Jsi tam, brácho?

kniha od:

Jsi tam, brácho? https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422300/bmid_jsi-tam-bracho-VOX-422300.jpg 4.5 330

Novinka od autora bestselleru „Najděte si svého marťana“. Knížka je sympatickou pozvánkou do světa Marka Hermana a Jiřího Haldy. Tihle dva chlapíci jezdí neúnavně po celé republice a přednášejí o výchově dětí a hledání sama sebe. Středobodem jejich světa je rodina a malé děti do šesti let. Poznáte příběhy a osudy lidí, se kterými se potkali. Dočtete se, co je vlastně v životě důležité a na čem opravdu záleží. A co udělat, abychom to za žádnou cenu neminuli. A taky, jak je někdy těžké u toho neztratit naději. Je to zajímavé, je to poučné, je tam sranda. Bude se vám to dobře číst! ...někdy může být život těžký, ale nikdy to nevzdávejte...... celý text

Komentáře (98)

Komentáře 98 Recenze 0

pani_ari
pani_ari
01.08.2023 5 z 5

Profesionální pedagogové mají s Hermanem problém. Za mě je to tedy velmi poučná knížka nejen pro rodiče. Oceňuji originální přístup ke stylu psaní v podobě deníkových záznamů.

Iv_ana
Iv_ana
06.07.2023 4 z 5

Na formu, kterou je kniha napsaná, jsem si musela zvyknout a ze začátku jsem dost postrádala řešení všech popisovaných problémů.
Už teď ale vím, že z ní budu čerpat k výchově svých dětí, protože jsem se dozvěděla spoustu AHA momentů, které chci změnit.


matfan
matfan
30.04.2023 5 z 5

Chvilku jsme měla strach z formy, kterou je kniha psaná. Ale zcela zbytečně. Nádherný exkurz do psychologie a současného světa.

Maky78
Maky78
27.04.2023 4 z 5

Neskutečně dobrá kniha. Moje děti jsou už velké a po přečtení jsem pochopila, že spousta věci se dala řešit jinak, jednodušeji, tiše, mile a někdy trochu přitlačit na pilu.
Královna a Král ..

katerina9582
katerina9582
10.04.2023 5 z 5

Podle mně by to měli dávat číst povinně všem rodičům už v porodnicí.

Alaglesia
Alaglesia
09.02.2023 4 z 5

Marka Hermana jsem znala především z Youtube videí. Toto je první kniha od něj a moc se mi líbila. S názory Marka Hermana i Jiřího Haldy souzním. Především mě zaujala myšlenka, že dnešní volná a respektující výchova vede matky k tomu, že vychovávají malé tyrany a ve dvou letech jsou maminky zcela vyhořelé a odkládají děti do školky, kde se očekává, že výchovný proces dotáhne systém. Neříkám, že tak fungují všechny maminky. Pracuji ale ve školství a vidím, že dětem chybí hranice, struktura a řád. A to patřím k lidem, rodičům, kteří jsou alternativně smýšlející.

JaSl
JaSl
22.01.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Musím říct že ze tří knih - "jsi tam brácho ?", "Najdi si svého marťana" a "Máma není služka máma je dáma" se mi tento díl líbil nejvíc. Četla jsem ho jako první a upřímně podle názvu jsem si myslela že lepší budou další dva díly ale opak je pravdou. Tento díl mě zaujal nejvíc....dal mi rady, úhly pohledu, názory jiných atd. Myslím že by si ho měli přečíst hlavně i ti kteří děti ještě nemají a plánují ! Některé části jsem četla jak se říká "s otevřenou pusou" .
Díky, více takových knih a hlavně chlapů které tohle zajímá a nenechávají tyhle věci jen na ženách.

Petruska95
Petruska95
20.09.2022 5 z 5

Velmi silná kniha. Podle mě by si jí měl přečíst každý rodič. Stránky krásně ubíhaly a já jsem po přečtení přesvědčená, že jsem dobrá máma!

Viky007
Viky007
11.09.2022 5 z 5

Tuhle knihu by se měl přečíst každý rodič, učitel, vychovatel. Ale co to kecám, vlastně by si ji měl povinně přečíst KAŽDÝ. Je celkem děsivé, jak moc nás ovlivňuje rodina - bohužel se mnohdy přenáší i ty špatné vzorce. Takže jo, tohle mi sedlo. Bylo tam toho dost na zamyšlení a ráda bych se jednou dostala i na nějakou přednášku. Tak kdo ví, třeba v budoucnu.

Turante
Turante
17.08.2022 3 z 5

Útlá knížka, kterou přečtete během jednoho dne. Čte se to dobře, ne že ne, ale je to takový souvislý ne moc strukturovaný text o všem možném ze života výchovy dětí.

RendyaDav
RendyaDav
24.07.2022 5 z 5

Neskuteční pánové oba dva.Úžasně čtivá.Sama jsem si našla momenty ve výchově, které jsem mohla udělat jinak.Tato kniha by se měla rozdávat v porodnici.Knihu by si měl přečíst každý kdo se stal rodičem.
Člověk si natvrdo uvědomí, jaké nástrahy tato doba a trendy má a dopad na psychicky vývoj dítěte.
Úpřímny zájem autorů o správný vývoj dítěte předškolního věku.

Vincenzoci
Vincenzoci
16.07.2022 4 z 5

Velice zajímavá knížka, doporučení / donucení ke čtení - potřebné k výchově našich 2 synů. Líbí se mi, že autoři nechodí kolem horké kaše a daný problém neřeší ze 100 různých pohledů, představitelů psychologie / sociologie a jiných. Prostě je dána situace a problém, víme proč, tohle je řešení a hotovo! Jen je škoda, že se člověk nedozví úplně tu prvotní příčinu. Za mě doporučuji přečíst, velmi zajímavé a poučné! PS: doufám, že se mi podaří dostat se někdy na aspoň 1 přednášku! :-)

LuciKo
LuciKo
16.07.2022 4 z 5

A takhle to dopadne, když si dva vzdělaní muži povídají o tom, čemu moc dobře rozumí. Rodina, výchova dětí. Podáno nenásilnou formou, spíše úvahy než příkazy, co dělat. Příběhy z praxe, se kterými se v rámci jejich přednášek či konzultací setkali. Vzhledem k útlosti knížky ji člověk zvládne jako jednohubku, ale obohatí ho ve velké míře.

Adris
Adris
15.07.2022 5 z 5

Nenahraditelná kniha pro rodiče, pedagogy, vychovatele. Formou rozhovoru dvou přátel, kolegů, specialistů na rodinu a výchovu, se čtenář seznamuje s problematikou vývojové psychologie a s důsledky nevhodné výchovy. Zároveň získává obecný klíč, pohled a zamyšlení nad možnostmi, jak vychovávat laskavě, ale pevně a důsledně. Autoři se ohlíží do historie rodiny, kdy děti měly brzy svoje povinnosti v rodině a dokázaly si více vážit života. Neztratily dychtivost a touhu - a srovnávají to s dnešním pohodlným životem plným zbytečných věcí, kterými se lidé snaží vykompenzovat lásku a intimitu.

Vše do sebe logicky zapadá a je to vlastně jednoduché. Tato kniha vám to ukáže. Mohu ji jedině doporučit. A některé pasáže bych klidně vytesala do kamene.

Mrňous1
Mrňous1
14.07.2022 5 z 5

Tak toto je skvělé. Dva chlapi se zdravým selským rozumem, co mají srdce, koule a mozek. To je tedy sexy kombinace... Pod devadesát pět procent informací z knihy se podepisuji a i s těmi pěti zbývajícími procenty v podstatě souhlasím. A vývoj ve společnosti jím jenom dává za pravdu...

dacek
dacek
25.05.2022 3 z 5

Nakonec hodnotím trochu kladně, protože člověku dá kniha alespoň některé věci k zamyšlení. Nelíbil se mi ale tón jakým byla kniha napsaná a autor mi nebyl velmi sympatický. V knize mi přijde taky spousta kritiky a těch "špatných" příkladů a velmi málo "dobrých" příkladů, takže to celé působí dost negativním dojmem. Hodně věcí je diskutabilních a ne se vším se dá souhlasit, ale myslím, že u těchto knih se s tím musí počítat.

bosorka78
bosorka78
09.05.2022 5 z 5

Za mě úžasné. Máme doma puberťáky a kniha pro mě byla velmi přínosná. Začala jsem respektovat soukromí mých synů a přestala chodit do jejich pokojů. Není to je jednoduché,to můžu říct :D ,s úsměvem pozoruji všechen ten bordel, ale víte co? Ono to fakt tak nějak funguje, stačí jen říct dochází nám lžičky a ti kluci si uklidí všechny ty kelímky od jogurtu,hrnky a donesou to do kuchyně a umyjí to a to stejné i s talíři. Řeknu potřebuji prát a donesou mi to jejich poházené oblečení. A já ? Já nejsem ve stresu,nejsem pořád nasraná a uječená: že to přece není možné žít v takovém bordelu.Vzahy s mladším synem se o dost zlepšili a jestli je to cesta k jejich dospěláckému životu mě se fakt libí. Je fakt ,že já se v jejich věku uměla o sebe postarat,nikdo mě nikam nevozil a nechystal svačinu a nemyslím že by mě to nějak uškodilo ,spíše naopak, tak proč by naši ňuňánci nemohli být samostatnější,my to taky přežili :). Ale jak panové psychologové říkají, většinou rodiče puberťáků akorát tak naštvem ,ale může se taky stát že vám tahle kniha do široka otevře oči a vy za ni budete vděční stejně jako já .

Petrush
Petrush
23.02.2022 3 z 5

Nestrukturované neformální úvahy o dětech, dětství, výchově, rodině, partnerství, životě. Četlo se to sice dobře, ale ten styl mi až tak nesedl. Víckrát v průběhu čtení mi přišlo na mysl, že názory jsou různé a že si každý nakonec musí vybrat, kterou cestou se vydá. Otázka ale je, jak svobodně si to vlastně vybíráme.

fvalek
fvalek
07.01.2022 5 z 5

Nechci říct, že to jsou nějaké převratné úvahy a myšlenky, protože se hodně vychází z takové té každodenní praxe a téměř každý učitel či rodič snad zažil přesně to, co autoři popisují, ale o to právě jde. Je to velmi mile a vtipně sepsaná sbírka reakcí na každodenní učitelské zážitky a historky a jakési ujištění, že v tom nejsme sami. Celý formát rozhovorů a úvah tomu sluší, protože autoři nepředávají direktivní nebo didaktické informace, ale skutečně o tématech spíše uvažují a nabízí možnosti řešení, nápady a nebo prostě jen sounáležitost.

Co se týče informací, vyskytne se několik zajímavých fenoménů a pojmů, které stojí za to si zapamatovat. Vyskytne se i spousta nápadů a vizí, které by bylo dobré naplňovat. Líbí se mi, že jde o praktickou knihu, která ani nemá za cíl být nějak alternativní nebo světoborná, ale pouze lidská. Vtipně se staví proti moderním výstřelkům volné výchovy a možná i jde proti řadě nejen článků či komentářů na mamawebech, ale i seriózním odborným knihám, které někdy dost nevhodně tlačí na alternativní postupy tam, kde stačí pouhé lidské emoce. "Jsi tam, brácho?" se obrací k základním lidským instinktům a věcem tak přirozeným nebo běžným, že prostého člověka snad ani nenapadnou, natož pak studovaného chytráka.

Trošku váhám, jestli knihu zařadit někam do odborné četby, ale rozhodně je to obohacující kniha vhodná nejen k zamyšlení a rozproudění stojících vod pedagogiky, ale i k osobnímu rozvoji a oživení si vlastního úvahového aparátu. Jednoduché ale pravdivé myšlenky trknou a donutí člověka uvažovat o svých vlastních zkušenostech a reflektovat si vlastní zážitky a postupy, takže možná je to i mnohem víc než nějaká příručka "jak vychovávat dítě/jak učit". Navíc co si budeme povídat, ani studovaní lidé nepotřebují knihu plnou latiny, termínů a definic, stačí prostá malá lidsky psaná příručka všedního života, protože život o ničem víc není.

Karoley
Karoley
04.01.2022 5 z 5

Dlouho mě takhle žádná kniha nezaujala, neobohatila a nezvedla náladu! Staré dobré pravdy o výchově, na které se v dnešní době někdy trochu zapomíná. Skvělá kniha, přidávám k oblíbeným a vřele doporučuji všem rodičům!

sheldon8410
sheldon8410
28.12.2021 5 z 5

Na jednu stranu se kniha četla opravdu lehce, ale na druhou stranu mě snad každá stránka nutila k zamyšlení. Je kraťoučká a opravdu stojí za přečtení.

Ellinek
Ellinek
05.12.2021 5 z 5

Knihy pana Hermana by se měly stát povinnou četbou pro všechny rodiče, nastávající rodiče a klidně i prarodiče. Jsou v nich velké pravdy. Tady se mi zvlášť líbí kooperace dvou odborníků, přátel, bratrů. Každý má na každou věc svůj názor, dovedou diskutovat, doplňovat se, pomáhat si. Už jen kvůli tomu tahle knížečka stojí za to. I když se dva lidi v něčem úplně neshodnou, nemusí po sobě hned začít házet hnůj. Stačí to prostě rozebrat až na dřeň, slušně, bez vytáček. Pan Halda mě upoutal ještě o ždibet víc, ale to je ta praxe s těmi lidmi. I když je to skvělý člověk, potkat bych ho asi nechtěla, ten by mi dal. :D Rozhodně si toho co nejvíc od těchto dvou ponechám v sobě, abych jednou tomu prťousovi dala co možná nejvíc. Do té doby musím zapracovat sama na sobě!

DreamerX9
DreamerX9
05.10.2021 4 z 5

Žádné otřepané definice a teorie ale 100%praxe. Několik témat nad kterými bychom se (nejen jako rodiče) měli zamyslet. Malé děti jsou občas brané jako "nevědomí hlupáčci" kteří vše brzy zapomenou nebo z toho vyrostou opak je ale pravdou a právě proto je důležité od malička k dětem přistupovat s tím, že cokoliv prožijí může mít v budoucnu dohru. Je mi sympatický taky přístup knihy v tom, že neříká dělejte tohle a bude to fungovat ale zamyslete se nad tím co děláte, budete dělat nebo jste už udělali a jaký to může mít efekt. Každý malý človíček je součástí tohohle světa a i když se děti snažíme chránit dříve nebo později bude součástí reality a je na nás jak ho na ni připravíme.
"Hodnotu hrnku dává ta poušť, kterou jsme před tím prošli"

Chci autorům poděkovat za sdílení a celkově vydání této nemálo přínosné knihy do života i do výchovy

madem
madem
15.07.2021 5 z 5

Na začátku mi trvalo, než jsem to celé pochopila. Ten název, styl textu a členění. Ale pak to přišlo ...
A já zaplakala. Synovi není ani rok a já už vidím tolik svých chyb. Přitom by stačilo tak málo. Tak to teď u něj doháním. A knihu čte manžel.

Andrushka
Andrushka
09.07.2021 5 z 5

Skvělé a čtivé. Jednoduše napsané a přitom tak smysluplný obsah, který každého zasáhne. Líbí se mi ta jednoduchost, humor a prostor k zamyšlení po každé přečtené stránce.

zweedy
zweedy
21.06.2021 5 z 5

Brečela jsem na začátku i na konci. Netušila jsem do jakého marastu se pouští rodiče, když se rozhodnou pro adopci a smekám před každým Angličanem.
Vlastně je tu jednoduše popsáno jak být dobrým rodičem. Ale víte že zas tak snadné to není :) A 3x hurá, že zatím nejsem mrtvou, placatou mámou..

Ruzaaa
Ruzaaa
10.05.2021 5 z 5

Výborná kniha, ještě lepší než Marťan. Opět mi trochu rozšířila obzory (mám pětiměsíční mimino) a utvrdila v některých názorech. Doporučila bych přečíst všem rodičům (hlavně s těmi přežitými názory nebo ultra moderním rodinám, kde se na společný čas nenajde čas).

MarkCarter
MarkCarter
05.04.2021 5 z 5

Táto kniha by sa nemala čítať ako beletria. Odporúčam si dať čas od času pauzu a popremýšľať nad myšlienkami obsiahnutými v knihe. Ideálne s partnerkou, alebo partnerom. Ja som mal pár momentov, keď som si povedal: Ahaaa! Alebo: Hmmm... Odporúčam pre budúcich aj aktuálnych rodičov.

Eleynee
Eleynee
01.04.2021 5 z 5

Žádná suchopárná teorie, ale srozumitelně a čtivě napsáno. Výborné pro všechny a zvláště vhodné pro rodiče malých dětí cca od 0 do 6 let. Vydá za několik příruček o výchově a pomůže rodičům vyvarovat se základních chyb ve výchově malých dětí, takže život s nimi pak bude jednodušší a příjemnější pro obě strany.

malpet
malpet
22.03.2021 5 z 5

Tuhle knihu by měla fasovat každá matka, která jde z porodnice. Stručné, jasné, plné informací. Doporučuju ještě dohledat přednášky těchto pánů na YouTube.

Autoři knihy

Marek Herman
česká, 1965
Jiří Halda
česká, 1970

Kniha Jsi tam, brácho? je v

Právě čtených15x
Přečtených483x
Čtenářské výzvě105x
Doporučených40x
Knihotéce98x
Chystám se číst150x
Chci si koupit60x