Majonéza k snídani

Majonéza k snídani https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477043/bmid_majoneza-k-snidani-YVg-477043.jpg 4 776 156

Láska není příčinou vztahů, ale jejich důsledkem Nový samostatný román Markéty Lukáškové. Se svou prvotinou Losos v kaluži objela republiku v rámci divadelního projektu Listování a napsala podle ní scénář, který nyní čeká na filmové zpracování. Po Lososovi následovaly knihy Panda v nesnázích, InTyMně a Vlaštovka v bublině. Skrze své tituly se Markéta snaží šířit osvětu o vnímání psychických problémů. Ema měla s emocemi vždycky problém. Místo, aby je prožívala, raději je pitvá a sama si drží odstup i nadhled. Nejvíc ze všeho chce analyzovat lásku. Co je vlastně zač a proč třeba jejím rodičům zmizela? Proč zůstává tichá babička s despotickým dědou? Proč si její nejlepší kamarád nepřizná, kam ho táhne jeho srdce? Některé věci ale pochopíte jen tak, že se do nich namočíte, a proto se sama pustí do vztahového experimentu – na své první lásce.... celý text

Pechule
11.08.2022 5 z 5

Mně se ta kniha tak líbila... asi jsem ji četla v dobu pro mě příhodnou. Vůbec to není povrchní plkání, má hloubku. A Ema byla fajn :)

Dasa1313
08.08.2022 3 z 5

Pro mě nejslabší kniha od Markéty. Pokud touto knihou začnete, určitě se nenechte odradit a zkuste lososa! Kniha je o složitosti rodinných vztahů, napsána je příjemně a čte se sama, ale příběh pro mě nebyl tak silný a kouzelný, jako u předchozích třech, které na sebe navazují a příběhy jsem zhltla jedním dechem.

veru_nedvedova
07.08.2022 5 z 5

Četla jsem ji u moře jako Veronika, ale jako bych byla v Praze a byla Ema.

evelýny
02.08.2022 5 z 5

,,Proč někdo ze vztahu odejde jako z hospody a někdo se pak nemůže dvacet let nadechnout?“

Neutěšené rodinné vztahy, přerušené životní dráhy,
možná bludné úvahy, pocuchané kořeny.
Co je to láska?
Na očích páska, na čele vráska?
Něžný vánek, co laská? V kytičce sedmikráska?
Někdy skrýš pro běláska…
A tak se Ema zeptala.

Příběh nadprůměrně chytré pubertální Emy, která nezapadá do kolektivu, má zvláštní rituály, jen jednoho kamaráda a komplikovanou rodinnou situaci. Klade si plno otázek, na které hledá odpovědi.
,, Je opravdu rodina iluze, když o sobě lidé ví tak málo?“
Příběh o vztazích, o setkávání i rozcházení. Příběh odpovědí, jež zákonitě přinášejí další PROČ? Minulost nezměníme, ale když pochopíme PROČ, můžeme najít JAK.
Na tyto otázky si již Ema musí odpovědět sama.

,,Láska je výsledek dlouhé rovnice o spoustě neznámých.“

Pro mě příběh k přemýšlení, vzpomínání. Někdy trochu uspěchaný, některé pasáže zbytečné, přesto povznášející. Ale to je na každém z nás.

P.S.: Tak hodně štěstí, Emičko! Kytičko, rozkvetlá na rozcestí.

Audiokniha: ministersky informativně, artikulovaně se zpěvným přízvukem čte Pavla Dostálová

Vlak7
29.07.2022 5 z 5

Že začátku mě kniha nezaujala, ale pak se příběh pěkně rozvinul, že bylo těžké knihu odložit.

hzd
26.07.2022 5 z 5

Mám moc ráda knížky paní Lukáškové a musím říct, že i tahle se povedla. Knížka ze života, která se moc hezky čte a každý se v ní najde.

PetraBery
24.07.2022 4 z 5

Kniha je dobrou volbou nejen na dovolenou. Maturantka Ema je trochu jiná, ale to neznamená,že by měla být špatná. Hledání pravdy o lásce nejen v její rodině je další příjemnou četbou od autorky.

Kristyna_Bubu
11.07.2022 3 z 5

"Člověk vždycky v určitý okamžik narazí na dno, pod které už to nejde, jen ho každý má jinak hluboko."

Čtení jsem si užila, knihy od Markéty mám prostě ráda. Zbývá mi už jen přečíst Intymně. Kdybych ji měla porovnat s ostatními, za mě byla asi nejslabší. Ale vím, čím to je. Nemohla jsem se nějak naladit na notu hlavní hrdinky Emy, protože ona je prostě naprosto jiná povaha než já. Možná i kvůli tomu, že sama je - i když možná zdánlivě - bez emocí - sama jsem emoce u čtení až tolik necítila. Je ale pravdou, že jsem při pár kapitolách měla husí kůži. Líbilo se mi to přenášení děje do minulosti jednotlivejch postav, přičemž jsme se tak dozvěděli, proč je postava taková, jaká je a že svým chováním a rozhodnutím ovlivnila život i dalším členům rodiny. Doporučuju!

aleneckam
07.07.2022

Oddechovka na dovolené, i když hodně k zamyšlení. Autorčiny knihy mám moc ráda, mám přečtené všechny a těším se na další.

kristeen
22.06.2022 4 z 5

Příběh sice prožívá maturantka, ale tohle období v životě v člověku zůstává silně zapsané, a tak i s odstupem let lze hledat paralely. Pozoruhodné je, že autorka vystihla to, co je mezi námi stále skryté - že naše současné životy ovlivňuje rodina a naši blízcí (často víc, než jsme si ochotni přiznat) a že ne každý je natolik silný, aby z toho bludného kruhu dokázal vykročit. Charakter hlavní hrdinky se pěkně odrážel v příbězích jejích blízkých, právě tam se daly vyčíst "zárodky" její "zvláštní" povahy. Spíše než zvláštní mi ale připadala její povaha zcela adekvátní věku - věku, když už je člověk přece dospělý, a snaží se vyhranit vůči vnějšímu světu názory i chováním - říct, tohle jsem já, podívejte se! A kdo jste vlastně vy? Až posléze zjišťuje, že přezíravost vůči těm, kdo mají některé věci na pohled jinak, je zbytečná, a že být příliš dospělým v tomto věku prostě škodí. Že jsou věci, které se musí prožít, protože tohle není ještě dospělost, ale její práh...kdy jste ještě v bezpečném zázemí rodičů a myslíte si naivně, že svůj život, to, kam se bude ubírat, můžete snadno ovlivnit. Velmi dobře sestavený příběh, zajímavý vývoj, překvapivé (a přesto - vzhledem k uvedenému - předvídatelné) zápletky...

Make20
15.06.2022 5 z 5

První knížka, kterou jsem od autorky četla a hned jdu objednávat další. Příběh se mi velmi líbil a byla jsem zvědavá, jak to dopadne. Autorka mě velmi mile překvapila.

marketa1860
15.06.2022 4 z 5

Markéta Lukášková je moje oblíbená spisovatelka, takže není překvapením, že kniha se mi četla dobře. Její vytříbený jazyk a smysl pro humor je osvěžující.
Nestandartní, komplikovaná, místy až nepříjemně sobecká dospívající maturantka Ema žije s rozvedenou matkou a trápí je klasické mezigenerační rozdíly, názory na život, na školu, budoucnost. Rozvod rodičů, vztahy v rodině, první láska, nejbližší kamarád... přivedou Emu k nápadu napsat knihu na téma láska. Kde se bere? Je stále stejně silná? Přetrvá navždy? Jako objekty "výzkumu" poslouží rodinní příslušníci, takže postupně objevuje příběhy a tajemství, o kterých neměla dosud ani tušení. Láska má mnoho podob a každý se s ní setkává za jiných okolností.
Je to krásný příběh o hledání sebe sama a i když mě Ema občas pěkně štvala, párkrát jsem se v ní viděla, když jsem v jejím věku s růžovými brýlemi na nose chtěla měnit svět:-)

roman9276
14.06.2022 3 z 5

Jsem trochu skeptickej, protože hlavní hrdinka mi nebyla úplně sympatická. První polovina mi přišla taková zvláštní, ale naopak druhá už se trošku rozjela a děj se začal konečně hýbat více dopředu. Ale moc se mi líbilo jak se odkrývala postupně rodinná minulost, tady mi trochu připomínala knihy Aleny Mornštajnový, kterou mám moc rád. Její předchozí díla se mi líbily víc, ale nebylo to vůbec špatný, kdyby to bylo možný, dám i o půl hvězdy více. A samozřejmě se těšim na její další dílo.

Desdemona18
06.06.2022 4 z 5

No hurá! Konečně hlavní hrdinka netrpí úzkostmi, které tak do detailu autorka popisovala v předchozích knihách (nejvíce v Panda v nesnázích). Teď je hrdinka jako Sheldon Cooper, který nás otravuje už roky z televizních obrazovek. Takže vlastně ta její povaha je něco co už známe. Kniha se četla sama. Povedená! Doporučuji

luckomar
25.05.2022 3 z 5

Slabší kousek. Hodně mi psaním připomíná Hartla..jen není tak vulgární. Díky bohu

klara.franta
18.05.2022 3 z 5

Autorku mám moc ráda, ale tahle kniha mi přijde nejslabší ze všech.
Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla. Hlavní hrdinka je na začátku knihy velmi nestabilní, děj prolínaný zbytečnostmi. V půlce knihy jsem měla zvrat, děj pro mě začal být zajímavější. Přesto ale kniha není nijak humorná ani oddechová, spíš k zamyšlení. Pro mě slabší kousek.

evik2710
14.05.2022 4 z 5

Nic moc půl knihy mě nebavilo

petunkav
11.05.2022 5 z 5

Skvělá kniha.
Nikdy není nic, jak na první pohled vypadá - to je moto této knihy.
Ema je super holka - je svá, nenechá se ovlivnit okolím, a proto je mi sympatická. I přes to všechno si mnohé uvědomí a některé věci přehodnotí.
Na první pohled taková "dívčí" kniha, ale mě se tedy líbila moc......

Nomia
07.05.2022 3 z 5

Lukášková mě jako osoba baví, je svěží, zajímavá, poutavá. Líbí se mi její vyjadřování, vnímání světa a lehce kousavá ironie. Nečekala jsem tedy nic jiného než extra třídu, od první knihy, kterou od autorky budu číst. A ejhle chyba lávky.

Nechápejte mě špatně, vůbec to není zlé, ale nezapomenutelný poklad za mě také ne. Hlavní postava - Ema je divná, svá a zvláštní, ale asi tak jako leckterý jiný puberťák v jejím věku. Nějaké silnější pouto, či napojení na hlavní postavu se u mě nekonalo.

Její myšlenkové pochody a hokusy pokusy jsou také mnohdy prazvláštní, nevěrohodné a nelogické, ale konec konců to by u daně věkové kategorie asi nevadilo.

Ale na mě to celé působilo podivně našroubované a nerealistické. Což o to, autorka umí vyprávět hezky, s jazykem si zvládá pohrát. Neočekávala jsem ani žádný melodramatický příběh plný zvratů, ale vyprávění ze všedního života, plné zajímavých postav a neotřelých dialogů a tam vidím to úskalí.
Jakmile postavy otevřely pusu, tak šla kvalita dolů. Primárně u hlavní postavy.
Když k tomu přečteme velmi ucouraný začátek knihy, který mě vážně spíš odradil než navnadil ke čtení, dojem nebyl valný.
Zajímavé naopak bylo odkrývání příběhů členů rodiny, tam už jsme se dostali do daleko poutavějších pasáží.

Těšila jsem se na autorky odzbrojující smysl pro humor a dostal jsem spíš nálož pubescentního filozofovaní od hrdinky, které měla být tak zvláštní a jiná, až byla vlastně úplně fádní.

LeserDe
01.05.2022 5 z 5

Kniha mě bavila, neobsahovala hluchá místa, děj příjemně ubíhal. Nebude ve mně rezonovat ani příběh ani její myšlenky, ale to se děje u málokteré knihy. Jsem spokojená.