Chlapci z Pavelské ulice

Chlapci z Pavelské ulice

Veselé i těžké chvíle předměstských kluků vrcholí v bojích znepřátelených part o prázdnou parcelu. Klukovská válka je draze zaplacena...

Ilustrace: Jan Černý
Graf. úprava: Oldřich Pošmurný

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30840/chlapci-z-pavelske-ulice-30840.jpg 4.344

Pálutcai fiúk (1907)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Olympia

Abia

Jako dítě jsem jí nečetla, i když jsem přečetla snad všechny knihy v dětské knihovně. Narazila jsem na ní v doporučení někoho zde na Databázi knih a nelituji. Dvě party kluků, skvěle popsané boje a zážitky. Autor jde až do krajnosti a to je silná stránka této knihy. Stále jsem doufala v dobrý konec a věděla, že nepřijde.

Johnas10

Nevím jestli bych knížku ocenil v úplně klukovském věku. Asi by mi vadily maďarské názvy a jména, protože dětské uvažování je v tomhle primitivní. Jako odrostlejší jsem byl ale hluboce zasažen. Četl jsem na doporučení a dále doporučuji. Moc dobré.

Vesmich
05.02.2017

Pravěká kniha, parta kluků, přátelství. Děti ji nečtou a číst nechtějí, dospělý čtenář ji ocení.

babicka_amalka
27.01.2017

četla jsem kdysi jako dítě (jak už je to dávno!) - a moc se mi to líbilo; doufám, že se to bude líbit i dnešním dětem a mladým;

Dae
01.05.2016

Podle mě má co dát i dospělému. Je to bezesporu kniha čtivá, vtipná, dojemná i poučná. V každém případě doporučuji ke čtení a to i v případě, že už nejste v 6. třídě. :o)

Babo
02.09.2014

Bubo bubo má stoprocentní pravdu.I já jsem Nemcka oplakala a když jsem viděla i film měla jsem dojem, že se už nikdy nebudu smát.To už je ale opravdu hodně dávno,,,,,

bubo bubo
27.05.2013

Byla to povinna cetba v seste tride, a stala se jednou z mych NEJ na dlouhou dobu. I kdyz jsem toho Nemecka oplakala.

em54
21.08.2012

Ano, ano, Stammel mi mluví z duše. Rozhodně je to jedna ze silných knížek vydaných v edici KOD a i když mi jako klukovi tu a tam připomínala třebas Foglara, rozhodně postrádá jeho až mentorskou didaktičnost. Určitě ji teď musím doporučit vnoučatům, když už jsem to neudělal u svých dětí!

Stammel
15.04.2012

Prvotřídní kniha pro mládež. Molnár moc hezky vykresluje charaktery chlapců, takže jsem se s nimi a s jejich patáliemi lehce ztotožnil. Pak už jsem si jen se zatajeným dechem užíval napínavá dobrodružství, popsaná s parádním smyslem pro humor na jedné a dramatičnost chvíle na druhé straně. Až mě překvapilo, že se ještě dokážu pro takové klukoviny zapálit!

Nejhezčí a nejhřejivější ovšem je, jak Molnár skrze jednotlivé kluky přesně a přesvědčivě vykresluje hodnotu cti, odvahy, skromnosti a dalších vzácných kvalit duše. Kdybych měl děti, udělalo by mi radost, našli-li by v této knížce své vzory:-)

Co posouvá knihu do kategorie mimořádných je ale především závěr, tvořící protipól rozjařené dětské hře. Do příběhu zasáhne smrt a konečnost. S takovou silou, že je až uzemňující. Existenciální tíži, jakou nacházíme při překračování hranice dětství vstříc dospělosti, zachytil Molnár s mistrovským citem. Nasadil celé historii korunu, která sice bolestivě tlačí, ale která má velkou cenu.

Čekal jsem, že knížka bude kratochvílná. Dostal jsem mnohostranný duševní zážitek.