Klíč k minulosti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Paříž, červenec 1942: do bytu, v němž bydlí desetiletá Sára společně s bratříčkem a rodiči, vtrhne francouzská policie. Malý Michel odmítne s muži odejít a schová se do skříně, jejíž intimitu se sestrou často sdílejí. Sára Michela ve skříni zamkne v domnění, že se za pár hodin zase vrátí. Netuší, že slib, který mu na odchodu dala, nikdy nesplní. Francouzská policie Sáru i její rodiče dopraví do prostorů Vélodrome d'Hiver, nedaleko Eiffelovy věže, kde se v průběhu jednoho dne shromáždí na třináct tisíc Židů. Po týdnu, který masa lidí stráví v nelidských podmínkách, policie Židy odešle do tábora v Beaune-la-Rolande a později do Osvětimi. Sáře se ale z Beaune-la-Rolande podaří utéct, v kapse stále uchovává klíč od skříně... Paříž, květen 2002: americká novinářka Julia Jarmondová, která léta žije v Paříži, píše článek o událostech, které se tu před šedesáti roky odehrály. Během shromažďování informací si uvědomí, že o tom, co se ve Francii za války dělo, vlastně nic neví, a zarazí ji podivná neochota Francouzů o Vélodrome d'Hiver mluvit. Julia objeví příběh malé Sarah, a aby se zbavila myšlenek na rozpadající se manželství, vydává se po stopách Sáry v naději, že zjistí, co se s ní stalo. Vélodrome d'Hiver je nejznámějším aktem francouzské kolaborace s nacisty. Tatiana de Rosnay sestavila citlivý a přitom nemilosrdně upřímný portrét Francie za okupace a porušila tak tabu mlčení, které tuto bolestnou událost až dosud zahalovalo....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34304/klic-k-minulosti-L0t-34304.jpg 4.6232
Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Ikar (ČR)
Orig. název:

Elle s'appelait Sarah (2006)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (77)

Kniha Klíč k minulosti

Přidat komentář
nicole1990
předevčírem

Kniha mě dostala. Četla jsem hodně knih o holocaustu, ale tahle byla skvěle napsaná. Nešlo přestat číst. Hlavně se mi líbilo protínani minulosti s budoucnosti.

Afrodila
17. července

Kniha mě naprosto odrovnala!!!

lucie2371
14. července

Kniha z období deportace Židů, plná emocí. Byl to pro mě hodně silný a smutný příběh a skoro celý jsem ho probrečela. Rozdýchávat to budu asi ještě hodně dlouho...

Mandlevest
14. července

Tak tato kniha je opravdu krasosmutnění. Po delší době něco, co mě zasáhlo, nad čím jsem přemýšlela a ne jen se bavila. Oba příběhy se mi moc líbily, příběh Sáry jsem četla s velkou bolestí v srdci, ale i příběh Julie byl opravdu krásně, čtivě zpracovaný a skvěle ten bolestný příběh malého, statečného děvčátka doplňoval. Černá kaňka ve válečné historii Francie, země, ve které jsou lidé velmi hrdí na svůj původ, jazyk a historii. Nádherný příběh, doporučuji určitě k přečtení.

Kaja01
21. června

Čtu zde spoustu komentářů, že kniha nenaplnila vysoká očekávání, s čímž já osobně nemůžu souhlasit. Příběh se mi moc líbil a přiblížil mi dění za války v Paříži.

WeryNika
20. června

Od knihy jsem očekávala mnohem víc. Dějové linii z minulosti bych v knize dala rozhodně více prostoru, protože byla opravdu zajímavá. Dějová linka ze současnosti mě nebavila a posedlost novinářky mi přišla trošku ,,přitažená za vlasy".

Jirinamac
17. června

Knížka přečtená jedním dechem. Jsou to dějiny o kterých se moc nemluví a musela jsem si vyhledat informace na internetu. Doporučuji.

kasavubu
05. června

Vzhledem k vysokému hodnocení zde na DK jsem od knihy očekávala víc. Rozhodně nebyla špatná a moc pěkně se četla. Vadilo mi u ní ale hned několik věcí. Dějová linie odehrávající se v minulosti mohla být podle mě obsáhlejší. Ač jsem o pronásledování Židů ve vichistické Francii vůbec nic nevěděla (a to považuji za největší přínos celé knihy), v porovnání s jinými knihami o holocaustu, to na mě úplně tak nezapůsobilo, třebaže příběh malé Sarah byl otřesný a to, co zažila, nepopsatelné. Daleko více mi však vadila dějová linie ze současnosti. Už jak tu padlo u některých komentářů, přišlo mi to zbytečně emočně vypjaté. Asi jsem úplně nepochopila to ztotožnění hlavní hrdinky s osudy Sarah. Přišlo mi přehnané. Chápu, že odhalení, že se mají stěhovat do bytu, kde se stala taková tragédie, ji asi hodně ovlivnilo, i to, že šlo o tajemství manželovy rodiny. Ale ta její posledlost vypátrat Sarah za každou cenu mi přišla zbytečně přehnaná. A to, jak snadno se jí povedlo vystopovat Sarah (resp. jejího manžela) v USA, to tedy byla hodně velká souhra náhod. Ve výsledku ale knihu určitě hodnotím kladně a nelituji, že jsem si ji přečetla. Rozšířila mi obzory v tom, že i v zemích, do kterých bychom to na první pohled vůbec neřekli, docházelo k pronásledování Židů a holocaustu.