Než jsme byly tvoje

kniha od:

Než jsme byly tvoje https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390809/bmid_nez-jsme-byly-tvoje-M4C-390809.jpg 4.2 625

Píše se rok 1939. Dvanáctiletá Rill Fossová a její mladší sourozenci si žijí bezstarostný život na Mississippi. Jenže vše se změní, když jejich otec musí odvést matku do nemocnice - a na dveře zabuší podivní cizinci, kteří sourozence odvlečou do krutého sirotčince. Rill bude muset najít způsob, jak ochránit sebe i své blízké, ale před krutou pravdou nebude moct zavírat oči dlouho. V současnosti se mladá úspěšná návladní vrací vypomoct rodičům s opravami domu a náhodou odhalí stopy dávného rodinného tajemství, které může vést jak k zatracení tak k vykoupení... Lisa Wingate vypráví příběh inspirovaný nechvalně proslulým skandálem organizovaného nedobrovolného prodeje dětí z chudých rodin bohatým náhradním rodičům, který otřásl celou Amerikou.... celý text

Žánr:
Romány , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Before We Were Yours , 2017


více info...

Komentáře (224)

Komentáře 224 Recenze 4

KateyArt
KateyArt
15.11.2023 2 z 5

Někdy mi děj přišel zbytečně protahovaný,celkově bych asi knihu o něco zkrátila,ale i tak se to četlo dobře.Příběh byl smutný a možná jsem očekávala úplně jiný konec.Z knihy si odnáším smíšené pocity .... určitě to není kniha,kterou bych chtěla v budoucnu číst znovu.

DJDunda
DJDunda
13.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha bola velmi smutna. Mne osobne sa viac pacili kapitoly Rill. Pri niektorych castiach som rozmyslala ci by nebol jej zivot lepsi keby sa postavila za to co chcela a dosiahla to. Napriklad ked bola prvykrat zalubena do Silasa, ked odisla od Gabbyho atd. Trochu mi v pribehu chybalo popisane aky zivot mala Lark a ako ju nasli. Romanticky doplnok v podobe Avery a Tranta bol pre mna prijemnym pozitivom pribehu. Obrovsku lasua Brinyho ku Kralovnicke a jeho smutok respektive az zrutenie po jej smrti bolo opisane tak autenticky ako malo kedy na druhu stranu asi aj malo kedy niekto az taku lasku zazije.


VMJoze
VMJoze
28.10.2023 3 z 5

Posloucháno jako audio kniha, moje vůbec první :) příběh smutný, dojemný, neuvěřitelný. Jak se vůbec něco takového mohlo kdy dít? Nejlepší byl prostředek knihy, hodnocení u mě sráží začátek a konec. Ale i tak bylo poslouchání skvělé a kniha dobrá. Ještě musím vyzdvihnout prostředí od řeky, mělo wow atmosféru.

Tereza0107
Tereza0107
18.10.2023 5 z 5

Knížku jsem začala číst, na doporučení mojí mamky, protože z ní byla nadšená. Ze začátku jsem si říkala, že asi nebudeme sdílet stejný názor, protože ta politická část s Avery mě moc nebavila. Když se však kapitoly překlopily do pohledu Rill a my se ocitly plující s celou její nomádí rodinou na Arkádii, tam mě příběh chytil.
Nestačila jsem zírat, co bylo v té době v Americe možné. Sice jsem četla knihu od K. Rimmerové Utajená dcera, která věnuje podobnému tématu, v trochu jiném kontextu, ale únosy dětí, od milujících rodin, z důvodu aby bylo dostatečné množství "zboží k výběru" pro bohaté a vlivné lidi, to je úplně jiné kafe.
Líbilo se mi, že rozuzlení zápletky nebylo tolik sluníčkové, tudíž působilo realisticky. Autorka však mohla ještě před únosem dětí pověnovat trochu více prostoru vytvoření vztahu Rill a Silase, protože takhle mi ta jejich "první velká láska", jak ji později popsala May, nepřišla tolik věrohodná.
Každopádně knížku doporučuji, líbila se mi moc, moc, moc.

"Odmlčí se, jako by už k tomu nechtěl nic víc říkat, ale v jeho očích se zrcadlí můj vlastní strach. Neseme si vinu za hříchy přechozích generací? A pokud ano, uneseme tíhu toho břemene?"

"Je zvláštní, jak lidé považují za správné to, na co jsou zvyklí, dokonce i když je to špatné."

"Co si hlava nepamatuje, to zůstane v srdci. Láska je to nejsilnější pouto ze všech. Silnější než cokoliv jinýho. Vemte svojí babičku za slečnou May. Srdce bude vědět. Srdce vždycky ví, koho miluje."

"Bez ohledu na to, jak moc milujeme melodii minulých dnů nebo si představujeme písně těch budoucích, tančit musíme na hudbu dneška, nebo navždy ztratíme krok a budeme se potácet za zvuku něčeho, co se pro tu chvíli nehodí."

"Lidé nám nevstupují do života náhodou. Žena nemusí dovolit, aby její minulost určovala její budoucnost. Jestli chce, může tančit na novou hudbu. Na svou vlastní. A aby tu melodii zaslechla, musí přestat mluvit. Tím myslím, sama k sobě. Vždycky se samy sebe snažíme přesvědčit o všem možném."

verculka
verculka
23.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Smutný příběh o násilně odebraných dětech.
Knížka je velice čtivá a rozdělena do dvou časových linií. Ta současná je slabší a zavání červenou knihovnou, naproti tomu ta o dětech je sýrová a v určitých místech vám pěkně zvedne žluč.

Jen mě máte věk u postav. Rill bylo 12 když se Judy narodila, v druhé linii je Judy 80, tudíž by May mělo být 92, a je velice aktivní a přežila všechny sourozence i Stevieho...ale asi jsem jen přílišna detailistka.

lenkaabooks
lenkaabooks
26.08.2023 4 z 5

Pět sourozenců Fossových je násilně odvlečeno do sirotčince. Pryč od milujících rodičů, pryč od života na řece. Jejich jména jsou změněna, jejich důstojnost je pošlapána. Jsou z nich věci na prodej co nejmovitějším klientům. Na druhé straně máme Avery, která pátrá po babiččině tajemství. Když opomenu chyby v textu, příběh se četl moc pěkně.

sidonka
sidonka
11.08.2023 5 z 5

Miluju knizky, kde jsou dvě časové linie, linie historická byla smutná, neuvěřitelná, linie v současnosti pohodová, Avery a Trenta nejde nemilovat

pohoda58
pohoda58
11.08.2023 5 z 5

Opravdu nádherná kniha, velmi zajímavý a smutný příběh. Dlouho jsem už takový román nečetla, doporučuji.

110022
110022
09.08.2023 4 z 5

Smutné, děsivé, dojemné, i na slzy došlo. Přečtení ale určitě nelituji. Ale ke knížce se už nikdy nevrátím.Tohle není pro mě.

Airelle
Airelle
06.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Než jsme byly tvoje je tak srdceryvný příběh inspirovaný skutečnými událostmi, že jsem si ho musela dávkovat. Opravdu nešlo číst najednou a musela jsem i knihu prokládat odlehčenější četbou. Věřte, že i thriller byl v tomhle případě odlehčenější četba.

Kniha je vyprávěna ze dvou pohledů a dvou časových období současnosti a minulosti. Linky příběhu se vzájemně doplňují, někdy to literárně trochu zaskřípe a někdy je linka současnosti zbytečně natahovaná a zdlouhavá. Má tam ale za mě jednoduchou funkci, a tou je odlehčení tak drásajícího tématu jakým je násilí na dětech.

Dokud jsem knihu nezačala číst neměla jsem o kauze krádeže dětí v Americe ani potuchy, netušila jsem, že ta kauza sahá až na nejvyšší místa a že se brali děti milujícím rodičům z chudých poměrů, že než je vůbec prodali novým bohatým rodičům spousta z nich zemřela.

Rill je jedno z těchto dětí, jí spolu s jejími čtyřmi sourozenci ze dne na den odvezou do ústavu plné dětí jako ona. Postupně mizí jak děti v ústavu, tak její sourozenci. Některé děti zmizí nenávratně v adopčním systému některé neznámo kde.

Knihu byste neměli minout a rozhodně si jí přečíst.

boxas
boxas
18.06.2023 4 z 5

Násilí na dětech je asi nejsmutnější téma, které může literatura nabídnout. Zároveň je to ovšem téma čtenářsky velmi vděčné. Obojího autorka ve své knize náležitě využila.
Pasážím popisujícím těžký život dětských říčních nomádů a jejich život v dětském domově není co vytknout. Dějová linka ze současnosti je ovšem slabá. Autorka jakoby nevěděla, co vlastně píše. Jestli sociálně kritický, detektivní, společenský nebo romantický příběh a z této její nejistoty vyplývá i závěr knihy, který se jí bohužel nepovedl a je až příliš kýčovitý.

Snapeova
Snapeova
11.06.2023 3 z 5

Na knihu jsem se docela těšila, ale nakonec jsem byla celkem zklamaná.
Linka z minulosti, o děsivém a dechberoucím osudu mnoha dětí, byla skvělá. Brala za srdce a byla vcelku dobře napsaná. Pokud bych měla číst jen tento příběh samotný, asi bych byla s knížkou spokojená. Bohužel tam byla ještě linka ze současnosti. Normálně mám v knize prolínání různých linek a časů ráda, ale tady se to vyloženě nepovedlo. Chápu asi o co se autorka snažila, ale vážně jí to nevyšlo. Celkem jsem se u těchto kapitol nudila, postavy byly nijaké a romantická zápletka naprosto zbytečná a uměle našroubovaná do příběhu.

whiolet
whiolet
18.05.2023 4 z 5

Silný příběh.
Když se vyprávění točilo okolo sirotčince nešlo nepodlehnout citům a modlit se,aby děti nalezly svůj šťastný konec. No... ačkoliv to vše dopadlo jinak, příběh se mi líbil.

Metla
Metla
26.04.2023 4 z 5

Srdcervoucí příběh, který od čtenáře (spíše čtenářky) vyžaduje jistou míru soustředění, aby nevznikl hokej v jednotlivých postavách. Se smutkem jsem sledovala osudy Rill a jejích sourozenců a od začátku věděla, že u tohoto tématu nelze doufat v úplný happy end. Nebo ano? Nechte se překvapit. Linie z pohnuté minulosti drtivě válcuje tu současnou, ale celkově jde o dobře napsanou, čtivou knihu se zajímavou atmosférou. Pár procent přidám za pěkně zpracovanou audioverzi. 80%

Kristýna91
Kristýna91
08.04.2023 3 z 5

Je to už delší doba, co jsem knihu četla, a hodnotím tedy s časovým odstupem.

Příběh pojednává o tématu, o kterém jsem toho moc nevěděla, a to o zprostředkovávání adopce (resp. obchodu s dětmi) v 1. polovině 20. století v USA. V historické dějové lince se setkáváme s Rill a jejími mladšími sourozenci, jež se po náhlé matčině smrti ocitnou v osidlech jedné takové organizace. Tito lidé děti v jejich "péči" vidí pouze jako zboží, na jehož prodeji mohou utržit slušný peníz. To, že děti jsou lidské bytosti s minulostí a rodinnými pouty je jim šumafuk. Rill se sebe a své sourozence snaží udržet pohromadě, ale jako dítě toho proti této mašinerii příliš nezmůže.

Musím autorku pochválit, že dokázala skvěle popsat bezmoc Rill a jejích sourozenců, když jsou oškubáni o svá vlastní jména, minulost, příbuzné i známé a jeden o druhého. Byl to zrůdný systém vedený lidskými bestiemi. Žila jsem v domnění, že v té době bylo v sirotčincích více než dost osiřelých nebo opuštěných dětí, kterých by se tyto instituce rády zadarmo zbavily, takže mě poměrně překvapilo, že byl obchod s dětmi takto výdělečný a obchodníkům s lidmi se vyplatil.

Z dějové linky zasazené v moderní době si již nepamatuji téměř nic a vzpomínám si, že i když jsem knihu právě četla, moc mě nezajímala. Její vypravěčka není sama o sobě vůbec nijak pozoruhodná (tedy kromě toho že své vlastní matce říká "Honeybee"; kdo tohle dělá?!) a prokousávat se jejími myšlenkovými pochody pro mě bylo dost nezáživné. Chápu, že jsme díky tomu dostali nějaké rozuzlení - kteří sourozenci se vzájemně opět našli a kteří zmizeli navždy, nicméně to by jistě bylo možné zjistit z krátkého epilogu vyprávěného Rill nebo jiným sourozencem. Myslím, že by bývalo lepší, kdyby celý příběh chronologicky vyprávěla Rill.

kramlinka88
kramlinka88
06.04.2023 5 z 5

Nádherná, smutná kniha inspirovaná skutečnými osobnostmi, institucemi...Příběh nám vypráví Rill - asi jedenáctileté děvče, které se snažilo zachránit všechny své mladší sourozence ze spárů šílené Giorgie - Zlodějce dětí :-( Druhou dějovou linku nám vypráví Avery, která pátrá po své minulosti a minulosti celé své rodiny :-)

Hakate
Hakate
05.02.2023 4 z 5

Velmi smutný příběh. Tentokrát jsem sáhla po audiu v podání Dany Černé, která příběh posunula ještě o kapku výš. Román, kde se střídá minulost a přítomnost, je nabitý emocemi, opírající se o skutečný příběh. I přes krutost tohoto příběhu, má však i láskyplné části a i téměř šťastný konec.

AndreaTH
AndreaTH
31.01.2023 3 z 5

Kniha napsaná dle skutečného příběhu. Podle názvu i podle obálky jsem čekala trochu něco jiného. Bylo to zajímavé, ale tentokrát si nemohu odpustit několik výtek. V knize je velké množství postav, ve kterých se čtenář zejména na začátku ztrácí. Střídání minulosti a přítomnosti je v této knize také poměrně zvláštně poskládané a způsobuje nepřehlednost děje. A nakonec to obrovské množství chyb a překlepů. Dělá to z knihy úplně zbytečně knihu druhé kategorie.

ujira
ujira
11.01.2023 4 z 5

Konečně nové zajímavé téma z historie USA, docela čtivě zpracované díky dvěma dějovým a časovým linkám, místy dramatičnost trochu vynucená, ale celkové dobrý román.

Ajinka126
Ajinka126
05.01.2023 3 z 5

Zklamání. Je to dlouhé, zbytečně táhlé. Tajemství bylo pro mě prozrazeno už na začátku. Pak už mě detaily nijak nešokovaly. Možná, kdyby ta časová linka příběhů byla jena poskládaná, tak bych byla víc v napětí. Navíc mě postavy nepřirostly k srdci. Asi jsem necitlivá.

danielavachova
danielavachova
29.12.2022 3 z 5

Téma knihy velmi zajímavé,čtivě napsáno, i když parkrát jsem se v textu ztratila a musela se o pár stránek vrátit,abych si ujasnila kdo je kdo.

Belanna
Belanna
18.12.2022 4 z 5

Smutný příběh, o to víc smutnější, protože byl inspirován skutečností.
I když podle názvu jsem čekala něco trochu jiného, nespokojená jsem rozhodně nebyla.
Autorka svým stylem docílila, že jsem se dokázala do příběhu vžít a sdílet pocity zúčastněných, ať už ty mrazivé a nebo ty šťastné.
Užití retrospektivy mám v knihách ráda. A jak se dost často stává i tu byl příběh z minulosti poutavější.

ANDY28
ANDY28
21.11.2022 5 z 5

Tak klobouk dolů před autorkou, skvělý překlad, napínavé až do konce, bomba!!!

JaninaV.
JaninaV.
02.11.2022 5 z 5

Poutavá kniha a i příběh. Neměla jsem ponětí, že se toto v Americe dělo. Každopádně podle titulní strany a názvu knihy jsem si představovala úplně něco jiného. Ale nevadí, i tak hezké čtení, teda až na to, že mě drtily chyby, překlepy, občas věta nedávala smysl - jako by to po překladu nikdo nekorekturoval.

kreira
kreira
10.09.2022 5 z 5

Silný příběh.

Marika Vanova
Marika Vanova
01.08.2022 4 z 5

No, po dočtení úplně nechápu název, jakým způsobem se váže k této knize konkrétně. Příběh s dvěmi časovými rovinami, z nichž ta v minulosti mě bavila o hodně víc. Linka ze současnosti se pohybovala mimo jiné v politice a to mě nebaví, narušovalo mi to celý příběh. Něco jsem úplně nepochopila, jestli jsem to přehlédla nebo? Jinak celkově se to četlo dobře.
Škoda té spousty překlepů, někdo to dost odbyl.

uzivatel6305
uzivatel6305
24.07.2022 4 z 5

Velice silný příběh, doslova proti lidskosti. Vůbec jsem netušila, že se něco takového mohlo dít, obzvlášť v USA a v minulém století. Přišlo mi to trošku Dickensovské. Jsem ráda, že jsem na ni narazila. Obě linie vyprávění se mi líbily, hezky do sebe zapadaly. Ubírám jednu hvězdičku za chvílemi zbytečné natahování děje, ale hlavně za to, že není snad stránka, na které by nebylo hned několik chyb, což velmi ruší v požitku ze čtení (e-knihy). Jinak zajímavé, dojemné a čtivé. Doporučuji.

lucie.dc
lucie.dc
24.07.2022 2 z 5

Soucasnost byla spis rusivy element, preskakovala jsem u nej cele odstavce, presto mam dojem, ze jsem i tak knihu cetla prilis dlouho. Existuje o tomto i film (Uloupene deti), tak na nej kouknu, protoze kauza ma zajimave, byt hrozne, tema, ale zpracovani v teto knize me nijak neoslovilo.

jindra13
jindra13
19.07.2022

Moc pěkná kniha až mě mrazí a všem vřele doporučuji

Jaqueline
Jaqueline
16.06.2022 4 z 5

Kniha je nesmírně poutavá, vždy mě pohltí příběhy inspirované skutečnými událostmi i z takovýchto prostředí (např. Kde zpívají raci).
Musím ale přiznat, že mě po celou dobu ukrutně iritovalo množství a stupidita gramatických chyb - i/y, skloňování,chybějící písmena, s/z atd.,od první strany... Věřím že pro mnoho čtenářů nepodstatné, já se však vztekala téměř co stránku... Nepochopím vydavatele...