Tajná historie

Richard se po roce studia na univerzitě zařadí mezi elitní kroužek pěti studentů studujících řečtinu u skvělého pedagoga Juliána Morrowa. Není lehké se mezi tyto studenty dostat, protože tvoří uzavřenou skupinu v rámci univerzity. Richard je zcela nadšený výukou, profesorem i svými novými přáteli: Charlesem a Kamilou, Francisem, Edmundem (Bunny) a Henrym. Tráví spolu téměř veškerý čas, víkendy tráví ve Francisově domě na venkově, ale Richard vycítí, že studenti mají i aktivity, které před ním tají......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78152/big_tajna-historie-1Fd-78152.jpg 4.2231

Vydáno: , Osveta (Martin)

The Secret History, 1992

Kniha Tajná historie

alishek

Kniha ve mě vzbudila poměrně vysoká očekávání, ale ve finále trošku zklamání. Většinu času tam je popis, jak se někde popíjí a celkově ten příběh nebyl úplně vyvážený.

Camelot

(+ SPOILER) Detektivní příběh pro literární snoby. Tak by se asi ve zkratce dala charakterizovat tato kniha.
Teď se podívejme, zda je takové značení smysluplné.
Malé skupině studentů se dostalo cti studovat na malé soukromé americké univerzitě starou řečtinu a zcela se jí oddat, mimo jiné díky vynikajícímu přednášejícímu.
Elitní (a elitářská) skupinka podlehne mysteriu starověkého Řecka a jeho mytologii natolik, že se oddává i dionýsovskému kultu. Osud ji však dostihne a přivede do zkázy.
Zatímco v podání severských autorů by šlo o přímočarý příběh zaměřený spíše na psychologii kriminalisty zatíženého osobními problémy a dlouhé pasáže „z pitevní zprávy“, autorka sestavila nevšední detektivní příběh, který je vpleten do přediva antické tragédie a mnoha kulturních literárních odkazů (Dostojevskij, F. S. Fitzgerald, Flaubert).
Řecká mytologie jako by se stala přímo součástí dějové linky, když hlavní aktéry děje stíhá nepřízeň Erínyí, jež jsou koneckonců v textu zmíněny rovněž.
Výsledkem je opulentní román, jenž banální příběh rozmařilých „Bright Young People“ převádí na drama zaobírající se vnitřním světem protagonistů, jejich rodinnými „anamnézami“ a motivacemi. Je to intelektuálně podnětné čtení, jež člověka kulturně zorientovaného oblaží mnoha příjemnými pocity, rozezná-li v dialozích či myšlenkách odkazy na ten či onen literární pramen.
Přesto moje libé pocity nahlodal drobný červíček pochybností a dospěl jsem k závěru, že snaha vystavět antickou tragédii na skutkové podstatě malérů univerzitních studentů, kteří „roupama neví, co dělat“, nestojí na pevných základech. Možná, že je tam příliš štukové výzdoby, kterou konstrukce pod ní jen stěží unese.
Vrátím se k úvodu: „Tajná historie“ asi je knihou pro literární snoby, pokud ji nebudou brát moc vážně.

Mngwa

Tak tohle byla nepochybně jedna z nejlepších věcí co jsem četla za dlouhou dobu. Většina knih, i když se mi třeba líbí, mi tak nějak splyne dohromady. A pak jsou knihy, které zůstanou navždy jedinečné, zapamatuju si jména, atmosféru a jejich čtení je zážitek. Tajná historie je jednou z nich.

Lucie Pfeifer.

Myslím si, že ne pro všechny věci se dají najít vhodná slova. A já po přečtení této knihy žádná nenacházím, protože tohle je jeden z těch příběhů, který vás na konci zmačká jako kus papíru a hodí proti zdi.

A jak tu už někdo psal níže, budu to nějakou chvíli zpracovávat s obavami, že už žádný příběh nebude takový.

Donna Tartt je velice výjimečná spisovatelka.

MarqueeMoon

(+ SPOILER) Majstrovsky vyrozprávané, ono sa tam zas toľko toho nedialo, ale depresívna, postupne slučku uväzujúca atmosféra ma dokonale vtiahla do deja.
Asi každá postava bola viac či menej sociopat. Ako by som sa zachoval ja v Richardovej koži po tom, čo by som sa dozvedel o tej blbej nehode? Neviem. Zničený ľudský život aj keď nehodou, je tiež zničený ľudský život a je potrebné prevziať zodpovednosť - ale rozprávač by zničil ďalšie štyri životy ak by urobil, čo je správne aj keď je v tomto prípade správnosť relatívny pojem. Evidentne ich to ale až tak netrápilo. A nakoniec viac ich nežrala ani tak Bunnyho smrť, ako to, že sa im to neprepečie, snáď okrem Richarda, ktorý vykazoval pálčivejšie výčitky svedomia. No za psychologickým rozkladom ostatných postáv, myslím, bol aj aspekt výčitiek svedomia, zaobalený so strachom z dolapenia, ktorý bol dominantný zrejme predsa u každého. Tu ma trochu mrzí ich forma rozprávania, tento príbeh si zaslúžil možno skôr vševediaci prístup. A možno ani nie, v podstate som veľmi spokojný, iba by som bol zvedavý, keď aj napríklad taká postava Juliana bola z môjho pohľadu dramaticky nevyužitá a plochá - tu som čakal viac. Záver skutočne nerozumiem, de facto ako sám Henry povedal, ono bremeno ho v podstate oslobodilo, bola to zvláštne atraktívna postava aj keď chladný sociopatický manipulátor, ktorý nakoniec zatiahol Richarda do celej veci veľmi vecne a vykalkulovane (veľmi pravdepodobne). Jeho počínanie v samom závere mi je najväčšou záhadou aj keď možné vysvetlenie bolo podané (Julian). Možno svoju existenciu už prekonal a preto v zásade ďalší život nepredstavoval mystérium. Ale ak by skutočne Camillu miloval, nezachoval by sa tak egoisticky. Aj keď jednal v afekte.. ťažko povedať.
Každopádne napriek právnym nedôsledkom, mali udalosti extrémne psychologické dôsledky, kde všetci iba stratili - seba navzájom aj svoju integritu - nezvratne a to je obrovská tragédia. Ako v antickej dráme aj tu hrala zásadnú rolu žiarlivosť.

Bedka

Kniha sa mi pacila a aj ked mi citanie trvalo dlhsie ako obvykle, nelutujem ani jednu precitanu stranku. Za mna o nieco lepsia bola kniha Stehlik. To je moja srdcovka.

Anie.M

(+ SPOILER) z počátku mě kniha nadchla, jak se ne moc bohatý kluk dostane do úzkého kruhu zbohatlíků o kterých nikdo nic pořádně neví a na hodiny učitele, který si vybírá jen hrstku studentů - jako nějaký tajný spolek. pak začal příběh upadat, nic se nedělo a měla jsem chuť knihu odložit. Pak se stala první vražda a vše zase začalo gradovat. následovala vlna nezajímavosti nad hloubáním a kombinováním, jak se zbavit otravného kamaráda, pak se ho tedy zbavili a každý po svém se s tím musel vypořádat. zajímavý námět a zajímavý úvod do děje, ale po zvážení kolem a kolem to byla vcelku ztráta času.

sgjoli

Mám pocit, že mne čtení této knihy trochu udolalo. Od začátku se jedná o dost hutné čtení - už jen proto, že hned od prvopočátku víte, že příběh postupně směřuje k nevyhnutelné tragédii. A byť se prvních cca 100-150 stran zdá dost pomalých a rozvláčných, je tato kniha vlastně dost temná a ponurá celou tu dobu, co čtete. A čím víc se blížíte k bodu zlomu a poznáváte všechny okolnosti a poté následky dané tragédie, je to čím dál hutnější a temnější.
Tajná historie je dost atmosférické čtení. Autorka si hodně zakládá na pomalém, ale zato poctivém budování atmosféry, prostředí, postav a vztahů. Proto by někomu mohlo připadat, že je kniha až příliš rozvleklá, možná trochu nudná a na řadě míst se zdánlivě nic neděje. Ale to je záměr - autorka se nimrá v zdánlivě nepodstatných věcech, nicméně právě to důkladné poznání prostředí, postav, vztahů mezi nimi, myšlenek a pocitů - vše tu souvisí se vším a právě to spoluvytváří tu celkovou hutnost a temnost příběhu.
Kniha sama o sobě je dost ponurá i z toho důvodu, že příběh nenabízí příliš kladné hrdiny. Byť se zdánlivě zpočátku zdají všichni více či méně sympatičtí, je to vlastně maska, která se postupně bortí, - každý tak postupně odhaluje svoji pravou, v některých ohledech zkaženou povahu. Aspoň takový to na mne dělalo dojem. Na pozitivní náladě to rozhodně nepřidá - stejně tak jako samotné události této knihy. Autorka zde otevírá téma viny, zodpovědnosti a vyrovnání se s následky činu, který nelze vrátit zpět. Postavy tu jsou postupně psychicky vyčerpané - a pocit vyčerpanosti jakoby se přenášel i na mne.
Knihu budu ještě nějakou dobu vstřebávat. Takto čerstvě po dočtení 4 hvězdy z 5. Možná se ale k hodnocení časem ještě vrátím a lehce poupravím.