Básně noci

Básnická sbírka V. Nezvala. Svazek shrnuje básnické skladby klasika české poezie z let 1922-1931.

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27808/basne-noci-otp-27808.jpg 4.1165
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Básně noci

Kariol

Nezvalovu ranou tvorbu mám ráda. Poetistická sbírka Básně noci, v níž jsou takové Skvosty jako Podivuhodný kouzelník, Akrobat a Edison. Především pátý zpěv Podivuhodného kouzelníka mě zaujal. A celý Edison, nemohu uvěřit, že jsem si ho nepřečetla už dávno. Je to zvukomalebné, takové uvolněné a přitom celkem melodické, plné osnov myšlenek, na které často není odpověď. Německý překlad Podivuhodného kouzelníka (Der wundersame Zauberer) se mi sice taky líbil, ale originál je originál.

Vecerkova

Má píseň je duhou s ní kráčej

První tři básně byly pro mne nesrozumitelné, vnímala jsem je spíše z hlediska estetického, přestože se mne některé části (Vyznání v Akrobatovi, druhý zpěv Kouzelníka, kde se Nezval opět vrací k rostlinám) dotkly zvláštním způsobem…
Edison a Signál času mne pak svojí hloubkou a propracovaností dostaly nejvíce. Oceňuji nesčetné figury které Nezval používá, refrén a jeho obměnu, zvukomalbu, množství metonymií, exaktní informace z Edisonova života. I prosté asociativní stavění motivů vedle sebe působilo tady patřičně.

„bylo to sanatorium
to krásné tajuplné město s kupolí
ohromná bibliotéka
jejíž romány se opakují vždy znova
těch kteří opustili marné úkoly pro jeden utkvělý polibek“

Plakala jsem.

Medasek
25.09.2019

První dvě básně šli. Nebyly zbytečně dlouhé a více méně dávali smysl. Zbytek mě už zas tak moc nebavil. Jinak doporučuji k maturitě, čte se to opravdu dobře a rychle.

rudoleska
07.04.2019

Samozrejme krasna poezie, jen ta strasna politicka naivita leze na nervy.

triatlet
22.01.2019

Nezvalova poezie odráží dobu. Vydání z roku 1966 otevírá Dedikace (1929) Smuteční hrana za Otokara Březinu.
„Král leží na marách ve dveřích dvorany“

V Podivuhodném kouzelníkovi autor myslí „na budoucnost Evropy té kolonie uprostřed níž můj přísný národ“, optimisticky zní „má píseň je duhou s ní kráčej/ troubí postilión a koníci poběžte k nivám“. Často se objeví řetězec asociací:
„Měsíc
rybí oko
čočka
poslední z rodokmene kouzelníkova
srp
jenž požíná démantové nebe.“

Zní revoluční „Soudruzi do boje!“
Když se čtenář na cestě od Grónska přes Indii do uhelného dolu nepatrně ztrácí a přemýšlí nad lidovou formou básní, sám autor připomene kuplety.
„Od pásma k pásmu hemží se
jen samé výlety
dnes básně mají oblibu
jak včera kuplety“
Nezval vzdává hold Edisonovi nejen ve stejnojmenné skladbě, ale připomíná ho i v básni Signál času (1931): „cítím Edison už asi nežije// Co je mi teď do tvých slavných vynálezů/ když ty uvadáš jak malá snítka bezu/ osmdesát čtyři léta míti spěch/ proto abys nabral naposled svůj dech“.
Často se opakuje motiv noci; Nezval zaujme neotřelými přívlastky „embryonální hlavy“, „hašišové bradavky“, „hašišové básně“.
„Odpusťte mi dobrá příští pokolení
žil jsem v době kdy se rytmus stále mění“
„Smějte smějte se mně lidé příštích let
Pro mé popěvky pro bizarní můj svět“

„Kolik událostí tolik různých not
je mně líto těch kdož nenalezli bod
z jehož perspektivy NE se mění v ANO
jak se mění večer v noc a noc v své ráno
v které rovnoběžky sbíhají se zas“
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
ČV - Kniha s černobílou obálkou

(Obálka sice časem zašlá, ale černá jako noc, po odkrytí obalu bílá jako den.)

Atak
22.12.2018

Některé mě bavili některé ne

knedlik
23.06.2017

Těžko komentovat poezii, těžko komentovat tuto sbírku. V zásadě souhlasím s názory, že převládá krása nad smyslem - ale zdaleka ne vždy to vadí! Místy jsem byla opravdu unešena proudem nádherných slov a nebývalých spojení, krásou slov obyčejných, někdy jaksi nepatřičných, ale někdy opravdu citelně chyběla ta hloubka.

"Naše životy se nikdy nevrací
umíráme v troskách iluminací
jako jepice a jako blesky hromů
už se vznáší světla mezi listím stromů
už se chvěje v sněhu elektrický drát
už se blíží doba světlých promenád"

(Edison, str. 111)

"Není absolutna v této panice
všecko splývá nevíš kde jsou hranice
vyvolávám stěží matné snímky dění
pranic netrvá a všecko je i není"

(Signál času, str. 125)

Jass
20.05.2017

Hodnotit tuhle knihu je pro mě nepřestavitelně obtížné, protože musím přiznat, že momentálně jí nesnáším. Nejde o to, že by byla špatná, ale měla jsem jí v maturitní četbě, jejím rozborem jsem strávila den a půl a stejně jsem z ní nebyla moudrá :o). Vážně jsem se modlila, abych si ji nevytáhla, protože skutečně nevím, co bych o ní řekla. Nejsvětlejším bodem celé sbírky byl ovšem Edison, který je skutečně nádherný a co je důležité, má myšlenku :o). Z mého pohledu jsou to skutečně těžce vybojované tři hvězdičky...

Romance pro křídlovku
Romance pro křídlovku