Černá a purpurová

kniha od:

Černá a purpurová https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448802/bmid_cerna-a-purpurova-l4n-448802.jpg 4.6 530

Příběh lásky mezi slovenskou židovkou a nacistou z Osvětimi inspirovaný skutečnými událostmi Milena Zingerová, dívka z respektované slovenské židovské rodiny, je v koncentračním táboře Osvětim odsouzena k smrti. Osud jí však dává šanci: Má zazpívat na narozeninové oslavě brutalitou proslulého příslušníka SS Franze Weimerta. V navenek bezcitném muži se jejím zpěvem něco zlomí, takže se o ni začne zajímat. Milenina počáteční nenávist k mladému nacistovi se pomalu mění – a tak se rodí jeden z nejneobvyklejších milostných příběhů holokaustu. „Černá a purpurová vypráví příběh velmi složitého vztahu mezi dvěma mladými lidmi, ale především ukazuje komplikovaný vztah mezi katem a obětí.“ – gloskultury.pl... celý text

Žánr:
Literatura světová , Válečné , Historické romány

Vydáno: , CPress
Originální název:

Czerń i purpura , 2013


více info...

Komentáře (164)

Komentáře 164 Recenze 6

Aaloha
Aaloha
13.10.2023 5 z 5

Tak trochu jiný příběh z Osvětimi, ale opět to byla síla. I slza ukápla. A to jsem letos Osvětim navštívila, takže o to více si to umím představit. Strašné věci se tam děly. Kniha se krásně četla a konec byl napínavý.

apq
apq
23.09.2023 3 z 5

Kniha se dobře čte a samo téma je zajímavé a nevšední. Hlavní postavy mají jak sympatické, tak nesympatické vlastnosti. Mám však pár výtek. Letopočet psaný písmeny byl vyloženě iritující. Opakující se myšlenky to samé. Autor mohl zmínit, do jaké míry to je podle skutečnosti (I když nedělám si iluze).
Ps: byla jsem ráda, že byla záchraněna Růžena místo sobecké, líné a namyšlené Mileniny matky, která ještě k tomu okradala vlastní rodinu.


Boruvka22
Boruvka22
19.09.2023 5 z 5

Dobře napsaný příběh dvou lidí, židovky Mileny a esesmana Franze. Kniha byla čtivá, ačkoliv je v ní tolik bolesti a utrpení.
Poslední stránky jsem hltala a chtěla jsem vědět jak to s nimi dopadne.
Doporučuji k přečtení

laura
laura
08.09.2023 5 z 5

Jaký smysl má záchrana jednoho člověka v situaci, kdy tisíc jiných zemře?

Krásné, silné, dechberoucí, a přitom hrozné, kruté, bolavé, šílené, zvrácené.... Příběh židovky a nacisty v Osvětimi, v místě, kde by se nechtěl ocitnout žádný z nás...

...na místě mezi životem a smrtí, kde čas už nemá žádný význam, a jedinou cestou ven je komín krematoria....

Emočně náročné, drtivé, čtivé a zároveň tak těžce stravitelné, že jsem chvílema vůbec nemohla číst dál... v takových chvílích si člověk váží každého nadechnutí, teplé vody... pití, jídla... svobody...

...toho, že je, tady, teď... daleko od všech těch hrůz, beznaděje, bestiality, nechutností, sadismu a týrání...

Pro lidi, žijící v míru a blahobytu, nejsou boty ničím výjimečným. V Osvětimi mohla odpovídající obuv rozhodovat o životě, nebo smrti.

Příběh o hrůzách války, svědomí, krutosti, cti, přesvědčení i lásce. O vášni, ztracených životech, bezejmenných obětech, strachu, trýzni i o naději. O víře, ztrátách, ponížení a zvrácenosti.

...na zabíjení se dá zvyknout...

Dvě odvrácené strany života. Smrt ve své nejděsivější podobě. Neodvratitelná, nesmyslná, krutá, špinavá.

Je-li nám dáno zemřít, tak každý den bude k umírání dobrý...

Smrad, nemoci, zvratky, výkaly, vši, špína. A bezbřehá, nekončící hrůza. A přesto chtěli žít. Tak zoufale, odhodlaně chtěli žít...

...když někdo zachrání jeden život, je to jako by zachránil celý svět...

NEZAPOMENUTELNÉ!!!

Barbucha22
Barbucha22
07.08.2023 5 z 5

Tenhle příběh, tak ten mě dostal. Zlá doba, nejkrutější pozadí veliké lásky. Tak moc jsem byla zvědavá, přežijí oba? Přežije jen on...nebo ona? Na tomhle příběhu je vidět, že život prostě není pohádka. S koncem s jakým bychom si přáli.
Kniha je skvěle napsaná. Prostředí Osvětimi tak skvěle popisováno, že mrazí.

Kortez
Kortez
15.07.2023 5 z 5

Mám rád knihy podle skutečných událostí, jsou častokrát neuvěřitelnější než fikce. U téhle knihy si čtenář může uvědomit jak se může i slušný člověk zaplést se zločineckou ideologií když je postaven tváří v tvář rozhodnutí kde neví která cesta je ta správná. Už jsem se s podobnou polemikou setkal i v jiné knize, kde protifašisticky zmýšlející němec se dostal ve válce až na pozici velitele koncentračního tábora a co se v průběhu toho procesu odehrává v hlavě. Tady to bylo umocněno příběhem lásky. Rozhodně válka je těžká pro všechny normální slušné lidi, bohužel ti, kteří ty války rozpoutávají se vždy uklidí do svých mocných pevností a jsou v plném bezpečí častokrát i po skončení války a nedostupní výkonu spravedlnosti.

evask
evask
05.07.2023 3 z 5

Mně připadá, že když někdo napíše román z prostředí Osvětimi, je předem jisté, že se bude dobře prodávat. A zvlášť o lásce v Osvětimi. Tak ho pan Dutka napsal, ale mně jeho styl nesedí. Snaží se vysvětlit, jaký vliv má prostředí a společnost na normálního kluka ze slušné rodiny. To se mu povedlo. Děj je ale rozvleklý, zbytečně natahovaný. Některé výrazy by seděly spíš do pohádky (babizna). Téma zajímavé, ale jeho podání mě občas dost rozčilovalo.

Terka1975
Terka1975
01.07.2023 5 z 5

Příběh židovské dívky Mileny a příslušníka SS vojska Franze. Kdyby se nepotkali v Osvětimi, místu které zabijí a trestá nejen lásku, ale i soucit a milosrdenství. O tomto místě jsem přečetla už víc knih, není to příjemné čtení, ale jednou za čas neškodí z tohoto tématu něco oprášit, aby si člověk uvědomil, jaké peklo to bylo.

koki.veru
koki.veru
23.06.2023 5 z 5

Nádherná knížka. Mám moc ráda knihy z této doby, k této jsem se dostala díky čtenářské výzvě a byla jsem nadšená.

Kekik
Kekik
18.06.2023 5 z 5

Vážně jsem si myslela, že mě v tématu druhé světové válce nemůže nic překvapit. Omyl. Několikrát jsem musela přestat číst a rozdýchat to. Neskutečné, jaká zvěrstva se tenkrát děla. A stále to není vše, co o tématu holocaust bylo napsáno, či řečeno.
Autorův styl psaní je opravdu spíše odosobnělý, ale právě to vyzdvihuje popsané hrůzy. A já se mu ani za styl psaní nedivím. I tak je to šílené, co jsem se v této knize dočetla.
Je pravda, že se zde často opakovaly myšlenky protagonistů, což nemuselo být, ale kniha mě natolik pohltila, že jsem to pak již ani neregistrovala.
Příběh France a Mileny, jenž byl napsán dle skutečně žijících lidí, je opravdu výjimečný. Šílený, hrozný, ale svým způsobem výjimečný.

Čtenářská výzva 2023: Téma 7. Kniha o zakázané lásce.

Acquenta
Acquenta
14.06.2023 5 z 5

Neskutečně těžké téma, autor by zasloužil Oskara. Peklo na zemi a přece se v něm našla láska. Láska, která nikdy nepřestala. Knížku jsem přečetla jedním dechem, ačkoli se ty hrůzy četly opravdu těžce

chrudas
chrudas
14.06.2023 5 z 5

Toto byla neuvěřitelná knížka. Smekám před panem autorem. V hrůzné době, na nejhorším místě v Evropě té doby příběh o lidskosti, svědomí, lásce a nezdolné vůli. Skvělé napsáno, velmi čtivé a skvěle vyvážený příběh.

helusa2
helusa2
09.06.2023 5 z 5

Je to velmi silný příběh. Díky podrobnostem neskutečně věrohodný, plný zajímavých poznatků a souvislostí, o kterých jsem dosud nevěděla - byť to není zdaleka jediná kniha, kterou jsem o této historické epoše a mrazivých skutečnostech přečetla.
V druhé polovině mě několikrát přepadla myšlenka, že kdyby autor vynechal mnohonásobná opakování a zdůrazňování některých myšlenek, byla by kniha o třetinu kratší, ale to je jen jedna bezvýznamná připomínka..
Celkově uděluji 5hvězd, protože jiné ocenění asi ani není možné, ale určitě si ji do knihovničky nepořídím. K přečtení však rozhodně doporučuji!

Ira13
Ira13
04.06.2023 4 z 5

Velmi silné téma knihy, která je popsána i z druhé strany - z pohledu příslušníka SS.
Tato kniha má být historický román, ale souhlasím s Ajrad1981, že je psána, dá se říct, bez citu a spíše jako dokument. Co mi hodně vadilo, že letopočet v textu nebyl psán číslicemi - např.... Dne sedmého srpna tisíc devět set čtyřicet dva....

Vendula897
Vendula897
09.05.2023 5 z 5

Knih o šílenosti genocid jakéhokoli etnika jsem přečetla a zpočátku proplakala, moře . Každou přećtenou knihou více a více nechápu,jak toto může dělat člověk člověku. Na druhou stranu nechápu židovské,sečtělé občany, co viděli, jak se situace vyvíjí a přesto na majetku bazírovali, seděli na něm, do poslední chvíle, ohrozili tím život svůj a svých dětí. Chápu, odejít z "rodné hroudy" za oceán bez vidiny návratu je velice, převelice těžké.
Co mě hodně udivilo a opravdu jsem to v žádné knize nečetla, byl postoj Tisa, přesstavitele slovenské vlády, kněze ..i na něm spočívá krev slovenských Židů.
Kniha se nečte lehce, přerod zbožného chlapce v lidskou bestii, která má v době alespoň ždibíček svědomí...Až láska ho probrala...silné, těžké, zajímavé... výborně zpracovaný příběh.

Lka
Lka
26.04.2023 5 z 5

Silný příběh dvou lidí. Příslušník SS Franze se v Osvětimi zamiluje do židovské dívky Mileny, která si díky jemu zachrání život. Výborně vykreslená atmosféra té kruté doby. Až jsem se chvílema bála číst dál a trnula, jak to vše dopadne. Moc se mi líbil epilog knihy a můžu říct, že i překvapil.

99jana99
99jana99
10.04.2023 5 z 5

Kdyby to šlo dát více hvězd, neváhala bych za čtivost knihy je udělit. Kniha náročná na chápání, jak je možné, že se takové věci vůbec děly, ale určitě doporučuji. Tento rok zatím nejlepší kniha co jsem četla.

Thamilka
Thamilka
06.04.2023 5 z 5

Přečteno za pár dní, kniha mě hned vtáhla, neskutečné, co se tenkrát dělo, člověk si vůbec nedokáže představit ty zvěrstva.
Často jsem si říkávala, jestli tito lidé měli nějaké svědomí, zde se mi potvrzuje, že aspoň jeden nějaké měl.

Šárka.Šála
Šárka.Šála
19.03.2023 5 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy - kniha o zakázané lásce. Dojemný a napínavý příběh o drobné jiskřičce lidskosti v největším pekle našich dějin.

Monolit0713
Monolit0713
09.03.2023 5 z 5

Je těžké o tom i číst...

katallinka
katallinka
24.02.2023 5 z 5

Na začátku jsem měla poměrně mnoho výhrad, protože postavy byly nesnesitelné. Pak se kniha změnila a já otáčela jednu stránku za druhou. Kniha je hodně drsná a to jsem přečetla už hodně knížek s podobnou tematikou. Nicméně ukazuje také dobro v lidech na tak strašlivém místě jako je koncentrační tábor. Velké plus má kniha takè za historické souvislosti, které mi obohatily znalosti a zároveň nebyly v textu na překážku. Moc doporučuji, ale chce to silný žaludek.

Anetst
Anetst
10.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha mě dostala. Ve výsledku mi bylo na konci líto obou hlavních hrdinů. Překvapivě mě dost zaujala i první část, kdy kniha sleduje vzestup nacismu v Rakousku a proměnu chlapce v příslušníka SS.

Hodnocení píšu až po třech měsících a stále mám knihu v živé v paměti. To mluví za vše. Dávám 5/5.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
08.02.2023 5 z 5

81%
Když to říkal, uvědomoval si, že s ní pravděpodobně hovoří naposledy. Bez ní už nechtěl žít. Ona se o tom však nemohla dozvědět....
_______________________________________________________________________________________________________________
Láska za ostnatým drátem. Moc pěkně napsáno, navíc docela uvěřitelně. Je to jedna z těch výborných knížek o holocaustu, která ve mně ještě dlouho bude doznívat. Srdceryvný, smutný a silný příběh.
Vřele doporučuji.

KatarínaK.
KatarínaK.
27.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha z nejostudnějšího, nejhanebnějšího období novodobých lidských dějin s téměř neuvěřitelným, leč pravdivým příběhem. Při jejím čtení mi běhal mráz po zádech, některé scény byly vylíčené bez jakýchkoliv skrupulí a musela jsem je dlouho rozdýchávat.
Styl psaní je blíže spíše žánru literatury faktu než románu. Což podle mého není vůbec knize na škodu. Naopak.
Postava Franze, jeho přerod z bohabojného chlapce na nelidské nacistické monstrum byla jistě nejzajímavější ze všech postav, s kterými jsem se zatím v knihách s tématem holocaustu setkala.
Sonda do jeho duše a svědomí-nesvědomí byla velice zajímavá a hlavně zdařilá.
Černá a purpurová je kniha, která mě přinutila velmi přemýšlet. Byl Franz ve skutečnosti také pouhá oběť té doby? Ne, já bych mu nemohla odpustit,tak jako rakouské soudy. Vše má své hranice. Vraždění a týrání nevinných,bezbranných lidí se nedá ničím omluvit. Ani ve válce.

SimonaM86
SimonaM86
17.01.2023 5 z 5

Přečteno a po každé takové knize, týkající se 2. světové války, si říkám, že to snad ani není možné, že se to opravdu stalo a že ty zvěrstva páchána lidmi lidem, jsou reálná.
Vždycky říkám, že svět není černobílý, že každá mince má dvě strany a zde to bylo ukázáno přesně...kat x oběť.

Moniska2410
Moniska2410
18.11.2022 5 z 5

Začátek byl pro mně těžký, nemohla jsem se do knihy začíst. Teprve v druhé části knihy si mně příběh židovské dívky Mileny a esesmana Franze získal.
Ačkoli se děj odehrává na nejhorším a nejkrutějším místě na světě, příběh je velice silný a je důkazem, že láska je silnější než to největší zlo.
Kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět, pravilo židovské rčení.
Jak nelidsky se dovede člověk chovat a jak zoufale se o svůj život dokáže rvát.
Jen si přeju, aby se takové zlo už nikdy neopakovalo.

Ač je tento příběh fikcí, je založen na skutečných událostech, které se opravdu staly.

Renatecka
Renatecka
07.11.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek o holocaustu. Skvěle napsaná. Měla jsem trochu obavy, že to bude něco ve stylu červené knihovny z Osvětimi, jako je např. pro mě Tatér z Osvětimi, ale nebylo tomu tak a tato kniha je úplně jiná liga. Vřele doporučuji.

Ajrad1981
Ajrad1981
01.11.2022 3 z 5

No, tak tady se autorovi fakt nepovedlo mě zaujmout.
Zcela proti očekávání mi byl Franz víc sympatický než Milena a to už samo o sobě je špatně. Milena mě děsně štvala. Na jednu stranu byla odvážná, hrdá, tvrdohlavá, což bych normálně obdivovala, ale v jejím podání to kolikrát hraničilo s nedostatkem pudu sebezáchovy. Může být ráda, že za to svoje vystoupení na Franzových narozeninách nešla ke zdi! Franze naopak do jeho postavení dohnal jeden blbý kněz, kdyby zůstal katolíkem v malém rakouském městečku, nikdy by se z něj vrah nestal.

Co mi na knize ale vadilo nejvíc, je absolutní absence prožitku, je to spíš popis než vyprávění. A vzhledem k tomu, jaké téma kniha zpracovává... Byly tam občasné záblesky, například když byl Franz poprvé vybrán do popravčí čety nebo když v Osvětimi potkal řádovou sestru (plus pár dalších momentů, ale to bych vyzradila děj), ale to je dost málo. Za mě tak 2,5 *.

rilajaan
rilajaan
29.10.2022 5 z 5

Tohle byla kniha, která dokázala vykreslit skvěle postavy. Četla se jedním dechem.

Noisette73
Noisette73
18.10.2022 5 z 5

To vám byla jedna z nejlepších knih letošního roku... Dokonce u mě bojuje o první místo s knížkou Na smrt a to jsem myslela, že se to nikdy nestane. Je zajímavé, že obě knížky, které mě tolik oslovili napsali mladí muži a tedy nikoliv pamětníci, přesto tomu tak je. Tady je vše tak realistické a neutěšené, že jsem na jednu stranu chtěla knihu pořád číst dál a dál, ale zároveň mi z ní bylo psychicky zle a už jsem ji chtěla mít za sebou, abych mohla začít číst, nějakou velkou oddechovku, úplně by se teď hodila Julie Caplin, ale o tu se prý stará u nás Ježíšek, takže mám prozatím smůlu, ale něco se určitě najde. :)
Nicméně tuto knihu doporučuji každému, zvlášť proto, že je založena na skutečném příběhu lásky mezi SS dozorcem a vězenkyní, jen autor trošku pozměnil jména.
Přestože to pojednávalo o velkých hrůzách, bylo to napsané velice krásným jazykem, moc tuto knížku doporučuji i ke koupi, tady rozhodně litovat nebudete.