Ilona Borská

česká, 1928 - 2007, statistikykoupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Doktorka z domu TrubačůMenuet v hangáruTroufalý autor osudPříběh staršího bratraKdo zachránil jeden život

Komentáře (4)

Ilona Borská

Přidat komentář
Luccy78
06.02.2016

Ilona Borská (rozená Bondyová), provdaná Štuková, byla česká spisovatelka a novinářka.

Narodila se 9.11.1928 v Praze, v rodině obchodního příručího Karla Bondyho (v roce 1947 přijal jméno Borský). Její matka - Milada Borská (rozená Ochranová) vyrostla v komplikovaných rodinných podmínkách v krajně sebestřednou osobnost. Dětství a mládí Ilony Borské tak do značné míry předurčoval věčný konflikt mezi potřebou lásky k matce a nemožností jí realizovat.

Svá studia na dívčím gymnáziu ve Slezské ulici musela za protektorátu jako dítě ze smíšeného manželství ve čtrnácti letech přerušit. Ještě rok se jí dařilo pokračovat na soukromé Hlaváčově obchodní škole, ale tím byly možnosti vyčerpány a školu mohla dokončit až po válce. Maturovala v roce 1947. Vzápětí nastoupila jako písařka v tiskárně Svoboda a na vysokou školu. Uveřejňovala první verše a po pár letech byla přizvána k externí spolupráci s Československým rozhlasem. Zde roku 1951 získala stálé místo v literární redakci.
Ještě téhož roku jede na setkání mladých autorů na zámku Dobříš, kde se seznamuje s básníkem Ivem Štukou. Vzali se v říjnu 1952 a pořídili si postupně tři děti.

maryzka
17.09.2012

Moje první kniha byla Mirka s Jirkou samy doma- sloužila nám se sestrou v argumentech když rodiče měli starost zda zvládneme být doma sami. ve stejném věku jako byli hlavní hrdinové

WEIL
28.09.2011

Ilona Borská měla za svého života dost čtenářů, rád jezdila na besedy, a myslím, že i nyní je zájem o její knihy dostatečně velký.

Psala optimisticky i o vážných věcech.

Nebudu tvrdit, že bych její dílo moc znal, to ne, ale na besedy se zajímavými lidmi chodím rád.