Majonéza k snídani

Láska není příčinou vztahů, ale jejich důsledkem Nový samostatný román Markéty Lukáškové. Se svou prvotinou Losos v kaluži objela republiku v rámci divadelního projektu Listování a napsala podle ní scénář, který nyní čeká na filmové zpracování. Po Lososovi následovaly knihy Panda v nesnázích, InTyMně a Vlaštovka v bublině. Skrze své tituly se Markéta snaží šířit osvětu o vnímání psychických problémů. Ema měla s emocemi vždycky problém. Místo, aby je prožívala, raději je pitvá a sama si drží odstup i nadhled. Nejvíc ze všeho chce analyzovat lásku. Co je vlastně zač a proč třeba jejím rodičům zmizela? Proč zůstává tichá babička s despotickým dědou? Proč si její nejlepší kamarád nepřizná, kam ho táhne jeho srdce? Některé věci ale pochopíte jen tak, že se do nich namočíte, a proto se sama pustí do vztahového experimentu – na své první lásce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477043/big_majoneza-k-snidani-YVg-477043.jpg 4.1537

Kniha Majonéza k snídani

Malíček
01. prosince

Knihy Markéty Lukáškové jsou neskutečně čtivé a vždycky mě dokážou vtáhnout naprosto mezi stránky a vyplivnout až na konci, stejně tak tomu bylo i u Majonézy k snídani. Líbí se mi, jak je příběh vystavěn, jak plyne, postavy jsou uvěřitelné a reálně popsané.

kslunicko
19. listopadu

Láska. Tak bych jedním slovem definovala tuto knihu. O lásce z různých úhlů pohledu, jak se k ní lidé dostali a co jim přinesla. Moje prvotina od autorky, kterou znám díky jejím podcastům a ne poslední bych řekla. Nic však čtenářsky náročného a přinesla vše, co jsem očekávala.

Slůník
16. listopadu

Zajímavá kompozice, uvěřitelné postavy, z nichž každá přináší jiný úhel pohledu, obraz krásné složitosti života.

NakresAde
13. listopadu

Nevím proč, ale první půlku knihy jsem se nějak nemohla začíst. Šlo mi to hrozně pomalu a druhý den jsem si nepamatovala, co jsem předešlý den četla. Druhá půlka knihy to ale ve velkém napravila.

Bylo zajímavé propojení s covidovým rokem a připomínka toho, čím jsme si prošli. A Ema za ten rok dosáhla takového posunu, jakého za celý svůj život nebyla schopná.
Líbil se mi ten námět pátrání po rodinných vztazích a že každý je nějaký jen proto, že ho ovlivnil ten druhý. Emu tu formovali nejen její rodiče, ale i oba prarodiče a teprve když se dopátrala k minulosti, pochopila jednání všech kolem i sebe samotné.

Asi až na Radomíra, jsem si tu oblíbila všechny postavy, což se mi v knihách autorky ještě nestalo. A očekávám, že nás v budoucnu čeká nějaké další volné pokračování jako v případě Lososa, Pandy a Vlaštovky. Už teď se těším.

SofieH
02. listopadu

Majonéza k snídani mě mile překvapila. Bavily mě všechny knihy autorky, ale tahle na mě měla ještě větší vliv, než ty předchozí. Má to všechno skvěle promyšlené.

NymphMaeve

Markéta Lukášková se mi jako autorka zamlouvá víc a víc. Zde příběh Emy, která mi byla v něčem tak blízká a v něčem zase tak moc vzdálená. Její nechuť k emocím a jiné "divnosti" pramenící z rozpadnutého vztahu rodičů. A Jan, který svádí největší boj uvnitř sebe. Líbí se mi ten vývoj všech postav a nutno říct, že Emin výzkum ohledně lásky mne vyloženě nadchl. To množství úhlů pohledů a to, jak se mění i její pohled na členy rodiny na základě jejich vyprávění, to je opravdu k zamyšlení, že ne vše je takové, jaké se nám na první pohled zdá. Nejvíc mne asi zasáhlo vyprávění babičky Růženky. Byla to nádherná kniha plná minulosti i přítomnosti, kterou jsem si moc užila a i když to nebyla nejlepší autorčina kniha (to je pro mne Losos v kaluži).

veruptackova

Upřímně jsem to nečekala. Na autorku jsem sice slyšela samou chválu, ale většinou takové "vztahové knihy" nejsou můj šálek kávy. Budu opakovat to, co už jsem o autorce slyšela ze všech stran - pandi kralovna prostě umí psát. Neskutečně čtivě a s citem napsaný příběh. Nejvíce se mi líbily retrospektivní kapitoly, které byly do příběhu vsazeny v ten pravý čas. Jednu z posledních kapitol pro mě nebylo lehké číst, protože se mě dotkla na hodně citlivém místě a celá kniha mi dala spoustu podnětů k zamyšlení.

4,5*

danielavachova

Vlaštovka v bublině mě naprosto nadchla a tak jsem byla zvědavá jak to bude s další knihou paní Lukáškové. Bylo úžasné sledovat přeměnu Emy z puberťačky ,která nevi co chce,v dívku,jež si začíná uvědomovat sílu lásky. Že je nèkdy potřeba se něčeho vzdát,aby člověk poznal,že mu to chybí a našel si cestu zpět. Odkrývání rodinných tajemstvi,skvělé čtení,doporučuji.