Kniha ztracených přátel

Bývalá otrokyně Hannie Gossettová má velký sen – ráda by se znovu setkala se svou matkou a sourozenci, kteří byli za americké občanské války rozprodáni po celém Jihu. Zbyla jí pouze malá farma a nyní hrozí, že přijde i o tu, pokud se ovšem nevydá na nebezpečnou pouť za ztracenými dokumenty. Cestou však Hannie musí čelit těžkým rozhodnutím, která zásadně změní její život, a zasáhnou i Benny Silvovou, louisianskou učitelku, která o dvě stě let později pátrá po osudu Hannie a její rodiny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434464/big_kniha-ztracenych-pratel-2oq-434464.jpg 3.547
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Book of Lost Friends, 2020

Kniha Kniha ztracených přátel

Pavouček2

Já jí asi na 90 stránce zaklapla, téma by bylo super, kvůli tomu jsem po ní šáhla, ale nějak mě to čtení nebavilo, nedokázalo mě zaujmout a vtáhnout. Po přečtení zdejších komentářů, že nejsem sama, ji odkládám.

aktijnov

Z knihy jsem trochu na rozpacích. Místy byl příběh překombinovaný, jednání některých postav k neuvěření.

Martina157

Místy jsem se ztrácela v postavách, hodně jmen, ale linii příběhu jsem udržela

Nefer
27.12.2021

další kniha která neurazí ale ani si z ní nesednu na zadek. Zatím jsem nenašla z edice Světový bestseler která by vyvratila muj nazor. Hodnotím ji 3 hvězdami. Některé byli zklamaní.

Ivanule
15.09.2021

Tak z této knihy mám takové všemožné pocity, na jednu stranu se mi líbila, ale na druhou stranu mi přišlo,že se děj táhnul, některé pasáže byly sáhodlouze dlouhé a nemyslím, že by tam musely být,ale jinak téma velice krásné a zajímavé, jen by to chtělo trochu lépe pojmout....

broskev28
12.09.2021

Byla jsem na tom podobně jako inkatenysek - po knize Než jsme byly tvoje se mi do autorčiny novinky vůbec nechtělo a poměrně dlouho jsem četbu odkládala. Ale Kniha ztracených přátel si tohle nezasloužila.
Určitě není dokonalá, ale má - alespoň pro mne - dva velké klady: zajímavé téma v obou časových rovinách a příjemný překlad i redakční zpracování. Takže na tiskovou, nedejbože gramatickou chybu tady téměř nenarazíte, což je skvělá zpráva a současně poklona pro nakladatelství Ikar!
Neměla jsem problém se začíst, spíše jsem nedokázala knihu odložit, protože střídání časů se často odehrávalo ve velmi napínavých okamžicích. Některé situace mi připadaly méně reálné (třeba zachování knihovny v dlouhodobě neužívaném louisianském domě), ovšem rozhodně mezi ně nepatřily dobové "inzeráty"; nikdy mě nenapadlo, kolik bylo těch, kteří se touto cestou snažili dohledat své nejbližší. Nápad s korálky se mi moc líbil, i když si nejsem jistá, zda by to fungovalo.
Novodobá linka je méně dramatická, ale má své kouzlo a také závěrečný moment překvapení. Slečna Eska a její školní nesnáze vypadají zdánlivě malicherně ve srovnání s druhou časovou linií, ale ani tato část nepostrádá čtivost a naléhavost. A pro mě je příběh Benny především příběhem knih a čtenářů: "A navíc chci, aby děti viděly, že neexistuje rychlejší způsob, jak změnit vlastní okolí, než otevřít skvělou knížku."
Takže já jsem moc ráda, že jsme si knihu do naší knihovny koupili. Toni Morrisonová nebo Nadine Gordimerová zpracovaly téma otroctví ve svých knihách určitě lépe, ale zdaleka ne každý čtenář ocení jejich zvláštní a poměrně náročný styl. A rozhodně v jejich knihách nenajdete třeba takovouhle pasáž:
"Děti potřebují příležitost vyzkoušet si různé knížky a nechat je, aby v nich vzbudily zájem a zaujaly je pro příběh. KAŽDÝ úspěch začíná čtením, dokonce na něm závisí i výsledky těch nových příšerných státních standardizovaných testů. Když děti NEUMĚJÍ číst, neporozumí slovním úlohám v matematické a přírodovědné části, takže pak vůbec nezáleží na tom, jak jsou v těch předmětech ve skutečnosti talentované."

Szilvia1
03.09.2021

Knížka Kniha ztracených přátel byla docela smutná,protože se tampsalo o hlavně o otroctví a to jak v připadě Hannie tak i případě učitelky Benny.Protože i ona musela učit děti tak jak si to přáli bohatý lidé,který navíc svoje děti nenechaly učit v té škole ale radši jich odváželi do jiných škol. Od této autorky jsem četla první knížku,uvidím či budu ještě od ní nějaký číst.

Lily-fairy
10.07.2021

Kdyby nebyla o tak důležitém tématu, dostala by mnohem míň. Po výborné knížce Než jsme byly tvoje jsem doufala v něco podobného, ale tady stál připběh za prd. Většinu knihy se nic nedělo a rozuzlení bylo na posledních 10 stránkách. Překlepy tomu moc nepomáhaly. Škoda. Doteď nechápu, jak to mohla napsat stejná autorka…