Ostrov v Ptačí ulici

Jako Robinson Crusoe na opuštěném ostrově přežívá židovský chlapec s nesmírnou odvahou a vynalézavostí v polorozbořeném domě v opuštěné čtvrti varšavského ghetta. Obyvatelé čtvrti byli odvedeni a zanechali po sobě téměř veškerý svůj majetek. Zničený dům se nachází u zdi oddělující ghetto od zbytku města. Větracím otvorem může Alex ze svého úkrytu sledovat, co se děje ve čtvrti vně ghetta. Má za úkol počkat v troskách na tatínka, který mu slíbil, že se za několik dnů vrátí. Dny se však mění v týdny a týdny v měsíce, během nichž dojde k mnoha událostem bezpočtu překvapení. Kniha čtenáře strhne svou přímočarostí a upřímností. Budou ji číst napjatě a se zatajeným dechem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162966/ostrov-v-ptaci-ulici-162966.jpg 4.5164
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Práh

Ha-i bi-rechov ha-ciporim, 1981

Kniha Ostrov v Ptačí ulici

Epes

Oceňuji, že jako kniha pro děti má Ostrov v Ptačí ulici v popředí dobrodružství a svépomocnost hlavního hrdiny a válku samu jen v pozadí. Hrůzy holokaustu možná děti z knížky nevyčtou, ale napínavému příběhu zcela určitě porozumí i v těchto kulisách. Knížku proto mohou číst dnešní děti i bez traumatu z války.

Sára789
17.12.2020

(+ SPOILER) Poté, co je celé židovské Ghetto B (v nejmenovaném městě) odvezeno vlaky do vyhlazovacích táborů, ocitá se dvanáctiletý Alex sám v rozbořeném domě v Ptačí ulici, kde má počkat na svého tatínka. Během pěti měsíců, které tu nakonec stráví, než si pro něj tatínek přijde, se naučí hledat si v opuštěných domech jídlo a ukrývat se, tak aby jej nenašli Němci. S pomocí polského odboje se i několikrát vydává za zeď ghetta a seznamuje se s dětmi.
Kniha je zajímavým exkurzem do Alexovy dětské duše. Vnímání všeho, co musel během pěti měsíců zažít je tak upravené do podoby jakési robinsonády, ke které sám Alex svůj zážitek připodobňuje. Kniha je určená pro dětského čtenáře a tomu i odpovídá styl psaní, některé věci si dospělý čtenář prostě domyslí na základě svých vědomostí. Zajímavé je, že Alex se nás neustále snaží utvrzovat v tom, že tatínek se vrátí. Když se ale opravdu na závěr vrátí, Alexovi samotnému dochází, že už s tímhle ani nepočítal.
Kniha je rozhodně zajímavá, ale i přes ostatní komentáře tvrdící, že je i pro dospělé. Já bych ji raději nechala čtenářům dětským.

adel_pe
10.12.2020

Tuhle knížku jsem četla jako mladší a přečetla jsem ji jedním dechem.

Dadulina
11.11.2020

Příběh vyprávěný dítětem, což ovšem neubírá na síle prožitku. Knihu si mohou vychutnat i dospělí.

Karolka006
04.11.2020

Krásná a ke konci i smutná kniha, čte se rychle. Měla jsem ji přečtenou za 2 dny (179 stran). Od tohoto autora doporučuji i knihu Běž, chlapče, běž ( je i zfilmovaná).

Mnaui
05.10.2020

Neskutečné, čtivé. Autor dokáže velmi strastiplné až hrůzostrašné osudy podat velmi poutavě, aniž by vše důkladně popisoval. Spíše naznačuje, pro dítě adekvátně způsobem a pro dospělého, který zná dějiny poskytuje vodítko k vytvoření si vlastního obrazu

Knihomolka506
21.07.2020

Četla jsem na doporučení češtináře. Krásný příběh o malem chlapci jiné národnosti, odvaze, strachu o život, skrývání a utikani z místa na místo, boji o přežití, ale hlavně o dalších zločinech proti Židům, které nacisti ve druhé světové válce udělali nejenom jim, ale taky ostatním národům.

Aaloha
15.04.2020

Dcera ve věku Alexe byla s knihou spokojená, příběh se líbil.