Člověk Gabriel

Vydali jsme se na cestu toho roku, kdy zima byla příliš krutá a jaro stále nepřicházelo. Kola našich barevných vozů se roztočila proti proudu řeky, která se úžila tím víc, čím blíže jsme byli velkému městu, ve kterém lidé mluvili rachotivou řečí a žil v něm císař vládnoucí velké říši. Roztočila se i kola mého života, který, doposud uzavřen v náruči mé rodiny a v divoké kráse našich koní, se začal ubírat směrem, kde víno teče proudem, silná slivovice odpočívá v chládku a kde ženy jsou voňavé a oblé jako čerstvě napadané meruňky. Jak jsem se dostal z místa, kde se Dunaj vlévá do širého moře, až pod buchlovské kopce? Z hlučného tepla mé velké rodiny do zámeckých stájí a domku ve vsi, kde se na mou snědou tvář dívají s nedůvěrou? Budu vám vyprávět příběh o snech, o černých hřívách a světlých vlasech, o přátelství, lásce, válce i větříku, který jeho nit zavane, kam se mu jen zachce. Bude to příběh o životě člověka. Dávno zaniklý svět kočovníků s pestrobarevnými vozy, tajemství přírodní magie a život slovácké vesnice pod buchlovskými kopci. To je krásný snový příběh autorky Kateřiny Dubské....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156983/clovek-gabriel-Zy2-156983.jpg 4.6320

Gabriel 1.

Romány, Literatura česká

Vydáno: , Jota

Kniha Člověk Gabriel

marketa1860

Krásná, smutná kniha, která popisuje život v cikánské komunitě, setkání dvou odlišných životních kultur. Láska, koně, práce, drsný život... všechno v příběhu Gabriela. Nebylo úplně jednoduché se do knihy začíst, ale výsledek stojí za to. Krásné čtení.

jankka0s

Jazykově, obsahem, atmosférou jedinečná kniha. Občas trochu docházel dech a příběh sklouzával do mechaničnosti, nicméně jako celek je kniha úchvatným vyprávěním o světě, který už zmizel, světě cikánů a propojení s přírodou, o světě pevných kontur, opravdového žití a rytmu. Proč si knihu přečíst? Aby člověk pocítil, jak moc jsme se něčemu vzdálili... a to něco, že by bylo dobré zase najít.

Lena78537

Opravdu krásná kniha.

Zuzulinka

Přenádherná kniha! Lidská! Čtivá.

RADOST

Kniha po všech stránkách krásná. Citlivá, lidská, empatická, poučná. Tklivá, smutná, poetická. Sahá přímo do duše a nabádá - pochop kořeny, pochop rozdíly, hledej kompromis. To platí pro obě strany. Pokud se změnily podmínky, nelze žít postaru. Ale v případě, že na to nové přistoupíš a plníš své povinnosti, zasloužíš si stejnou úctu jak ostatní.

Veroba

Nádherný příběh.

kasavubu

Nenapadá mě, co více ke knize napsat, abych se zbytečně neopakovala. Bylo to něco neuvěřitelně krásného, co člověka úplně pohladí po duši. Místy sice hodně smutného, ale takový už je život. Autorka má neuvěřitelnou schopnost popsat postavy tak, že s nimi vše prožíváte, jako byste byli jednou z nich. A ta čeština, jedním slovem krása. Už dlouho jsem nečetla nic tak krásně košatého.

david9690

Krásná kniha, snová, magická, poetická a někdy i velmi dojemá. Autorce se podařilo určitým způsobem vykouzlit opravdu něco nádherného a úžasně barevného, dílo plné nejroztodivnějších vůní, chutí, zvuků, pocitů a někdy až mimosmyslového vnímání - zkrátka příběh doslova kypící "živočišným" životem, který čtenář musí vstřebávat všemi smysly. Číst tuto knihu byl pro mě nádherný zážitek a opravdu jsem si vychutnával možnosti toulat se s Gabrielem přírodou, být blízko zvířatům, povídat si s koňmi, pozorovat život v cigánské komunitě a vidět i ty obrovské kontrasty v přístupu k životu mezi "lidmi a gadži". Námět knihy mě fascinoval a ten "střet totálně odlišných světů a životních přístupů" byl prostě neuvěřitelně strhující, zajímavý a objevný. Opravdu se to paní Dubské mimořádně povedlo - soužití Gabriela a Apolénky, jejich vzájemné milování i nechápání se, snaha toho druhého si nějak přizpůsobit či trošičku předělat, výčitky a hádky ženy vůči muži, jejich odlišné očekávání a představy o tom jak by ten druhý měl/neměl myslet a co by měl/neměl dělat. Také zde byly dobře zpracované zásadní témata narušující život skupiny lidí (např. vesnického společenství) - předsudky, odsuzování, rasismus, pomluvy a drby, nepodložená nenávist a zloba, přezírání, povýšenectví a pocit "lepšího člověka", ublíženost, nedůvěra - co tyto věci způsobují a jak neblahé mají důsledky. Naproti tomu zde byly skvěle popsány vztahy v romské rodině, jejich komunitní způsob života, zvyky, tradice ale také přirozená hierarchie a vzájemná úcta. Bylo to silné a velmi zajímavé. Knížka se mi velmi líbila, perfektní byla lokace na Slovácké vesnici, kde se Gabriel a Meruňka usadili a použití místního dialektu ten příběh neskutečně dobře akcentovalo a zasadilo v místě a čase. Přečteno v rámci čtenářské výzvy - 20.Kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty.