence Švýcarska, že se postará, aby její země byla vyloučena z Evropské unie.
Kniha na mně působila jako nějaké rychlé občerstvení, něco jako rychle literárně uvařené, něco co se má rychle pozřít, ale kvalita je hodně špatná.

Mahuleno

POZOR SPOILER

Stojednaletý stařík, který se vrátil aby zachránil svět
druhý díl populární knihy Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel.
V tomto dílu autor situoval děj do současnosti, včetně politických událostí, vztahů a současných státníků od Donalda Trumpa, přes Angelu Merkelovou a Putina až po Kim Čong-una .
Líbilo se mi, jak autor jednoduchým a výstižným způsobem vykresluje jejich charakteristiku. Podle mne odpovídající představě člověka, odkázaného v úsudku na to, co může vědět a poznat sám z dostupných zdrojů. Způsob románového jednání politiků a jejich vyjadřování je parodií a podle mne koresponduje s představou čtenáře.

Jako příklad uvedu popis jednání D. Trumpa při letu helikoptérou s Alanem:

- Během letu přes Manhattan a Queens ukazoval prezident všechny budovy, které kdy zdědil, koupil nebo prodal. A několik takových, které ani nezdědil, ani nekoupil či neprodal, ale které se svezly s ostatními. Potom se rozpovídal o tom, co hodlá učinit s daní z nemovitosti, s tou otřesnou reformou zdravotnictví, různými smlouvami o volném obchodu a všeobecným úpadkem. V zápalu zdvojnásobil aktuální míru nezaměstnanosti a slíbil Alanovi že ji sníží o polovinu, takže se dostane na úroveň, kde se právě nachází. -

Obdobným způsobem se autor vypořádá i s historickými fakty:

- Korea existovala jako jednotná říše tisíc dvě stě sedmdesát let. Pak to šlo rychle s kopce. Po druhé světové válce se Američané a Rusové nemohli dohodnout, jak to Korejci chtějí, a nikdo nezvážil možnost zeptat se přímo Korejců. Rusové nechali na severu vládnout komunistu, Američané antikomunistu na jihu. Ten na severu se domníval, že má právo na celou Koreu. Ten na jihu si myslel totéž, ale o sobě.
Vedlo to k násilnostem, které učebnice dějepisu nazývají korejská válka. -

Vtipný je i popis skutečností geografických:

- Švédsko měří na délku šestnáct set kilometrů, na šířku to tolik není. Poměrně velká plocha, o kterou se dělí mizerných deset milionů lidí.
Ve větší části země můžete putovat hodiny a nepotkáte ani človíčka, ba dokonce ani losa. Můžete si koupit údolí s vlastním jezerem za peníze, které nestačí ani na omšelou garsonku na okraji Paříže. Nevýhodou takové koupě je brzké zjištění, že do nejbližšího obchodu je sto dvacet kilometrů, sto šedesát do lékárny, a když si do nohy vrazíte hřebík a potřebujete nemocnici, musíte kulhat ještě dál.-

Nicméně pro mne byl pravděpodobně zajímavější první díl.
I ve druhé knize jsou Alanovy zápletky krkolomné, samozřejmě vždy s dobrým koncem i když to někdy vypadá beznadějně. Jeho cesta obsáhne čtyři světadíly a jak pro sebe konstatuje ministryně zahraničí Švédska Margot Wallströmová (mimochodem také skutečná postava – Margot Wallström vystřídala ve švédské vládě několik ministerských postů, naposledy ministerstvo zahraničí a byla místopředsedkyní Evropské komise) :
„...během několika měsíců stihl vyvolat zmatek na čtyřech kontinentech. Chvíli po něm bylo ticho, třeba se pořádně připravuje na pátý světadíl?“-

Závěr ke knize – i když jsem se nesvíjel smíchy (způsob humoru k tomu ani nesvádí i když se mi líbil. Možná jsem také na to nebyl momentálně naladěn), kniha je zábavná a četla se mi dobře. Vyhovují mi krátké kapitoly a děj, ač trochu bláznivě komplikovaný, má spád, někdy možná až příliš.
Myslím, že s trochou dobré vůle kniha čtyři hvězdy unese.

PPardinio

Prostě to již nějak nebylo ono. Již u Zabijáka jsem si říkal, že by měl autor zkusit zabrousit malinko do jiných vod, ale jestli se knihy prodávají, tak vlastně není z jeho strany asi proč. Nelze říci, že by pokračování Staříka bylo úplně špatné. Bavil jsem se a knížku jsem přečetl velice rychle, ale prostě mi to přijde všechno tak nějak na jedno brdo. V této knize mi pak trochu vadilo jednostranné vykreslení postav (Dobro, zlo, blbec...)

Baarbucha

Na knihu jsem se nesmírně těšila. Bohužel mě hodně zklamala. Zbytečně moc politiky, "vtipné" scény mě nezaujaly. Mělo to skončit prvním dílem.

david9690

Ach jo... Knihu jsem vyhlížel se zvědavostí a očekáváním ale musím říct že mě to fakt zklamalo. Tohle byl bohužel propadák, nakonec jsem to dočetl, ale bylo to nemastné neslané a příliš přepolitizované. Pan Jonnasson už bohužel nedokáže navázat na skvělou prvotinu ať snaží sebevíc.

laepus

Bohužel musím jen na tři. Je mi líto, ale nejde to výš ze dvou důvodů: 1. už u Zabijáka a teď i tady je to zase dokola ten stejný vzorec pořád dokola a už to trochu nudí - ano, jazyk je pořád lehký, vtipných situací je nespočet, Alan dokáže krásně vytočit úplně všechny okolo sebe, ale prostě už to tak nějak jede jen ze zvyku a říkáte si "to už tady někdy bylo..." a 2. Nevím, jestli to jsou opravdu niterné autorovy politické názory, ale tady je jich až přespříliš a mnohdy zcela zbytečně, protože pro samotný děj by se naopak hodila mnohem víc nějaká zkratka. Paradoxní je, že v absolutní většině názorů se s autorem shoduji, ale je to zde vše až tak černobílé, že mám pocit, že jsem manévrován do pozice blbce, kterému musí být jasně řečeno, co si o kterém politikovi má myslet (Merkelová - zachránkyně světa, Putin - největší zlo na světě, Trump - největší lhář a idiot na světě, brexit - jen to špatné atd. atd.). Je tady toho opravdu zbytečně moc a ač (jak už jsem uvedl) s jeho názory souhlasím, domníval jsem se, že čtu vtipný román, ne prvoplánovou politickou agitku.

wendulka0502

První díl byl úžasný, bavila jsem se od začátku do konce, ale tenhle druhý... tak za prvé mi hrozně dlouho trvalo než jsem se začetla, vtipného jsem tam taky moc neobjevila. A navíc kdybych si chtěla číst o politice, tak si otevřu kterékoli noviny a nemusím si na to kupovat knížku.

Dankra

Nic moc a viděla jsem první díl jako film, taky trošku trapné. D

Addie

Stařík se vrátil, aby nám vysvětlil současnou světovou politiku. Bezprostřednost jedničky mi tam už trochu chybí, přesto je vtipné s ním trávit čas a sledovat, jak jde s dobou. :-)

MuříNoha
13. březnaodpad!

Asi jako když jdete do hospody a posloucháte tam deset hodin moudra o světové politice... únavná kniha.

Nenu

Legrace od začátku až do konce :-), všechny "náhody" perfektně zapadají a navzájem se proplétají, a co se vyvine z jednoho ztroskotání balonu...

Irsaf

Kniha me mile překvapila. Sice tam bylo až moc politiky, ale dalo se to číst.

knihovniceVS

Chvíle se staříkem nejsou promarněné :-)
A můj 101 příspěvek :-)

buldozer5

Jonnas Jonnason přichází s druhým pokračováním Stoletého staříka; tahle novinka mi opravdu udělala radost.
Kniha mě nehorázně bavila. Už od začátku mě příběh chytl a celý děj mě pohltil, je to psáno opravdu čtivě. Bavily mě naprosto absurdní situace, do kterých se Alan a jeho přátelé dostávali, bavil mě autorův osobitý humor, u kterého jsem mnohokrát vybuchl smíchy, bavilo mě také, jak do toho vtipně zakomponoval politické dění, tentokrát spíše aktuální, což jsem si užíval víc než v minulém dílu, kde byla více probírána minulost.
Občas děj sice malinko ubral na tempu, zvlášť když se hlavní hrdinové dostali do Švédska, ale to nevadí. Za ty hovory s Trumpem a Kim Čong-unem těch pět hvězdiček prostě dát musím. :D
Stojednaletý stařík mě prostě neomrzí a kdyby se rozhodl něco podniknout za další rok, vůbec bych si nestěžoval.

Ticiana

Musim říct, ze první díl se mi líbil víc. Na mne tam bylo až moc politiky. I kdyz satiricky vykresleny.

Martina99

Opět mě stařík bavil. Trochu jsem se bála pokračování, ale zbytečně. A on vážně zachrání svět ????

Endy17

Zatímco stoletý Alan zamotal hlavu řadě historických osob a dnes už bezpečně mrtvých politiků, ve sto a jednom roce se se stejným úspěchem vrhne na ty současné.
Absurdita díla se dá srovnávat snad jen s ostatními autorovými romány, jinak nemá konkurenci. Úroveň místy trochu kolísá, od vyloženě vtipných pasáží občas sklouzne do zdlouhavé nezáživnosti. Čte se ale výborně a pokud by se Alan vrátil i ve sto dvou letech, místo v mé knihovně už má připravené.

Dashmo

Vcelku fajn zábava.znova kopec vtipných, zamotaných situácií.niektoré miesta však boli nudné a tešila som sa keď ich dočítam.ako oddychovka môže byť

kn23
29.12.2018

Snád este starcek chvilu pozije a opat precestuje a pozachranuje svet

bamba
25.12.2018

asi by som dala jednu hviezdičku dolu za skloňovanie Júlia - ale zato môže autor iba čiastočne.Tie ostatné reálie a nereálie stoja na svojich atomových nožičkách za všetky hviezdičky! Obohacuje to nielen urán.