marketa1860 marketa1860 komentáře u knih

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Carter je mistr strachu a hrůzy. Zůstávám mu věrná!

18.01.2022 4 z 5

Továrna na panenky Továrna na panenky Elizabeth Macneal

Neuvěřitelná kniha. Londýn, jeho špinavé zákoutí, páchnoucí uličky. Ponurá atmosféra pro vcelku smutný příběh sester, kterým je život jaksi naplánovaný předem a běda, pokud chtějí vybočit z cesty. Kniha se mi líbila, ale podruhé ji asi číst nebudu. Je to neveselé čtení o předsudcích té doby a bídných podmínkách pro život.

18.01.2022 3 z 5

Samota Christlhof Samota Christlhof Veronika Rubínková

Velice zajímavá knížka. Tři příběhy týkající se historie šumavského statku Pohádka, který "proslavil" Ivan Roubal. Mě se nejvíc líbil nejstarší příběh z pobělohorského období. Tajemno, překvapivé zvraty, navíc s vědomím, že autorka čerpala mnoho informací ze skutečných událostí. Druhá linka z období před první světovou válkou bylo zajímavé, ale pletlo se mi moc indicií a musela jsem se vracet, abych si připomněla detaily. A příběh samotného Ivana Roubala jsem měla v hlavě z nedávné televizní minisérie Roubal, takže jsem už spoustu věcí věděla.
Doporučuji všem, co se zajímají o historické události.

20.12.2021 3 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Vlčí děti. Rodiče byly odvlečeni nebo zavražděni "osvoboditeli" a jejich děti se potulují tehdejším Pruskem v šílených podmínkách. Poválečná doba nepřinesla o nic míň utrpení než samotná válka. Němci byli masakrováni Sověty nebo živořili v krutých podmínkách, kdy byly matky donuceny svoje děti prodávat za kus chleba, aby uživily ostatní potomky, větší děti odcházely žebrat do Litvy, vlci a zima všude kolem.
Tvrdá, syrová kniha. Bude ve mně ještě dlouho doznívat.

14.12.2021 4 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Zajímavé téma, na mě moc špionážní, ztrácela jsem se ve zkratkách policejních, celních a tajných organizací. Mayne je vždycky důsledný a jde do detailů, ale tady jich na mě bylo moc. Drogy, ponorka, zločinné kartely. Má to spád a koho tato témata baví, bude spokojený,

13.12.2021 3 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Skvělý Carter, jako vždycky.
Po delší době další jeho kniha a byla přečtená za víkend. Mám ráda jeho styl psaní, jeho logické postupy, dedukce.
Brutální způsoby vražd berou dech, ale motivy a pátrání jsou bravurní.

06.12.2021 4 z 5

Co zbylo z mojí sestry Co zbylo z mojí sestry Nuala Ellwood

Silná kniha z pro mě naprosto neznámého prostředí, válka v Afghánistánu, alkoholická závislost, bludy, halucinace. Oproti jiným komentujícím jsem já byla naprosto pohlcena první půlkou knihy, kterou vypráví Kate, válečná novinářka. Ve druhé půlce do děje vstupuje její sestra Sally, ze které se možná vinou zážitků v dětství, možná svým přístupem k životu stala těžká alkoholička, v podstatě je odepsaná. Nicméně je to právě ona, která v sobě najde poslední zbytky sil a zasáhne naprosto zásadně do děje celého příběhu.
Závěr knihy je těžko uvěřitelný a docela uspěchaný, rozuzlení je malinko přitažené za vlasy.

29.11.2021 4 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Krásná kniha vyprávějící smutný příběh. Děti jsou násilně odebírány od rodin, pomocí podvodů jsou rozbíjeny rodiny, ničeny životy. Šokující fakta, založená na skutečných událostech 40. let v USA.
Základní děj je vyprávěn dvanáctiletou Rill/May a možná proto je to tak strhující. Jak může dítě pochopit, že je zničehonic odloučeno od rodiny a musí se postarat o čtyři malé sourozence, kteří mu mizí před očima ze života... Druhá linka je malinko romantická, a přesto že tento styl nemusím, hodí se sem a díky ní je celé tajemství rozpleteno.
Napsáno krásným, bohatým jazykem, který ovšem dostal zabrat díky velkému množství chyb.

22.11.2021 4 z 5

Pérka, drátky, kolečka Pérka, drátky, kolečka Martina Málková

Krásná kniha o strachu ze stárnutí, ztráty věhlasu, lásce partnerské i sourozenecké. Martina Málková píše nádherným citlivých jazykem, dokáže vybarvit postavu do nejmenších detailů, přesto jsou uvěřitelné.
Kniha o dvou sestrách, které rozdělila doba a vzdálenost. Herečka Mína ze strachu před nemocí pozve Jolu do svého života a na okamžik zapomene na minulé křivdy. Povaha člověka se ale často nemění, takže přijde obrovské zklamání a smutný konec.
Předchozí kniha Martiny Málkové mě moc neoslovila, ale Pérka jsou překrásným dílem.

12.11.2021 4 z 5

Pomluva Pomluva Rosa Ventrella

Krásná kniha z pro mě naprosto neznámého prostředí - italský venkov v době světové války. Chudý kraj pod nadvládou bohatého barona, dennodenní boj o přežití. Otec ve válce, ženy zůstaly doma a musí se postarat. Lidská závist, pomluvy, klepy. Krásný příběh o dvou sestrách, které ač naprosto rozdílné, milují se a respektují odlišné touhy a sny. Velice doporučuji.

05.11.2021 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Tentokrát jsem knihu poslouchala ve skvělém přednesu Kristýny Kociánové a příběh mě zaujal mnohem více než Prokletý kraj. Děj byl patřičně tajemný, postavy zajímavé, propracované. Chvílemi jsem byla trochu zamotaná, ale to spíš nepozorností při poslouchání. Napínavý příběh spojující vraždu z minulosti se současným děním v zapadlé vísce se mi líbil.

05.11.2021 3 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Dobrá kniha, ale jen "dobrá". Začátek velmi pozvolný, zápletka pro mě místy zmatená a nepřehledná, rozuzlení slabší. A přitom téma slibovalo pořádnou jízdu. Krásné vykreslení prostředí zapomenuté zapadlé vísky, příroda, les, atmosféra. Postavy méně uvěřitelné. Námět měl potenciál, ale z mého pohledu zůstal nevyužitý.

26.10.2021 2 z 5

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

Krásná kniha, pro mě naprosto nové informace týkající se života kolem cirkusu. Smutné téma přátelství vyhnané, neskutečně statečné dívky a zralé zklamané ženy. Hledají k sobě cestu a v momentu, kdy ji naleznou, se všechno pokazí...
Autorka sepsala vymyšlený příběh, nicméně základy staví na realitě. Cirkusové prostředí nastudovala, mluvila s dobovými svědky. Dodává to knize punc opravdovosti.

25.10.2021 4 z 5

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Krásná, smutná kniha, která popisuje život v cikánské komunitě, setkání dvou odlišných životních kultur. Láska, koně, práce, drsný život... všechno v příběhu Gabriela. Nebylo úplně jednoduché se do knihy začíst, ale výsledek stojí za to. Krásné čtení.

22.10.2021 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Úžasná kniha. Zajímavé téma krásně zpracované, s hromadou historických detailů, konkrétních osudů, nádherným jazykem popsané. Ani vteřinu jsem nepřemýšlela nad tím knihu odložit. Kateřina Tučková je vynikající spisovatelka.

22.10.2021 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Nádherná kniha, ke které se vracím. Příběh síly, odhodlání, lásky a odvahy. Ženy jsou neskutečně silné bytosti.

22.10.2021

Propast Propast Jitka Ludvíková

Parádní kniha, překvapení pro mě. Autorku neznám, ale zařazuji mezi oblíbené.
Mám ráda knihy ze současnosti, s aktuálními problémy, reálným světem a postavami. Docela rychle jsme se zorientovala a četla jedním dechem napínavý příběh tří sester. Každá z nich řeší svoje trable a radosti, má to spád a až na ten konec super kniha. Na můj vkus je závěr moc rychlý a otevřený...

19.10.2021 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Dobrá detektivka, na mě moc dlouhá. Řada nepravděpodobných událostí, těžko uvěřitelných zvratů, dost odbytý konec... Zajímavý námět.

18.10.2021 3 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nádherná krátká povídka, poslouchala jsem v podání Marka Ebena. Krásný zážitek.

12.10.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Pro mě neskutečné překvapení. Fantastická kniha vyprávěná překrásným jazykem. Nejsem moc na scifi, budoucnost a nadpřirozeno a knihu jsem otevřela jen na základě recenzí. Od první stránky jsem se začetla a nepustilo mě to do konce. Příběh "obdarovaného" dítěte (dívky, která se musí kvůli bezpečnosti vydávat za chlapce) v přísné společnosti, kde jsou role jasně dány už při narození. Putování s hrdiny a setkání s bytostmi, které přináší smrt. Hltala jsem každou stránku a hned jdu do dalšího dílu:-)

11.10.2021 5 z 5