Než jsme byly tvoje

Píše se rok 1939. Dvanáctiletá Rill Fossová a její mladší sourozenci si žijí bezstarostný život na Mississippi. Jenže vše se změní, když jejich otec musí odvést matku do nemocnice - a na dveře zabuší podivní cizinci, kteří sourozence odvlečou do krutého sirotčince. Rill bude muset najít způsob, jak ochránit sebe i své blízké, ale před krutou pravdou nebude moct zavírat oči dlouho. V současnosti se mladá úspěšná návladní vrací vypomoct rodičům s opravami domu a náhodou odhalí stopy dávného rodinného tajemství, které může vést jak k zatracení tak k vykoupení... Lisa Wingate vypráví příběh inspirovaný nechvalně proslulým skandálem organizovaného nedobrovolného prodeje dětí z chudých rodin bohatým náhradním rodičů, který otřásl celou Amerikou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390809/big_nez-jsme-byly-tvoje-M4C-390809.jpg 4.2488
Romány, Pro ženy, Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Before We Were Yours, 2017

Kniha Než jsme byly tvoje

ZuzanaZ83
předevčírem

Poutavé a citlivé vyprávění ve dvou časových rovinách. Z pohledu současné mladé právničky Avry z dobře situované rodiny. Druhá linka je vyprávěna z pohledu mladé Rill, dívky, která vyrůstá na jezeře, ale po odvozu těhotné matky do nemocnice se ona i její sourozenci dostanou do sirotčince, kam se dostat prostě nechcete.
Avry narazí na podivnou fotografii. Rozhodne se pátrat po jejím původu...
Příjemná a citlivá kniha, pro mě v úžasném audiopodání Dany Černé.

Kniho_holka
19.12.2021

Vždy jsem si myslela, že co se týče příběhů podle skutečné události, žádné ve mne nemohou vyvolat více emocí než příběhy z druhé světové války. Autorka Lisa Wingate mě svou knihou Než jsme byly tvoje velice rychle vyvedla z omylu.

Příběh 12leté Rill Fossové a jejich sourozenců je inspirován skutečnými zážitky více než 5000 dětí, které byly uneseny svým rodinám a následně prodány do adopcí, využívány k dětské prostituci či přímo znásilňovány zaměstnanci Tennesseského spolku pro opuštěné děti, za kterým stála jeho majitelka Georgie Tannová.

marketa1860
22.11.2021

Krásná kniha vyprávějící smutný příběh. Děti jsou násilně odebírány od rodin, pomocí podvodů jsou rozbíjeny rodiny, ničeny životy. Šokující fakta, založená na skutečných událostech 40. let v USA.
Základní děj je vyprávěn dvanáctiletou Rill/May a možná proto je to tak strhující. Jak může dítě pochopit, že je zničehonic odloučeno od rodiny a musí se postarat o čtyři malé sourozence, kteří mu mizí před očima ze života... Druhá linka je malinko romantická, a přesto že tento styl nemusím, hodí se sem a díky ní je celé tajemství rozpleteno.
Napsáno krásným, bohatým jazykem, který ovšem dostal zabrat díky velkému množství chyb.

WaN635
11.11.2021

Začátek pro mě těžší, ale jakmile jsem se jim prokousala, tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Příběh jedné chudé, obyčejné, ale milující rodiny. Silný příběh, o to nepochopitelnější,že na skutečných základech.
Musím říct, že gramatické chyby mě nerušily, tak jako v jiných dílech,ale u ,,světového bestselleru,, by být neměly.

Eva88
30.10.2021

Za mě velké zklamání. O chybách a překlepech se vůbec nebavím, je ostudné, že se tato verze vůbec dostala do tisku a ještě dostala nálepku světového bestselleru. V originále by příběh určitě vyzněl lépe. Krásný námět, ale mně se kniha četla dost špatně.

99jana99
11.10.2021

Nějak nevím jak hodnotit. Čtivě napsané , těšila jsem se na to , kdy se něco dozvím a pak najednou byl konec knihy. Něco tomu chybělo , ale určitě to nebyl ztracený čas a doporučuji přečíst.

KaterinaS13
04.10.2021

Zajímavý příběh, víc mě bavila historická část. Strašně rušivé je ale množství chyb, ať už gramatických, překlepů i v překladu. Kdyby nakladatelství dalo část financí z masivní reklamy do korektury, určitě by to knize prospělo.

slaska77
28.09.2021

(+ SPOILER) Je potřeba, abychom si připomínali vše, co si lidé dokázali způsobit, jsou to příběhy více než známé, ale pak i takové, které čas již trochu zavál. K takovým patří příběh dětí často zavlečených, prodaných a navždy rozpolcených. I v takových státech jako jsou USA, kolébce demokracie, se děly zločiny za bílého dne s tichým souhlasem a za přispění mocných, bohužel po dlouhá desetiletí. Jak si ale můžeme být jisti, že se dnes v jiné zemi, v jiných kulisách, v jiné době neděje totéž?

Kniha je úžasná, Avery je mladou právničkou připravující se na dráhu senátorky, jak už je v její rodině zvykem, spolu s dlouholetým přítelem Eliotem připravují svatbu za dozoru obou zámožných rodin, a nebýt tátovy rakoviny, nic by ji netrápilo. Jednoho dne potká zdánlivě popletenou stařenku May, se kterou jsou si tak podobné. Její babička Judy bojující s Alzheimrem odhalí jen střípky ze své minulosti, dále už musí pátrat sama, s tím jí pomáhá vnuk babiččina přítele Trent, tak empatický, tak modrooký, jak jen hrdina románů může být:-) Druhá časová linka nás vrací do roku 1939, kdy je chudá ale šťastná rodina říčních nomádů lstí roztrhána na cáry. Dokáže ji nejstarší dcera Rill zase spojit? Dokáže ochránit své 3 sestry a bratříčka v prostředí sirotčince? A kdo ochrání ji? Přečtěte si! Jen pozor! Neodtrhnete se od této knihy!