Než jsme byly tvoje

Píše se rok 1939. Dvanáctiletá Rill Fossová a její mladší sourozenci si žijí bezstarostný život na Mississippi. Jenže vše se změní, když jejich otec musí odvést matku do nemocnice - a na dveře zabuší podivní cizinci, kteří sourozence odvlečou do krutého sirotčince. Rill bude muset najít způsob, jak ochránit sebe i své blízké, ale před krutou pravdou nebude moct zavírat oči dlouho. V současnosti se mladá úspěšná návladní vrací vypomoct rodičům s opravami domu a náhodou odhalí stopy dávného rodinného tajemství, které může vést jak k zatracení tak k vykoupení... Lisa Wignate vypráví příběh inspirovaný nechvalně proslulým skandálem organizovaného nedobrovolného prodeje dětí z chudých rodin bohatým náhradním rodičů, který otřásl celou Amerikou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/390809/nez-jsme-byly-tvoje-M4C-390809.jpg 4.468

Before We Were Yours (2017)

Romány, Pro ženy, Historie
Vydáno:, Ikar (ČR)

bookworm90
předevčírem

Naprosto uchvatný, ale smutný příběh, který není jen fikcí, ale skutečným dějem, který se stal ve 20. až 50. letech 19. století, jenž naprosto otřásl americkou společností. Autorka nádherně proplétá minulost se současností, až Vás emocemi nakonec úplně pohltí. V závěru máte pocit, jako by jste tam byli s nimi a u řeky vzpomínali.

MiliKry
předevčírem

I přes nespočet pravopisných chyb a překlepů mě knížka neodradila a přečetla jsem ji téměř jedním dechem. Velmi silný příběh. Smutné, co museli rodiče a jejich děti prožívat :(

zuzana4695
předevčírem

Trošku mi trvalo, než jsem se začetla, ale stalo se a pak jsem příběh hltala a nemohla se dočkat rozuzlení.

Aimee1
předevčírem

Námět i příběh byl krásný. Je děsivé si uvědomit, že se tohle někdy opravdu mohlo dít. Co docela kazilo požitek ze čtení, bylo množství chyb a překlepů, které se v textu objevovaly. Jako kdyby si to nikdo v nakladatelství po překladu nepřečetl... To docela snižuje kvalitu knihu a je to velmi škoda.

Marylaa

Čekala jsem od této autorky dobrou knihu a nespletla jsem se i když příběh byl mnohem drsnější než knihy, které jsem od ní už četla. A také šokující, hlavně proto, že je to podle skutečných události.
Zarážející je množství chyb, tak moc a takových, že i já jsem je viděla byť také dělám chyby. Nesnižuji za to hodnocení, protože to není vina autorky, ale nechápu jak je možné, že vydavatel pustí do světa knihu v takovém stavu.

Vendulik

Námět knihy perfektí. Mrzelo mě akorát, že v příběhu byl docela zmatek. Musela jsem se hodně vrazet v knize spět a přečíst pár stránek znovu, abych neměla v příběhu, takový guláš.

andrea6284

Neskutečné, čeho je člověk schopen. Krásný příběh.

iveetka

Rozhodně zajímavá kniha a stojí určitě za přečtení. Nicméně příběh mě po půlce knihy úplně nenaplňoval tím strhujícím pocitem jako na začátku, a to hlavně z toho důvodu, že jsem chtěla hrozně moc vědět, co se stalo s Camelii.

barbora0749

krasna kniha, nevedla som prestat citat. Pustava, zaujimava, smutna..odporucam

Miro67

Příběh by byl velmi smutný, kdyby se jednalo o fikci. Ale protože je podložen skutečnými událostmi, je mrazivý. Děti jako zboží. A díky rozsáhlé síti pomahačů, kteří zajišťovali trvalý přísun, nebylo nutno o toto "zboží" nijak zvlášť pečovat.Otřesné i proto, že vše organizovala žena (?) a navíc podporovaná a oceňována společností za záslužnou činnost.

Lensiiee

Zajímavá kniha a moc smutný příběh. Bohužel zpracování knihy je ještě smutnější. Chyby, překlepy, chybějící slova. Několikrát jsem přemýšlela, že knihu odložím a nedočtu. Bohužel se tento fakt podepisuje na mém hodnocení :-(

Ronnie94

Příběh se opírá o skutečné události, o to víc je šokující a silný. Neuvěřitelné. Nikdy nepochopím, jak se něco takové mohlo vážně dít. O celé kauze "Ukradených dětí" jsem až donedávna neměla ani ponětí, takže jsem se díky této knize dozvěděla spoustu nových informací.
Osud Rill a jejich sourozenců mě opravdu zasáhl - otřesné zacházení v sirotčinci, utrpení a beznaděj. Velmi smutný, mrazivý a sugestivní příběh, který by měl být čtený. Druhá dějová linie pro mě byla spíše doplňková, ta už tolik emocí nevzbudila, ale nepřekážela mi. Celá kniha je napsána velmi čtivě, co však musím vytknout, je velké množství chyb a překlepů v textu, které působily místy dost rušivě. I přesto za přečtení jednoznačně stojí. Na tuhle nezapomenete.

ADE138

Moc hezký příběh, dojemný...ale moc mě zklamalo české vydání - hromada překlepů, chyb.

Danago

Na toto téma jsem ještě nikdy nic nečetla, takže pro mě to bylo docela překvapivé. To že se knížka opírá o historickou skutečnost je šokující. Je dobré vědět co se ještě do nedávna dělo a možná se někde něco podobného děje i dnes.
Mě se příběh líbil hodně. Ale není to žádná akční kniha. Děj plyne pomalu a pozvolna. Nechává čtenáři dost místa k zamyšlení.

Anahk1

Moc hezky a čtivě napsaný příběh, chvílema smutný, až jsem slzy ronila, chvílema milý a dojemný.. každopádně je mi smutno z představy, že někdy někde byly (nebo nedejbože jsou) děti, které musely prožívat podobné situace, které jsou popsány v této knize..

EmilieJF

No teda!!!! Tu knihu jsem začala číst 29.12 odpoledne. Včera, 31.12 jsem ani nemohla usnout a musela jsem vstát, udělat si kafe a číst dál. Teď, ve 1.1.ve 2h ráno jsem ji dočetla.
Ten příběh mě absolutně dostal!!!!
Vůbec by mě ve snu nenapadlo, že toto se OPRAVDU dělo!!!!!
Musím se přiznat, že ve dvou částech příběhu v sirotčinci jsem musela chvíli přestat, jelikož jsem tou bezmocní dětí začala až plakat:-(.
Vysvětlení autorky vzniku celého příběhu bylo velmi působivé.
Zcela jiný žánr, na který jsem zvyklá, ale rozhodně dávám 5*.

evasamankova
27.12.2018

Velmi smutný příběh zabalený do příjemně čtivého autorčina stylu. Pomalejší rozjezd vynahradil svižnější zbytek knihy. Emotivní vyprávění, přesto to autorka dokonale zvládla bez kýčovitého sentimentu.
Jediné tak, co na této knize stálo naprosto a úplně za "starou belu", bylo to, co sama autorka nijak ovlivnit nemohla - české vydání. Pánské trio redaktorů, uvedených v tiráži, by se mělo stydět! Tak příšerné množství stylistických chyb je ostudou každé knihy, natož té s plackou bestselleru! Pár překlepů je dnes už bohužel víceméně jakýsi nechtěný standard téměř každé knihy, ale tohle je unikát :(((( Tři, čtyři chyby na téměř každé stránce...

Ellis
27.12.2018

Dojemný příběh, knížku jen tak neodložíte, dokud se nedozvíte, jak to skončí. Rozhodně je lepší časová linie Rill a sourozenců. Avery v současnosti mě tolik nebavila, ale ke konci je to zajímavější. Strašné co se dělo a co si musela spousta dětí i rodičů vytrpět. Určitě doporučuji.

inkatenysek
26.12.2018

Knížka, na kterou jsem se tak moc těšila a ze které mám nakonec poněkud smíšené pocity.

Námět příběhu mě velmi zaujal. Je hrozné si uvědomit, že je příběh založen na skutečných událostech. Vůbec nechápu, jak někdo mohl s dětmi zacházet jako s obyčejnými věcmi, pouhým obchodním artiklem, zanedbávat je a přehlížet jejich zneužívání... Osobně se mi tedy více líbila dějová linka z minulosti. Na Rill a její sourozence budu myslet asi ještě hodně dlouho. Současná linka okolo Avery a její politicky zaměřené rodiny se mi až tolik nelíbila. Nemusím tyhle snobské rodinky, které si tvoří nějakou image, jen aby se zavděčily co největšímu počtu voličů...

Co mě ale na knize nejvíc zklamalo, byl počet chyb v překladu - slovosled, opakující se slova v jedné větě, apod. To si myslím, že by v takovémto titulu nemělo být. Osobně mě to při čtení dost rušilo. Vím, že je poslední dobou v knihách dost chyb a překlepů, ale v takovémto množství a v jednom textu jsem je už dlouho nezažila...

Každopádně příběh jako takový určitě stojí za přečtení. Alespoň se člověk dozví, co se dříve všechno dělo a kdo ví, třeba se stále děje...

Danka1975
26.12.2018

Jako ano, téma rozhodně zajímavé, škokující, co se v nedávné minulosti dělo,jakože fakt mazec :-(!!!! . .Ale nevím, jak se postavit ke zpracování. . . :-(.. Prolínání dvou příběhů, dvě časové roviny, to je kombinace, kterou můžu, ale tady mi přišlo, že se to tak zvláštně táhlo. . . nějaké pasáže mi tam přišly zbyzečné a naopak bych čekala popsané příběhy v letech, kde měly v knížce hluché místo. . . První polovina měla spád, to přiznávám. Výsledný efekt ale byl prostě ten, že mi stačilo pár stránek před spaním a nemusela jsem se přemáhat, což se děje, když mě něco opravdu chytne, takže asi tak :-). . .
Nicméně tím nechci tvrdit, že by to se mnou nehlo a nechalo mě to chladnou :-). .takový necita nejsem!!!. . Díky autorce se chystám na zmíněné tituly, které zmínila v poznámce na konci. . . :-( . .

alcahanca
25.12.2018

Hodně silné a zajímavé téma. Až mi chvilkami běhal mráz po zádech, co jsou lidé (a zde hlavně ženy) schopné udělat dětem. I když příběh Fossových je smyšlený, zakládá se na pravdivých událostech a výpovědích těch, kteří to zažili. Dávám pouze 4 hvězdy za strašnou spoustu chyb v textu, už dlouho jsem nečetla knihu, kde by bylo tolik chyb a překlepů! Jinak se kniha četla dobře a můžu doporučit.

Kaetana
25.12.2018

Smutný příběh.. Kniha se mi četla dobře.. Doporučuji

zuzana2599
22.12.2018

Hodně smutný a srdceryvný příběh sourozenců Fossových. Je to kniha, která se mi nečetla vůbec lehce. O to víc, že je to příběh skutečný. Druhá časová rovina trochu vyvážila ty hrůzy, které se odehrávaly v dětském sirotčinci. Je to kniha na opravdu vážné téma, kniha, která má být přečtena. Proto doporučuji !!

gatear
22.12.2018

Hezká kniha, ted hledám knihy, které doporučila autorka na konci knihy souvisejí s touto kauzou.

kytarka
21.12.2018

Od knihy jsem očekávala něco úplně jiného. Zřejmě proto není mé hodnocení knihy v plném počtu hvězdiček. Otevírá se nám zde příběh, který začíná roku 1939. Rodina, která žije na lodi. Jednoho dne se rodina rozpadne, tím že děti jsou umístěni do spolku pro umisťování dětí. Prolíná se zde součastnost a historie. Takovéto dějové prolínání mám velmi ráda. Tady v knize mě však moc nezaujalo. Děj je na mě až moc pomalý a celkem bez akce. Děj je to však zajímavý a kniha se dobře čte. Pokud od ní nebudete moc očekávat, bude se líbit. Co mi nejvíce vadilo, byly překlepy v knize, na mě jich bylo až příliš.

eiramka
15.12.2018

Příběh se částečně zakládá na skutečné události, kdy ve třicátých letech v sirotčinci v Memphisu byli děti dávány na adopci do bohatých rodin proti vůli svých biologických rodičů - tato linie příběhu mne zaujala, horší to bylo s linií příběhu ze současnosti - hlavní postava, právnička z bohaté rodiny mi k srdci nepřirostla , celá tato pasáž byla barvotisková - myslím, že takto skvělé téma by si zasloužilo víc . Pro mne zklamání.

snoopylady
14.12.2018

Kniha se četla velmi dobře - zejména vyprávění Rill. Úplně jsem soucítila s ní i celou její rodinou. Podmínky v sirotčinci byly popsány tak, že jsem až místy nedýchala - hrozné.
Ale na pět hvězdiček to bohužel nebylo, místy mi přišel příběh až překombinovaný a hlavně v životě Avory se dost potíží "vyřešilo" nereálně hladce...

bookcase
26.11.2018

Nádherný příběh, dojímavý, smutný, cítíte vztek i pocit zmaru nad zničenými osudy dětí.

Šánka
23.11.2018

Tak u tohoto románu reklama nelže, ač ten příběh ji vlastně vůbec nepotřebuje a označení Světový bestseller ....za mě ano !!!
Neskutečně krásný, silný a srdceryvný příběh unesených a prodaných sourozenců, je vyprávěný ve dvou časových linkách, jako mnoho jiných příběhů, tady je ale inspirovaný skutečností. Ta minulost je opravdu emočně náročná. Bezmoc, kruté zacházení s unesenými dětmi v sirotčinci se nečte lehce, ale prolínání děje se současností a touha zjistit, jak osud naložil s jejich životy, vám nedovolí knihu odložit, dokud nedočtete a neosušíte slzy....
Doporučuji !

únosy dětí