Malý pražský erotikon

Malý pražský erotikon

Malý pražský erotikon je druhým románem režiséra a autora úspěšných divadelních komedií Patrika Hartla, jehož literární prvotina PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA a KAREL se těší velkému zájmu čtenářů. Tento nový román je díky autorovu nekonformnímu nadhledu a smyslu pro humor určený i těm, kteří bývají ke knížkám o lásce zpravidla nedůvěřiví. Na Babě stojí nad strání s výhledem na Prahu dvě sousedící řadovky, ve kterých bydlí rodiny, jejichž členové prožívají pod povrchem zdánlivě všedních dní nečekaně osudové milostné příběhy. Honza cítí pokušení, ale protože si nechce komplikovat život, snaží se mu odolat. Marta, přestože je vdaná, občas neodolá, a Zbyněk se ani odolávat nepokouší. Táňa miluje tajně, Petra má zábrany, Tomáš je až příliš velký romantik, Cyril trochu zvrhlík a Adéla se miluje častěji než všichni předchozí dohromady, aby se necítila sama. Malý pražský erotikon je zábavným obrazem jejich intimního života, který líčí jejich touhy, okamžiky radosti i katastrofy od předškolního věku až po věk důchodový....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/227249/maly-prazsky-erotikon-227249.jpg 4.32202
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Bourdon

demlice
včera

Tak nějak se nemůžu zbavit dojmu, že TAHLE knížka je hodně hořká komedie. Moje druhá od Hartla... hezká, občas i zábavná, občas i smutná. Rozhodně souhlasím s tím, že je to kniha na dovolenou, oddychová, ale proč se mi to nečetlo samo?? Možná proto, že jsem tak nějak té mezisousedské "výpomoci" měla dost? Možná že toho "vypouštění ventilu" bylo moc? Možná proto že se život netočí jen kolem sexu?? Možná... Ale co jsem čekala, když beru do ruky erotikon, co?? :-) Každopádně jsem padala na hubu a znovu vstavála s hlavními hrdiny do poslední stránky. Nebylo to zase k zahození. Doba, režim, české prostředí, česká nátura. Příjemná změna po těch všech Seveřanech, kdy si lámete jazyk o jejich jméno... Mrzí mě to, ale pořád ve mně převažuje pocit, že je to spíš smutný příběh. Nevěra, co vlastně posiluje vztah, lesbická láska, která dopadla tragicky, sourozenecká láska, která je možná za hraicí zákona a neplodnost, hledání sebe sama a smradlavé nohy životního partnera, co Vás zkrotí... Jsem asi suchar, ale dám si od Patrika chvíli pauzu. Více se nasměju, když ho vidím (slyším se smát), než když jej čtu :-)

Karimah
předevčírem

Kniha je napsaná čtivým stylem, ze začátku jsem si říkala, ze to bude příjemná oddechovka. Po první čtvrtině jsem se začala nudit, děj se nikam neposouval, v polovině už jsem se přestala orientovat, kdo s kým spal a čí je kdo dítě ... nuda, nuda, nuda. Měla jsem problém knihu dočíst.

EvaHrky
předevčírem

Knížka se mi dobře četla, jde spíše o lehké čtení na dovolenou, kde jsem ji také přečetla. Po pár stránkách jsem měla pocit, že hlavní hrdiny znám. Můžou to být vaši sousedi, kamarádi, můžete to být i vy sami. Někdo píše, že tam je hodně sexu, tak to nevím, hodně sexu si představuju jinak. Příjemný román o obyčejných lidech, 2 rodiny, osudy každého z nich včetně psů. Konec mě malinko zklamal, chtěla jsem happyend v každém z osudů. Ale možná tam happyend byl, to záleží na úhlu pohledu každého z nás.

lena2653

Vtipné, oddychové čtení.

babsi66

Tedy ne že by se jednalo o kdo ví jak hlubokomyslnou literaturu, ale tou tato knížka snad ani být nemá. Lehké letní oddechové čtení, ideální někam na pláž. Když jednoduše nechcete při čtení nad ničím moc hloubat a chcete se jen pobavit více či méně uvěřitelnými příběhy postav.

kaffa

uf.... tohle byla fakt bezbřehá nuda.... opravdu sem se zasmála pouze 3x, takže jedna hvězda z milosti.... přišlo mi to jako popisování žumpy mezilidských vztahů, plochých a nedozrálých osobností.... na tom mi nepřijde nic zábavného, spíš je to k pláči....

Iki1

Působivý román o vztazích mezi členy dvou rodin je skládán z mozaikových kamínků jednotlivých příběhů. K tomu jsou zamíchány moc dobře zpracované emoce i charakteristiky jednotlivých aktérů. Celkově jde v tomto případě o opravdu dobré čtení. Je poznat, že autor je hodně dobrý pozorovatel života kolem nás. Toto je moje první setkání s tímto spisovatelem a jsem docela nadšen.

Havrnka

Takto dobrou knihu jsem již dlouho nečetla. Hodně jsem se pobavila. Děkuji pane Hartle!

FofrNožka

Čtivá kniha. Děj vás vtáhne. Velmi kvalitně propracované mužské i ženské postavy. Snad takový nejsme všichni. Ačkoliv je při čtení člověku spíše hořko, nebo jsem možná jen velký "cíťa", celkový dojem z knihy je skvělý a všude doporučuji.

Veru.Viti

Moje druhá kniha od Patrika. Musím říct, že jeho prvotina mě zaujala malinko víc. Na Okamžiky štěstí se teprve chystám. Kniha je čtivá, vtipná i smutná. Líbily se mi různé povahy hlavních hrdinů. I to jak se v průběhu let jejich povahy měnily.

nicole1990

od autora moje druhá přečtená knížka a opět skvělé..Hodně jsem se u knížky zasmala a pobavila i si pobrečela

krejcovka76

Od tohoto autora druhá moje knížka. Zatímco první mě spíše nenadchla, tahle druhá mě dostala. Lehkost psaní, příběh, úsměvné pasáže. Pořád jsem si říkala, že mi to někoho připomíná a pak mi došlo - Páral v mladším vydání :-) Každopádně oproti první knížce tuhle 100% doporučuji jako lehké víkendové čtení.

jaruva

Ne úplně můj styl, ale na oddech dobré. Asi uplyne delší doba, než se pustím do další autorovy knihy...

allebra

Pro mě to byla zajímavá vztahová oddechovka. Četlo se velmi dobře, do plného hodnocení mi tam ale přece jen něco chybělo a něco naopak přebývalo (zbytečné vulgarismy). Čtyři hvězdičky jsou určitě zasloužené a těším se i na další knihy Patrika Hartla. Můžu doporučit.

bigbabe

Taková odpočinkovka, některé pasáže byly trochu moc myslím nereálné.
Ale celkově super víkend.
Na rozdíl od ostatních, jak pročítám komentáře zde a u Okamžiků štěstí to mám naopak. Okamžiky mě nadchly, toto jen tak vyrelaxovalo.

lentila

je vtipná, chytlavá, lehce lechtivá, ale také trochu hořká, trochu sladká, trochu tragikomická...to všechno a více ta kniha je. Líbilo se mi, že časově zasahuje i do retro 70-80 let. Byla to moje první kniha od autora a těším se, že se brzy vrhnu na jeho další knižní počiny.

Květ

Lehké, lechtivé, místy vtipné čtení. V knížce se seznámíme s několika manželskými páry, se kterými projdeme cestu od dob jejich mládí, započaté v komunismu, až do dnešní současnosti, kde se román obohatí ještě o osudy jejich dětí. Příjemná oddechovka, čte se samo, pobaví, občas i dojme, na žhavé léto ideál.

Askarinka

Super knížka, nečekala jsem, že by se mi mohla líbit. Taková oddechovka, která se rychle čte.

raty

Váhám mezi čtyřmi a pěti..... Ale jo, známé prostředí, známé období, český autor.
Knihu mi doporučili rodiče důchodci, že je skvělá. A pak, že už mě ničím nepřekvapí :-)

Anluck

Přečteno spíše ze zvědavosti. Je to druhá knížka, kterou jsem od autora četla... A taky se mi nelíbila... Nevím, všichni mi jí doporučovali, že se pobavím a jak je super. Ne, na mě to nefungovalo.

Ttammarra

Knihu jsem četla spíše ze zvědavosti. Mnoho lidí na o ní mluvilo jen v superlativech. Bohužel mě zklamala. Někdo řekne, že je inspirována životem. Ale osobně mít takový život bych nechtěla (ani jednoho z hrdinů). Přijde mi to až moc negativní. V tom vidím jediný přínos knihy - poučení, že žít takový život nechcete... Jinak nic...A to nezmění ani fakt, že se dobře četla.

Frupet

Tato kniha je pro mě připomínkou toho, jak málo toho víme o svých blízkých. Přiměla mě zamyslet se nad smyslem manželství a partnerství. Čtení jsem si moc užila, protože mě bavily rozdílné povahy hlavních hrdinů.

Petra17

Pan Hartl mě nezklamal, mě se to líbilo, bavilo mě to. Bavilo mě i pozorovat jak se měnil styl žen za různou éru čr, jak jsme z komunismu přešli do demokracie apod.

Heli20

Čtivá,vtipná,moc dobře napsaná oddychovka.Moc jsem se pobavila.

Rea1307

Pokud si potřebujete odpočinout od příliš komplikovaných knih, tak tohle je kniha přesně pro vás. Je vtipná, čtivá i odpočinková. Je přesně taková, jaká slibuje. Okamžiky štěstí byly o trochu hezčí, ale ani tato kniha není k zahození. Sice neznám moc lidí, kteří by vedli takhle komplikované vztahy jako hlavní hrdinové této knihy, ale věřím že se to stát může. Doporučuji.

PWM

Malý pražský erotikon ve mně ze všeho nejvíce vyvolává pocit takové vtipné a čtivé knižní obdoby Manželských etud Heleny Třešťikové, ačkoli je samozřejmě mnohem divočejší. A to je fajn.

Za povrchní slupkou spousty vtipu i “divočin” se ale skrývá tak často přehlížené poselství: i úplně obyčejný život úplně obyčejných lidí je ve skutečnosti neobyčejný zážitek.

Celkově vzato: pobaví

adriane9

"Je to taková knížka o sexu v papučích" .. Přiznám se, že jak styl psaní, tak i barvy obálek knih mě u pana Hartla nijak nezaujaly a číst jsem ho nechtěla. Jenže Erotikon byl dárek a já to riskla po sérii těžkých psychologických knih. A bylo to úžasný, zasmála jsem se, zamilovala si ty postavy i s celým jejich životním příběhem. Nejvíc mi k srdci přirostl vztah Tomáše a malé Anežky to byla pecka. Na jiné knihy se od Patrika moc nechystám, ale snad dám šanci oddechovce Prvoka. A rozhodně koukněte na nějaký rozhovor se spisovatelem, vážně jsem si myslela, že je demetní, když se tak smál a přitom je to úžasnej vtipnej chlap :-)

Zdenas5

Dobře napsaná zábavná kniha, ale Prvok se mi líbil víc.

Hana62

Nevím, mě moc neoslovila. Prý ze života, já ho tak ale neznám...

milena8281

Pokud čekáte, že se budete smíchy popadat za břicho, pak budete zklamaní.
Pokud chcete strhující román plný zvratů, silných momentů a nečekaných rozuzleni, nedočkáte se.
Tento příběh je ze života. Úplně obyčejného života obyčejných lidí. Klidně by mohli bydlet vedle vás. Každá situace, popsaná v knize, mi přišla uvěřitelná. Někdo tu psal, že časosběrná kniha - to sedí.
Pobavily mě komentáře typu "příliš mnoho sexu" ... Kolik sexu myslíte, že se vejde do 40 let lidského života? Jak často lidé mluví o sexu? Jak často mluví o druhém pohlaví? Podle mě je to přiměřeně příběhu, jen když to sepíšete do "seznamu", vypadá to přehnaně.
Já jsem si knihu užila a určitě budu doporučovat dál.
Ani při nejlepší vůli se mi nepovedlo přečíst všechny komentáře. Nicméně jsem udělila rekordní počet palců.