marketa1860 marketa1860 komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Moc jsem se na tuto knihu těšila a naplánovala si na čtení čas poprázdninový, abych jí věnovala opravdu všechnu svou pozornost. A stálo to za to. Knihy založené na historických reáliích, s příběhem, kterému se dá věřit, napsané nádherným jazykem..., to je u Kateřiny Tučkové standart a tato kniha to potvrzuje. Velice detailně propracovaný příběh řádových sester, které bojovaly za svou víru. Spousta historických informací, podané tak, aby jim laik porozuměl.

08.09.2022 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Dobrá detektivka, místy trochu přitažená za vlasy.

30.08.2022 3 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Krásná kniha psaná příjemným jazykem, krátké poutavé kapitoly. Příběh dvou mladých lidí na opačné straně války, kteří se díky mnoha náhodám setkají.
Přes můj počáteční strach díky recenzím se mi kniha četla krásně a mohu ji doporučit všem.

17.08.2022 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Nádherná kniha, příběhy žen několika generací jedné rodiny. Od první světové války po současnost. Paní Poncarová píše krásným jazykem, knihu jsem přečetla jedním dechem.

04.08.2022 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Za mě zatím nejlepší kniha od paní Klevisové.
Zajímavá zápletka, atraktivní prostředí.

13.07.2022 3 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Perfektní detektivka, Carter opět nezklamal. Už už jsem si myslela, že mám jasno a v na závěr parádní odhalení. Nechápu autora, že se mu neustále daří vymýšlet nové zápletky aniž by se opakoval. Při takovém množství knih je to opravdu umění.

27.06.2022 4 z 5

Klíč k minulosti Klíč k minulosti Tatiana de Rosnay

Nádherná kniha, ve které se prolíná minulost a její dopady na současnost. Atraktivní prostředí Paříže v kombinaci s pro mě zcela neznámými informacemi o vysídlení Židů z Francie, to jsou atributy, které mě donutily knihu neodkládat.
Tragické události spojené s vyhlazením židovského národa znám z českých, slovenských, polských nebo litevských reálií, ale v těchto souvislostech jsem se s nimi ještě nesetkala. Francouzi o nich hovoří neradi, je to temná kapitola francouzských dějin.
6. července 1942 nahnala francouzská policie do pařížské cyklistické arény Vélodrome d'Hiver 13 tisíc pařížských Židů, z nichž bylo asi 4000 dětí a 6 tisíc žen. Na stadionu zůstali Židé v otřesných podmínkách skoro týden. Poté je nacisté přesunuli do internačních táborů nedaleko Paříže.
Osudy jedné z holčiček, které se podařilo z tábora uprchnout, můžeme sledovat v knize. Sarah se z nikdy nepodařilo vzpamatovat a zapomenout na události té noci. A zapomenout bychom neměli ani my.

22.06.2022 4 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Markéta Lukášková je moje oblíbená spisovatelka, takže není překvapením, že kniha se mi četla dobře. Její vytříbený jazyk a smysl pro humor je osvěžující.
Nestandartní, komplikovaná, místy až nepříjemně sobecká dospívající maturantka Ema žije s rozvedenou matkou a trápí je klasické mezigenerační rozdíly, názory na život, na školu, budoucnost. Rozvod rodičů, vztahy v rodině, první láska, nejbližší kamarád... přivedou Emu k nápadu napsat knihu na téma láska. Kde se bere? Je stále stejně silná? Přetrvá navždy? Jako objekty "výzkumu" poslouží rodinní příslušníci, takže postupně objevuje příběhy a tajemství, o kterých neměla dosud ani tušení. Láska má mnoho podob a každý se s ní setkává za jiných okolností.
Je to krásný příběh o hledání sebe sama a i když mě Ema občas pěkně štvala, párkrát jsem se v ní viděla, když jsem v jejím věku s růžovými brýlemi na nose chtěla měnit svět:-)

15.06.2022 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Parádní detektivka, která otevírá sérii Sama Portera. Zajímavá zápletka, sympatický detektiv. Četla se mi moc dobře, hezký jazyk i pochopitelné souvislosti.
Chvíli jsem byla napjatá, zdali se oběť zachrání a přiznám se, že by mě to příjemně šokovalo, ale autor zachoval klasickou linku a nechci mu to vyčítat.
Jako milovnice Chrise Cartera musím ubrat jednu hvězdu, ale jinak knihu všem doporučuji.

10.06.2022 4 z 5

Odpusť, že jsem se vrátil Odpusť, že jsem se vrátil Iva Tajovská

Nádherná kniha. Mám ráda historické romány, které čerpají z příběhů opravdových lidí, staví na reálném základu. zde se popisuje období před více než 100 lety, období 1. světové války, zrod nového státu, ideály se prolínají s realitou poválečného života.
Autorka nádherným jazykem vypráví o střetu dvou rozdílných pohledů na průběh války. Citlivě popisuje vývoj vztahu manželů, kteří každým svým způsobem pohlíží na poválečný stav. Matka, která přišla o syna a na druhého zatím marně čeká a otec, který pyšně vystavuje medaili za statečnost z legií...
Krásná kniha, která ve mně zanechala stopu.

01.06.2022 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Zajímavá detektivka. Začátek poměrně svižný, zápletka šokující, finále překvapivé.
Na knihu jsem narazila náhodou a vůbec nelituji času, který jsem jí věnovala. Atraktivní prostředí australské venkovské krajiny, horko na vás téměř sálá ze stránek knihy. Minulost se prolíná s přítomností a rozuzlení je nečekané, ale vítané, protože mnohé se po dlouhé době vyjasní.
Pohodová detektivka, která má spád.

30.05.2022 4 z 5

Síla dávných tajemství Síla dávných tajemství Sejal Badani

Příjemná kniha odhalující rodinné tajemství napsané krásným jazykem. Moc se mi líbilo odhalování zvyků z naprosto jiné kultury. Indie je tu popisována za časů britské nadvlády, přesto na vás dýchne její krása - vůně koření, barevná sárí, indické chrámy a jejich atmosféra rozpálená sluncem.
Příběh se odvíjí ve dvou rovinách a přesto, že je jednoduchý a poměrně předvídatelný, je napsán mile a vtáhne vás do děje.

23.05.2022 3 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Smutný, jednoduchý příběh z polsko-českého pohraničí vyprávěný ve dvou rovinách - historické a aktuální. Téma velmi zajímavé, příběh dojemný.
Nebavil mě způsob, kterým je kniha napsaná. Věty strohé a stručné. Takové dívčí psaní.

12.05.2022 3 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Parádní kousek, typické pro Chrise Cartera.
Kniha se liší od jeho předchozích spojením pachatele a detektiva, nicméně zápletka, děj i rozuzlení je naprosto originální jako vždycky u Carterových detektivek.
Jeho série je neskutečná a já jdu na další knihu.-)

09.05.2022 5 z 5

Já a moji muži Já a moji muži Eva Dolejšová

Parádní oddychovka na nedělní odpoledne. Téma muži-ženy je věčné a autorka ho pojala nesmírně vtipným způsobem. I když jde o spíše smutný pohled na vztahy, její styl vyprávění a samotný závěr je úžasný. Vřele doporučuji všem ženám:-)

27.01.2022 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Těšila jsem se na další Hartlovu knihu, protože patří mezi mé oblíbené autory.
Četla se dobře, šlo o příběh jakoby obyčejného člověka, ať už děj a okolnosti byly dost nepravděpodobné. Ale pořád mi něco chybělo. Hartl je mistr vyprávění, zápletek, které se brilantně vyřeší. Tady mi chyběly. Děj začal, pokračoval a skončil. Pro mě to byl popis...
Další knihu si určitě koupím, ale 15 roků lásky už znovu číst nebudu (na rozdíl od Prvoka nebo Okamžiků štěstí).

18.01.2022 3 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Parádní kniha, jak jinak od Cartera.
Jen mi malinko vadí neustále se opakující detaily z Hunterova života, insomnie, druhy whisky, popis jeho bytu..., ale to je asi úděl všech, kteří čtou celou sérii od začátku do konce.

18.01.2022 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Carter je mistr strachu a hrůzy. Zůstávám mu věrná!

18.01.2022 4 z 5

Továrna na panenky Továrna na panenky Elizabeth Macneal

Neuvěřitelná kniha. Londýn, jeho špinavé zákoutí, páchnoucí uličky. Ponurá atmosféra pro vcelku smutný příběh sester, kterým je život jaksi naplánovaný předem a běda, pokud chtějí vybočit z cesty. Kniha se mi líbila, ale podruhé ji asi číst nebudu. Je to neveselé čtení o předsudcích té doby a bídných podmínkách pro život.

18.01.2022 3 z 5

Samota Christlhof Samota Christlhof Veronika Rubínková

Velice zajímavá knížka. Tři příběhy týkající se historie šumavského statku Pohádka, který "proslavil" Ivan Roubal. Mě se nejvíc líbil nejstarší příběh z pobělohorského období. Tajemno, překvapivé zvraty, navíc s vědomím, že autorka čerpala mnoho informací ze skutečných událostí. Druhá linka z období před první světovou válkou bylo zajímavé, ale pletlo se mi moc indicií a musela jsem se vracet, abych si připomněla detaily. A příběh samotného Ivana Roubala jsem měla v hlavě z nedávné televizní minisérie Roubal, takže jsem už spoustu věcí věděla.
Doporučuji všem, co se zajímají o historické události.

20.12.2021 3 z 5