Malý pražský erotikon

Malý pražský erotikon je druhým románem režiséra a autora úspěšných divadelních komedií Patrika Hartla, jehož literární prvotina PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA a KAREL se těší velkému zájmu čtenářů. Tento nový román je díky autorovu nekonformnímu nadhledu a smyslu pro humor určený i těm, kteří bývají ke knížkám o lásce zpravidla nedůvěřiví. Na Babě stojí nad strání s výhledem na Prahu dvě sousedící řadovky, ve kterých bydlí rodiny, jejichž členové prožívají pod povrchem zdánlivě všedních dní nečekaně osudové milostné příběhy. Honza cítí pokušení, ale protože si nechce komplikovat život, snaží se mu odolat. Marta, přestože je vdaná, občas neodolá, a Zbyněk se ani odolávat nepokouší. Táňa miluje tajně, Petra má zábrany, Tomáš je až příliš velký romantik, Cyril trochu zvrhlík a Adéla se miluje častěji než všichni předchozí dohromady, aby se necítila sama. Malý pražský erotikon je zábavným obrazem jejich intimního života, který líčí jejich touhy, okamžiky radosti i katastrofy od předškolního věku až po věk důchodový....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/227249/maly-prazsky-erotikon-227249.jpg 4.32497

Romány, Literatura česká
Vydáno:, Bourdon

mazlak
předevčírem

I já jsem si tuto knihu vybral do splnění čtenářské výzvy pro rok 2018. I přes to, že zrovna tento žánr příliš nevyhledám, mne kniha zaujala a místy i pobavila. Za sebe mohu jen doporučit.

deniha
05. listopadu

Malý pražský erotikon je pro mě již druhá přečtená kniha od Patrika Hartla a troufám si říct, že si autor velmi libuje v tragikomedii. Ačkoliv by se mělo jednat o humoristický román, pro mě to byla spíš smutná ukázka toho, čeho všeho jsou lidé schopni si navzájem udělat i v reálném životě, ovšem zaobalená do humoru a nadsázky. Díky autorova talentu neskutečně krásně vybarvit a popsat postavy či situace, ve kterých se nacházeli se kniha četla velmi lehce a celý příběh je neuvěřitelně lidský a hlavně mi dal pocit blízkosti, jako bych v tom příběhu sama žila.

kaaaka18
01. listopadu

Super, vrele doporucuji

lenya

Čtivá oddechová knížka. Lze si z ní odnést i ponaučení, že lež má krátké nohy a boží mlýny melou sice pomalu, ale jistě. Líbilo se mi prostředí Prahy. Bylo to pěkné čtení, ale v žádném směru se nejde do hloubky. Psychologie a postavy samotné jsou popsány jen povrchově.

Erlif

Hartlovi vyšla kniha Nejlepší víkend, kolem které se strhlo slušné haló - opravdu dobře zaplacená reklama a propagace... tak si říkám zkusím od něj něco staršího.. Erotikon, hodně dobré hodnocení, červené hodnocení, tak asi ideální kniha od něj...
No a nemůžu říct, že by mě kniha nadchla... vcelku předvídatelné, opakující se, dočetla jsem to jen proto (MOŽNÁ SPOILER), abych o Petře zjistila.... a to nejdůležitější se člověk stejně nedozví a kniha končí... Takže lehké znechucení, že ani dočtení knihy na otázku neodpoví.
Vše tak okrajkově popsané, nakouslé, nic pořádně do detailu nerozebrané, přesto je to větší těžší kniha, která má 440 stran... Kapitola o hárající feně a převtělení psa do holuba... To je bylo už opravdu moc a něco zcela mimo mísu...
Z postupného přemýšlení, že dám knize 3 hvězdy, po dospání komentáře zůstala jedna a možná půl, za to dočtení... :-)

cubeice
27. říjnaodpad!

Pro mě osobně je to takový literární McDonald, při konzumaci to celkem chutná, ale za hodinu už nevím, že jsem to měl a rozhodně mi to v ničem neobohatilo, spíš naopak. Laciné vyprávění bez nějakého zajímavějšího nápadu, první polovina ještě ušla, ale pak se začaly vršit až příliš roubované málo pravděpodobné situace a příhody, že jsem skoro u každé stránky zvažoval, zda číst dál nebo odložit. Nakonec jsem to s velkým sebezapřením dočetl. Příběh vůbec neplyne hladce, dějové zvraty jsou i ve své obyčejnosti dost prapodivně náhlé a nezajímavé. Pokud tohle patří k nejúspěšnějším knihám současnosti, pak je mi nad českou literaturou opravdu smutno, protože podle mého názoru ztrácí jakoukoliv originalitu, hrabalovskou poetiku, myšlenku, která by stála za to, aby si jí čtenář uchoval v hlavě a zamyslel se nad ní, humor jsem v tom taky neobjevil. Žádná katarze, žádný opravdu silný příběh, který by chytil za srdce. A nejvíc jsem nepochopil kapitolu, kdy se pes Fido reinkarnuje do holuba, sere na lidi a hledá svou vyvolenou holubici Bublinu, která není Bublina. Svůj názor nechci nikomu vnucovat, ale to jsme se stali vážně tak skromní a nenároční, jiným slovem jednoduší, že nám stačí k nadšení tahle derivace telenovely (Ulice, Ordinace nebo jakékoliv jiného "dramatického" seriálu) v literární podobě?

orson

Patrik Hartl mě rozhodně zaujal a to nejen svými knihami (už jsem od něj četl Okamžiky štěstí a Šampón, Prvok...), ale i svým smíchem v pořadu Horoskopičiny (vřele doporučuji shlédnout!). Nicméně tato kniha se dle mě řadí k těm jeho slabším kouskům. Ale pořád je hodně čtivá a zajímavá. Zatím se mi nejvíce líbil Prvok, Šampón...

n.ezn.amy

tak nevím, za mě teda velké zklamání. Kniha se dost táhne a přijde mi, že je to pořád dokola. Každý má milenku nebo milence, každý se vyspí s každým, je úplně normální podvádět partnery. Konec byl naprosto předpokládaný. K Patrikovi Hartlovi už se nevrátím

KateTheBlogger

Neuvěřitelně čtivá knížka, nechtělo se mi ji odkládat ani na okamžik!

Stoklaska

Vcelku čtivá kniha, vhodná na léto, dovolenou.

Maria95

Moje první setkání s autorem. Dobrá, čtiva kniha u které se člověk zasměje

hanahama

Je to zábavná i přemýšlivá knížka, každopádně překvapující. V něčem jsem se poznávala, něco jsem chápala, něčemu jsem se smála. Jsem s knihou spokojená.

EvikU.

Autor píše čtivě. Takže jo čtou se sami. Jen mě někdy rozčilují hlavní postavy. Ne vždy jsem s nima zajedno. Ale kniha dobrá.

milan2310

Lehká oddechovka.

ediprdi

Právě ji čtu a už teď ji miluju! Pan Hartl je skvělý člověk a jeho knížky jsou sázka na jistotu :-)

pidalka777

Prostě úžasná. Vtipná i dojemná. Moooc se mi líbila a moc jí všem doporučuji.

Pavouček2

Rozhodně čtivý a bavilo mě to, ale čekala jsem od toho trošku víc, na to jak je to vychvalovavný.

Lucuschka

Čtivá kniha ze života. Sympatické postavy i uvěřitelné zápletky či momenty. Pěkná oddechovka, která se hezky četla a příjemně při ní plynul čas i děj.

Barulinkas

Moje nejoblíbenější ze 3 knih. Pokud nejste nudni a máte smysl pro humor, tak je tato kniha pro vás jak stvořená! :)

Tamten

Pěkné momenty, poměrně čtivé, ale směřuje to odnikud nikam a od půlky jsem měl pocit, že se vlastně opakuje neustále to samé dokola.

Mermaid

Knížka mi byla sympatická, stejně jako Patrik Hartl a jeho... však vy víte co :-D
Na začátku jsem měla trochu problém se začíst, ale postupem času jsem si některé postavy oblíbila a závěr byl i docela vděčné téma k přemýšlení.
Takže proč ubírám hvězdu? Protože právě od Hartla jsem čekala něco, co například Vieweghovi bytostně chybí - že dokáže ženy vystihnout opravdově, ne jen objektově, že třeba zná jejich duši. Ale i když pokusy byly, nakonec se nezadařilo. Pořád je tam cítit (ale jo, použiju ta ošklivá slova) šovinismus a machismus, chlapi si užívali o106 a jejich největším trestem byly sebe-výčitky, ženy měly za úkol být krásné, jako milenky, partnerky i matky dokonalé a samozřejmě moc neotravovat muže. Pokud něco z toho nefungovalo, už měly ten život těžký a mohly se jen modlit, aby je někdo chtěl. Všechny ženské postavy byly jen "žena očima muže".
Škoda... ale docela čitelné. Dám PH ještě šanci, třeba to příště napíše trochu jinak.

simecef

Tak prý kniha ze života... Cože? První polovina byla ještě ucházející, ale ten zbytek? Nesourodý rádobyvtipný guláš žánrově rozkročený mezi Beverly Hills a Pornhubem, kdy se dozvíme, že v prostředí top class vlastně každý spí s každým, mít nemanželské děti s milenkama je úplně v pohodě a všichni se tomu nakonec zasmějeme, a že bohatí a úspěšní lidé tráví svůj volný čas buď ožíráním, skupinovým sexem nebo nihilistickou destrukcí. Ano, úplně ty Petry Čechy, Pavly Nedvědy a špičkové české neurochirurgy vidím...

ditul

Na doporučení jsem si knihu přečetla. Je krásně čtivá a tak nějak ze života.. (jen těch nevěr a sexu mohlo být méně). Hned na začátku jsem se musela pousmát, když Táňa čekala dvojčata - kluky, páč mě osud nadělil také toto štěstíčko a jsem defakto na rozsypání :D

TereZz24

Velmi čtivé. Ani nachvilku se nenudíte.

Lenka211

Miluji tu knihu...

tereza5767

Kniha je velmi čtivá a příběh pěkně utíká, jedna z mála knih, kde jsem nemusela přeskovat řádky. Moje první zkušenost s panem Hartlem a určitě si od něj přečtu i něco dalšího.

Adelajda_4

Kniha se četla moc hezky. Ocenila jsme hlavně to, že autor se na osudy lidí dívá z hlediska delšího časového horizontu a můžeme tak sledovat vývoj v myšlení hlavních postav. Na můj vkus tam bylo sice až moc erotiky, protože řekněme si upřímně, kdo na to sakra myslí a mluví o tom pořád? Byly tam ale i některé hořké momenty, které člověka nutí zamyslet se nad tím, co vlastně od života chce. Já tedy knihu hodnotím kladně a ráda se k ní vrátím.

Aninaj

Myslím, že mi tato kniha přišla pod ruce ve špatnou dobu. V tom období života, kdy se láme hranice mezi naivitou a smířením se...

No, třeba se k ní ještě v budoucnu vrátím a budu se na příběhy postav dívat jinak.

Jednoduchý styl psaní, lehce čtivá, zaujme.

jes09

Není to můj vkus.

dagmar.rub

Čte se to samo, ze začátku to bylo fajn, ale zhruba od půlky knihy mi to už začalo vadit, jak děj plyne jen po povrchu. Vlastně jsem pak jen čekala, jakou vatou vyplní autor prostor mezi dalšími sexuálními zážitky. Historka střídá historku, věřím, že všechny jsou víceméně reálné, ale na jednu knihu a pár postav mi jich přišlo až příliš. Nicméně....oddychové čtení, na dovolenou tak akorát.