Manon Lescaut

Hra o sedmi obrazech podle románu Abbé Prévosta. Milostný příběh abbého Prévosta proměnil Vítězslav Nezval v jevištní báseň, v níž jde především o zachycení citových prožitků půvabné Manon a chudého rytíře Des Grieux. Manon, dychtivá přepychu a flirtu, přijímá obdiv a dary bohatých Duvalů a naivně si myslí, že tím pomáhá svému chudému rytíři. Nejrůznější intriky však nakonec dohánějí milence k deportaci za moře a k záhubě. Vydáno ke 100. výročí básníkova narození....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/1618/manon-lescaut-1618.jpg 4.31050
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Manon Lescaut

Hathor89

Postavy mi k srdci nepřirostly, ale … Krása. Smutek. Přátelství. Vypočítavost. Šílenství. Úžasné verše. Úžasná čeština. Silný příběh, který rychle plyne. Klasika, která by neměla být opomíjena milovníky literatury. Z některých lásku vyzdvihujících veršů mě až mrazí.

ronave

Na to jak je Manon Lescaut vyzdvihovaná, mě zas tak moc nezaujala. Například jak se často opakují refrény (zbytečné a nudné)

"Manon je můj osud. Manon je můj osud.
Manon je všecko, co neznal jsem dosud.
Manon je první a poslední můj hřích, nepoznat Manon nemiloval bych."

DennisMoore

Ta čeština je stejně nádherná věc - a jak se s ní Nezval mazlí, je prostě něco. Čtete verše a v hlavě vám znějí písně. A jaké písně! Pro někoho může být Manon Lescaut jen červená knihovna plná podivně se chovajících postav, ale já (ačkoliv jsem si to tedy v telecích letech na střední škole rozhodně nemyslel) říkám, že je to dokonalé zachycení lásky a toho, jak dokáže s člověkem zamávat. Ta vášeň a to ztrácení hlavy, ten stav, kdy má člověk v jedné vteřině chuť dělat něco naprosto jiného než v té předchozí a nepřipadá mu to divné, protože prostě nemyslí hlavou (ale srdcem, abych to upřesnil)... To tam všechno je. A jakkoliv to je nadsazené, je to uvěřitelné a krásné.

harena

Manon jsem milovala, četla jsem ji v 16-ti letech a to jsou asi přesně ta léta, kdy se zapíše do srdíčka. A básnické zpracování příběhu od Vítězslava Nezvala je krása. Tady čtu, že je i rozhlasové zpracování v podání Libušky Šafránkové a Viktora Preisse, a to bych tyto verše určitě chtěla slyšet právě od nich. Kvůli krásným veršům knihu určitě doporučuji.

Mewerica
29.12.2018

Přečetla jsem ji několikrát...poprvé na základní škole a hned mi učarovala.

Twinny
27.12.2018

Čteno v rámci povinné četby na základní škole. Škoda, že si Manon nemůžu vybrat k maturitě. Překvapivě se mi příběh docela líbil. Měla jsem pocit, že Tiberge je do rytíře des Grieux zamilovaný. Možná to mě trochu nabudilo přečíst knihu do konce.

markéta783
23.11.2018

Tak tyhle verše umím skoro nazpaměť. Už na střední škole se mi hrozně líbily, navíc jsme měli školní představení, kde se recitovaly. Jsou nádherné, něžné i přes to, že by zlatíčko Manon občas potřebovalo zaklepat kebulkou, aby se nechovalo jako fracek. Za mě krásná nestárnoucí klasika rozhodně stojící za opakované přečtení.

Damato
28.10.2018

Onehdy- zcela nedávno, jsem se probírala svými sešity ze střední školy , kde samozřejmě sešit na literaturu byl vzorně nalinkován, oproti sešitu na matiku, který nejen že byl popsán mně už neznámou řečí, ale i jakoby propálený popelem (když jsem tajně na baloně u učení kouřila). Ale vraťme se k Manon. Tehdy, ve svých 18 letech jsem si pro sebe napsala, že takovou lásku , která bolí fakt nikdy nechci. K čemu??? Mamon je růže hozená do kostela??? Blbost...
A tak jsem se dala po letech do čtení. Jejda, jejda Ivano, tys to v té své hlavičce ale měla v mládí zpřeházené a naštěstí jsi tenkrát nevěděla, že bolí každá láska, která za něco stojí. A slzičky mi hezky padaly, jedna za druhou na stránky knihy a nejen za Manon, ale za celý ten náš lidský život. Ale asi to se mnou v tom mládí nebylo tak zlé, mé poznámky ve čtenářském deníku psané pro profesoru češtiny byly ohodnoceny výborně (teda až na poznámku... příště čitelněji).
Nezval tohle prostě dokázal famozně a nedalo mi to a v noci jsem si stáhla Manon v televizním zpracování- a bulela jsem si dál do polštářů....Krása, prostě poezie.

kristyna4414
26.10.2018

Forma se mi líbila mnohem víc než obsah.

ZNellyZ
15.09.2018

Manon mi nehorázně lezla na nervy a rozhodně bych nenašla postavu, která by mi byla sympatická.

SSTknihy
10.09.2018

Rozkošný, romantický (v pravém slova smyslu) milostný příběh krásné Manon a rytíře des Grieux, který v nesmrtelném přebásnění Vítězslava Nezvala rozhodně patří ke klenotům české literatury. Nebo je někdo, kdo alespoň jednou nezaslechl, že „Manon je můj osud.“? Vynikající je také rozhlasové zpracování v podání Viktora Preisse a Libuše Šafránkové.

Mirka2778
29.08.2018

Des Grieux je mladík s budoucností kněze. Ale, náhle se zamiluje do krásné Manon.
Manon je šestnáctka, která se také zamiluje, jenže má talent líbit se všem.
O její přízeň usiluje i postarší Duval. A navrch se do všeho plete Tiberge v Jagovském stylu.
To všechno je psáno nádhernými Nezvalovými verši.
Tuto hru musí obdivovat i zarytý odpůrce básní.

Jarmila19
22.08.2018

Knihu jsem přečetla jedním dechem...Nemyslím si, že je to jedna z nejlepších knih, co jsem četla, ale svým způsobem mě zaujala. Láska rytíře, co se měl navždy vzdát žen, je tak obrovská a opravdová, že si dokáže přitáhnout pozornost. Jsou zde hluboce vylíčeny nástrahy lásky a důsledky přílišné důvěry...ale také síla odpuštění a překonání vlastní hrdosti pro lásku. V knize můžeme také najít zdůraznění finančních problémů, které při řešení dostávají hrdiny do nástrah...zde se projevuje Manon, jako zachránkyně rodiny, ale spíše jako žena, která touží po bohatství a přepychu...mnohokrát za cenu velkého rizika. Mírně rušivým elementem pro mě byla na konci až příliš častá slova z písně Mississippi. Knihu ale zejména z důvodu opravdu krásných veršů vřele doporučuji :)

Mandlevest
15.08.2018

Moje knižní veršovaná láska, na gymnáziu jsem uměla recitovat dlouhé pasáže těch nádherných veršů, dodnes si některé pasáže pamatuji, a že už je to let!!! Nečtu verše, když tak pouze od Mistra Nezvala. Proč? Protože jim rozumím, protože jsou krásné a protože si je vybavuji i po 35 letech. Přidávám do čtenářské výzvy jako Knihu autora, který žil v mém kraji. I když se tu nenarodil, na vyšehradském hřbitově se nezapomenu zastavit i u jeho hrobu.

Jana283
30.07.2018

Manon je můj osud....

Silwinka87
14.07.2018

Krásné verše,krásná kniha Vítězslava Nezvala..Tragický příběh o lásce lehkomyslné a zhýčkané Manon a o naivním a hodném rytíři Des Grieux..

,,Pojď ke mně,já to věděla,
že dodnes mohou se dít divy,
že jednou potkám anděla
a že ten anděl bude živý”

Nočnípták
13.07.2018

V květnu jsem psala komentář k Manon, která sloužila Vítězslavu Nezvalovi jako inspirace. V tom komentáři jsem napsala, že dávám knize 2*, ale Nezval by byl za 5*. Teď jsem si Nezvalovo Manon po letech přečetla. Byl to opět neskutečně krásný a hřejivý pocit. Ta krása českého jazyka, nádhera veršů. Dávám těch slíbených 5* protože nejde dát víc /a to mne docela mrzí/.

TinaStar
25.06.2018

Čítávali jsme si ji na VŠ kolejích - klasika, která neztrácí lesk. Nádhera.

patrik0816
22.06.2018

Jo, čeština dokáže být i hodně něžným a měkkým jazykem, když s ní někdo umí tak dobře pracovat...

Clea3112
30.05.2018

Lyrická balada o romantické lásce, pokušení, nevinné, naivní ctnosti i hříšné rozpustilosti, mladistvé odhodlanosti, touze a přesvědčení, bezstarostné lehkomyslnosti a okouzlení. Krásný poetický jazyk. Nestárnoucí nadčasová klasika české literatury.

Za všechny poklady světa
nedám jediný váš vlas.
Za všecka mladá svá léta
jedinou z vašich řas.

Rád opustím tě, světe,
rád rozplynu se v dým,
jen když nám někdy kvete
myrta a rozmarýn.

Nad všecky krále králů,
nad všecky mudrce
budu, až ztratím skálu
z prsou a ze srdce.

Přijď, dlouhá noci, s vánkem,
který nám bude vát,
až budem věčným spánkem
na věky spolu spát.

Vandina
30.03.2018

Manon:
"Pojď ke mně, já to věděla, že dodnes mohou se dít divy, že jednou potkám anděla a že ten anděl bude živý."

Krásná klasika mě překvapila svou čtivostí a nad některými verši mi přestával doslova rozum stát :) Jak to tak někdo dokázal vystihnout.. A ve verších :)
Manon je trošku mrška, ale kdo by v jejím případě nebyl. Posuďte sami, ale to si tu maturitní povinnou četbu budete muset přečíst ;)
Jsem ráda, že mě k tomu nikdo nenutil a dospěla jsem si k ní sama, až když se mi chtělo.
Za poslech stojí i Krylova píseň Balada o Manoně: https://youtu.be/ca2oL-dPjJE

AelinAshryver
28.03.2018

Knížku jsem četla kvůli povinné četbě. Musím si přiznat, že byla lepší, než jsem očekávala. Neříkám že byla úžasná, ale bylo příjemné přečíst veršovanou divadelní hru. Děj není nijak závratný, což ovšem není hlavní v této knize, poněvadž jej nevymyslel autor. Líbily se mi verše a také postavy. Manon je sice dívka, která nedokázala být věrná, ale na konci projevila lásku. Občas jsem se trochu zamotala do děje a nevěděla co se právě děje. Jinak pěkné.
"I když mě stokrát obelstily
ty povětrné střevíce,
i přes svou slabost, přes omyly
Manon je hříšná světice!"

-Annett-
26.03.2018

Z knihy jsem lehce rozpačitá. Chvíliemi mne to bavilo, chvílemi nikoliv. Jednání obou hlavních postav jsem občas nechápala a ani smutný konec mne nijak nedojal. Některé verše mi, ale zůstanou v hlavě asi dlouho. Hlavně ten nejznámější:
"Manon je můj osud. Manon je můj osud.
Manon je všecko, co neznal jsem dosud.
Manon je první a poslední můj hřích,
nepoznat Manon, nemiloval bych.
Manon je motýl. Manon je včela.
Manon je růže, hozená do kostela.
Manon je všecko, co neztratí nikdy svůj pel.
Manon je rozum, který mi uletěl!
Manon je dítě. Manon je plavovláska.
Manon je první a poslední má láska.
Manon, ach Manon, Manon z Arrasu!
Manon je moje umřít pro krásu."

pavelkraus
19.03.2018

Mohlo by se zdát, že jsem unáhledý v soudu,
leč verše Manon navždy za nejlepší míti budu.

rebecca.c
11.02.2018

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Je to literární skvost, krásně zpracované. Čtivé verše s velmi smutným příběhem nešťastné lásky.

Moje nejoblíbenější verše z knihy:

Pojď, Manon, pryč! Krásně to dopadlo!
Nač šperky! Peníze! Nač zrcadlo!
To všechno tvoji pravou krásu špiní!
Ty nesmíš chtít od lidí dobrodiní!
Ty nesmíš ohlížet se na dary!
Ty nesmíš obdivovat kočáry,
ne, Manon, ne. Ty nesmíš chtíti přepych.
Šperky jsou strašné oči slepých
a je z nich jenom slepota…
Pojď se mnou do nového života
bez šperků, bez hrůz, bez Duvalů,
bez toho třpytivého kalu,
kterým tě kdekdo potřísní!

Babsy
09.02.2018

Četla jsem kdysi. Psané divadelní hry miluji a Manon se mi moc líbila. Nejsem na poezii, ale zde jsou verše čtivé a máte to přečtené během chvilky. Za mě ano.

Sylvienka
01.02.2018

Kouzelná Kniha, četla jsem už dávno. Moc se mi líbila i zfilmování bylo moc pěkné.

Delirium
10.01.2018

"Čím to, že já Manon tak šťastná jsem?"
Překrásné a tuze smutné dílo... Jistě je to velice naivní a jednání rytíře Des Grieux a občas i samotné Manon je místy nelogické a vedoucí k šílenství, ale takto mě už dlouho žádná tragédie nedojala.

LucyDvorska
28.11.2017

Skvělá kniha, čtivé verše, poutavý příběh. Další kniha k maturitě a neskutečně mě překvapila. Chystám se ji koupit so mé knihovničky a ráda si ji přečtu znova. Je to taková jednohubka před obědem. Mohu vřele doporučit! :)

janarzk
15.11.2017

Nádherné, zpěvné verše Vítězslava Nezvala a k tomu krásné obrázky namalované Vladimírem Sychrou. Pro mě působivý, umělecký zážitek! Tuto publikaci z roku 1977 jsem si koupila tady na databázi a jsem vděčná, že ji mohu mít ve své knihovničce a kdykoliv po ní sáhnout...