Leonardo da Vinci

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Touha vědět víc než ostatní ho poháněla k významným objevům. Tvořivý fantasta, umělec s duší vědce i kontroverzní osobnost - tím vším byl Leonardo da Vinci. Uznávaný autor biografických knih Walter Isaacson se vydává po stopách tohoto mimořádně talentovaného člověka, jehož myšlenky zůstávají po řadu generací zahaleny tajemstvím. Čtenářům tak přibližuje intelektuálně bohaté prostředí renesanční Itálie a okolnosti vzniku Leonardových nejslavnějších děl, přičemž vychází z umělcových poznámek i nově objevených faktů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392131/leonardo-da-vinci-p1Z-392131.jpg 4.593
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Práh

Leonardo da Vinci, 2017

Kniha Leonardo da Vinci

Strnady095
13. listopadu

Nádherná inventura díla Leonardova génia s krásným návodem, jak číst jeho obrazy a čeho si na nich všímat … jen u biografie o člověku, který nade vše miloval a hledal emoce mě ty emoce nějak chybí … chybí mi prostě Leonardo a jeho osobnost … až na straně 440 krátká věta "Třeba ho, ještě než dosáhl šedesátky, tak vysály a zdecimovaly vnitřní běsi a deprese." … škoda.

denisa7430

Jedním slovem: nádherná!

Babouš

Leonardo Da Vinci maloval obrazy jako živé. Biografie Waltera Isaacsona ale zůstává bez života. Autor se tak ponořil do detailů - tahy štětcem na jednotlivých obrazech, příběhy o ztracených a znovunalezených dílech - že zapomněl na Leonarda samotného. A to je škoda. Oproti biografii Steva Jobse, která čtenáře fakt přenesla do garáže, kde se zrodil Apple, tohle byla jen průměrně napsaná a zbytečně zdlouhavá biografie člověka, který měl tolik talentů, že se zřejmě do jedné knihy nevejdou. Pokud chcete Leonarda poznat jako člověka, doporučuju román Mramor a plátno od Stephanie Storey.

soukroma

Ohromující množství informací (po kterém obvykle bažím), doplněné padesátistránkovým seznamem odkazů a bohatým rejstříkem.
Ale ... celkový dojem z díla je takový chladný, netečný - prostě soubor informací vytažených ze všech možných zdrojů, poskládaných dílem chronologicky dílem tématicky, podpořený mnoha barevnými fotografiemi děl (nejen Leonardových), stránek jeho zápisníku, črt.
Nedýchlo na mě, jak je autor odkazem Leonardovým uchvácen (což předpokládám), a nevyloupl se mi z toho Leonardo jako člověk z masa a kostí. Spíš mi to připadalo občas jako autorova soukromá polemika s mnohem staršími životopisci (zejména u Vasariho autor stále připomínal jeho přehánění, ovšem pokud to tak bylo, pak to bylo právě pro zřejmou fascinaci géniem) a potřebou vyjádřit vlastní (často dost nekompromisní) názor, což tedy ještě dovršil závěrečným návodným seznamem pro čtenáře.

Před nedávnem jsem četla skvělou Agónii a extázi od Stonea o Michelangelovi - román, spíš než zbeletrizovaný životopis, takže ohromně čtivý (a nedá se tedy charakterem přímo srovnat s hodnocenou knihou, byť oplývá mnoha shodnými faktografickými kvalitami) - ale i z něj jsem načerpala živější dojem o Leonardovi, byť o něm to nebylo...

(Pozn.: teď čtu komentáře staršího data - nechápu, jak někdo může přijít na nápad udělat z téhle bichle tohoto typu audioknihu, vážně ne).

Dada077

Na viac ako dva mesiace som sa ponorila do fantastickej knihy o takom eccellentissimo e singhularissimo vuomo, akým bol Leonardo da Vinci. Pri popisoch jeho zrodenia, detstva a cestou do Florencie som si privykla na jeho povahu, nálady a nekonečnú túžbu vedieť, poznať. Bola som vtiahnutá do víru nákresov, plánov, poznámok na okrajoch, písaných zrkadlovo ľavou rukou sprava doľava. So zatajeným dychom som pozorovala, ako skúma, pitve, premýšľa, načŕta cesty k odpovediam na svoje otázky. Táto kniha mi ponúkla možnosť nakúkať ponad maestrovo plece na jeho nezameniteľné sfumato, juxtapozíciu rohu spodného viečka a spodnej hrany dúhovky.
"Keď ty, ó, básnik, vyrozprávaš príbeh svojim perom, tak maliar ho svojim štetcom dokáže vyrozprávať ľahšie. "
Takmer denne som sa po celé dva mesiace strácala vo víre skúmaní pohybov, zvukov, pozícií, svalov, príčin, vzťahov ... a nechcela som sa vynoriť do súčasného sveta.
Ak hľadáte históriu, čítajte o Leonardovi, ak sa chcete nechať inšpirovať, čítajte, ak hľadáte motiváciu, čítajte. A možno jedného dňa opíšete jazyk ďatľa. Viem, možno to nikomu na nič nebude, ale ... len tak ... len tak zo zvedavosti. Rýdzej zvedavosti.
PS: zo začiatku som bola sklamaná, že autorove poznámky sú iba odkazy na použitú literatúru, ale nakoniec som zistila, že to iba ja som nenásytná po ďalších a ďalších informáciách a iba na mojej zvedavosti záleží, koľko si ich v uvedených zdrojoch dokážem prelúskať.
Do ČV som knihu zaradila, pretože psychická porucha vždy ide ruka v ruke s genialitou.

Kozel

Kniha všeobjímající, dlouhá a fascinující jako samotný život Leonarda. Respektive Leonardo sám je naprosto fascinující a inspirující osobnost, jemuž se málokdo vyrovnal v jeho době a myslím, že těžko by hledal konkurenci i dnes.

Leonardo je důkazem, že zvědavostí a neustálým pokládáním otázek a hledáním odpovědí dojdete skutečně daleko. Jistě, nenamalujete Monu Lisu (byť to je zrovna obraz, který mě nikdy úplně nepoložil na rozdíl od jiných Leových děl) nebo Poslední večeři, to ale není cíl. Tím je radost a věčný hlad po vědění. Dívat se kolem sebe mnohem pozorněji a obdivovat svět. Jakkoli fantastickým byl da Vinci umělcem, Leo mě vždycky dostával uměním kreslířským, filozofickým a vědeckým, což jsou pro mě nejcennější pasáže Isaacsonem naprosto skvěle zpracované biografie (a to mám k Američanům téměř vždycky výhrady, jakmile se zajímají o Evropu). Ostatně nevycházím z údivu nad tím, kterak se nelegitimní potomek z Vinci bez ústavního vzdělání stal ikonou, která samostudiem ve výsledcích předběhla lidskou společnost o několik staletí. Kéž by Leo našel někoho, kdo by ho donutil ještě za života podělit se o tyto výsledky. Walter Isaacson zavírá knihu, myslím, naprosto skvěle - do té věty by se dal shrnout celý Leonardo da Vinci: "Buďte přístupni záhadám. Ne všechno musí mít ostré hrany".

Mnohokrát jsem si říkal, jak se Leonardově přístupu přiblížit v dnešní době. Je to složité, existuje nespočet rozptylujících, nebo spíše rušících, faktorů, kterým velký génie čelit nemusel. Ale jde to, půjde to a stojí to za to.

A ještě jedna nádherná věc, prolínající celou knihu=o) Leonardo si položil úkol - "popiš jazyk datla". Položili jste si někdy takový zdánlivě "hloupý" úkol? Natož hledali výsledek? Je velmi pozoruhodný. Pozoruhodný a překvapivý jako všechno venku, co přehlížíme. Pozoruhodný a překvapivý stejně jako celý Leonardo=o)

LEGACY
25.12.2019

Velkého Leonarda jsem dostal na minulé Vánoce, bohužel až teď ,takřka na rok, jsem tuto vynikající biografii přelouskal a ono vysoké mínění, které jsem k němu choval přerostlo v obdiv a taky trochu nevěřícnost, že člověk, kterému nebylo poskytnuto ani pořádné vzdělání ani výhod se silou svého úsilí, důvtipu a nezměrné zvídavosti vypracoval na všestraně nadaného génia, který chtěl vědět vše o všem, a částečně se mu to podařilo, což je na dobu a na prostředky, kterými disponoval dechberoucí, a to si myslím, že si svá největší tajemství uchovával v hlavě jen a jen pro sebe. Člověk jej po přečtení už nevnímá jen jako člověka, co namaloval ten a ten obraz, vnímá ho jako člověka, který skloubil vědu a přírodu, člověka, který se bláhově snažil dostat co možná nejblíže k dokonalosti a tak své masterpieci nikdy nedal z rukou, člověka který byl schopen hodiny a hodiny civět před sebe a pozorovat křídla vážky, nebo udělat po hodině jeden tah štětcem na nějaké náboženské postavě, byť byl nevěřící, o člověku, který se nebál glorifikovat mužský pohlavní orgán a zároveň chodit v elegantním růžovém plášti s o několik roků mladším společníkem, nebál se ušpinit si ruky při svých rutinních pitvách, aby se dovtípil, který nerv nám vyčaruje na obličeji úsměv. Jazyk datla, nebo proč je nebe modré, očarování vodou jsou právě typy otázek, které si kladl asi jen jako jeden z mála, a díky obsedantní potřebě dopídit se k odpovědím, byl později schopen prošpikovat své obrazy tisíci malinkatých detailů, které obyčejné oko ani nepostřehne, a to úsměvné na tom je, že člověka, kterýho má svět zaškatulkovanýho jako nepřekonatelného mistra malíře, se primárně zaměřoval na roli vojenského konstruktéra a inovátora. Jakožto člověku, co rovněž maso strčí do pusy tak jednou za rok mě rovněž imponuje výběr jeho stravy, a pak je tu naprostá nepoddajnost autoritám, která člověku zdůrazní co pro Leonarda znamenala jeho svoboda. Autor nám poskytl myslím vyčerpávající informace a nechci vědět jak usilovně musel pracovat, aby tak komplexní a tajemnou osobu vykreslil, co možná nejpřesněji a přitom srozumitelně i třeba totálním uměleckým neznalcům jako jsem já. Ať už jste uvnitř svého bytu, nebo v dílně, nebo na ulici, bude ve vaší blízkosti alespoň jedna věcička, v které má Leo své prsty, anebo jí alespoň nějakým způsobem inovoval, i když se bude jednat o něco, co již bereme za samozřejmé jako třeba hever. Za týden jedu poprvé do Itálie a i když to nebude Florencie ani Milán, tak mě tahle kniha dost navnadila se o Itálii a její historii dost zajímat, a to je také myslím jeden z úkolů knih, aby v nás podnítila zvědavost v kruzích, které nám byly doposud neznámé, a kdybych mohl odpovědět na onu banální léta opakovanou otázku, v jaké éře, bych chtěl vyzkoušet si žít, byla by to asi renesance a výkvět géniů. Kniha je unikum, kterou ze své knihovny nepustím, a Leonardo by měl být pro nás obří inspirace.

Michal2222
03.12.2019

Jedna z nejlepších životopisných knih, které jsem kdy četl. Je sice chvílemi až přespříliš podrobná, nicméně právě tato podrobnost ukazuje Leonardovu zvídavost a genialitu všeho, do čeho se za svého života pustil. Málo toho nebylo. Úžasný dojem za sebou po přečtení zanechává tato kniha a Leonardo Da Vinci. Skvělá práce Waltera Isaacsona.

Útěk z Osvětimi
Útěk z Osvětimi