Člověk Gabriel

Člověk Gabriel https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156983/bmid_clovek-gabriel-f35-156983.jpg 5 436 157

Gabriel série

Vydali jsme se na cestu toho roku, kdy zima byla příliš krutá a jaro stále nepřicházelo. Kola našich barevných vozů se roztočila proti proudu řeky, která se úžila tím víc, čím blíže jsme byli velkému městu, ve kterém lidé mluvili rachotivou řečí a žil v něm císař vládnoucí velké říši. Roztočila se i kola mého života, který, doposud uzavřen v náruči mé rodiny a v divoké kráse našich koní, se začal ubírat směrem, kde víno teče proudem, silná slivovice odpočívá v chládku a kde ženy jsou voňavé a oblé jako čerstvě napadané meruňky. Jak jsem se dostal z místa, kde se Dunaj vlévá do širého moře, až pod buchlovské kopce? Z hlučného tepla mé velké rodiny do zámeckých stájí a domku ve vsi, kde se na mou snědou tvář dívají s nedůvěrou? Budu vám vyprávět příběh o snech, o černých hřívách a světlých vlasech, o přátelství, lásce, válce i větříku, který jeho nit zavane, kam se mu jen zachce. Bude to příběh o životě člověka. Dávno zaniklý svět kočovníků s pestrobarevnými vozy, tajemství přírodní magie a život slovácké vesnice pod buchlovskými kopci. To je krásný snový příběh autorky Kateřiny Dubské.... celý text

TeaS2015
23.06.2022 5 z 5

Rozbilo mě to.
A zase složilo dohromady.
Příběh Gabriela plyne jako voda v jeho milované řece a občas poskakuje jako radostné hříbě.
Chvílemi ho ostře rozrazí kámen změn, ale přesto, nebo právě proto je tak živý a pravdivý, ačkoli je zasazený do jiné doby a ve skutečnosti neexistoval? Bůh ví...

Darja.8
22.06.2022 5 z 5

Nádherná knížka.
A ještě nádhernější příběh.
O lásce ke koním,k životu.
I o nenávisti co sžírá lidské srdce.

evineckY
20.06.2022 5 z 5

Poslouchala jsem a je to nádhera.
Doporučuji !

Sarapet
17.06.2022 5 z 5

To je moc pěkně napsané. Styl psaní je nádherný, ta bohatá slovní zásoba prostě perfektní. Ráda bych autorku poznala osobně. Ona je určitě velice inspirující člověk.

JaLenka
12.06.2022 5 z 5

Krásný jazyk i příběh!

CarolC
04.06.2022 5 z 5

Naprosto úžasný strhující příběh. Už dlouho jsem se do knihy takto nezamilovala. Konec mě naprosto překvapil, takový jsem nečekala. Autorka mě naprosto nádherně vylíčila romskou kulturu a najednou jim daleko víc rozumím, jelikož to prostě mají v krvi (a teď to nemyslím vůbec špatně). Vlastně jim závidím tu duševní pohodu a klid, kdy nechávají život a čas prostě běžet. Láska k jejich rodině je taktéž obdivuhodná a to si myslím, že mám skvělou rodinu. Nádherná kniha. Jsem uchvácená a dojatá.

Alizon
25.03.2022 4 z 5

Ani nevim cim me tato kniha tak okouzlila. Snad kombinaci mnoha drobnosti, ktere zahraly na me srdce: laska, prekonavani rozdilu mezi partnery, rodina a jeji koreny, kone, priroda, krasna Jizni Morava, klokotajici Viden. To vse namichano v poetickem koktejlu. Pres vsechny strachy a prekazky silna vule k zivotu a vnimavost k jeho krasam. Pribeh si tak nejak poklidne snove plyne a vy citite vuni merunek a vanek pod buchlovskymi kopci. Uplne jsem pocitila touhu jit si lehnout si do travy nekde u reky Moravy a divat se do mraku. A kdyby zrovna projelo kolem par barevnych vozu, vubec by me to neprekvapilo:)

Silvinkaaa87
10.03.2022

Nádherný příběh napsaný poetickým jazykem. Velice barvitě jsme se vciťovali do živlů, deště a větrů, a hlavně do teplé kůže koní, to vše neseno velkým příběhem 20. století... Nádherné čtení po všech stránkách.

Lucienka220
09.03.2022 5 z 5

Krásný, pohádkově snivý a dojemný příběh o Gabrielovi, cikánovi, který má dar rozumět duši všech zvířat, zejména koní. Kniha je napsaná bohatým a poetickým jazykem, před čtenářem vyvstávají obrazy cikánského tábora, koní, stájí, města Vídně i oblých kopců na jižní Moravě.
Velice zajímavě je popsaný vztah s jeho ženou, ukazuje úskalí vztahu partnerů, kteří pochází z rozdílných kultur. Gabriel a Meruňka spolu vydrží díky vzájemnému silnému poutu.

aninaji
25.02.2022 5 z 5

Příběh Gabriela mě zasáhl přímo do srdce. Většinu knihy jsem dojetím proslzela. Je to oslava života, lásky k ženě, rodině, svým kořenům, k přírodě. Gabrielova životní moudrost, nadhled, jeho vidění světa, událostí i lidí v něm mě očarovaly...

SumýšIrena
23.02.2022 5 z 5

Krásný příběh s úžasným hlavním hrdinou vyprávěný jen z jeho pohledu. Zajímal by mě I pohled Meruňky. Každopádně skvěle ukazuje problém mezikulturních vztahů.

Ajinka79
02.02.2022 5 z 5

V záložce Chci si přečíst jsem ji měla už dlouho. Až výzva mne donutila ji konečně otevřít a a musim říct jen: nádhera!
Zarekla jsem se, že už knihy nebudu kupovat, ale tady udělám výjimku. Tuhle krásnou češtinu a příběh ze kterého nekape med, právě naopak ukazuje život se všemi radostmi, bolestmi, strachy a (ne) porozuměními , si chci určitě ještě někdy přečíst.

Veve131
30.01.2022

Kniha se mi dostala do ruky náhodou a přečetla ji jedním dechem. Skvělý příběh!!!

jitka7326
22.01.2022

Krásný příběh co pohladí na duši psaný krásnou češtinou. Trocha magického realismu s historií.

markulina711
21.01.2022 4 z 5

Neobyčejná kniha. Spousta snových pasáží a a magie. Gabriel mi trochu připomíná Melquíadeze. Hra na utvrzování tušeného mě neskutečně bavila.

Annannas
19.01.2022 5 z 5

Přehlídka nádherné češtiny. Příběh velmi dobře plynul a nutil k zamyšlení : "My víme, že se o nás Bůh stejně postará. A nikdo neví, jestli ty horší časy nebudou ještě horší, než dokážeme dohlédnout. Tak proč se bát? A tak užíváme krásy světa kolem, prvních a posledních paprsků slunce, duhy po prudkém dešti, vůně trávy, lidského tepla a chuti jídla, které máme na své lžíci právě teď." Doporučuji.

Anitram22
17.01.2022 5 z 5

Kdybych se o kráse příběhu této knihy chtěla rozepsat, tak to by byl hodně dlouhý text. Příběh odehrávající se v knize je opravdu krásný. Určitě doporučuji si ji přečíst. Krásná čeština, krásný příběh.

Schary
09.01.2022 5 z 5

Krásná kniha, která pohladí po duši. Přestože život hlavního hrdiny Gabriela není jednoduchý a je plný nástrah a zvratů, celek je oslavou lidské lásky k přírodě, zvířatům, rodině a ke své komunitě!

marketa1860
22.10.2021 4 z 5

Krásná, smutná kniha, která popisuje život v cikánské komunitě, setkání dvou odlišných životních kultur. Láska, koně, práce, drsný život... všechno v příběhu Gabriela. Nebylo úplně jednoduché se do knihy začíst, ale výsledek stojí za to. Krásné čtení.

jankka0s
04.10.2021 5 z 5

Jazykově, obsahem, atmosférou jedinečná kniha. Občas trochu docházel dech a příběh sklouzával do mechaničnosti, nicméně jako celek je kniha úchvatným vyprávěním o světě, který už zmizel, světě cikánů a propojení s přírodou, o světě pevných kontur, opravdového žití a rytmu. Proč si knihu přečíst? Aby člověk pocítil, jak moc jsme se něčemu vzdálili... a to něco, že by bylo dobré zase najít.