Klíč k minulosti

Paříž, červenec 1942: do bytu, v němž bydlí desetiletá Sára společně s bratříčkem a rodiči, vtrhne francouzská policie. Malý Michel odmítne s muži odejít a schová se do skříně, jejíž intimitu se sestrou často sdílejí. Sára Michela ve skříni zamkne v domnění, že se za pár hodin zase vrátí. Netuší, že slib, který mu na odchodu dala, nikdy nesplní. Francouzská policie Sáru i její rodiče dopraví do prostorů Vélodrome d'Hiver, nedaleko Eiffelovy věže, kde se v průběhu jednoho dne shromáždí na třináct tisíc Židů. Po týdnu, který masa lidí stráví v nelidských podmínkách, policie Židy odešle do tábora v Beaune-la-Rolande a později do Osvětimi. Sáře se ale z Beaune-la-Rolande podaří utéct, v kapse stále uchovává klíč od skříně... Paříž, květen 2002: americká novinářka Julia Jarmondová, která léta žije v Paříži, píše článek o událostech, které se tu před šedesáti roky odehrály. Během shromažďování informací si uvědomí, že o tom, co se ve Francii za války dělo, vlastně nic neví, a zarazí ji podivná neochota Francouzů o Vélodrome d'Hiver mluvit. Julia objeví příběh malé Sarah, a aby se zbavila myšlenek na rozpadající se manželství, vydává se po stopách Sáry v naději, že zjistí, co se s ní stalo. Vélodrome d'Hiver je nejznámějším aktem francouzské kolaborace s nacisty. Tatiana de Rosnay sestavila citlivý a přitom nemilosrdně upřímný portrét Francie za okupace a porušila tak tabu mlčení, které tuto bolestnou událost až dosud zahalovalo....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34304/klic-k-minulosti-L0t-34304.jpg 4.6232
Vydáno:, Ikar (ČR)

Elle s'appelait Sarah (2006)

Kniha Klíč k minulosti

nicole1990
předevčírem

Kniha mě dostala. Četla jsem hodně knih o holocaustu, ale tahle byla skvěle napsaná. Nešlo přestat číst. Hlavně se mi líbilo protínani minulosti s budoucnosti.

Afrodila

Kniha mě naprosto odrovnala!!!

lucie2371

Kniha z období deportace Židů, plná emocí. Byl to pro mě hodně silný a smutný příběh a skoro celý jsem ho probrečela. Rozdýchávat to budu asi ještě hodně dlouho...

Mandlevest

Tak tato kniha je opravdu krasosmutnění. Po delší době něco, co mě zasáhlo, nad čím jsem přemýšlela a ne jen se bavila. Oba příběhy se mi moc líbily, příběh Sáry jsem četla s velkou bolestí v srdci, ale i příběh Julie byl opravdu krásně, čtivě zpracovaný a skvěle ten bolestný příběh malého, statečného děvčátka doplňoval. Černá kaňka ve válečné historii Francie, země, ve které jsou lidé velmi hrdí na svůj původ, jazyk a historii. Nádherný příběh, doporučuji určitě k přečtení.

Kaja01

Čtu zde spoustu komentářů, že kniha nenaplnila vysoká očekávání, s čímž já osobně nemůžu souhlasit. Příběh se mi moc líbil a přiblížil mi dění za války v Paříži.

WeryNika

Od knihy jsem očekávala mnohem víc. Dějové linii z minulosti bych v knize dala rozhodně více prostoru, protože byla opravdu zajímavá. Dějová linka ze současnosti mě nebavila a posedlost novinářky mi přišla trošku ,,přitažená za vlasy".

Jirinamac

Knížka přečtená jedním dechem. Jsou to dějiny o kterých se moc nemluví a musela jsem si vyhledat informace na internetu. Doporučuji.

kasavubu

Vzhledem k vysokému hodnocení zde na DK jsem od knihy očekávala víc. Rozhodně nebyla špatná a moc pěkně se četla. Vadilo mi u ní ale hned několik věcí. Dějová linie odehrávající se v minulosti mohla být podle mě obsáhlejší. Ač jsem o pronásledování Židů ve vichistické Francii vůbec nic nevěděla (a to považuji za největší přínos celé knihy), v porovnání s jinými knihami o holocaustu, to na mě úplně tak nezapůsobilo, třebaže příběh malé Sarah byl otřesný a to, co zažila, nepopsatelné. Daleko více mi však vadila dějová linie ze současnosti. Už jak tu padlo u některých komentářů, přišlo mi to zbytečně emočně vypjaté. Asi jsem úplně nepochopila to ztotožnění hlavní hrdinky s osudy Sarah. Přišlo mi přehnané. Chápu, že odhalení, že se mají stěhovat do bytu, kde se stala taková tragédie, ji asi hodně ovlivnilo, i to, že šlo o tajemství manželovy rodiny. Ale ta její posledlost vypátrat Sarah za každou cenu mi přišla zbytečně přehnaná. A to, jak snadno se jí povedlo vystopovat Sarah (resp. jejího manžela) v USA, to tedy byla hodně velká souhra náhod. Ve výsledku ale knihu určitě hodnotím kladně a nelituji, že jsem si ji přečetla. Rozšířila mi obzory v tom, že i v zemích, do kterých bychom to na první pohled vůbec neřekli, docházelo k pronásledování Židů a holocaustu.