marketa1860 marketa1860 komentáře u knih

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Tohle nebylo lehké čtení. Naprosto neuvěřitelný příběh uprchlíka ze Severní Korey spolu s detailními podrobnostmi ze života v této diktátorem ovládané zemi. Bída, hlad, smyšlené tresty, politická perzekuce. Politickým vězněm se tady může stát prakticky kdokoliv a zavedené pravidlo mezigeneračních trestů dělají viníkem celou rodinu od vnoučat po prarodiče. Uprchlí Korejci si neví rady se životem a jsou tak ovlivněni celoživotně...
Nejhorší na tom je, že kniha je 10 let stará a situace v Koreji se nezměnila. Šílené.

29.11.2023 4 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Fajn detektivka, zajímavá zápletka, mělo to spád a závěr překvapivý.

21.11.2023 3 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Nádherná kniha, která je přes okolnosti popisované doby plná něhy, pochopení, vzájemné úcty. Samozřejmě jsem viděla film, takže jsem si za postavy dosadila konkrétní tváře a čtení tak měl okamžitě hlubší rozměr. Chvíli jsem si zvykala na strohý styl psaní, ale díky krásnému jazyku autorky bylo řečeno všechno jasně a srozumitelně. Opravdu zážitek.

09.11.2023 5 z 5

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

Na víkend dobrá kniha, ale přišla mi nedotažená, malinko amatérská. Spousta detailů vyšetřovatelům unikala, konec rychlý, na můj vkus až moc rychlý. Asi si přečtu ještě další díl v sérii, ale jen díky hodnocení ostatních.

06.11.2023 3 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Kniha se mi líbila, i když děj byl převelice podrobný. Opakující se fráze tak byly docela očekáváné.
Děj se mi líbil, příběh na podkresu historických událostí. Hrdinka se chovala podle mého názoru dost chaoticky a nepředvídavě. Ale vzhledem k okolnostem...
Nebylo to špatné, ale v konkurenci dnešních kvalitních spisovatelek má autorka co pilovat.

30.10.2023 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Nádherná kniha!!!
Zpočátku jsem se nemohla začíst, Ove mi nepřišel bůhvíjak zajímavý a kapitoly se mi táhly...
Ale postupně, naprosto nenásilně i díky vzpomínkám z minulosti jsem ho začala poznávat a změnila názor. A protože mě bombardují všude kolem reklamy na film, viděla jsem v duchu Toma Hankse jako Oveho a mělo to své kouzlo:-)
Backman píše neskutečně, lehce, něžně, vtipně.
Opravdu krásná kniha, snad zkouknu i film.

13.10.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

To byla zase jízda! Začátek knihy mi přišel přesně jak popisuje "Friedulka" v komentáři níž - stejný scénář jako u předešlých knih... Jako věrný čtenář už vím, jakou whisky Hunter pije, že trpí insomnií a podobné detaily, které se opakují a mě už občas lezu na nervy. Stejně tak šokující způsob provedení vražd apod.
ALE! Tentokrát se to celé vyvíjelo jinak, pomaličku jsme se dostávali k možným důvodům, dávným křivdám a když už bylo vyřešení na dosah, prásk a všechno jinak. Finální rozuzlení bylo parádní, indicie nečekané, ale naprosto logické, jak už to u Cartera bývá.
Takže shrnuto podtrženo - moc se mi to líbilo a proto zůstanu Carterovi věrná i nadále:-)

05.10.2023 4 z 5

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Příjemná kniha, pokračování Stanice odložených lásek. Příběhy se uzavřou a je čas na bilancování.

02.10.2023 3 z 5

Otočení klíčem Otočení klíčem Ruth Ware (p)

Moc se mi knížka líbila. Nezvykle psáno formou dopisu, napínavé, kapku strašidelné, konec překvapivý. Nečekala jsem, že mě to tak chytne:-)

25.09.2023 3 z 5

Milé dítě Milé dítě Romy Hausmann

Nebylo to špatné, ale asi poprvé si myslím, že seriál byl lepší než kniha. Mě se v ní špatně orientovalo, možná hodně maminek a pak i otců... Jinak samozřejmě téma silné, šokující.

20.09.2023 3 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Příjemná oddechovka od mojí oblíbené autorky. Příběh dvou obyčejných dívek v běhu času. Začíná svatbou, která se nepovede, a uvádí nás do života dvou kamarádek, kterým život naložil víc toho zlého než dobrého.
Mám moc ráda styl psaní autorky, používá krásný jazyk, píše o tématech ze života běžných lidí. Už se těším na volné pokračování příběhu Dokud se budeš smát.

15.09.2023 4 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Dobrá, napínavá detektivka plná opravdu nečekaných zvratů. Téma na mě trochu přitažené za vlasy, ale postup práce a metody Davide Rakera parádní a logické.
Sérii nečtu popořadě, ale nevadí mi to.

13.09.2023 3 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Svižný, napínavý příběh z pražského metra. Mělo to nápad, spoustu zápletek, hrdinů i překvapení. Na mě moc odborných výrazů a samozřejmě jsem na slovníček, který je vysvětloval, narazila až na konci:-) (četla jsem e-knihu).

11.09.2023 3 z 5

Žlutý ptáček zpívá Žlutý ptáček zpívá Jennifer Rosner

Nádherná knížka. Příběh židovské matky s dcerkou, které se po napadení Polska německou armádou ukrývají na půdě stodoly. Obrovské úsilí matky udržet dcerku zticha, zajistit jí přísun jídla, zabavit ji... Není to klasický příběh z detaily z koncentračních táborů, a právě proto je tak hluboký a nezapomenutelný.

06.09.2023 4 z 5

Zvěsti Zvěsti Aleš Novotný

Byla jsem docela překvapená, knihu jsem si v knihovně vybrala podle obálky a netušila, jak je autor výborný vypravěč. Pohledem několika gymnazistů zažíváme poměrně napínavé zářijové dny. Přesto, že je kniha určená pro dospívající čtenáře, já jako zralý člověk jsem se bavila.

01.09.2023 3 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Překrásná kniha, která ve vás zanechá otisk.
Téma nechtěných dětí, dvou světových válek, domluveného sňatku.., autorka je umí uchopit něžně, s citem pro detail a vykreslení postav umí na jedničku. Moc se mi líbí i nenásilné zapracování historie, na pozadí jednotlivých příběhů pak všechno dostává jiný rozměr.
Jedna z mých nejoblíbenějších spisovatelek.

29.08.2023 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Báječná knížka na prázdniny. Hromada povídek z pera opravdu výjimečného spisovatele. Ne každá mi sedla, u některé jsem se opravdu bála, ale každá měla nápad, myšlenku, propracovaná do detailu.
Nejvíc se mi líbila Mlha, podle které je kniha pojmenovaná. Film jsem neviděla, ale pokud je z poloviny tak dobrý jako povídka, ráda se podívám.

28.08.2023 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Nebylo to špatné, řekla bych klasický americký katastrofický film s dokonalým hrdinou, osobní tragédií i trochou životního štěstí. Připomínalo mi to Arthura Haileyho a jeho do puntíku vychytané knihy. Měla jsem takové knihy ráda v době dospívání, teď mi každodenní přísaha americké vlajce a poplácávání po ramenou přijdou trochu komické.

21.08.2023 3 z 5

Škvíra Škvíra C. J. Tudor

Docela jsem se na knížku těšila, povídky mám ráda a hororové obzvlášť. Ale jsem kapku zklamaná, náměty fajn, ale povídky jaksi nedotažené, konce náhlé, zkrátka nebylo to podle mého gusta. Líbily se mi úvody jednotlivých povídek, kdy sama autorka představovala cestu k nim.

11.08.2023 2 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Vynikající, jako vždycky. Přes osobní tragédii autora opět skvělá kniha plná napětí, parádních logických úvah, svižný děj a překvapivé odhalení. Carter je jednička:-)

07.08.2023 4 z 5