Než jsme byly tvoje

Než jsme byly tvoje https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390809/bmid_nez-jsme-byly-tvoje-M4C-390809.jpg 4 650 227

Píše se rok 1939. Dvanáctiletá Rill Fossová a její mladší sourozenci si žijí bezstarostný život na Mississippi. Jenže vše se změní, když jejich otec musí odvést matku do nemocnice - a na dveře zabuší podivní cizinci, kteří sourozence odvlečou do krutého sirotčince. Rill bude muset najít způsob, jak ochránit sebe i své blízké, ale před krutou pravdou nebude moct zavírat oči dlouho. V současnosti se mladá úspěšná návladní vrací vypomoct rodičům s opravami domu a náhodou odhalí stopy dávného rodinného tajemství, které může vést jak k zatracení tak k vykoupení... Lisa Wingate vypráví příběh inspirovaný nechvalně proslulým skandálem organizovaného nedobrovolného prodeje dětí z chudých rodin bohatým náhradním rodičům, který otřásl celou Amerikou.... celý text

Romány Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Before We Were Yours , 2017

Hanaluna
06.02.2022 5 z 5

Nejprve jsem se nemohla zaposlouchat (audio), ale postupně mě kniha zatahovala hlouběji do děje. Nakonec se poslech úplně obrátil a já netrpělivě chtěla vědět jak to bude dal. Silný a opravdu smutný příběh, o to víc, ze na podkladě skutečných událostí.

SmisekIvuska
28.01.2022 4 z 5

V poslední době narážím na knihy,které mě svým začátkem nijak neokouzli. Naštěstí mám pravidlo, že knihy dočítám a o to příjemnější je pak pocit, když vás knížka vtáhne do děje a prostě musíte číst. Mám ráda knihy dle skutečných událostí, které jsou sepsány příběhem a tu se to moc povedlo. Jen ta "pachuť" z toho, že to není jen vymyšlené, ale opravdu se to přihodilo tolika dětem a rodičům, je velká. Knihu určitě doporučuji.

Jessybelle
26.01.2022 5 z 5

Silný příběh, možná o to silnější, že se opírá o skutečnou událost...
Střídají se zde dvě linie, což mnohdy poskytuje berličku, aby byla kniha více čtivá. Tahle to moc nepotřebuje, ačkoli zpočátku mě více upoutal příběh Rill, s Avery se to rozjelo malinko později... Poté už se vám kniha ani nechce odložit.
Ano, dokážu si představit, že se k ní jednou vrátím.

ZuzanaZ83
24.01.2022 3 z 5

Poutavé a citlivé vyprávění ve dvou časových rovinách. Z pohledu současné mladé právničky Avry z dobře situované rodiny. Druhá linka je vyprávěna z pohledu mladé Rill, dívky, která vyrůstá na jezeře, ale po odvozu těhotné matky do nemocnice se ona i její sourozenci dostanou do sirotčince, kam se dostat prostě nechcete.
Avry narazí na podivnou fotografii. Rozhodne se pátrat po jejím původu...
Příjemná a citlivá kniha, pro mě v úžasném audiopodání Dany Černé.

Kniho_holka
19.12.2021 5 z 5

Vždy jsem si myslela, že co se týče příběhů podle skutečné události, žádné ve mne nemohou vyvolat více emocí než příběhy z druhé světové války. Autorka Lisa Wingate mě svou knihou Než jsme byly tvoje velice rychle vyvedla z omylu.

Příběh 12leté Rill Fossové a jejich sourozenců je inspirován skutečnými zážitky více než 5000 dětí, které byly uneseny svým rodinám a následně prodány do adopcí, využívány k dětské prostituci či přímo znásilňovány zaměstnanci Tennesseského spolku pro opuštěné děti, za kterým stála jeho majitelka Georgie Tannová.

marketa1860
22.11.2021 4 z 5

Krásná kniha vyprávějící smutný příběh. Děti jsou násilně odebírány od rodin, pomocí podvodů jsou rozbíjeny rodiny, ničeny životy. Šokující fakta, založená na skutečných událostech 40. let v USA.
Základní děj je vyprávěn dvanáctiletou Rill/May a možná proto je to tak strhující. Jak může dítě pochopit, že je zničehonic odloučeno od rodiny a musí se postarat o čtyři malé sourozence, kteří mu mizí před očima ze života... Druhá linka je malinko romantická, a přesto že tento styl nemusím, hodí se sem a díky ní je celé tajemství rozpleteno.
Napsáno krásným, bohatým jazykem, který ovšem dostal zabrat díky velkému množství chyb.

WaN635
11.11.2021 4 z 5

Začátek pro mě těžší, ale jakmile jsem se jim prokousala, tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Příběh jedné chudé, obyčejné, ale milující rodiny. Silný příběh, o to nepochopitelnější,že na skutečných základech.
Musím říct, že gramatické chyby mě nerušily, tak jako v jiných dílech,ale u ,,světového bestselleru,, by být neměly.

Eva88
30.10.2021 3 z 5

Za mě velké zklamání. O chybách a překlepech se vůbec nebavím, je ostudné, že se tato verze vůbec dostala do tisku a ještě dostala nálepku světového bestselleru. V originále by příběh určitě vyzněl lépe. Krásný námět, ale mně se kniha četla dost špatně.

99jana99
11.10.2021 4 z 5

Nějak nevím jak hodnotit. Čtivě napsané , těšila jsem se na to , kdy se něco dozvím a pak najednou byl konec knihy. Něco tomu chybělo , ale určitě to nebyl ztracený čas a doporučuji přečíst.

KaterinaS13
04.10.2021 3 z 5

Zajímavý příběh, víc mě bavila historická část. Strašně rušivé je ale množství chyb, ať už gramatických, překlepů i v překladu. Kdyby nakladatelství dalo část financí z masivní reklamy do korektury, určitě by to knize prospělo.

slaska77
28.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Je potřeba, abychom si připomínali vše, co si lidé dokázali způsobit, jsou to příběhy více než známé, ale pak i takové, které čas již trochu zavál. K takovým patří příběh dětí často zavlečených, prodaných a navždy rozpolcených. I v takových státech jako jsou USA, kolébce demokracie, se děly zločiny za bílého dne s tichým souhlasem a za přispění mocných, bohužel po dlouhá desetiletí. Jak si ale můžeme být jisti, že se dnes v jiné zemi, v jiných kulisách, v jiné době neděje totéž?

Kniha je úžasná, Avery je mladou právničkou připravující se na dráhu senátorky, jak už je v její rodině zvykem, spolu s dlouholetým přítelem Eliotem připravují svatbu za dozoru obou zámožných rodin, a nebýt tátovy rakoviny, nic by ji netrápilo. Jednoho dne potká zdánlivě popletenou stařenku May, se kterou jsou si tak podobné. Její babička Judy bojující s Alzheimrem odhalí jen střípky ze své minulosti, dále už musí pátrat sama, s tím jí pomáhá vnuk babiččina přítele Trent, tak empatický, tak modrooký, jak jen hrdina románů může být:-) Druhá časová linka nás vrací do roku 1939, kdy je chudá ale šťastná rodina říčních nomádů lstí roztrhána na cáry. Dokáže ji nejstarší dcera Rill zase spojit? Dokáže ochránit své 3 sestry a bratříčka v prostředí sirotčince? A kdo ochrání ji? Přečtěte si! Jen pozor! Neodtrhnete se od této knihy!

jaroiva
21.08.2021 5 z 5

Některá témata se mě dotýkají víc, například tohle, takže ani nebudu nic psát k recenzi. Nemůžu říct, že by se mi kniha líbila, ale je na plný počet bodů.

Evaho73
20.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Zdá sa, že ľudská chamtivosť, krutosť a bezcitnosť sú nevyčerpateľnou studnicou pre písanie obdobných kníh, akou je aj román Kým sme boli vaši.
Tento román sa zameriava na detskú spoločnosť v Tennessee, ktorá ublížovala  tým najbezmocnejším a najzraniteľnejším medzi nami, a to chudobným deťom, ktorých rodičia nemali zdroje potrebné pre ich záchranu...
Dva alternatívne príbehy, jeden z minulosti, ktorého rozprávačom je od rodiny odlečené spolu s ďalšími štyrmi súrodencami mladé dievča. Opisuje krutý život v sirotinci, kde sa s deťmi nezaobchádzalo dobre... za drobné nerozvážnosti boli prísne trestané, tŕpeli hladom, nevedomky čakali na osvojenie.... blond deti boli obzvlášť cenné, pretože sa ľahšie osvojovali a majiteľke prinášali väčšie zisky.
Jej príbeh je srdcervúci a hoci je jej postava vymyslená, tento príbeh reprezentuje mnoho iných skutočných.
Príbeh zo súčasnosti sleduje dospelú ženu z prestížnej rodiny, ktorá chce nájsť pravdu o svojej milovanej babičke, ktor trpí demenciou, ale po celý život pred rodinou ukrývala bolestné tajomstvo.

Osobne sa mi viac páčil príbeh z minulosti, lebo bol napísaný pútavejšie, postavy boli  prepracovanejšie a dej bol vzhľadom na historické fakty zaujímavejší. Páčilo sa mi však, ako sa príbehy nakoniec spojili.

zimolka
17.08.2021 5 z 5

Smutný příběh nádherně čtivě napsaný.

Dashow
15.08.2021 3 z 5

Jako vždy u knih, kde se střídají kapitoly z historie s kapitolami ze současnosti, mě víc bavila část historická. Současnost je až příliš zahlcena popisem, tyto řádky jsem často jen přelétla, abych se co nejdříve dostala dál. Hodně rušivé bylo velké množství chyb a překlepů v překladu. Nicméně příběh jako takový se mi líbil moc.

Daenerys
09.08.2021 2 z 5

Trestuhodné množství chyb! Obálka krásná, ještě nálepka k tomu a vevnitř? Hrůza, vůbec nechápu, jak se to mohlo dostat do tisku a jsem dost ráda, že mám knížku z knihovny, tohle bych si vážně koupit nechtěla.

ber
21.07.2021 5 z 5

Drsný, ale strašně krásný příběh ..... začátek se trochu vlekl, ale pak jsem potřebovala vědět, jak to bude dál ....

medlovice
15.07.2021 2 z 5

Knižku jsem našla ve sběrném dvoře v knihovničce a mé srdce zajásalo. Radost však netrvala dlouho, měla jsem problém se začíst a zdlouhavé popisy mě nudily. Možná jsem přesycena knih, kde se střídají dvě dějové linky. Tady rok 1936 a současnost. Vyprávění dívenky, tehdy dvanáctileté a předčasně vyspělé mělo náboj a někam se posouvalo , ale současnost jsem přeskákala, byla zbytečná a tak jsem prošvihla to zapadnutí osudů do sobě, ušly mi souvislosti a nevím, co se s některými osobami stalo. A možná mě to už ani nezajímalo. Nutila jsem se do čtení, to je špatné.
Někdo tuto knihu označil jako podobnou Kde zpívají raci , ale já jsem podobnost nenašla. Snad jen ta voda a to je málo. Příběh Kyi je o kráse samoty o o tom jak si všímat okolí a žít a tato kniha je zoufalé snaze udržet rodinu pohromadě i když někdo o to ani nestojí.
Kniha má krásný obal .

Abroš
10.07.2021 5 z 5

Smyšlený příběh na skutečném základu.Drsný příběh o odebírání dětí mezi světovými válkami v USA.Skvěle čtivé.Dávám to na úroveň Vzdělané.

Janadvorackova
07.07.2021 5 z 5

Jeden z těch silných příběhů, které chcete prožít, i když jsou částečně hnusné.