Odpusť, že jsem se vrátil

Odpusť, že jsem se vrátil

Ve svém románu se Iva Tajovská vrací do doby před sto lety, kdy skončila první světová válka a vznikla Československá republika. Na příběhu jedné východočeské rodiny ukazuje, jak válka poznamenala tragicky nejen osudy a životy lidí, ale i elementární mezilidské vztahy. Dějovou osu tvoří narůstající manželská krize mezi navrátilcem z italských legií učitelem Vojtou a jeho ženou Annou. Její příčinou jsou odlišné životní zkušenosti. Zatímco Vojta v italském zajetí vstupuje jako pravý vlastenec do československých legií a domů se vrací plný nadějí v souvislosti se vznikem nové republiky, Anna je nucená dřít na venkovském hospodářství, starat se o nemocného tchána, a především se musí vyrovnat se ztrátou mladšího syna během epidemie španělské chřipky, jakož i s tím, že starší syn je nezvěstný někde na italské frontě. V citové krizi obou hlavních postav se však projevuje i odlišnost mužského a ženského pohledu, respektive jiná hodnotová hierarchie mužského a ženského světa. A tak i to, na co je Vojta jednoznačně hrdý – boj za svobodu, vyšší ideály a vojenskou statečnost –, vnímá Anna jako cosi problematického, až nezodpovědného, totiž trápí ji, že zbytečně riskoval, nemyslel na rodinu, šel proti svým, a dokonce možná obrátil zbraň i proti vlastnímu, nyní nezvěstnému synovi. Odpusť, že jsem se vrátil je román o lásce, přátelství a rodičovství, o tom nejpodstatnějším v mezilidských vztazích. Zároveň je zasazen do konkrétních společenských a historických souvislostí kolem roku 1918 a čtivým způsobem tak zpřítomňuje současnému čtenáři toto přelomové období našich dějin....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/378214/odpust-ze-jsem-se-vratil-yr5-378214.png 4.810
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Prostor

Renatecka

Kniha se mi velmi líbila, je to úžasný lidský příběh z období po 1. světové válce. Knížka by si zasloužila být více propagovaná.

Radkab.

Jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední dobu četla. Vzhledem k blížícímu se výročí vzniku samostatného Československa je navíc více než aktuální. Autorka prostřednictvím postav nabízí několik úhlů pohledu na válku, československé legie, náboženství, životní hodnoty. Uvažování postav, odlišnosti mužského a ženského světa jsou vystiženy natolik reálně, že člověka donutí k zamyšlení, jaká stanoviska by zastával on sám. Kniha neuvádí počty mrtvých a raněných, nepíše se o mírových jednáních ani o změnách na mapě Evropy. Ukazuje dopady první světové války na běžné obyvatelstvo. Války mocností, v níž obyčejní muži zabíjeli jeden druhého, která mohla proti sobě postavit rodinné příslušníky a blízké, a která zničila mnohem více životů než uvádějí historické statistiky.

hs777

Je možné projít peklem, sáhnout si na dno svých sil, přijít o své blízké a zůstat nepoznamenán? Opět jedna z knih, o kterých je málo slyšet a přitom si to hodně zaslouží.