Doktorka z domu Trubačů

Autorka líčí život české doktorky Vlasty Kálalové-Di Lottiové. Její touhu po pomáhání a poznávání. Ve dvacátých letech se vypravila do Bagdádu, kde chtěla zřídit československou nemocnici, kam by lékaři z ČS jezdili získávat zkušenosti. Dosáhne toho, dokonce tam získá přátele a založí vlastní rodinu. Vrací se do Čech, kde se jí tragicky změní život, ale i tak je dále cílevědomá a ochotná pomoci tam, kde je třeba....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2464/doktorka-z-domu-trubacu-2464.jpg 4.6729

Kniha Doktorka z domu Trubačů

danka13
včera

Knihu jsem dostala od kamarádky k narozeninám, nic lepšího mi snad dát ani nemohla. Nádherný příběh podle skutečnosti, to mám moc ráda, rozhodně doporučuji. Kniha je krásně a poutavě napsaná, jsem opravdu nadšená.

Neposeda

Kniha o obdivuhodné ženě, která určitě stojí za přečtení. Vlasta Kálalová di Lotti byla nesmírně interligentní, cílevědomá, houževnatá žena, která si šla za svým cílem, smekám před takovými lidmi, jako byla ona.

desert.fox

Díky čtenářské výzvě přečteno podruhé.
Kdysi mi knížka vlila optimismus, jehož se mi tenkrát aktuálně ostudně nedostávalo. Knížka - i paní Borská, které jsem po přečtení Doktorky tehdy napsala...
S odstupem je to jiné, děj nahlížím víc kriticky, to ale paní Kálalové neubírá na jejích zásluhách a odvaze a knize na čtivosti a pozoruhodnosti.

fénix56

Doktorka z domu Trubačů popisuje životní příběh doktorky Vlasty Kalálové-di Lotti, která po vystudování medicíny odjela ve dvacátých letech minulého století pracovat do Íráku, kde v té době v celé zemi nebyla jediná ženská lékařka. Nakonec se vrátila do Čech, kde si zařídila soukromou ordinaci. Po tragických okolnostech se stáhla se do ústraní a vedla osamělý život.

Ve světě bylo její jméno pojmem, ale v Česku se na ni zapomínalo. Proto jsem ráda, že její osud je popsán v této knize. I když je to četba někdy možná trochu těžkopádnější, hlavní je vyznění celé knihy. Klobouk dolů před takovými osobnostmi, jako byla tato vzdělaná a obětavá lékařka.

Monolit0713

Jedna z nejlepších knih mého života. Smekám před ní.

Clair16

Životní příběh lékařky Vlasty Kálalové Di Lotti je natolik silný, že si kniha, která ho mapuje, ani jiné než vysoké hodnocení nezaslouží. Není to ale jen tím. Vyprávění Ilony Borské je možná kaleidoskopické (a místy se mi nevstřebávalo úplně jednoduše), ale je za ním patrná spousta mravenčí práce i šťastných náhod v pátrání. Tomu se autorka věnovala s evidentním nadšením a i když by se snadno mohla opírat jen o pár stěžejních událostí, obohatila Vlastino putování o řadu podrobností, které její příběh přirozeně dotvářejí. Trochu mě mrzí jen popis poválečných let, který opomíjí historické souvislosti a zanechává prázdná místa. Rozumím tomu, že nejspíš z nutnosti – kniha vyšla poprvé v roce 1978, ale celistvější obraz by měl samozřejmě ještě větší vypovídací schopnost.
Doktorka Kálalová byla nepochybně výjimečná, nejen inteligencí a houževnatostí, ale i odvahou a snahou za všech okolností pomoci. Násilný čin, který ji po všech přežitých útrapách ve světě připravil v jednom okamžiku a nepochopitelně přímo v rodném domě o všechno, jako by opravdu dokládal osudovost, o níž mluví například přeživší koncentračních táborů... Vlasta Kálalová si zaslouží obdiv, vážím si ale i Ilony Borské, která lehkým perem a podrobným hledáním a propojováním informací zásadně přispěla k obnovení jejího odkazu.

Sarapet

Ráda znova budu tuto knihu číst. Vážím si lidi jako byla paní doktorka Kálalová. Přečtení knihy mohu jen a jen doporučit.

Zdekat

Díky výzvě člověk natrefí na opravdu zajímavé knihy, perličky.
V silném, smutném a také povzbudivém příběhu jsem se seznámil se ženou úžasného osudu, s doktorkou Vlastou Kálalovou.
Četl jsem cenzurovanou verzi se strachem z ideologického zatížení, politice se ale příběh téměř nevěnuje. (I islám je tu popisován bez nějakých soudů a s úctou k odlišné kultuře - jezídi, kurdové, šíté i sunité - mezi všemi měla totiž přátele.) Určitě se ke knize vrátím, ale ve vydání po roce 1998, snad už necenzurované, nějaké momentky byly přece jen zamlčené.