Levandulový pokoj

Pařížský knihkupec Jean Perdu ví naprosto přesně, jaká kniha dokáže zmírnit určitou bolest duše. Na své lodi plné knih, kterou nazval Literární lékárna, prodává romány jako medicínu pro život. Jen sám sebe nedokáže vyléčit. Už jednadvacet let se trápí odchodem krásné provensálské dívky Manon, která ho opustila, když v noci spal. Nezůstalo mu po ní nic, jen dopis, který se nikdy neodvážil otevřít a přečíst. Až do letošního léta…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218378/levandulovy-pokoj-OZo-218378.jpg 3.9239

Das Lavendelzimmer (2013)

Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Mabie

Neměla jsem veliká očekávání, takže jsem byla mile překvapená, ale nečekejte příběh, který zhltnete. Spíš se pomalu budete plavit přes Provence, vychutnávat si barvy, chutě, nálady a chytré myšlenky.

Příběh sám o sobě není moc pravděpodobný, ale to mu neubírá na zajímavosti a poetičnosti. Knižní lékárna je krásná myšlenka, pro mě jsou knihy lék a umím si představit, že někdy mohou pomoci a jindy ublížit. Našla jsem navíc spoustu odkazů na knihy, které jsem neznala a lituji, že některé ze zmíněných knih byly jen vymyšlené. Ráda bych si je přečetla :-)
Pár moc hezkých citátů knize také přidává body, takže za mě určitě doporučení.

“Vzpomínky jsou jako vlci. Nemůžeš je někde zavřít a myslet si, že ti dají pokoj.”

cérka

Tato kniha je pro poetickou duši, čtenáře který v knihách hledá pravdu a smysl života, moudro, pravou lásku a její naplnění. Při čtení postupně objevíte všechno, radost i smutek, žal i štěstí...

Zdá se mi, že jsem knihu četla strašně dlouho. Zvolila jsem špatný okamžik svého života a hodně se natrápila. Pokud máte radostné období, tak vřele doporučuji! Stejně jako na dovolenou k moři nebo na samotu v horách. Příběh potřebuje čas, ale zároveň vám jej dá.
Pokud máte období smutné, knihu raději nečtěte. Prohloubí váš žal a bude vás nutit přemýšlet a tomu já se teď cíleně vyhýbám. A tak jsem se trápila, vracela se v textu, neustále dokola četla stejné odstavce. Plakala při vzpomínkách,těšila se na konec a na další knihy.

Jednu z věcí, kterou mi kniha vrátila, je chuť pustit se do další :-)

Nebudu tady vypisovat krásné a moudré věci, kniha jej jich plná a každý si v ní najde to svoje.
Možná jen to moje :-)
Život je krásný a krátký, tak jej žijme!

marli58

Kniha mě přitáhla svou obálkou, pak jsem několikrát odložila a zase se vrátila. Líbily se mně některé citáty - třeba: Pro někoho je kniha jediným čerstvým vzduchem v zatuchlosti každodenního života. Nebo jak Perdu vybíral čtenářům knihy jako lék... Ale to, že se desetiletí nedokázal přenést přes divně ukončený neukončený vztah... U strany sto jsem si řekla dost. Možná někdy...

niknikita

Těšila jsem se a očekávala krásný čtenářský zážitek. Skutečnost za očekáváním sice lehce pokulhává, ale pár pěkných myšlenek jsem si poznamenala, tak se o ně podělím:

"Vzpomínky jsou jako vlci. Nemůžeš je někde zavřít a myslet si, že ti dají pokoj."

"Svého manžela poznáš až v okamžiku, kdy tě opustí."

"Milován je ten, kdo miluje".

Nechci odradit trpělivé čtenáře, kteří si libují v záplavě slov a děje, kde se neděje mnoho. Francie tady na každého dýchne svojí krásou a to jsem si užívala, jenomže v tom příběhu rozpolceného a ubrečeného Jeana Perdu jsem nenašla smysl.

hermína14

Vybírat lidem knížky na míru a umět je tím potěšit, to je sen...a označení "krásná literatura" tu sedí dokonale.

Le Chat

Nádherná a velmi laskavá knížka spojující kouzlo literatury, lásku a půvab francouzské Provence.

Serenity

Příběh, který mě vtáhl, dojal, rozesmál, u kterého jsem se zamyslela, zasnila, roztoužila a uvědomila si, jak je důležité, aby člověk věděl, čeho si má vážit. Líbilo by se mi být "kapitánkou" knižní lodi a mít pana Perdu za přítele. Kniha se mi moc líbila

Šánka

Nádherná knížka s voňavou atmosférou francouzského jihu. Aby jste si ji ale dokonale užili a vychutnali je potřeba vypnout, číst pomaličku a v klidu vnímat, co vám autor sděluje. Pak budete odměněni krásným čtenářským zážitkem. Příběh je vyprávěný až poeticky jemně, pohádkově.
Podle hlavního hrdiny dokážou knihy léčit nemocnou duši, pomáhat i dávat, musím souhlasit. Je to ale především příběh o lásce, lidských touhách a snech, o přátelství, a také o spoustě dalších věcí, které tam teprve objevím, až si ji po čase znovu přečtu.....
Doporučuji!!!

Lessana
26.12.2017

Nie všetky knihy, na ktoré sa navnadím prostredníctvom DK, splnia moje očakávania. Táto je, žiaľ, jedna z nich. Odhliadnuc od množstva ponechaných preklepov v texte, dokonca niekoľkých hrubých chýb (!), nevhodne zvolenej sadzby, typu a veľkosti písma, kostrbatého slovenského prekladu... mohol byť príbeh celkom zaujímavý. Ibaže zo základnej kostry autorka (ani prekladateľka) nedokázala vykúzliť to, čo tak smelo hlási anotácia. Štýl románu bol ako zo slohovej práce, sled udalostí v príbehu až príliš nasilu vymýšľaný (a napriek tomu vždy až smiešne predvídateľný), ledabolo opísané postavy konali absolútne nevierohodne a akoby len tak a kde-kade poupchávané "múdra" pôsobili úplne opačne, ako bol (zrejme) pôvodný zámysel - plytko a ako päsť na oko. A afekt, vylievajúci sa temer z každej strany, ten už ani nekomentujem.
Jedna hviezdička je za zaujímavý námet a tá druhá za to presne neidentifikovateľné "ono", čo ma donútilo dočítať text do konca.

DádazPrahy
13.12.2017

Na knížku jsem se těšila - nabízelo se nevšední téma, ale bohužel mě zklamala, dočetla jsem jen proto, že jsem snad doufala, že mne to časem zaujme, ale nestalo se tak -nápad autorky je zajímavý, ale autorka je "nevypsaná", knížka měla ještě nějakou dobu "uzrát" a nepospíchat s vydáním.

Katulik86
08.12.2017

Krasne,pro cloveka milujiciho ho fialovou uz jen obalkou povinna cetba,ale navic jsem mela pocit,jako by ta knizka i vonela levanduli a naplnovala muj byt klidem. Chvilemi jsem tusila,chvilemi brecela jak zelva,ale bylo to tak nezne,ze se nedalo prestat...

zarovicka4
28.10.2017

Na me az prilis smutne,ale moc pekne psane....

duha
24.10.2017

Úžasná kniha, četla jsem jedním dechem

Helča17
24.10.2017

Krásný a dojemný příběh z kouzelného prostředí. Moc se mi to líbilo a jeho čtení jsem si užila. Určitě nečtu naposledy.

Rea_Rea
21.10.2017

Krásná a jedinečná kniha. Je to jeden z těch příběhů, který vás zahřeje u srdce a vy čtete a čtete. Po přečtení knihy jsem začala plánovat cestu do Provence a doufám že jí někdy uskutečním. Tahle kniha určitě stojí za přečtení :)

katst
19.09.2017

Neobyčejná kniha. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a zároveň jsem nedokázala číst dlouho v kuse. Kniha ve mě zanechala spoustu rozporuplných pocitů... Každopádně nápad s literární lékárnou a "dávkování" knih jako lék na duši je skvělý, přesně o tom knihy jsou :-) Za sebe doporučuji k přečtení každému knihomolovi :-)

ivulka15
13.09.2017

Okouzlující kniha.

Jana283
14.08.2017

Čekala jsem lehké letní čtení, ale dostalo se mi pořádné porce silného a podmanivého příběhu o lásce, přátelství, knihách a jejich schopnosti léčit bolesti lidské duše, o hledání sebe sama, schopnosti vyrovnat se ztrátou, sebeobětování i odpuštění...
Doporučuji všem, kteří milují knihy, Francii i těm, kterým v životě někdo chybí...

tatafa
07.08.2017

Nádherná kniha s velice silným příběhem, která rozhodně stojí za přečtení. Autorka má sice svůj zvláštní styl, který se může někomu hůře číst, ale myslím, že je to spíše odlišnou mentalitou a stylem psaní německých a francouzských autorů, který se v knížkách z Francie objevuje poměrně často, ale dá se na něj zvyknout. Ukazuje mimo jiné opomíjený fakt, že knihy dovedou léčit a také opravdovou lásku k životu i ke knihám. Vřele doporučuji!!!!

barbora2530
28.07.2017

Kniha se mi moc líbila, ze začátku pro mě bylo trochu těžší zorientovat se ve všech tech francouzských jménech postav a měst, ale po chvíli jsem se do knihy opravdu dostala a četla jsem jedním dechem. Doporučuji.

misssicccka
16.06.2017

Jsem moc rada, ze diky ctenarske vyzve a knize zacinajici otazkou jsem se k teto knize dostala. Doporucuji vsak po vzoru literarniho lekarnika davkovat si tento lek v klidu a to nejlepe za uplneho klidu, tak 20-50 stranek naproste relaxace, nechat pusobit a opakovane zvolna aplikovat. Mne se podarilo dat si zpocatku vetsi davku, nez jsem potrebovala a minulo se vse ucinkem, az budu cist podruhe, budu moudrejsi. Recepty a knizni leky jsou jiz jen skvely bonus k uzasne medicine. Doporucuji.

nikol2178
14.06.2017

Nádherná kniha na léto, krásně se mi četlo a na konci jsem si i pobrečela. Moc jsem si oblíbila Manon, musela být úžasná. Jemný a krásný příběh o knihách a lásce, to je ta nejlepší kombinace. :)

Zuzu88
09.06.2017

Nápad s půjčovnou knih na lodi výborný, originální...jinak pro mě příliš sladkobolné, rozvláčné..

Jane007
09.05.2017

Knížka, která si opravdu zaslouží titul "krásná literatura". Nejdříve jsem měla trochu problém se začíst, ale pak mě příběh okouzlil a už nepustil. Celá knížka má laskavou, kouzelnou, barevnou, knížkami i jídlem voňavou atmosféru. Doporučuji ji přečíst všem, kteří vedou uspěchaný život a nemají čas zvolnit. Literární lékárnu a Jeana Perdu bych určitě uvítala i v reálném světě (a nejspíš bych u něj utratila nejednu výplatu).

MíšaS.
01.05.2017

Jean Perdu by my tuhle knihu určitě nedoporučil. Ač je hlavním aktérem muž, čtenář je zavalen horou slz, emocí, žalozpěvů a pitvání se v tom, co která postava udělala nebo neudělala v životě špatně. Nakonec si všichni dokonale rozumí, přečtou si nějakou beletrii, v křesle s kočkou na klíně a všechno je vlastně fajn. A ta neustálá rádoby moudra o tom, co je život, láska, vztahy, odpuštění ... . Za mě prostě ne.

hats
13.04.2017

Krása! Chcela by som ísť po stopách Jeana... A vidieť, voňať... Cítiť...

Silwia20
28.03.2017

Francuzsko, Literárna lekáreň, výborné knihy, skvelé jedlo, krásna krajina ... a v neposlednej rade láska.
Áno toto všetko v tej krásnej knihe nájdete :)

princesse
20.03.2017

No poplakala jsem si. Přiznávám, že jsem se ze začátku nějak nemohla začíst, ale zhruba od poloviny se kniha četla tak nějak sama a ke konci jsem si vážně hodně poplakala.

Skawin
31.01.2017

Krásná, jemná kniha, je jako pohlazení...

luba65
04.01.2017

Překrásná kniha. Je fakt,že některé pasáže jsem přeskakovala, ale některé byli tak krásně napsané, že jsem se k nim vracela.

psychologické romány Francie

Nina George