marketa1860 marketa1860 komentáře u knih

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Krásná kniha, která se kromě hokeje:-) věnuje složitosti vztahů. Mezi manželi, rodinou, sourozenci, přáteli, kolegy... Oddychovka na dovolenou.

07.08.2023 4 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Na úvod musím napsat, že mám ráda styl paní Třeštíkové, její vyjadřování, obdivuji její slovní zásobu a způsob psaní. Ale její poslední kniha ve mě zanechala rozpačitý pocit. Všechno fajn, příběh divoký, kapku nepravděpodobný, vyprávění svižné.
Měla jsem problém se srovnat s přehozenými kapitolami. V polovině jsem si vyčítala, že jsem nečetla popořadě. Knihu jsem dočetla, ale zůstal mi v hlavě jen chaos. Škoda.

11.07.2023 3 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Kniha se nečetla lehce, ale pro mě zcela nové téma (přesto, že jsem starší ročník a leccos si pamatuji). Očima dopívajícího chlapce sledujeme naprosto šílený život v totalitním Rumunsku. Každý donáší na každého, obchody prázdné, problémy s vodou, elektřinou. Šedé živoření bez možnosti úniku. Osobnost kultu milovaného vůdce všude okolo. Děkuji za takové knihy.

27.06.2023 4 z 5

Otcova oběť Otcova oběť Santiago Díaz

Tohle byla pecka, bavilo mě to moc! Trošku pošahaná inspektorka, zamotaný případ, trochu napětí, trochu legrace, mělo to šťávu.

20.06.2023 4 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Překrásná knížka plná dobových reálií a historických informací. Příběh rodiny v období celého století, osudy rodičů, dětí, prarodičů. Krásně napsáno a přesto, že mi první třetina knihy připadala zdlouhavá, tak zbytek svištěl v průběhu dějin, kterými se jako linka proplétal život hlavních postav až do velkého finále.
Moc se líbil jazyk, kterým autor píše. Srozumitelný, uhlazený, ale žádné kudrlinky.

13.06.2023 4 z 5

Nářek drozda Nářek drozda Tim Weaver

Velká spokojenost. Moje první setkání s Davidem Rakerem a už se těším na další knihy.
Parádní zápletka na začátek a pak svižné, logické, fungující rozplétání bod po bodu. Srozumitelné, napínavé.

05.06.2023 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Tohle bylo překvapení. Nesmírně hluboká, tématem jedinečná kniha, která se vyvíjí od začátku do konce. Příběh chlapce, který je jiný, "speciální", jak mu říká matka. Očima jeho samotného, očima jeho matky a nakonec i jeho otce.
Knihy Viktorie Hanišové jsou překrásné, těžké tématem, nádherné jazykem, přístupem, formou vyprávění.

31.05.2023 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Jsem trochu rozpačitá, námět dobrý, děj měl spád, závěr zajímavý. Za mě ale kapku slabší detektivka.
Přesto mě to neodradilo a určitě zkusím něco dalšího od autorky.

29.05.2023 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nádherná knížka, plná síly a naděje. Příběh dívky, která se v poválečném období vrací do Čech, na pokyn příbuzných se vdá a začíná žít "nový" život. Jenom její vnitřní síla, odhodlání a snad vděčnost za šanci, kterou dostala, ji vede stále kupředu. Překrásným jazykem je popisován těžký život v době bídy, strachu, hladu a beznaděje.
Jak píše -javirgo- audiokniha s přednesem Simony Postlerové se mi tak moc nelíbila, že jsem knihu na rok odložila a teprve teď ji přečetla v knižní podobě.

23.05.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Neskutečná kniha. Téma pro mě naprosto neznámé, příběhy, spíš útržky, životů politických vězenkyň a jejich dětí. Mě tato doba jen kapku lízla, ale na neskutečnou radost a nadšené oči všech dospělých po sametové revoluci si vzpomínám. Konečně praskla bublina, ve které se dusil každý, i ten co přikyvoval režimu.
Vykonstruované procesy, které přes svou směšnost dostaly za mříže stovky nevinných lidí, v této knize žen a dívek, naprostá bizarnost počínání vládnoucí třídy.... Šílené!
Děkuji autorce, že toto téma nakousla a spoustě lidí otevřela oči, protože ještě pořád se dá zaslechnout, že se tenkrát nežilo tak špatně.....

19.05.2023 5 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Parádní, jako vždycky:-)
Trochu jsem se bála po přečtení anotace, jestli to nebude na Cartera slabé, když jde vlastně o osobní příběh a pomstu, ale žádný strach. Hunter se zase předvede v plné parádě:-)

15.05.2023 4 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Čtivá, napínavá, v mnoha věcech uvěřitelná. Závěr trilogie jak má být. Na mě tam bylo trochu moc osobních trablů a pocitů hlavní postavy, ale na konci knihy bylo jasné, proč. Autorka píše čím dál lépe.

10.05.2023 3 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Parádní knížka. Julie po ztrátě vlastního dítěte adoptuje romskou holčičku, kterou si chce vychovat podle svých snů a jaksi mimovolně si do ní promítá svou vysněnou a ztracenou dcerku. Za každou cenu se snaží ji "uchránit" od jejího původu, stává se její panenkou na hraní. Všechno klape až do momentu, kdy dospívající dívka začíná vidět nesrovnalosti, bouří se proti tvrdé výchově. Julie roli matky nezvládla. Tolik se bála předsudků, až totálně potlačila Agnesin vývoj, názory, sny.
Krásně napsané, smutný příběh.

05.05.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Šílené téma, krásně citlivě zpracované, ale přesto mámraději autorčiny předchozí knihy. Hana je nezapomenutelná.

04.05.2023 3 z 5

Soukromá tajemství Soukromá tajemství * antologie

Mám ráda tyto povídkové knížky, je to lahůdka na odpoledne. V této se mi moc líbili povídky pánské skupiny přispěvatelů - Šabacha, Epštajna a Rudiše.

26.04.2023 3 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Námět zajímavý, styl psaní mi sedl, ani mi nepřišla kniha zdlouhavá. Trochu povrchní mi přišly postavy.
Určitě bych ji nenazvala thrillerem roku, i když se snažila šokovat a některé detaily byly opravdu zvrácené.
Knihu jsem přečetla s chutí, ale vracet se k ní nebudu. Přesto, že druhý díl se dá očekávat.

26.04.2023 3 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Trochu jsem se obávala čtení, protože předchozí kniha mě až tak moc nenadchla, ale opak byl pravdou. Od začátku do konce to mělo děj a spád. Malinko mi vadila osobní linka příběhu, ale chápu, že musí být.

Matky Matky Genevieve Gannon

Svižná, tematicky vděčná kniha. Příběh dvou matek, které po návštěvě reprodukční kliniky řeší dilema neplodnosti. Vytouženého dítě se narodí, ale nesprávné matce. Zajímavý průběh s ohledem na to, že byl inspirován skutečnými událostmi.

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

Zajímavá knížka, moc se mi líbí styl psaní autorky.
Děj se odehrává prakticky v době mého dětství, takže jsem k hlavní hrdince měla opravdu blízko - šedá komunistická poklička dusila všechno a všechny. Kdokoliv vyčníval, byl špatný. Pro mě šokující informace a násilném odebírání dětí od rodin z náboženských důvodů. Kristepane, ještěže už jsme jinde!

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Parádní knížka se skvělým námětem. Dost šokující vize budoucnosti, která je popsána do nejmenších detailů. Virus, který přenášejí zvířata způsobí, že jsou všechna vybita - domácí, divoká i ta v zoologických zahradách. A protože se nedaří najít protilátku na tento virus a lidem chybí maso, přichází na řadu zlegalizování lidských chovů. Příběh vysoce postaveného muže z mrazíren, kde se dennodenně střetává s touto krutou realitou, navíc se musí vyrovnat s osobní tragédií, to vše tvoří linku této vysoce zajímavé knihy.

04.04.2023 5 z 5