Ostrov v Ptačí ulici

od:

Ostrov v Ptačí ulici

Jako Robinson Crusoe na opuštěném ostrově přežívá židovský chlapec s nesmírnou odvahou a vynalézavostí v polorozbořeném domě v opuštěné čtvrti varšavského ghetta. Obyvatelé čtvrti byli odvedeni a zanechali po sobě téměř veškerý svůj majetek. Zničený dům se nachází u zdi oddělující ghetto od zbytku města. Větracím otvorem může Alex ze svého úkrytu sledovat, co se děje ve čtvrti vně ghetta. Má za úkol počkat v troskách na tatínka, který mu slíbil, že se za několik dnů vrátí. Dny se však mění v týdny a týdny v měsíce, během nichž dojde k mnoha událostem bezpočtu překvapení. Kniha čtenáře strhne svou přímočarostí a upřímností. Budou ji číst napjatě a se zatajeným dechem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/162966/ostrov-v-ptaci-ulici-162966.jpg 4.592
Originální název:

The Island on Bird Street (1981)

Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Práh
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (23)

Přidat komentář
alenkacermi
13. května

Kniha je určená dětem,nechá je nahlédnout do života židovských dětí za války. Příběh chlapce,který najednou zůstane sám,musí se skrývat,hledat jídlo a pití. Řeší základní potřeby člověka,který chce přežít,kde přespat,jak se zahřát atd. Je to neskutečně silná kniha i pro dospělé. Dnešní starosti-co jsou proti té strašné době. Málo děkujeme za to,že žijeme v míru.

daniska
04. května

Velice silný příběh.

Wily007
04. května

Nejlepší kniha o 2.světové válce,co jsem kdy četl

MirijamFrankl
20. dubna

Zajímavý literární počin, díky kterému můžeme vidět hrůzy páchané nacisty ve válečném Polsku. Velmi emotivní. Místy jsem doopravdy obdivovala odvahu a bystrý rozum malého hrdiny. Konec sice zůstává víceméně otevřený, ale já velice doufám, že se postavy dožijí konce války a nového začátku.

Orange8knihomol
14. února

Po přečtení této knihy, která mi trvala jen 1 den, uvažuji nad tím, že si koupím i knihu ,,Chlapče, běž, běž" od stejného autora. Dozvěděla jsem se mnoho informací, které se týkají 2. sv. války. Kniha je psána odlehčelým stylem pro děti, ale to se mi právě na knize nehorázně líbilo. Nebylo to násilné ani krvavé.

Devil-Ivet
25.12.2017

Příběh je to napínavý, nemohla jsem se odtrhnout. Alex byl silný a nápaditý. Fandila jsem mu až do konce. Rozhodně doporučuji!

cori
21.06.2017

Poutavě napsaný příběh dvanáctiletého chlapce, který od léta 1943 do zimy 1944 přežívá sám v židovském ghettu na svém ostrově, seznamuje malé čtenáře s holocaustem a nelehkým osudem židovských dětí.
Škoda jen, že autor alespoň nenaznačil, co potkalo Alexova otce od jejich rozloučení, a zda se setkali s maminkou.

Dera
12.06.2017

Tohle je přirozená a lehčí forma povídání o utrpení židů za druhé světové války. Prostě citlivá a pěkná kniha hlavně pro děti, ale dospělý čtenář určitě neudělá chybu při její četbě.

evickakyticka
15.12.2016

Moc se mi líbil autorův styl psaní, dokázal se přesně vcítit do povahy dítěte. Pro děti i starší je to určitě poučná kniha. A na to, že měl Alex dvanáct let, byl docela chytrý (žebříky), statečný (to když chodil na druhou stranu a nebál se celý půlrok v podstatě sám), a taky na to, že byla válka, měl pořád co jíst:)

bagel
19.02.2016

Úžasná kniha, ze které se i dospělí mohou mnoho odnést. Ani já jsem neměla reálnou představu, jak to za války v ghettech vypadalo.

beruška@
23.10.2015

Ohromující příběh....

PetraBery
17.09.2015

Stejně jako druhá knížka autora je i tato kniha určena asi primárně pro děti a mládež, ale pro mě, ač dospělou, to byl neskutečný zážitek... Smutný, dojemný příběh o malém chlapci, který se během války nějakou dobu stará sám o sebe a čeká na tatínka... Doporučuji!

Skawin
15.06.2015

Pokud chcete přiblížit svým dětem neradostnou dobu druhé světové války, pak pohledem malého židovského chlapce, který se skrývá v opuštěném polorozbořeném domě v ghettu, je tou pravou knihou pro děti asi od 10-ti let.

Ditules
15.05.2015

Příběh z období 2. světové války o židovském chlapci, který přežívá v části varšavského ghetta a čeká na svého otce. Čte se samo. Doporučuji.

molkniho
23.03.2015

Tato knížka vás zaručeně vtáhne do děje. Doporučuji si přečíst.

Nielada
14.03.2015

Jedna z nejlepších knih pro děti s touto tématikou, které jsem zatím četla. Příběh je vyprávěn opravdově, odrážejí se v něm vlastní zkušenosti autora. Zároveň je naprosto vhodný a přijatelný pro děti - smutným a krutým událostem se nevyhýbá, líčí je ale pohledem malého kluka, který si spousty věcí neuvědomuje a nedomýšlí. Kluka, který se snaží žít a přežít, i když je úplně sám. Je to dětský hrdina a to musí uznat každý, kdo si knihu přečte. Kniha popisuje události odehrávající se ve varšavském ghettu, se stejnou tématikou - ale pro dospělé - doporučuji skvělou knihu Milá č. 18 od skvělého Leona Urise.

Anette Abeja
04.09.2014

Bezvadná kniha o životě v ghettu a přežívání Židů v bunkrech nebo skrýších a snaze vyhnout se "pracovním táborům". Ukázka toho, jak to chodilo, co byli lidé schopní udělat pro své vlastní blaho či přežití a jak celou situaci všichni ostatní kromě Židů vnímali.

amysa
18.08.2014

Moc hezky napsaná knížka o jednom židovském chlapci, který sice zůstal několik měsíců opuštěný a sám, ale díky své odvaze, soběstačnosti a především vynalézavosti, se zachránil a přežil. Moc se mi líbilo, jak Alex nesl svůj osud statečně a jak si stále dodával odvahy svým neustálým nadhledem a pozitivním přístupem. Na to my dospěláci v běžném životě často zapomínáme a mohli by jsme se od dětí leccos naučit... A i tady se dozvíme, jak si v některých situacích děti vedly lépe než dospělí.
Příběh je sice určen hlavně dětem, ale rozhodně neprohloupíte, když se do čtení pustíte společně s nimi. Věřím, že se vám bude tento upřímný, srozumitelný a napínavý příběh líbit.

*-*Kleny*-*
17.04.2014

Kniha byla velmi zajímavá. Další příběh, který jsem četla o osudech židů z 2.světové války. I když myslím, že tento byl spíše smyšlený, ale určitě se něco podobného stalo:)

192
05.01.2014

Velmi působivá kniha, která zachycuje chlapce Alexe v jednom z nejsmutnějších období v dějinách světa, avšak on byl silný a dokázal si poradit.

Evik30
19.11.2013

Nádherná kniha i když námět je více než smutný. Ale dějiny už nezměníme. Závěr knihy je perfektní. Přátelství Alexe a malé myšky je na knize takovým místem ve kterém prosvítá sluníčko. Válka byla to nejhorší co nás mohlo potkat. A nejen nás! Kniha vypráví o polských žídech, kteří žijí v ghettech. Alex se v knize i zamiluje. :o)) Všm doporučuju pořečíst. Opravdu nádherné (i když smutné) čtení!

Janafan
16.09.2013odpad!

Nádherná kniha o nenávisti, o samostatnosti malého chlapce a o naději. Moje maminka mi tuto knihu doporučila a já ji tímto děkuji. Chtěla jsem si přečíst knihu o 2.světové válce a myslím, že jsem si zvolila tu pravou. Naučila mne, jak se lidé chovali, jak nikomu nevěřili a jak žili Židi v ghettu. Hodně mi srdci blízká byla postava hlavního hrdiny Alexe, který nikdy nepřestal vynalézat, hledat a doufat. Tato kniha je i přátelství Alexe a malé myšky, které chlapci dodává odvahu a sílu potřebnou k překonání jeho útrap. Velice dojemný je závěr celé knihy. Vřele ji všem doporučuji.

ciharka
29.07.2013

Nádherná kniha, kterou by si mělo přečíst co nejvíc dětí. Myslím, že díky tomu pochopí, jak to během války vypadalo.


Štítky

zfilmováno

Autor a jeho další knihy

Uri Orlev

Uri Orlev
izraelská, 1931

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených1x
v Přečtených118x
v Čtenářské výzvě8x
v Doporučených14x
v Knihotéce16x
v Chystám se číst92x
v Chci si koupit19x
v dalších seznamech6x