Panda v nesnázích

kniha od:

Panda v nesnázích https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388685/bmid_panda-v-nesnazich-kmF-388685.jpg 4.2 1140

Dvě mladé ženy, každá v jiných nesnázích, v jiné době, a přesto mají tolik společného. Tereza, přezdívaná Panda, prožívá v současnosti rozchod a vrací se do svého starého dětského pokojíčku. Kromě složitého vztahu s mámou, psychických potíží a mindráků z vlastního vzhledu má těžkou hlavu z diplomové práce. Píše o neznámé hrdince Marii, člence třetího odboje, která si na začátku padesátých let minulého století vedla podrobné deníky a přechovávala u sebe jejího pradědečka Jaroslava. Tereza tak zjišťuje, že jeho útěk přes hranice byl mnohem dramatičtější než v jejích nejdivočejších představách…... celý text

Komentáře (282)

Komentáře 282 Recenze 3

Andulino
Andulino
24.11.2023 4 z 5

Markétu Lukáškovou já můžu! Miluju její sarkastický smysl pro humor i způsob, jakým vypráví nejen příběhy v knihách, ale i ty opravdové příběhy, které se opravdu staly :) Panda mě bavila trochu méně než Losos, asi proto, že zápletka v Lososovi byla opravdu originální a neobyčejná. Ale abych tu nepropagovala jinou knihu, než kterou komentuji, moc se mi líbilo střídání vypravěčů i dějových linek. S Terezou soucítím, žít s úzkostmi není vůbec snadné, a mám takový pocit, že sama Markéta nejspíš ví, o čem mluví. Bylo mi ohromně smutno z toho, jak přístup rodičů dokáže ovlivnit celý náš život, Tereza mohla být vlastně úplně jiná a pociťovat klid, který jí velmi chyběl. Dějová linka z roku 1952 dokonale popsala tehdejší dobu a trápení těch, kteří odmítali respektovat režim a s tím související omezení. Marii jsem tak moc fandila, občas až nedýchala, a ano, ač jsou trápení a starosti čistě subjektivní záležitostí, přemýšlení o tehdejší době opravdu přináší novou perspektivu. Samotný konec mě překvapil, takový zvrat jsem nečekala, ač zpětně uznávám, že dával smysl. Těším se na další knihy autorky.

elenai
elenai
22.10.2023 4 z 5

Markéta si mě získala minulý rok, kdy jsem byla na její besedě. Ne že bych žádné její knihy předtím nečetla, ale najednou pro mě dostaly ještě úplně jiný rozměr. Panda je dle mého pro ni dost osobní téma, stačí si o ní najít nějaké informace. Nejvíc povedená mi proto přišla postava Terezy, jelikož autorka asi čerpala hodně z vlastní zkušenosti. Za což si mimochodem zaslouží velký obdiv. A celkově se kniha četla fantasticky. Mám její styl psaní opravdu hodně ráda. Co mi ale moc nesedlo, byla linka z 50. let. Jako napsaná byla výborně, ovšem moc se mi do děje nehodila. A jak autorka přišla na postavu Lenky? Nuže, nikdo nemá být souzen a posuzován, takže jen napíšu, že každý jsme nějaký, ale ztotožnit se s ní nejspíš nedokážu. 80%


petunkav
petunkav
09.08.2023 5 z 5

Já mám prostě ty obyčejné životy od paní Lukáškové moc ráda.
Je to prostě tak, život takový je.

Karolína18
Karolína18
08.08.2023 3 z 5

Kniha byla velmi čtivá. Jinak moc nevím. Loni se mi autorčin styl psaní, ale ty děje moc ne. U linie z let 19521953 mi její vyprávění přijde jako znevažování všech lidí, kteří si něčím podobným opravdu prošli. V ději Terezy bylo zase příliš mnoho myšlenek a nemohla jsem se začíst. Příběh jejích rodičů byl super. Knížku si asi nikdy nepřečtu znovu.

JancaMia
JancaMia
25.07.2023 3 z 5

Nebylo to špatné, nicméně losos bavil víc uvidíme co se mnou udělá majonéza a vlaštovka =)

Bastien581
Bastien581
22.07.2023 5 z 5

Zábavné, není to nic objevného, děj není překvapivý, postavy jsou lehce dementní, ale bavilo mě to. Knížka na odpoledne.

Alaglesia
Alaglesia
14.07.2023 3 z 5

Kniha mi ležela už delší dobu v knihovně, tak jsem jí vyvezla na dovolenou. Kniha byla čtivá, ale pro mě naprostý průměr. Ačkoliv svým tématem se dotýká velmi komplikované doby, autorka ve mně nedokázala vzbudit emoce ani sympatie s postavami. Celé to bylo takové ploché.

Bar16
Bar16
06.07.2023 4 z 5

Musím přiznat, že se českých autorů pořád trochu obávám, i když vím, že se mi taky čtou dobře. S autorkou jsem se setkala poprvé letos, toto je má druhá přečtená kniha od ní a musím přiznat, že mi její styl vyhovuje a že si od ní určitě přečtu další knihy. Panda v nesnázích je plná života, až z toho mrazí...

Marluksa
Marluksa
06.07.2023 5 z 5

Uf!
Boží. Dokonalé.
Hurá!
Našla jsem novou Simonu Monyovou.
Jsem naprosto uchvácena stylem, jakým autorka píše. Ty metaforické procesy...
Ta dlouhá a dokonalá souvětí dávající smysl.
Emocemi nabitá kniha. Chvíli slzy na krajíčku, pak nezadržitelný smích.
Má to spád. Grády. Uvěřitelnost.
Jen ten konec mě trochu zmátl.
Dlouho jsem kolem ní chodila, ostatně ta podoba jména... Monogram...
Teď nastal ten správný čas. A já ji slupla jak malinu.
První a určitě ne poslední kniha od M. L.
Určitě doporučuji všem.
5*****

terinkha
terinkha
23.06.2023 5 z 5

24/2023
Styl, jakým autorka píše, mě prostě baví. Je to nespisovný, trefný, vtipný (někdy se opravdu směju nahlas).
Příběh mě naprosto pohltil, líbilo se mi to, ponořila jsem se do obou dějových linek a jen s velkou nelibostí jsem dočítala, protože jsem chtěla víc!
Panda boží, Marie hustá, maminka toxická až běda, táta k pohledání :-)
Děkuji i za tuhle, vlaštovka už čeká!

Pogy
Pogy
21.06.2023 5 z 5

Možná spoiler! :-)

Pandu v nesnázích jsem stejně jako Lososa v kaluži četla podruhé, protože jsem si koupila Vlaštovku v bublině a Majonézu k snídani. A dobře jsem udělala. Teď když jsem rozečetla Vlaštovku mi došlo celé to skvělé propojení knih, za které autorce tleskám.

V Pandě se mi opět líbilo střídání vyprávění pandy Terezy a statečné Marie, které jsem neskutečně fandila.
A jak píšu na začátku teprve se začátkem Vlaštovky, kterou jsem rozečetla včera večer mi došlo, že Marie je prababička Bárky z Lososa. Hustý :-).

Takže jsem celá napnutá, jak se to vše dál vyvine...

MarNe
MarNe
08.06.2023 5 z 5

Moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední. Knížku jsem zhltla za dva dny. Bavilo mě střídání minulosti a líčení osudu Marie s přítomností a popisem životního trable Terezy. Obě mladé a přesto v jiné době a povahově zcela odlišné. Obdivovala jsem odvahu a nezlomnost Marie. Výstižně byla popsána Terezy porucha, i když mi někdy to věčné analyzování přišlo k smíchu. Autorka se s líčením charakteru postav příliš nepáře. Někdy sáhne i po hrubším slovníku, který je v daný moment velmi výstižný.
Jen ten konec byl poněkud uspěchaný, ale kruh se tak uzavřel.

VeronikaKrake
VeronikaKrake
19.05.2023 2 z 5

Mně je to jako líto, ale to byla hrozně otravná knížka. Jsem (no, vlastně asi ani ne) velmi překvapená, že tady lidé píšou, že díky tomu pochopíte úzkosti vašich blízkých. Mně to naopak nepřišlo dobře napsaný a spíš jak z manuálu vycucaný, ale absolutně nepochopený a nezažitý. No, hlavní hrdinka mě akorát srala. Příběh z minulosti ok. Průměrné, nezajímavé. Ale lidem se to líbí, tak si to asi přečíst můžete :D

Nosorozec_91
Nosorozec_91
22.04.2023 4 z 5

Na celé knížce se mi nejvíce líbilo to, jak je realisticky popsaný Terezin boj s úzkostmi. Pokud máte ve svém okolí někoho takového a chcete mu lépe porozumět a pochopit, co ten člověk prožívá, myslím, že vám ty pasáže mohou docela pomoci.

Metuje
Metuje
18.03.2023 5 z 5

Moje první pěti(šesti)hvězdičkové hodnocení. Už první dojem z knihy byl díky originální a pohledné obálce velmi dobrý, potvrzen byl po prvních pár kapitolách. Ze začátku jsem si, zblblý všemi těmi detektivkami, připadal jako hroznej frajer, když jsem odhalil, že Jaroslav bude autorčin pradědeček, pak mi ovšem došlo, že se jednalo o zcela přiznané a nepodstatné odhalení. Knihu jsem četl na dvě poloviny, netušil jsem, že bude její čtení tak veselou záležitostí a tak mi bylo během zhruba tříhodinové cesty vlakem stydno před ostatními cestujícími, když jsem se nad knihou smál jako blázen. Už po první polovině na mě působila jako vhodný adept na plné hodnocení, tak jsem ji na 4 dny odložil, abych dal stranou emoce a měl na druhou polovinu čistou hlavu. Dneska ráno jsem ji opět otevřel a jako bych ji zavřel před půl hodinou. Do děje jsem se opět bleskově dostal, tentokrát jsem se smál nahlas, protože jsem se neměl před kým stydět, na straně 200 přišel nečekaný zvrat hodný severských detektivek a na konci jsem musel kvůli dojemnému konci uronit slzu. Moc příjemný objev a určitě si do příští objednávky od autorky zase něco přidám.

Anie94
Anie94
18.02.2023 3 z 5

Uz je to tedy delsi doba, co jsem knizku cetla, ale zadny zasadni dojem na me neudelala, jelikoz mi dela ponekud problem si vybavit detaily. Knizka se cetla velmi dobre, ale vadilo mi to prolinani deje, ktere bylo z meho pohledu velmi nelogicke. Hlavni postavy, Marie a Tereza, mi nijak k srdci neprirostly a rozhodne se nechovaly na svou dobu. Bohuzel me knizka prilis neuchvatila, i presto, ze na autorku slysim jen chvalu. Zkusim jeste neco priste a treba se zadari.

kape97
kape97
16.02.2023 5 z 5

Moc hezké mám ráda střídání dějových linek a tady to bylo úžasné udělané. Moje první beletrie od autorky a pravděpodobně ne poslední. Dějová linka s Marií byla moc zajímavá. Do poslední chvíle jsem byla napjatá, jak to dopadne. Tereziny úzkostné stavy byly skvěle vyjádřené a doktorka Eva byla výborná postava!

sheldon8410
sheldon8410
15.02.2023 5 z 5

Velmi čtivá kniha, ze začátku mi vadilo střídání dějových linek (kdyby ty kapitoly byly aspoň delší...), ale zvykla jsem si.
Při čtení o Marii jsem byla napjatá a bála se, co ji za takové odvážné protirežimní činy může potkat. Krásně byla vyjádřená její láska k dceři Milince.
A u Terezy se mi líbilo, jak popisuje své úzkostné stavy - ačkoliv to není žádná legrace v takových stavech žít, mnohokrát jsem se při jejích myšlenkových pochodech zasmála.
No a Lenka... Nemám slov... Jasný příklad toho, jak vám rodiče můžou pos*at celej život...

čemijka
čemijka
24.01.2023 4 z 5

Jde o čtivý příběh studentky Terezy “Pandy”, která přes deníky poznává část života odbojářky Marie. Kapitoly věnované Tereze se střídají s kapitoly o Marii, čímž se stupňuje čtenářova zvědavost. Autorka přináší ještě pohled do života Tereziných rodičů, jiné generace, kteří svými činy ovlivňují rodinné vztahy.
Konec mi přišel uspěchaný, kdy se Mariininu příběhu nevěnovalo tolik prostoru, i když snové propojení Terezy a Marie bylo zajímavě pojaté. Celkově nejsem se závěrem úplně spokojená, některé části by si zasloužily více rozvést, ale celkově hodnotím Pandu v nesnázích jako pohodové čtení o lidském osudu ženy snažící bojovat proti režimu po svém, o mladé holce s úzkostmi snažící získat sebevědomí a šťastný život a trochu i o rodičích, které staré tajemství a sobeckost dokáže pořádně semlít.

Vivetkav
Vivetkav
15.01.2023 4 z 5

Jsem opět nadšená.. kniha mě pohltila a musela jsem číst a číst.. krásné spojení 2 životních příběhů..osud Marie byl mrazivý, ale Terezka to taky neměla lehké i když srovnávat se to nedá.. těším se na další knihu

katerina.l.
katerina.l.
07.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Kniha se moc pěkně čte, je zde napětí, humor, laskavost, smutek.
Jen je opět konec takový uspěchaný – spousta věcí zůstala nedořešená. Jako třeba, jak to bylo opravdu s Marií – je to zmíněné ve dvou větách. Když už měla Tereza k dispozici deníky od Báry, proč není věnovaný větší prostor pro vysvětlení toho, jak to bylo skutečně? Myslím, že by si to Marie zasloužila. Kde byla po tu dobu Milada, a v jaké fázi se pokazil jejich vztah s Marií? Jo, a za co se dostala Marie do pekla??
Marie mi byla sympatická, jen si neumím představit, že by po tom, jak přišla o všechny blízké, riskovala osud své jediné dcery tím, že se nechá zatknout.
Tereza mi naopak už po pár stránkách lezla neskutečně krkem. Její porucha byla krásně popsaná, to zase jo, jen bylo toho věčného analyzování na mě moc. Ale vlastně je dobře, když postava budí ve čtenáři nějaké emoce, stává se tak uvěřitelnější.

aralka
aralka
04.01.2023 4 z 5

Zajímavý propletenec dvou časových linií - jedna líčí život dívky Terezy studentky historie v současnosti a v druhé nám autorka umožní nahlédnout do 50. let dvacátého století a seznámíme se s mladou vdovou Marií. Konfrontace problémů, které obě dívky řeší, nutí k zamyšlení a působí až absurdně. Jedna se potýká s vadou na kráse, nedobrým vztahem s matkou a bere antidepresiva, druhá žije sama s dcerkou, je bojovnice, členka třetího odboje, a doslova dává v sázku svůj život při nezištné pomoci emigrantům, které u sebe ubytovává, než se vše připraví, když se chystají zmizet z republiky, kde po válce nastoupili k moci komunisté a tvrdá totalita. Její rodina patřila k buržoazii, otec zemřel ve vězení jako politický vězeň a matka nedlouho po něm žalem. Navíc mezi těmito dvěma časovými liniemi má čtenář ještě možnost sledovat krizi středního věku a vztahu rodičů Terezy. Paní Lukášková nám připravila atraktivní čtenářský balíček vážných i nevážných témat, humoru, lásky i hrdinství v těžké době...

markettH
markettH
29.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Oddechové čtení se zajímavou zápletkou. Hlavní postavy mi byly blízké. Konec nabral rychlý spád a mohl se trochu víc rozvést. Jediný na čem si pořád lámu hlavu a přemýšlím, co jsem přehlídla, je to, proč se Marie v Lososovi v kaluži ocitla v pekle ? Pro mě je to hrdinka a nevydržela bych ani půlku z toho, co ona.

ivusse
ivusse
10.12.2022 4 z 5

Zpočátku jsem se nemohla začíst, ale pak mě to chytlo. A ten konec jsem hltala a držela těm dvěma palce…

99jana99
99jana99
29.11.2022 4 z 5

Má první knížka od této autorky a ubírám jen jednu hvězdu za začátek, kdy mi dělalo problém se začíst, a za rychlý konec. Jinak čtivá kniha, střídání dějových linek mi vůbec nevadilo a bavily mě obě stejně.

ZuzanaZ83
ZuzanaZ83
28.11.2022 5 z 5

Příběh mladé studentky Terezy, která má pigmentové skvrny na očích a musí tak snášet posměch, že je panda.
Zároveň autorka popisuje život a vztah jejích rodičů.
Také se vracíme do minulosti. Tereza v rámci své diplomové práce pročítá deníky Marie, ženy, která v roce 1953 zachránila jejího pradědečka Jaroslava.

Autorka mě zaujala již dříve, všechny její knížky jsou svěží, vtipné i sarkastické, postavy jsou naprosto uvěřitelné a děj skvěle utíká.

Madi
Madi
26.11.2022 5 z 5

Perfektní.
Ani nevím, která dějová linka se mi líbila nejvíc. Nejvíc mě ale asi dostala postava Lenky, na takovou sebestřednou krávu jsem v knížce nenarazila už hodně dlouho.
Od autorky si určitě přečtu i další knihy.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
12.11.2022 3 z 5

Nebyla to špatná kniha, ale Losos v kaluží se mi líbí trošku víc. Bavily mě oba osudy žen, i když mě Mariin život bavil přece jenom víc než život Terezy. Zajímavý byl i pohled na život rodičů Terezy. Rozhodně si ráda přečtu další díla autorky.

amanek
amanek
10.11.2022 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak už nešlo knížku odložit. Jen ten konec byl nějak moc rychlý.

SofieH
SofieH
02.11.2022 5 z 5

Všechny knihy autorky jsou krásné už na pohled. Kromě vzhledu a obsahu mě baví i její názvy. Panda byla minimálně stejně dobrá jako Losos.