Doktorka z domu Trubačů

Autorka líčí život české doktorky Vlasty Kálalové-Di Lottiové. Její touhu po pomáhání a poznávání. Ve dvacátých letech se vypravila do Bagdádu, kde chtěla zřídit československou nemocnici, kam by lékaři z ČS jezdili získávat zkušenosti. Dosáhne toho, dokonce tam získá přátele a založí vlastní rodinu. Vrací se do Čech, kde se jí tragicky změní život, ale i tak je dále cílevědomá a ochotná pomoci tam, kde je třeba....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2464/doktorka-z-domu-trubacu-2464.jpg 4.6843

Kniha Doktorka z domu Trubačů

EvaSu

Uzasna biografie!

Annannas

Nechápu, jak mi tato kniha mohla proklouznout. Mimořádně dobrá kniha o mimořádně vzdělané a přirozeně moudré ženě. Život velmi bohatý, ale i krutý. Doporučuji!!

Jirinamac

Málokterou knížku čtu víckrát, ale když jsem v knihovně našla nové vydání této knížky, tak jsem neodolala. Mám ráda životopisy a ten o životě Vlasty Kálalové opravdu stojí za přečtení a paní Borská to uměla sepsat perfektně. Vlasta Kálalová byla tvrdá žena, někdy i ke svému okolí, ale nechybělo jí dobré srdce. Toto nové vydání má i další doslovy od Ilony Borské z porevoluční doby, třeba, že jí kontaktovala Valja Holubová z Curychu, aby jí poskytla nějaké informace a po revoluci se I.B. z Mitrochinova archivu dozvěděla, že tato žena byla nastrčená špionka KGB

Vilma232

Zajímavá žena, zajímavý život a osud. Její až umanutost jít cestou, kterou si vysnila a vybrala je neuvěřitelná.

mirektrubak

(+ SPOILER) „Život je tak bohatý a mnohotvárný, že je někdy možné v něm najít štěstí a radost právě tam, kde čekáme jen smutek a odříkání. Pamatuj na to a pamatuj také, že je první povinností moudrého člověka jít po cestách života s dobrou myslí právě v těch místech, která se zdají nejneschůdnější...“
(Vlasta Kálalová)

Strhující svědectví o úžasném životě! Nemůžu se nepřidat k chóru oslavných hlasů, které chválí doktorku Kálalovou za její houževnatost a odvahu, ale zejména za její prosté a neokázalé lidství, které nešlo přehlédnout v žádné z fází jejího dramatického života. V mých očích je Vlasta Kálalová hrdinka, jednoznačně, protože i když její statečnost není spektakulární jako třeba u Lawrence z Arábie, tak je až dechberoucí, s jakou samozřejmostí se pouštěla do zdánlivě nezvládnutelných úkolů, s jakou rozvahou a rozhodností čelila nečekaným výzvám. Klobouk dolů!
Nepříliš zjevně, přesto však patrně, byla z textu vidět i druhá strana mince doktorčina života. Přestože byla natolik fascinující osobností, že měla mnoho přátel, její neústupnost a preciznost v každém okamžiku jejího života ji často komplikovala prožívání opravdové blízkosti. Chci říct: mám pocit, že její soustředění na cíl – a potřeba mít situace pod kontrolou a vést je k věcně správnému řešení - občas vedlo k projevům nedostatku empatie, možná až necitelnosti - typickým příkladem byla scéna s dcerou, která si z látky chtěla ušít halenku sice krásnou, ale nepraktickou... Byl jsem rád, že v příběhu byl i tenhle tón, na mém obdivu k doktorce Kálalové to nic neubralo, a ještě mi to připomnělo, že občas jsme ve svých životech sami sobě tím nejtěžším břemenem.

Vypravěčský styl Ilony Borské se mi líbil, bylo to psaní svěží a čtivé, aniž by upadalo do podbízivosti. Přesto se mi román nejvíc líbil tam, kde jsem se mohl začíst přímo do dopisů doktorky Kálalové, škoda, že jich nebylo v textu víc! A vlastně si říkám, že by možná nebyl špatný literární počin, vydat něco jako sborník její korespondence.
Vlasta Kálalová jako pilná autorka dopisů – to je věc v knize sice spíš okrajová, ale pro mě to bylo strašně milé a vzácné téma. Když popisovala občasná setkání se svojí celoživotní korespondenční přítelkyní Marii, kdy „stejně to osobní setkání většinou dopadlo tak, že spolu mlčky chodily po mezích nebo mluvily o nejběžnějších věcech, a to hlavní si zas až napsaly“, musel jsem se zasvěceně usmívat.

Asi by se slušelo napsat o válečných událostech, ty jsou jednoznačně emočním těžištěm celého Vlastina života a při čtení o nich jsem jistě nejen já zažíval až fyzickou bolest a úzkost. Ale co o něčem takovém psát? Ach jo. Snad sem raději vložím myšlenku přítele Imána, která doktorku Kálalovou, myslím, vystihuje: „Nejsi lakotná, rozdáš jistě v životě i leckterou ze svých věcí - je to chvályhodné, ale jednoho dne dáš věc poslední. Budeš-li rozdávat z bohatství svých vědomostí, čím víc rozdáš, tím víc ti zůstane.“

zulvisek

(+ SPOILER) Ještě se mi nestalo,abych z nějaké hlavní postavy z příběhu měla tak rozporuplné pocity.
Z jedné strany byla doktorka Vlasta objetavá,přátelská a co dokázala ve své lékařské profesi je hodno obdivu.
Ze strany druhé,mě velice "rozčilovala".
Byla dost sobecká a namyšlená.
Vzala si Itala a říkala mu Jiří? On jí taky snad neoslovival po italsku.
Děti by klidně poslala na výchovu do Čech a sama zůstala v Bagdádu
Drahuška před cestou do školy musela obstarat,kozu,nákupy... A milostpaní si šla ještě hajnout.
S Drahuščinou halenkou a káráním Jarmily to taky přehnala.Totéž s Rudolfovou ženou....
A co ten Giergovo syn.Že se s ním ani nepokusila za celý život spojit?
Nevím no....
Každopádně jsem ráda, že jsem knihu dočetla a vím,že už se k ní nevrátím

Anitram22
16.12.2021

Krásně a živě napsaný příběh mladé lékařky.

Rihatama
24.12.2021

(+ SPOILER) Cestovatelka a lékařka Vlasta Kálalová-Di Lottiová šla za svým velkým snem. Na své cestě musela překonávat překážky, které by ne pro někoho, ale pro naprostou většinu lidí byly nepřekonatelné. Na počátku 20. století, kdy v drtivé části světa vládnou muži, vystudovala nejen medicínu, ale dokonce i obor chirurgie, ženám v té době nedostupný. Naučila se celou řadu jazyků (12 a více) a sama se vydala na Blízký východ naplnit svou vizi za cenu bolestných osobních obětí. Chtělo by se říct, že nic pro doktorku Kálalovou nebylo nemožné.

Borská zpracovala život jedné mimořádné osobnosti, o níž jsem toho věděla pramálo. Literární nedostatky knihy vyvažuje osobnost samotné Kálalové. Ocenila jsem taky řadu vhledů do irácké, arabské kultury a společnosti i zachycení změn, které se zde od doby působení doktorky Kálalové udály. Působení v iráckém Bagdádu však tvoří jen omezenou část jejího života. Její život i zásluhy jdou daleko nad rámec projektu první československé nemocnice v Bagdádu, kam se vydala studovat tropické nemoci. Byla to pozoruhodná žena, která doufala v rozvoj česko(slovensko)-iráckých vztahů. To však ještě nebyl u moci Saddám Husajn a spolupráce se tak rozvinula prakticky jednosměrně. Jméno Československa, České republiky, však tato zarputilá, nezlomná žena v Bagdádu a v lékařských kruzích nepochybně zvěčnila.