Klíč k minulosti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Paříž, červenec 1942: do bytu, v němž bydlí desetiletá Sára společně s bratříčkem a rodiči, vtrhne francouzská policie. Malý Michel odmítne s muži odejít a schová se do skříně, jejíž intimitu se sestrou často sdílejí. Sára Michela ve skříni zamkne v domnění, že se za pár hodin zase vrátí. Netuší, že slib, který mu na odchodu dala, nikdy nesplní. Francouzská policie Sáru i její rodiče dopraví do prostorů Vélodrome d'Hiver, nedaleko Eiffelovy věže, kde se v průběhu jednoho dne shromáždí na třináct tisíc Židů. Po týdnu, který masa lidí stráví v nelidských podmínkách, policie Židy odešle do tábora v Beaune-la-Rolande a později do Osvětimi. Sáře se ale z Beaune-la-Rolande podaří utéct, v kapse stále uchovává klíč od skříně... Paříž, květen 2002: americká novinářka Julia Jarmondová, která léta žije v Paříži, píše článek o událostech, které se tu před šedesáti roky odehrály. Během shromažďování informací si uvědomí, že o tom, co se ve Francii za války dělo, vlastně nic neví, a zarazí ji podivná neochota Francouzů o Vélodrome d'Hiver mluvit. Julia objeví příběh malé Sarah, a aby se zbavila myšlenek na rozpadající se manželství, vydává se po stopách Sáry v naději, že zjistí, co se s ní stalo. Vélodrome d'Hiver je nejznámějším aktem francouzské kolaborace s nacisty. Tatiana de Rosnay sestavila citlivý a přitom nemilosrdně upřímný portrét Francie za okupace a porušila tak tabu mlčení, které tuto bolestnou událost až dosud zahalovalo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34304/big_klic-k-minulosti-L0t-34304.jpg 4.5358
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Elle s'appelait Sarah, 2006


více info...
Nahrávám...

Komentáře (129)

Kniha Klíč k minulosti

Barbanka
08. října

(+ SPOILER) Tolik bolesti, tolik utrpení a žalu. Tak zlí lidé, kteří toto všechno dopustili, jak mohli sami se sebou žít?To nikdy nepochopím. A zároveň, i v tak těžkých dobách existovali lidé, kteří riskovali své životy aby pomohli. Naprosto rozumím Sarah, že s tím co se stalo nedokázala žít.I když jednala v dobré víře. Opravdu dobré ale moc smutné čtení.

martiline
03. října

Kniha se četla lehce ... Příběh byl dramatický, ale tím, že se v něm odehrávala i přítomnost s prolínáním jiného příběhu, tak ve mne nezanechal ty hrůzné myšlenky po čtení - jako tomu bylo po jiné literatuře z doby druhé světové války.


danazeskolky
14. září

Určitě hodně čtivé, i když zpočátku mi připadalo moc emotivně vypjaté. Pak jsem si asi zvykla. Z posledních kapitol jsem trochu rozpačitá, pro mě by být nemusely. Určitě je dobré si připomínat pohnutou historii, i když není na co být hrdý. A myslím si, že nejde minulost za sebou zcela zavřít, člověka to stejně dožene. Ale mně se to povídá, já nic z toho nezažila... Naštěstí.

rosalindaaa
06. září

Knížka nebyla špatná,ale ten konec byl takový divně ukončený...

loolee
16. srpna

Nezáleží na tom, že to je fikce. Tragédie je samotná skutečná historická událost, na které je knížka založena. Už dlouho se mi nestalo, že by mne nějaký příběh tak pohltil a sebral. Obrečela jsem to. Kniha se čte pěkně, louskla jsem jí za dva večery. Našla jsem jen jediný logický nesoulad - tatínek dívky nejdříve nebyl (měl se schovávat), ale pak už na Velodromu ano, nevím, jak se tam dostal.

Coco3
27. července

Mně se ta kniha líbila. Toto téma z francouzské válečné historie jsem neznala, proto jsem se také do knihy pustila. Četla se dobře, ale nemůžu říct, že by mě úplně uchvátila. Něco jsem se o této kapitole historie dozvěděla, ale pro mě kniha klouzala po povrchu, přesto mohu knihu doporučit.

juliesze
21. června

Zajímavé téma, podle mě horší zpracování. Dějová linka historické části románu byla skvělá. Zajímavé pojetí osudu, nemožnost vyrovnání se ze ztráty ani po další desetiletí. Moderní a součsná část románu mi připadala jak z béčkového ženského románu. Posedlost Julie a vztah jejího manžela, ta jejich část o manželství a to závěrečné setkání? Pro mě takové plytké, podivné. Až neuvěřitelné.

Radka1727
20. června

Smutná, krásná kniha ...... líbilo se mi i filmové zpracování se skvělou Kristin Scott Thomas v hlavní roli.

1