Než jsme byly tvoje

Než jsme byly tvoje https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390809/bmid_nez-jsme-byly-tvoje-M4C-390809.jpg 4 650 227

Píše se rok 1939. Dvanáctiletá Rill Fossová a její mladší sourozenci si žijí bezstarostný život na Mississippi. Jenže vše se změní, když jejich otec musí odvést matku do nemocnice - a na dveře zabuší podivní cizinci, kteří sourozence odvlečou do krutého sirotčince. Rill bude muset najít způsob, jak ochránit sebe i své blízké, ale před krutou pravdou nebude moct zavírat oči dlouho. V současnosti se mladá úspěšná návladní vrací vypomoct rodičům s opravami domu a náhodou odhalí stopy dávného rodinného tajemství, které může vést jak k zatracení tak k vykoupení... Lisa Wingate vypráví příběh inspirovaný nechvalně proslulým skandálem organizovaného nedobrovolného prodeje dětí z chudých rodin bohatým náhradním rodičům, který otřásl celou Amerikou.... celý text

Romány Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Before We Were Yours , 2017

Akzeret52
20.12.2020 5 z 5

Kniha je opravdu super a dobře se čte, protože má perfektní spád. Bohužel ne všem bude vyhovovat, že se neustále střídá současnost a minulost (kapitoly). Silný dojem umocňuje to, že Georgie a spolek opravdu existovaly :-(

broskev28
14.12.2020 4 z 5

Po přečtení téhle knihy mám chuť "hvězdičkovat" jako slohovou práci našich žáků: 4/0.
Příběh, resp. historická fakta románově zpracovaná, možná není úplně dokonalý, ale určitě osloví každého empatického čtenáře. Autorka netlačí na pilu, neždímá čtenáře do poslední slzičky (třeba já jsem neuronila ani jedinou), ale to vůbec neznamená, že se vás osudy dětských hrdinů nedotknou. (Mě fascinoval také osud rodičů, krále a královny z Arkádie.)
Ne vše je vyřčeno a objasněno, takže dočtete knihu a ptáte se sami sebe, co se stalo s tou tmavovláskou, jak je možné, že něco takového fungovalo dlouhá léta a v obludném měřítku. A i kdyby vychovatelky v onom sirotčinci (?) byly vylíčeny v lepším světle, podstata zůstává: rodina hanlivě nazývaných říčních krys byla úžasná a nikdo neměl právo její funkčnost kritizovat, natož cokoli dalšího. Hrůzné časy v zemi neomezených možností!
A dostávám se ke druhé části hodnocení, známce za lomítkem. Přidávám se ke komentářům Gerbasin, Hanca91, Kikies, evice26, perpe2a a mnoha dalších. Vezmu knihu se zlatou pečetí edice světový bestseller a přečtu si pochvalnou větu na obálce. Ohromí mě citát ze Saturday Evening Post. A potom už jen nevěřícně pročítám tento paskvil, urážku naší mateřštiny. Jak vůbec mohl projít tiskárnou a nakladatelstvím? Přečetla jsem hodně knih, ale tohle je vrchol arogance nakladatele vůči nám čtenářům. Dokážu pochopit chybějící diakritiku nebo interpunkci, přehozená či nevysázená písmena (a že tam bylo od všeho), ale scolopamin, frakování, moli hemžící se v noci kolem lampy, mítinka, špatné rody, vazby i pády, to bylo opravdu příliš.
Takže mám docela strach pořídit si nejnovější autorčinu Knihu ztracených přátel - totéž nakladatelství, tatáž překladatelka. A možná poznámka v tiráži: kniha neprošla jazykovou korekturou . . .

ještěrka38
02.12.2020 4 z 5

Kniha byla celkem čtivá, ale špatně jsem se orientovala ve jménech. Jinak mě vždy překvapí, co se v těch 50. letech v různých domovech pro děti a sirotčincích dělo za zvěrstva.

pavla67
29.11.2020 5 z 5

Nemohla jsem se od knizky odtrhnout a tez mi ukaplo nekolik slzicek. Byl to silny pribeh. Pak jsem si vyhledala na googlu tu zrudu Georgina Tann, jak vypadala a co se o ni psalo.Kdyz to bylo podle skutecne udalosti.Bylo to sokujici.

85098211
25.11.2020 5 z 5

(audiokniha)
Neskutečně krásně a citlivě napsaná kniha na téma, které není vůbec jednoduché. Co všechno ty děti musely prožít, je nepředstavitelné. A ještě horší je, že žena, která všechno organizovala pod rouškou dobročinného spolku, měla dobrou pověst a lidé si jí vážili, proto jejímu počínání v podstatě nikdo nekladl odpor. Rill i jejích sourozenců mi bylo nekonečně líto a stále jsem doufala v nějaký obrat k lepšímu. Což se nakonec víceméně i stane, ovšem úplně jinak, než jak jsem se domnívala. Dějová linka ze současnosti není až tak zajímavá jako vyprávění Rill, ale ke knize patří a bez ní by celý ten příběh nebyl úplný. Musím přiznat, že mne kniha tak strhnula do svého víru, že bych nejraději v příběhu pokračovala dál - přestože už dávno skončil... Tentokrát mi na hodnocení ani pět hvězdiček nestačí, kdyby to bylo možné, dala bych jich nejméně deset. A jsem si stoprocentně jistá, že se ke knize zase někdy vrátím, protože ve mě stále ještě doznívá...
Jako audio je kniha naprosto dokonalá, paní Dana Černá ji načetla opravdu moc hezky - i proto tuto verzi určitě doporučuji!

Ivka14
17.11.2020 4 z 5

Skvělý příběh , dobře napsaný, ale ubírám jednu hvězdu, protože jsem se těžko orientovala ve jménech.

Bebe2004
05.11.2020 4 z 5

Nemůžu najít správné přídavné jméno. Ten příběh mě chytil a nepustil. V noci jsem místo spánku přemýšlela, jak to bude dál, jak to do sebe všechno zapadá, kdo je kdo a skrytě jsem doufala v dobrý konec. Ten se mi vlastně splnil. Hrozně mě mrzí, že nevím, co se stalo s ostatními, s tím se budu muset smířit. A taky mě mrzí, že se Rill a Silas už nikdy nepotkali. To, co mi hodně vadilo, byla spousta hrubek a překlepů. Ztěžovalo mi to čtení. Jinak jsem ale spokojená, takže vřele doporučuju.

lenkaBajza
23.10.2020 4 z 5

Wow,byla to pecka. Příběh Rill mě úplně pohltil. Bylo to napínavé, dojemné. Zapůsobilo na mě to,že vypravěč - Rill,byla vlastě dítě. Zapůsobilo na mě sourozenecke pouto, to jak celou věc vnímaly děti! Bylo mi z toho často smutno.
Hvězdičku strhávám za vyprávění z pohledu Avery. Bylo také zajímavé,ale někdy mi přišlo,že autorka potřebovala jen zaplácnout děj vatou.
Jsem zděšená,smutná, že se něco takového opravdu ďelo.

Ksyu
29.09.2020 4 z 5

Nádherná kniha, která mě zaujala již od prvních stran. Zajímavý děj.

Laura99
27.09.2020

Vůbec jsem ji nedočetla.

katasokolov
27.09.2020 5 z 5

Skvěle napsané!!

Ana72154
25.09.2020 3 z 5

Měla jsem problém vyznávat se ve jménech, v časech a hlavně pokračovat ve čtení.

SumýšIrena
08.09.2020 3 z 5

Tři a půl. Příběh je podle mě na 4*, ale půl * ubírám za editorskou práci...

Igor1311
02.09.2020 5 z 5

je to druh kníh, akým sa vyhýbam. no napočudovanie sa mi to páčilo /rovnako ako pri Vzdelanej/. príbeh mal slušnú zápletku a neskončil az takým happy endom - koniec koncov je to skutočný príbeh a ten vacsinou nekončí dobre
miestami možno trocha predvídaný dej, ale celkovo skvelý príbeh - doteraz necháoem, ako mi táto kniha mohla stáť v knižnici bez povšimnutia rok

raraul
17.08.2020 4 z 5

napínavá kniha od které se nedalo odejít. Hrozná představa, že vychází ze skutečných událostí.

Janulano
10.08.2020 5 z 5

Knihu jsem četla uz před rokem,ale pořád se k ní v myšlenkách vracím. Jako máma dvou malých dětí špatně snáším témata,kde je dětem ubližováno. O to horší pro mě bylo,že je kniha napsaná na základě skutečných událostí. Celou jsem ji probrečela. Opravdu celou.

Barbanka
02.07.2020 3 z 5

Příběh byl dobrý, ale nějak jsem se musela do čtení nutit....styl psaní mi nějak nesedl.Je hrozné, že je kniha napsána na zakladě skutečných událostí, ale abych pravdu řekla, po přečtení mnoha knih dle skutečných příběhů, už mě nic nepřekvapuje. Nezbývá než doufat, že se z chyb minulých,do budoucna poučíme.

Aghatte
29.06.2020 1 z 5

Zklamání na entou.... Nedoporučuji!
Námět dobrý, ale jinak je zde všechno špatně.
Stačí přečíst doslov, kvůli náhledu do problematiky, knihu můžete přeskočit.

RendyaDav
28.06.2020 5 z 5

Příběh inspirovaný skutečnými událostmi,které otřásli Amerikou.Slyšeli jste už o Tennesseenském spolku pro umisťování dětí v Memphisu a jeho vůdkyni ,zlodějce dětí Georgii Tannové?Pak si musíte přečíst tuto knihu...
Příběh má dvě dějové linie-minulost píše se rok 1939 a přítomnost...
Kolik dětí ,násilím odloučených od svých rodin, zemřelo?Kolik se už nikdy se svou biologickou rodinou nesetkalo?Kam až dokážou lidé zajít pro peníze?Proč je tenhle svět tak krutý,zkažený a lidé tak bezohlední a bez kousku citu.
Román ,který vás rozebere na kousíčky,bude vás z něj mrazit a ještě dlouho vám zůstane v hlavě...

Gerbasin
07.06.2020

Nechápu jak mohl knihu v tomto stavu někdo vydat. Dotyčného editora by měli na hodinu vyhodit, protože s takovým množstvím chyb jako bylo zde, jsem se nesetkal a doufám že už ani nesetkám. Ostuda ale padá na celé nakladatelství. V této podobě pro mě nečtitelné, naprosto to sráží a uráží autora, i když ten o tom ani neví.