Klíč k minulosti

Paříž, červenec 1942: do bytu, v němž bydlí desetiletá Sára společně s bratříčkem a rodiči, vtrhne francouzská policie. Malý Michel odmítne s muži odejít a schová se do skříně, jejíž intimitu se sestrou často sdílejí. Sára Michela ve skříni zamkne v domnění, že se za pár hodin zase vrátí. Netuší, že slib, který mu na odchodu dala, nikdy nesplní. Francouzská policie Sáru i její rodiče dopraví do prostorů Vélodrome d'Hiver, nedaleko Eiffelovy věže, kde se v průběhu jednoho dne shromáždí na třináct tisíc Židů. Po týdnu, který masa lidí stráví v nelidských podmínkách, policie Židy odešle do tábora v Beaune-la-Rolande a později do Osvětimi. Sáře se ale z Beaune-la-Rolande podaří utéct, v kapse stále uchovává klíč od skříně... Paříž, květen 2002: americká novinářka Julia Jarmondová, která léta žije v Paříži, píše článek o událostech, které se tu před šedesáti roky odehrály. Během shromažďování informací si uvědomí, že o tom, co se ve Francii za války dělo, vlastně nic neví, a zarazí ji podivná neochota Francouzů o Vélodrome d'Hiver mluvit. Julia objeví příběh malé Sarah, a aby se zbavila myšlenek na rozpadající se manželství, vydává se po stopách Sáry v naději, že zjistí, co se s ní stalo. Vélodrome d'Hiver je nejznámějším aktem francouzské kolaborace s nacisty. Tatiana de Rosnay sestavila citlivý a přitom nemilosrdně upřímný portrét Francie za okupace a porušila tak tabu mlčení, které tuto bolestnou událost až dosud zahalovalo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34304/big_klic-k-minulosti-L0t-34304.jpg 4.5403
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Ikar (ČR)

Elle s'appelait Sarah, 2006

Kniha Klíč k minulosti

Zorka
26.07.2022

Velmi pěkně napsaný a lehce uvěřitelný příběh bez přehnaného happy endu.

AlenaF
24.07.2022

Přečetla jsem jedním dechem. Krásný, ale smutný příběh. Doporučuji.
Viděla jsem kdysi i film, také velmi pěkný.

marketa1860
22.06.2022

Nádherná kniha, ve které se prolíná minulost a její dopady na současnost. Atraktivní prostředí Paříže v kombinaci s pro mě zcela neznámými informacemi o vysídlení Židů z Francie, to jsou atributy, které mě donutily knihu neodkládat.
Tragické události spojené s vyhlazením židovského národa znám z českých, slovenských, polských nebo litevských reálií, ale v těchto souvislostech jsem se s nimi ještě nesetkala. Francouzi o nich hovoří neradi, je to temná kapitola francouzských dějin.
6. července 1942 nahnala francouzská policie do pařížské cyklistické arény Vélodrome d'Hiver 13 tisíc pařížských Židů, z nichž bylo asi 4000 dětí a 6 tisíc žen. Na stadionu zůstali Židé v otřesných podmínkách skoro týden. Poté je nacisté přesunuli do internačních táborů nedaleko Paříže.
Osudy jedné z holčiček, které se podařilo z tábora uprchnout, můžeme sledovat v knize. Sarah se z nikdy nepodařilo vzpamatovat a zapomenout na události té noci. A zapomenout bychom neměli ani my.

knihomol1985
06.05.2022

Jedna z top knih co jsem přečetl - děj, čtivost a neskutečný skutečný příběh - mohu jen doporučit, knihu si určitě v knihovně ponechám a rád se k ní jednou vrátím ...

Luci0000
30.04.2022

Kniha mě ze začátku vůbec nechytla a asi na měsíc jsem se zasekla u strany 30. Ale potom, posledních 250 stránek jsem se nemohla odtrhnout a hrozně jsem chtěla vědět jak to dopadne. Moc krásná kniha s tématem holocaustu ve Francii. Teď se chystám na zfilmovanou verzi. Takže za mě určitě 5 hvězdiček

Lujda8752
22.02.2022

Kniha, která mi vzala dech.... Krásně zpracovaná a moc dobře se četla, příběh je tak napínavý, že vás nutí neustále se vracet ke čtení aby jste se dozvěděli jak to se Sárou její rodinou a malým bratrem ukrytým ve skříni dopadne.
V knize se prolíná příběh Sáry a její rodiny, kteří byli odvlečeni nejdříve do prostoru Vélodrome d'Hiver kde se najednou shromáždí obrovská masa lidí a přežívají v otřesných podmínkách. Na druhé straně je zde popisován příběh novinářky Julie Jarmondové, která o tomto nešťastném utrpení píše článek aby se zbavila myšlenek na své nešťastné manželství. Ve snaze zjistit co se vlastně se Sárou stalo se pustí do pátrání.

daza.dt
17.01.2022

Velmi čtivě napsaná kniha, ale film opravdu vidět nechci - hlavně začátek je hodně drsný. Úžasně zpracovaný příběh a prolínání obou dějových linek vás stále drží v napětí.

Junjun
07.01.2022

Velmi čtivé, zejména do části, kdy sledujeme napřímo cestu Sarah. Tolik jsem jí držela palce... Smysl pátrání Julie po Sarah mi pak trochu unikal, spíš mi to přišlo, že chce hlavně ukojit svojí zvědavost, což si Sarah po tom všem asi nezasloužila. Nakonec to svůj smysl mělo. No každopádně nikdy se nepřestanu divit, jak před tímhle mohla společnost vlastně celosvětově zavírat oči, jak mohli propadnout tak šílené propagandě proti židům.