Revizor

Satirická komedie ruského klasika se baví hloupostí a nevzdělaností úředníků v provinčním ruském městečku, kteří naletí falešnému "revizorovi" Chlestakovovi, který nestydatě využívá jejich zkorumpovanost, úplatkářství a podlézavost. Vychází v překladu Zdeňka Mahlera jako 73. svazek edice D.

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48099/revizor-4B5-48099.jpg 3.92202
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Artur

Revizor, 2006

Kniha Revizor

alef

„Víte, ono moc rozumu bývá někdy horší než vůbec žádný.“

Od mé maturitní povinné četby uběhlo už spoustu let a Revizor se mi za tu dlouhou dobu dostal znovu do rukou už několikrát (tentokrát při středoškolské přípravě k maturitě mého syna). Ruskou kritickou satiru mám ráda a tak to bylo opět docela příjemné setkání s ruským „humorem“ :-).

Ono to s ním je totiž tak, že smích a humor, který naleznete „na povrchu“, při čtení, nutně neznamená, že „uvnitř“ se skrývá něco zábavného – a přesně tak je to s Revizorem – nenáročná, na první pohled možná povrchní komedie u které se zasmějete (zvlášť pak u divadelních či filmových adaptací – je jich na výběr), ale uvnitř ten zdánlivě směšný děj … už tak legrační není.
V Revizorovi nejspíš nenajdete nikoho, kdo by vám byl sympatický – a na tom je to celé postavené, všechny postavy a postavičky jsou tak reálné – ve svém pokrytectví a falešné morálce, a tak se vám před očima vystřídá plejáda ostřílených podvodníků, prohnaných a mazaných lidiček, vypočítavých, lehkomyslných a tak celkově nanicovatých a ve své podstatě hloupých postaviček – klamajících a nechávajících se oklamat. Prostředí kocourkovského městečka na ruský způsob :-), ve kterém vládne nepořádek, chaos a nedorozumění …

HEJTMAN: „No nic, to já jen pro pořádek. Pokud se týká těch vnitřních opatření a toho, čemu Andrej Ivanovic v dopise říká vroubky, nevím, co bych dodal. Vždyť co bychom si povídali: není člověka, aby neměl nějaké hříchy na svědomí. To už je tak od samého pánaboha zařízeno a ti libertini proti tomu nadarmo brojí.“
SOUDCE: „Čemupak říkáte vroubky, Antone Antonoviči? On není vroubek jako vroubek. Já řeknu každému upřímně, že přijímám úplatky, ale úplatky v čem? V ohařích štěňatech. To máte něco úplně jiného.“
HEJTMAN: „Inu, ve štěňatech nebo v čem jiném — pořád jsou to úplatky.“

lost.in.books

Hodnocení: do knihy jsem se nepouštěla s moc velkou chutí a také za moc nestála. Knihu bych hodnotila velice podobně jako Maryšu -vůbec mi neseděl ten jazyk-místy zde byly použity i nespisovné výrazy ,což u knih nemám vůbec ráda. Celkově mi děj nepřišel vůbec zajímavý a poutavý a že bych se do knihy začetla.. Tak to vůbec . Líbil se mi ten nápad poukázat na chamtivost a úplatkářství tehdejších obyvatel . Asi si v blízké době neplánuji něco podobného přečíst. Kniha měla být komedie ,ale mně osobně moc vtipná nepřišla a není zde postava,
která by mi byla sympatická,nebo bych si jí oblíbila.Knize dávám 2 za nápad poukázat na tehdejší společnost.

svet_knih

Proč číst Revizora?
Nooo tak je to povinná četba, že jo...
Taky to není moc dlouhé....
Je to komedie...
A náhodou dost dobrá!
Fakt jsem nečekala, že mě zrovna tato knížka bude bavit, a helemese, bavila :))

Vydáme se do Ruska v 19. století... potkáme hejtmana, soudce, kupce a revizora. A taky chudého úředníka, kolem kterého všichni skáčou a ještě rádi mu dávají své peníze. Když už se vám snaží podlézat, tak proč toho nevyužít, že?

Moc mě tato knížka bavila, úplně jsem se viděla v divadle jak tuto hru pozoruji. Několikrát jsem se musela smát;)) moc doporučuji!❤

domihruzkova
22.12.2020

Klasika, ke které jsem se časem dopracovala i já.

ChrisBlack
21.12.2020

Já osobně nejsem fanoušek scénářů, a proto mi čtení divadelních her zabírá více času, než cokoliv jiného. A to je důvod, proč je pro mne s podivem, že jsem Revizora zvládl přečíst za jediný den.
Dílo není obsáhlé, je velmi čtivé a děj rychle odsýpá. Autor vtipně a důmyslně poukazuje na lidské nedostatky, které jsou staré jako lidstvo samo. Máte-li tuto knihu v povinné maturitní četbě, nebo jen rádi čtete divadelní hry (jelikož při jejich sledování v divadle například usínáte), mohu tuhle knihu jedině doporučit.

Kariol
19.12.2020

Zajímavé drama. Tři a půl hvězdičky, možná bych dala víc, ale to si kdyžtak schovám na knižní verzi. Jako audiokniha to bylo zpracováno opět hezky, je to vskutku dramatizace plná hereckých výkonů. V podstatě mi přijde domnělý revizor sice jako podvodník, na druhou stranu, proč nevyužít hlouposti a špatnosti druhých ve svůj vlastní prospěch. Tak to na světě prostě je. Kdo chytí příležitost za pačesy, může z toho těžit. Trochu smutné.

_Žanet_
26.11.2020

Skvělý a čtivý příběh. Konečně nějaká kniha v maturitní četbě, kterou jsem přelouskala bez problémů a rozuměla jsem jí aniž bych si nějaké pasáže musela číst vícekrát. Dokonce bych se ke knize někdy v budoucnu určitě ráda vrátila, protože je dost přesná a líbí se mi, jak vystihuje něco, co je běžné i v dnešní době a to hlavně uplácení sladkými řečmi a penězi. Rozhodně doporučuji k přečtení.

plutoking
10.11.2020