Lakomec

Koupit

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Molièrův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1958/big_lakomec-PMA-1958.png 43896
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Artur

L'Avare, 1668

Kniha Lakomec

kacenka0239

K maturitě z češtiny je to super volba. Krátké, čtivé a navíc dost sranda

Hakate

Sekce povinná četla, kniha mě dvakrát nenadchla. Humorné, oddechové, ale spíše průměrným dílem.

Knihy_nad_zlato

Opět kniha do povinné četby, takže ne tak docela moje volba. Ale bylo to fajn. Rychlý, jak už drama bývá, ale zároveň přehledný, v postavách jsem neměla žádný problém se orientovat.
Děj byl zajímavý, i když celkem předvídatelný. Jediný, co mě docela dost naštvalo je, že u konce si vymyslí jeden plán s dohazovačkou, ale jakmile ta odejde ze scény, tak se na všechno zapomene. To bylo fakt divný.
Rada bych řekla i něco o postavách nebo o prostředí, jenže nemám moc co. Tím, že se to skládá prakticky jen z přímé řeči, tak jim nevidíme do hlavy. A o prostředí se zrovna moc nezmiňují.
Každopádně se to četlo dobře, a dokonce to bylo i zajímavý, takže asi dobrý.

Danušenka

Za mě, pro maturanty skvělý typ na knížku do seznamu. Upřímně jsem se zasmála a kniha mě bavila od začátku do konce.

Hypatia1010

Tahle divadelní komedie je prostě nadčasová. Takoví Harpagoni jsou i v dnešní době součástí lidské společnosti. Jeho potomků by mi mohlo být docela líto, naštěstí však za pomoci Elizina vyvoleného Valéra, který se záměrně stal Harpagonovým sluhou a získal si jeho důvěru, nakonec vše dobře dopadlo a navíc se sešli dávno ztracení sourozenci i se svým otcem. Velmi povedené dílo, právem patří mezi stále hranou klasiku. Člověk se u hry zasměje a nemusí o ničem hluboce přemýšlet.

Petkona

Velice povedená klasika. Moc dobře se to četlo, místy jsem se i doopravdy nahlas zasmála. Řekla bych, že to je ideální k maturitní četbě pro ty, kteří moc nečtou. Není to dějově náročné, ale i tak opravdu skvělá, rychle přečtená kniha.

JarosLondon

Nadčasové

IvetaZ

Skvělá a nadčasová komedie. Přečteno ušima během hodiny na procházce po okolí. Došlo mi, že příběh už dávno znám, ale přece mě to bavilo.