Levandulový pokoj

Levandulový pokoj

Pařížský knihkupec Jean Perdu ví naprosto přesně, jaká kniha dokáže zmírnit určitou bolest duše. Na své lodi plné knih, kterou nazval Literární lékárna, prodává romány jako medicínu pro život. Jen sám sebe nedokáže vyléčit. Už jednadvacet let se trápí odchodem krásné provensálské dívky Manon, která ho opustila, když v noci spal. Nezůstalo mu po ní nic, jen dopis, který se nikdy neodvážil otevřít a přečíst. Až do letošního léta…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218378/levandulovy-pokoj-OZo-218378.jpg 4192

Das Lavendelzimmer (2013)

Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

katst

Neobyčejná kniha. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a zároveň jsem nedokázala číst dlouho v kuse. Kniha ve mě zanechala spoustu rozporuplných pocitů... Každopádně nápad s literární lékárnou a "dávkování" knih jako lék na duši je skvělý, přesně o tom knihy jsou :-) Za sebe doporučuji k přečtení každému knihomolovi :-)

ivulka15

Okouzlující kniha.

Jana283

Čekala jsem lehké letní čtení, ale dostalo se mi pořádné porce silného a podmanivého příběhu o lásce, přátelství, knihách a jejich schopnosti léčit bolesti lidské duše, o hledání sebe sama, schopnosti vyrovnat se ztrátou, sebeobětování i odpuštění...
Doporučuji všem, kteří milují knihy, Francii i těm, kterým v životě někdo chybí...

tatafa

Nádherná kniha s velice silným příběhem, která rozhodně stojí za přečtení. Autorka má sice svůj zvláštní styl, který se může někomu hůře číst, ale myslím, že je to spíše odlišnou mentalitou a stylem psaní německých a francouzských autorů, který se v knížkách z Francie objevuje poměrně často, ale dá se na něj zvyknout. Ukazuje mimo jiné opomíjený fakt, že knihy dovedou léčit a také opravdovou lásku k životu i ke knihám. Vřele doporučuji!!!!

DominaCZ

Úryvek:
" Byla přesvědčená, že ji stihl spravedlivý trest za to, že dvakrát milovala. Jako by láska byla zločin! Proč jen se tak potrestala, proč? "

Ta knížka je v podstatě o dnešní moderní klasice ohledně jistého konání mezi třemi lidmi, což ti muži po letech už jako padesátníci komentují slovy "nebyl to hřích, který by se nedal odpustit".
Tak určitě, je naprosto ok, že se mezi sebou míchají a vlastně se jim to líbí...o ničem jiným to totiž není.
Hraje to na city a v ženských to vyvolává pocit, že ony sedí v tom pokojíčku, je jim blaze a že nějaký bolesti v lásce přece vůbec nevadí....půjčí si knížku z lodi a všechno bude fajn. Francie je navíc sázka na romantickou jistotu, takže proto tolik lahodných hodnoceníček.

Kladně se dá hodnotit jen ta obálka, ale děj je, jak už vypsali mnozí, nereálný a je to....takový Malý princ - spousta keců o ničem typu "láska má tisíce cestiček" apod.
Mohlo by to pro určité typy žen i hezké, protože to je to, po čem touží, ale pro nás NORMÁLNÍ mužatky to není .

Čekala jsem totiž tvrdší a temnější tajemstvíčko. Zavřený dveře já ráda, ale když už je otevřu, chci, aby to stálo za to..což tady nestálo.
(a maličkost: vážně by dvacet let vydržely v perfektním stavu noviny, dopisy a květiny, zavřené v tom pokoji..?)

barbora2530

Kniha se mi moc líbila, ze začátku pro mě bylo trochu těžší zorientovat se ve všech tech francouzských jménech postav a měst, ale po chvíli jsem se do knihy opravdu dostala a četla jsem jedním dechem. Doporučuji.

misssicccka

Jsem moc rada, ze diky ctenarske vyzve a knize zacinajici otazkou jsem se k teto knize dostala. Doporucuji vsak po vzoru literarniho lekarnika davkovat si tento lek v klidu a to nejlepe za uplneho klidu, tak 20-50 stranek naproste relaxace, nechat pusobit a opakovane zvolna aplikovat. Mne se podarilo dat si zpocatku vetsi davku, nez jsem potrebovala a minulo se vse ucinkem, az budu cist podruhe, budu moudrejsi. Recepty a knizni leky jsou jiz jen skvely bonus k uzasne medicine. Doporucuji.

nikol2178

Nádherná kniha na léto, krásně se mi četlo a na konci jsem si i pobrečela. Moc jsem si oblíbila Manon, musela být úžasná. Jemný a krásný příběh o knihách a lásce, to je ta nejlepší kombinace. :)

Zuzu88

Nápad s půjčovnou knih na lodi výborný, originální...jinak pro mě příliš sladkobolné, rozvláčné..

Jane007

Knížka, která si opravdu zaslouží titul "krásná literatura". Nejdříve jsem měla trochu problém se začíst, ale pak mě příběh okouzlil a už nepustil. Celá knížka má laskavou, kouzelnou, barevnou, knížkami i jídlem voňavou atmosféru. Doporučuji ji přečíst všem, kteří vedou uspěchaný život a nemají čas zvolnit. Literární lékárnu a Jeana Perdu bych určitě uvítala i v reálném světě (a nejspíš bych u něj utratila nejednu výplatu).

MíšaS.

Jean Perdu by my tuhle knihu určitě nedoporučil. Ač je hlavním aktérem muž, čtenář je zavalen horou slz, emocí, žalozpěvů a pitvání se v tom, co která postava udělala nebo neudělala v životě špatně. Nakonec si všichni dokonale rozumí, přečtou si nějakou beletrii, v křesle s kočkou na klíně a všechno je vlastně fajn. A ta neustálá rádoby moudra o tom, co je život, láska, vztahy, odpuštění ... . Za mě prostě ne.

hats

Krása! Chcela by som ísť po stopách Jeana... A vidieť, voňať... Cítiť...

Silwia20

Francuzsko, Literárna lekáreň, výborné knihy, skvelé jedlo, krásna krajina ... a v neposlednej rade láska.
Áno toto všetko v tej krásnej knihe nájdete :)

princesse

No poplakala jsem si. Přiznávám, že jsem se ze začátku nějak nemohla začíst, ale zhruba od poloviny se kniha četla tak nějak sama a ke konci jsem si vážně hodně poplakala.

Skawin

Krásná, jemná kniha, je jako pohlazení...

luba65

Překrásná kniha. Je fakt,že některé pasáže jsem přeskakovala, ale některé byli tak krásně napsané, že jsem se k nim vracela.

Šárka_D
27.10.2016

Docela fajn čtení do francouzské kavárny ke cappuccinu a croissantu s nutellou. Pro holky.

Dija
17.10.2016

Kniha, která má úžasnou atmosféru, je neuvěřitelně citlivá a pojednává o pomíjivosti života. Důraz je zde kladen na sílu přátelství. Příběh má v sobě spoustu krásných myšlenek, ale myslím, že bych ji spíše doporučovala starší generaci, kteří ji pochopí lépe. Velkým kladem jsou překrásné popisy!

ally74
22.09.2016

Kniha se mi moc líbila, přiznám se, že při nákupu rozhodla obálka. Prostředí zasazené do mé milované Paříže, Provance, na mořské pobřeží, kniha plná citů, lásky, přátelství. Dobře se čte a řekla bych, že tuto knihu byl měl číst někdo, kdo už má pár lásek za sebou, aby jí celkově porozuměl. U knihy jsem se nenudila, naopak. Doporučuji.

zuza.floderova
18.09.2016

nápad to byl vskutku nádherný, ale to zpracování velmi pokulhávalo a nakonec se plazilo, nedočetla jsem, jelikož se děj stal nakonec tak nudným, že jsem u knihy několikráte usnula

Aroucaria
03.09.2016

Jak snadno se člověk nechal léčit touto knihou. S lehkostí se dostal do pařížských uliček i provensálského venkova. I vůni moře jsem cítila. Svoboda takového žití je vskutku opojná a v dnešní uspěchané době doslova žádoucí!

rajen
19.08.2016

Kniha mě zaujala obálkou a anotací. A hlavně vazbou na Francii, kterou miluji. Tak jsem se do ní pustila a byla velmi překvapena, co mě nakonec čekalo. Byla překvapující, neskutečná a místy až neuvěřitelná. Přesto, že se mi četla těžce, jsem ji přečetla poměrně rychle. Kniha má zvláštní rytmus kapitol, na který jsem si dlouho zvykala. Anotace prozradí z děje jen velmi málo, což hodně oceňuji, jakmile se děj posune za ni, je kniha samé překvapení. To, co stálo v dopise, mě hodně dostalo a říkala jsem si, o čem dál ta kniha může tak být. Hnala mě zvědavost, jak se bude příběh vyvíjet dál. A pak mě brzdil ten styl psaní, který byl místy poezií a ta moudra, která jsem si přečetla několikrát za sebou, než jsem četla dál a říkala si, že by se měla tesat do kamene. Po dočtení ve mě zůstal takový pocit zvláštnosti, tato kniha se vymyká a přesto, že uděluji jen 4 hvězdy (jen proto, že pro mě jsou prostě lepší knihy) si tuto knihu vychutnám někdy ještě jednou.

janasim
26.07.2016

Moc rada bych se pridala k tem ctenarum,jimz se tato kniha libila, nebot i me okouzlila nazvem, obalkou i anotaci. Po precteni jsem vsak zmatena. Nektere casti me neuveritelne nudily. Tezko jsem se pres ne dostavala, jina mista knihy jsem zase hltala. Precteni celeho pribehu mi nakonec trvalo tri mesice a to se mi moc casto nestava. Je mi z toho smutno,protoze jedna moje cast pribeh obdivuje a druha se nudi a proto knihu hodnim pouhymi tremi hvezdickami.

bookcase
21.07.2016

Tahle knížka není jen klasickým příběhem o lásce. Velký důraz je kladen také na přátelství, které je pro příběh velmi důležité. Styl, ve kterém se celý román nese, není jednoduchý. Autorka píše poeticky, což je znát hlavně v úryvcích z Manonina deníku, kterými je příběh proložen. Ten na mě působil až snově. Jakmile se však začtete, neodrhnete se a pohltí vás osobitá atmosféra, která se románem line. Levandulový pokoj je velmi francouzský. Připomíná Čokoládu od Joanne Harris a také Amélii z Montmartru.

lucie3032
18.07.2016

Krásný příběh, místy hodně smutný, ale jinak krásně čtivý. Knížku 100% doporučuji! :)

Hřibče
13.07.2016

Nad očekávání překrásná kniha, která vás pohladí po duši. Užívala jsem si každé slovíčko, každá věta byla pro mě učiněný balzám. :)
Příběh mě chytl hned od začátku a nepustil až do konce. Ani na chvíli jsem se nenudila, a to přitom v knize nejsou žádné drastické zvraty, které by chtěly čtenáře za každou cenu šokovat. Naopak děj poklidně plyne, tu a tam se něco semele, dalo by se téměř říct "aby se neřeklo" a pokračuje se ve stejném tempu dál. Osobně si myslím, že jiný styl vyprávění by se ani ke knize nehodil, naopak mi to tak přišlo v pořádku.
Kniha je spíše o životě, o jeho balancování a hodnocení, o nových začátcích, na které není nikdy pozdě, o filozofii, přátelích, lásce, literatuře a samozřejmě také překrásné Francii. Pokud máte rádi francouzskou kulturu, tak tuto knihu rozhodně nevynechejte. ;)

asam
03.07.2016

" Literární lékárna" krásný nápad, Knihy podle pocitů, proti bolesti, smutku, nebo pro radost. Moc pěkné čtení o lásce k literatuře. A krásný popis přírody jižní Francie. Miluji knihy a miluji Provence . Proto odpouštím autorce i ten romantický, sladkobolný příběh.

silazwyku
25.05.2016

Příjemná kniha, ale samotný příběh vcelku nudný. Líbilo se mi vykreslení postav, popisy města, obyvatel...

PetikLozik
05.05.2016

Docela dlouho jsem se rozmýšlela, co o téhle knize napíšu...mám z ní docela rozporuplné pocity, proto jen čtyři hvězdičky. Navíc jsem ji četla skoro dva měsíce, což se mi taky často nestává. Dost často mě během téhle knihy napadala myšlenka, že člověk v životě víc lituje toho, co neudělal, než toho, co udělal... Také cením recepty a odkazy na jiné knihy na konci, to jsem ještě nikde neviděla.

nefernefer
27.04.2016

Krásná sladkobolná pohádka pro dospělé. Žádná bezduchá, prvoplánová, přeslazená červená knihovna. Tahle knížka je napsaná moc příjemným stylem. Tak trochu mi vzdáleně připomínala druhý díl Fulghumova Třetího přání (snad ta řeka a spousta filozofických mouder, která má člověk chuť si začít vypisovat). Je tam sice pár momentů, kdy si říkáte, že to už působí příliš uměle a na efekt a že si je mohla autorka odpustit (třeba scéna na zahradě s nahou nemocnou sochařovou dcerou), ale jako celek vás ta kniha vysloveně pohladí po duši. Škoda, že takoví nenapravitelní romantici (muži i ženy všeho věku) trousící životní moudra z rukávu, kterých je tahle knížka plná, jsou jen v lidském snění. :o) Těm, kteří v knížkách hledají naději a pozitivní náboj, určitě doporučuji.

psychologické romány Francie

Nina George