Černá a purpurová

Černá a purpurová https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448802/bmid_cerna-a-purpurova-l4n-448802.jpg 5 567 170

Příběh lásky mezi slovenskou židovkou a nacistou z Osvětimi inspirovaný skutečnými událostmi Milena Zingerová, dívka z respektované slovenské židovské rodiny, je v koncentračním táboře Osvětim odsouzena k smrti. Osud jí však dává šanci: Má zazpívat na narozeninové oslavě brutalitou proslulého příslušníka SS Franze Weimerta. V navenek bezcitném muži se jejím zpěvem něco zlomí, takže se o ni začne zajímat. Milenina počáteční nenávist k mladému nacistovi se pomalu mění – a tak se rodí jeden z nejneobvyklejších milostných příběhů holokaustu. „Černá a purpurová vypráví příběh velmi složitého vztahu mezi dvěma mladými lidmi, ale především ukazuje komplikovaný vztah mezi katem a obětí.“ – gloskultury.pl... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

Czerń i purpura , 2013

JaninaV.
13.08.2021 5 z 5

Na knihu jsem čekala docela dlouho, než na mě přišla řada. Po prvních stránkách jsem z knihy byla zklamaná - měla jsem problém se stylem psaní (ale to je asi můj problém). Po 1/4tině knihy se to otočilo. Nejen, že příběh nabral na síle, ale i styl psaní už mi nevadil - a četla jsem to jedním dechem.

Nikola086
11.08.2021 5 z 5

Neskutečný příběh! Krásně se to četlo, ale chvílemi si člověk musel udělat pauzu, aby "rozdýchal" jisté scény.
Naprosto krásná ukázka toho, že i v pekle existovala byť jen malá naděje. A ještě dokonalejší příklad toho, že nic se neděje jen tak, že všechno má svůj důvod.
Při čtení mi běhal mráz po zádech a s každou stránkou jsem čekala, jak to bude dál. Kniha se zařadila mezi nejlepší knihy v mé knihovničce. Vřele doporučuji!

japam
13.07.2021 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha. Doporučuji

ještěrka38
05.06.2021 5 z 5

Jedna z nejlépe napsaných knih z tohoto období. Byla jsem úplně pohlcena dějem a nemohla se odtrhnout...

radkanin
02.06.2021 5 z 5

Moc jsem se na knihu tesila. Ten odosobneny a az strojovy styl psani jsem i po vice jak 100strankach nedala a knihu nedocetla :/

LiKa00
30.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Má už opravdu několikátá kniha z období holocaustu. Je to zase jiný příběh než jsem doposud četla. Zakázaná láska mezi katem a obětí. Zase pohled i z té druhé strany, co se odehrávalo v hlavě mladého nacistického dozorce a jak ho změnila láska k Židovce. Probudilo se v něm zase to člověčenství, jak bylo v knize zmíněno. Kniha byla čtivá a moc se mi líbila.

intelektuálka
30.05.2021 4 z 5

Koncentrační tábor Osvětim - a silný příběh komplikovaného vztahu mezi židovkou a příslušníkem SS ....

" Všechno, co je učiněno z lásky, je vždy nad zlem ...."

Není to první kniha, kterou jsem z tohoto prostředí četla - ale zde mne zaujal objektivní pohled z obou stran ....

A co překvapilo ?

Katolický kněz Jozef Tiso Němcům zaplatil pět set marek za každého Žida vyvezeného neznámo kam .....

Tak k tomu opravdu nemám komentář.

VladkaBU
20.05.2021 5 z 5

... zajímavý příběh ze smutného a děsivého protředí, zase trochu jiný, než jsem přečetla doposud. Čtivý od začátku, ale od poloviny to mělo takový spád, že jsem knihu nerada odkládala.

Marekh
13.05.2021 5 z 5

Po dlouhé době jsem se pustil do čtení románu z Osvětimi. Z Osvětimi už čtu málo knih, protože pociťuji, že mi čtení všech hrůz nedělá dobře. Když jsem však viděl tuto knihu, neodolal jsem a začetl jsem se. Knihu hodnotím na 100 %.

Skutečný příběh MILENY ZINGEROVÉ (Židovka, původem ze Slovenska) a FRANZE WEIMERTA (příslušníka SS, původem z Rakouska). Nacista Franz se zamiluje do Mileny v Osvětimi! Tento příběh byl strhující, měl hloubku. Kniha má 4 části. První část je vyprávěna z pohledu Mileny a Franze, seznamujeme se s jejich životy, s jejich rodinami, od druhé části začíná příběh z Osvětimi.

Kniha polského autora, která je napsána čtivě, mě vtáhla okamžitě do děje. Kniha obsahuje také prolog a epilog. Součástí knihy je také slovníček. V knize jsem našel známá fakta, ale zároveň jsem se dočetl o nových skutečnostech. Čtenáři, kteří mají rádi příběhy z Osvětimi podle skutečné události, tak jim knihu mohu jen doporučit.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Postupně jí docházelo, že ať udělá cokoliv, zachová se jakkoliv, jinak obleče, spřátelí se s katolíky, nic nezmění to, že je Židovka, dívka z horší vrstvy, občanka druhé kategorie. Jako vražedkyně Krista nemá žádná práva a je prokletá, církví odsouzená k peklu, pokud se nenechá pokřtít.

Špatní lidé jdou po smrti do pekla stejně jako nepokřtění. Když jsou Židé nepokřtění, tak půjdou do pekla.

Rasismus činí lidi slepými.

Mechanismus nenávisti k odlišnostem byl vždy stejný. Aby bylo možné nenávidět, je nejprve nutné druhou stranu zbavit člověčenství, zajistit, aby nenáviděný člověk přestal být člověkem a stal se nebezpečným a nepotřebným hmyzem. Pak nebudou účinkovat žádné zábrany ani morální pravidla.

Kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět, pravilo židovské rčení.

Evikj
10.05.2021 5 z 5

Opravdu stojí za přečtení.. Výborně a reálně napsáno!!!

evelýny
07.05.2021 3 z 5

,,Osvětimský tábor představoval uzavřený svět řídící se vlastními zákony."

Černá a purpurová
Dva příběhy, dvě polarity.
Jen okamžik pouhý a z kukly
metamorfozou
vykoukne lebka smrtihlava.
Je láska slepá?
Charón, ten nedočkavec čeká.
A vězeňkyně devatenáct sedmdesát se vymkla kontrole.
Osud se neptá když je zaplétá do ostnatého drátu.
Tam na konci světa...

Sugestivně, detailně popsán život za ostnatým drátem na hraně smrti. Vesměs již předem známé brutální praktiky, díky nekompromisním detailům ještě děsivější a pro mě nepochopitelnější. Příšery z Hádovy říše.
Psychologické vhledy do pocitů rakouského muže a slovenské židovské dívky, která byla jen kusem dřeva, určeným ke spálení v pecích Osvětimi.
,,Kat a oběť, vrah a vězeňkyně Osvětimi, zachránce a zachráněný, muž a žena..."
Knihu jsem četla dlouho a myslím, že tento příběh lásky, zločinu a trestu, pokání nikdy nezapomenu.
A stále budu přemýšlet nad okamžikem zlomu, kdy se z poslušného chlapce, ministranta Franze Wiemerta stal muž se stínem smrtihlava?
Láska ho změnila?

,, Bůh je láska a všechno, co je učiněno z lásky, je vždy nad zlem." (str. 421)

P.S.: Ámen...

Drahuš
06.05.2021 5 z 5

Velmi silná kniha, čtivě napsaná, upoutá od začátku až do konce.

evakmoch
05.05.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, která stojí za přečtení. Rozhodně doporučuji. Je zajímavé si pak dohledat i další informace k této události.

Elapheg
29.04.2021 5 z 5

Milena Zingerova, židovka ze Slovenska je transportována do Osvětimi, poté, co Hitler obsadí Polsko. Milena je jako všichni určena k likvidaci. Krom jiných věcí, umí však krásně zpívat a tak se ocitne jednou na narozeninových oslavách esesáka Franze Weimerta, který je v Osvětimi dost známý svou bezcitností. Milenin krásný zpěv v něm znovu probudí část z jeho citlivého člověka, jímž předtím skutečně býval a rozhodne se pokusit Milenu ochránit před konečnou smrtí. Je to kniha podle skutečného příběhu, nečekejte žádnou romantiku, i když kousku lásky je v knize dán prostor. Kniha je autentickou výpovědí, jak to tenkrát v Osvětimi chodilo, bez jakéhokoliv přikrášlování. Místy mě příběh mrazil a je až k neuvěření, co všechno si lidé v Osvětimi museli vytrpět a s jak krutými bytostmi se lidé v Osvětimi museli setkávat každý den. Smrt má v této knize své podstatné místo a vyskytuje se tu dnes a denně a scény jsou dost popisné. Přesto všechno jsem si právě tuto knihu jako výpověď chtěl přečíst. Je dobře, že takovéto knihy existujou, protože existují pitomci ochotni popírat tvrdou nacistickou ideologii a taky holokaust a válečné zločiny. Ať jsou tyto knihy vypovědí, o tom, co s ostatními národy byli soudruzi z Německa ochotni udělat. Kdyby válka trvala déle, určitě by na to i došlo. Dávám pět hvězd, ale varuji, není to romantické čtení! Přesto, nebo právě proto si Vaši pozornost zaslouží. :-)

Evka271
28.04.2021 5 z 5

Zaujal mě už obal , moc se na knihu těšila a nezklamala . Nádherná kniha, která mě úplně uchvátila. O utrpení a lásce . „Svět je plný zlomených lidí a žádné špitály, ústavy ani žaláře nedokážou spravit jejich těžce zkoušená srdce, poraněné mysli a utrápené duše.“

alice2741
20.04.2021 5 z 5

Nadherny pribeh, v nekterych castech me mrazilo, z predstavy co se vsecko v koncentracnich taborech delo. Ale pribeh byl perfektne zpracovan a popsan. Doporucuji...

Hana62
12.04.2021 5 z 5

Hodně silný příběh. Skoro se nedá věřit, že se něco takového dělo. Důležité psát pro paměť lidstva...

jarmila7388
11.04.2021 5 z 5

Hezky napsaná kniha hlavně by si ji měli přečíst lidi, který chtějí zapomenout co bylo abychom sli dál.Nektere veci mě desili musela jsem přerušit čtení. K neuvěřeni co může udelát člověk človeku.Nikdy by smě neměli dopustit aby se to opakovalo v Dějinách lidstva.

ERIK 2
02.04.2021 5 z 5

Kniha, která mi zůstane dlouho v paměti.Vše už zde bylo napsáno a nebudu se opakovat. Rozhodně si knihu přečtěte, fakt stojí za to a jsem rád že jsem si ji koupil.

VasnivaCtenarka
01.04.2021 5 z 5

Celý příběh je inspirován skutečnou událostí, jen autor Wojciech Dutka pozměnil jména hrdinů.
Kniha je rozdělená do 4 větších částí, z nichž každá má několik kapitol.
Já osobně už nemám příliš ráda knihy z 2. světové války. Jsou to více méně stále se dokola opakující tatáž zvěrstva, která se tam děla. Ale v tomto příběhu mi to při čtení zase tak moc nevadilo. Ano, i v tomto příběhu jsme byli svědky naprosto nelidských momentů, ale těmto momentům nebyla věnována plná pozornost autora. Pomáhaly jen dokreslovat prostředí, ve kterém se oba hlavní hrdinové nacházeli.

Autor nás velmi vkusně přenesl do světů obou hrdinů. Díky detailnímu zpracování životních příběhů hrdinů a současně také jejich vnitřních světů jsme mohli okusit a snad i trošku pochopit jejich chování a to, jaký vliv prostředí mělo na jejich psychický vývoj.

Stejně tak dobře autor propracoval popis prostředí, které je obklopovalo. Tady mám možná jedno malé ale, které vlastně ani nevím, jestli je “ale”. Přišlo mi, že autor prostředí popsal velmi věcně. Surově, ale věcně. Prostě tak, jak to bylo. Na jednu stranu je to dobře, protože jsme nebyli zase tak moc šokováni z těch hrůz, které se tam dějí, na druhou stranu tady byla promarněna příležitost napsat knihu tak, abychom byli opravdu hluboce zasaženi bestiálními činy, které se tam dějí. To si už musí asi každý sám zvážit, čemu by dal spíše přednost.

Musím uznat, že přestože má kniha něco málo přes 430 stran, četla se velmi dobře a hlavně rychle. Styl psaní Wojciecha Dutky je poměrně jednoduchý, trefný a výstižní. Díky tomu jste měli pocit, že žádná věta v knize nebyla zbytečná.

Knihu hodnotím jako velmi krásné a povedené dílo a jsem velmi ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Kniha je totiž příběhem o tom, jak snadné je ztratit lidskost v nelidských podmínkách a také jak láska může pomoci tuhle lidskost v sobě zase objevit.

Knihu rozhodně doporučuji.