Revizor

Satirická komedie ruského klasika se baví hloupostí a nevzdělaností úředníků v provinčním ruském městečku, kteří naletí falešnému "revizorovi" Chlestakovovi, který nestydatě využívá jejich zkorumpovanost, úplatkářství a podlézavost. Vychází v překladu Zdeňka Mahlera jako 73. svazek edice D.

https://www.databazeknih.cz/images_books/48_/48099/revizor-4B5-48099.jpg 41889
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Artur

Ревизор (1844)

Kniha Revizor

RemiBlack

2019/18
Nenadchne, neurazí. Děj snadno předvídatelný, ale na povinnou četbu se to hodí.

Angelika92

Než jsem knihu začala číst, tak se mi do toho moc nechtělo. Ale děj je fajn, i dobře se mi kniha četla.

ZNellyZ

Jedna z klasik povinné maturitní četby. Četlo se to hezky a poměrně rychle.

JoeSurikata

Vtipná, výstižná satira s nadčasovou platností.

bankurka

Nejlepší ruské drama

LucyBooks

Jak už to tak mám u povinné četby, tak ze začátku se mi do knihy nechtělo, ale nakonec jsem i ráda, že jsem ji přečetla. Na začátku knihy jsem byla trochu překvapena počtem postav...Poté jsem se začetla a líbila se mi. Určitě vede k zamyšlení. Konec jsem trochu tušila, ale hezká pointa. To, že nemá knížka moc stran jen chválím.

warca

Revizor je klasická satirická komedie, kterou by měl přečíst/ vidět každý. Mně se moc líbila.

Hanka_Bohmova

Úlevné zajásání úplatkáře, aktuální vždy a všude: "Sláva na výsostech! Bere peníze... Teď už to snad půjde hladce."

Doslov trefně cituje Gogolovu reakci na kritiky stěžující si, že takovým nepěkným zobrazováním společnosti by mohl lid dospět k pochybnostem o vykonavatelích státní správy: "Prý 'Lid asi začne mít špatné mínění o svých představených!' Lid asi uvidí své představené poprvé tady, v divadle - když ho doma nějaký bídák hejtman dostane do drápů, toho si lid samozřejmě nevšimne, to si uvědomí teprve, až když přijde do divadla. Zřejmě se domnívají, že lid je hloupější než kus dřeva."

Nikolaj Vasiljevič Gogol

Nikolaj Vasiljevič Gogol