Černá a purpurová

Příběh lásky mezi slovenskou židovkou a nacistou z Osvětimi inspirovaný skutečnými událostmi Milena Zingerová, dívka z respektované slovenské židovské rodiny, je v koncentračním táboře Osvětim odsouzena k smrti. Osud jí však dává šanci: Má zazpívat na narozeninové oslavě brutalitou proslulého příslušníka SS Franze Weimerta. V navenek bezcitném muži se jejím zpěvem něco zlomí, takže se o ni začne zajímat. Milenina počáteční nenávist k mladému nacistovi se pomalu mění – a tak se rodí jeden z nejneobvyklejších milostných příběhů holokaustu. „Černá a purpurová vypráví příběh velmi složitého vztahu mezi dvěma mladými lidmi, ale především ukazuje komplikovaný vztah mezi katem a obětí.“ – gloskultury.pl...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448802/big_cerna-a-purpurova-l4n-448802.jpg 4.6384
Literatura světová, Válečné, Historické romány

Vydáno: , CPress

Czerń i purpura, 2013

Kniha Černá a purpurová

katerina28349

"Černá a purpurová je krutý příběh pádu, vítězství ducha, víry a lásky nad smrtí.
Čtivý a nezapomenutelný příběh z koncentračního tábora Osvětim - Březinka.
Příběh mladé slovenské židovky a nacisty z Osvětim. Mladá židovka odsouzena k likvidaci svým zpěven zaujme brutolitou
proslulého nacistu, který se do ní zamiluje a tím dostane šanci na přežití. Nacista se rozhodne mladou židivku ochraňovat a pomáhat jí jen aby jí mohl být poblíž a vidět ji. Stejně tak odvahu mladé židovky, která se rozhodne jeho lásku opětovat a využít k záchraně a pomoci svých spoluvězenkyň a sestry. Ale také zjištěn nacisti, že díky mladé židovce v něm zústala lidskost a schopnost milovat na vzdory peklu a plynovým komarám kolem nich i hrozbě ztráty vlastního života.

dagmar5477

Velmi silná a poutavá kniha.

amanek

Na toto téma jsem přečetla spoustu knih, ale stejně mě ta hrůza vždycky znovu překvapí.

Kopretina_aku

Prvních 100 stran jsem měla problém se začíst, ale poté už se děj rozjel. Možná na můj vkus až moc zdlouhavě. Milena byla naprosto plochá, absolutně chladná a bez emocí ke komukoliv. Což začalo Davidem, vlastní rodinou a pokračovalo přes Lunu k Franzovi. Postrádala jsem u ní například projevy lítosti. Franz byl naopak čitelnější,
byl plný emocí, odehrával se v něm doslova boj mezi srdcem a myslí. Autor prostředí Osvětimi popisuje do hrůzných detailů, slabším povahám může občas brnkat na nervy. Bohužel kniha nepřináší moc nového, mám pocit, že už jsem tohoto tématu přesycená a většina knih je plná směsí už jinde popsaných osudů.

_Knihomolka_

Další nádherný, srdcervoucí a nezapomenutelný příběh ze druhé světové války, který nyní patří mezi mé nejoblíbenější. Autor si zasloužil můj obdiv již po první kapitole, s čímž jsem se zatím u ostatních knížek setkala jen ojediněle. Líbilo se mi, jak si dal práci s fakty týkající se tohoto období, detailními popisy nejen koncentračních táborů, ale i ostatních důležitých budov, různorodých povah vedlejších postav, ale především složitého vztahu Mileny a Franze. Musím také zmínit, že román byl na své téma až neskutečně čtivý a byl také velkým spouštěčem emocí. S tak skvěle propracovanou knihou jsem se už dlouho nesetkala.

Klaton

Kniha se čte hezky i když začátek mi trval dele, ale musim rict ze mi hodne vadilo jak často je zmiňován rok, kdy se co odehrava a to ne cislice ale slovně.
Příběh je zajímavý a moc hezky zpracovany, a ukazka toho jak se mlady chlapec může dostat do ss a jak se jeho chovani meni, byla krasne zpracovana

slečna.k

Na téma koncentračních táborů jsem četla hromadu knih, protože jsem milovník historie 20. století, takže jsem byla, přiznám se, trochu skeptická. A pak mě velmi mile překvapila kvalita této knížky. Neumím si ani představit, jak moc těžké pro tyto dva lidi reálně muselo být, tohle prožít. Morální dilema na straně hrdinky, rozkol mezi tím, co by chtěl a co se musí na straně hrdiny. Strhující příběh, tím více, že má reálný základ (píše se to na obálkách knih často, ale není to vždy pravda). Smekám před autorem za schopnost knihu takto zpracovat a myslím, že si ji dobře zapamatuji.

Lenka541

Tak to byla síla. Myslela jsem, že se nic nevyrovná knize Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové, ale teď už to říct nemůžu. Krásný a smutný příběh z prostředí určeného k likvidaci lidí, který jen tak z hlavy nějakou dobu nedostanu. Vřele doporučuji !!!