Mlha

Supermarket se stává posledním útočištěm lidstva v boji s mimozemskými vetřelci... výlet na půdu se proměňuje v cestu do pekla... řidička objevuje vpravdě děsivou zkratku do ráje... idylické jezero může být domovem bezbřehého zla... a opuštěný ostrov se stává svědkem toho neúděsnějšího boje o přežití, jaký kdy člověk vedl. Ve vynikající sbírce dvaadvaceti povídek Stephen King opět čtenářům poodhaluje temná zákoutí své jedinečné fantazie......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1133/mlha-u39-1133.jpg 4.2823
Série:

Povídky a novely (3.)

Originální název:

Skeleton Crew (1985)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Beta-Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (70)

Přidat komentář
Winchester
13. července

Knížka naprosto skvělá! Filmové zpracování bylo příšerné

ktulu
09. července

Mlha je dle mého názoru naprosto dokonalá sbírka hororových povídek...jedna perla za druhou. Kdyby s ústřední povídky udělal 1000stránkový román, hned si jej utíkám koupit.

klaraj093
29. června

Miluju Kinga, sbírám jeho knihy a strašně nemám ráda povídky. Myslela jsem, že Mlha je jedna kniha a bylo to báječné počtení a ehjle konec a další povídka .. Každopádně, některé byli moc pěkné!

WeeWar
12. března

MLHA: emzácká human psycho pitva pohodička, tak jak jsme u S.K. zvyklí.

Filmová verze jde do total zmaru - viděno před četbou - wtf shock:)

Romanka89
06. března

Od Kinga mám radši novely, než povídky, některé byly slabší a musela jsem se do nich nutit. Ale i přesto ve mě nekteré zanechaly hlubší dojmy, např: Mlha, Babička, Jaunt, Muž, který nepodával pravici, Nezmar (to byla pecka!), Nona, Opice, Prám, Textový procesor bohů, Zkratka paní Toddové.

Čtenářská výzva 2018: Kniha, podle níž byl natočen seriál.

hvězdo.kupa
28. února

Mlha dobrá. Dech se mi tajil. Když už mě ty další povídky začínají vtahovat a naskakovat husí kůže, skončí to. A je to tak rychlé, až je to pro mě neuspokojivé. Přilnu k sympatickým postavám, a na další stránce si musím zvykat na nové. Mnohem víc miluju ty spletité, promyšlené, slovy nabité, pětisetstránkové Kingovy romány.
Ale přece jenom ve mně něco zůstalo. Povídka "Nezmar". Nechutná a výborná zároveň!

Arisu
07. února

Obecně mám radši Kingovy povídky než rozsáhlejší díla (ta se sice skvěle čtou ale obvykle mi všechno úsilí zhatí ne až tak povedený konec). Tahle sbírka patří k těm lepším - ačkoli mou nejoblíbenější sbírkou je a bude Hodina děsu (přesto, že King nepatří k mým oblíbencům - vážně, také nevím, proč ho pořád louskám... asi se snažím přijít na to, co na něm široké čtenářstvo vidí.)

hs777
26. ledna

S hodnocením povídkových knih je to těžké, ale tahle patří asi k těm nejlepším, co jsem přečetla. Za slabší bych označila možná jen tři povídky z jednadvaceti, naopak Mlha, Balada o pružné kulce, Textový editor bohů a Babička byly fantastické. Obdivuji Kingovu fantazii, jeho schopnost neustále stupňovat napětí, při kterém už vůbec nedýchám a úplně se cítím být součástí dění.

Dominik106
02.11.2017

Průměrná Kingovka.

Jury
22.10.2017odpad!

Skoda penez

alef
15.09.2017

Co se skrývá v mlze? Kromě zmutovaných děsivých potvor jsou to především lidé, zahnaní do kouta, takže si dejte pozor! To jsou totiž ti nejnebezpečnější tvorové! V momentě, kdy na Vás útočí obří pavouci totiž zjistíte, že civilizovanost je jen tenká vrstva na povrchu ... zjistíte spoustu informací o lidské přirozenosti :-).

Po čase jsem se opět nechala zlákat do Kingova světa ... a moje výprava, dá se říct, byla úspěšná ... tenhle svět fantazie a napětí (ať už z ranku hororu, fantasy nebo sci-fi, či psychologického thrileru) mě zaujal už dávno, a protože jsem už vyzkoušela vše, kromě hororu /který není mým šálkem kávy/, rozhodla jsem se pro tuto povídkovou sbírku, abych „ochutnala“ nepoznané :-). A pan King mě opět nezklamal, naopak, usadil se celkem pevně v mém seznamu oblíbených autorů :-).

King své příběhy staví na přirozené lidské zvědavosti :-) ... na touze zahlédnout něco nevšedního, často dost šokujícího, která nutí nás čtenáře „provětrat“ své emoce :-) ... a přesně v tom se autor našel, přesně tohle mu sedí a je v tom opravdu dobrý :-) ... podněcuje Vaši fantazii, pobízí a láká ... a vy se, krůček po krůčku vydáváte do tajemného světa, který vás neláká nádhernými barvami, půvabem pevných a krásných tvarů, poetikou ... naopak ... ocitnete se ve světě mlhy, tmy, šera, ponuré atmosféry, ve světě, kde se všechny tvary zdají pokřivéné, kde mrazí ze zvuků, které slyšíte ozývat se ... a vyprávění je tak sugestivní, že jste téměř sami sobě schopni popřít, že sledujete fikci :-) ... tohle je autorova velice silná stránka. Při čtení Kingových příběhů vás hned od prvních řádků příběh „lapí“, je vykreslený tak podrobně a sugestivně, že se ocitáte uvnitř, jdete po cestě k domu, noříte se do hlubokého lesa, cítíte bezmoc, strach, děs, odhodlání, odevzdání, vztek, zlost, euforii ... prostě nemáte na vybranou, jediné co můžete, je prožít všechno přesně tak, jak autor zamýšlel :-).

NemcovaKN
23.08.2017

I když asi nejsem úplně milovník povídek, tak některé nebyly špatné.

Napínavá byla ústřední povídka Mlha, která se rychle četla, ale konec mě trochu zklamal.
Prám - děj nebyl nijak složitý, ale když se člověku tato povídka vybaví, když zrovna jde do vody, tak můžu říct, že je to úspěch autora. :-)
Muž, který nepodával pravici - tato povídka byla zajímavá a po přečtení jsem přemýšlela, zda je možné, že se s takovým člověkem někdy někdo třeba i setkal.
Balada o pružné kulce - tato povídka se mi líbila nejvíce. Když někdo vypraví příběh a já hltám slova, abych zjistila, jak to bude pokračovat.

Větší část povídek se četla dobře a děj mě zaujal, ale povídky jsou přeci "jen" povídky a já mám ráda dlouhé (ale ne zdlouhavé) a napínavé příběhy.

DasaN
04.07.2017

Povídka Mlha je perfektní, hlavně proto jsem si jí půjčila. Ostatní povídky také nejsou špatné, ale žádná nepředčila Mlhu.

Micifuza
14.06.2017

Chtěla jsem to nějak okomentovat ale Kní to napsal za mě

kní
31.05.2017

Nemám ráda povídky, a tak jsem Mlhu chtěla vrátit, když jsem až doma zjistila, že jsou to povídky. Ale pře(d)mluvil mě: ... "Fajn - konec reklam. Teď se mě chyťte za ruku. Držte se pevně. Zavedu vás na několik hodně temných míst, ale nebojte se, cestu znám. Jen se mě nepouštějte. A kdybych vám v té tmě dal zničehonic pusu, neberte to až tak vážně; prostě vás mám rád. Tak, a teď poslouchejte: " Stephen King, 15. dubna 1984, Bangor, Maine
- už jsem v půlce knihy, právě čtu povídku Prám - a nechtějte vědět, co se právě stalo Rachel...

WencelTurambar
26.02.2017

Kvalita povídek v knize je různá, ale některý, hlavně ta Mlha, Čarodějnice a ta poslední z PostApokalip světa byly skvěly

marek6463
07.11.2016

Některé povídky jsou vynikající, ale tudíž jsou v knize i méně zaujatelné povídky, z knihy to dělá přijatelný průměr.

Nikolas0311
23.10.2016

Povídkovou knihu nelze pořádně ohodnotit jako román, protože nějaká povídka je slabší nějaká silnější, ale dobré čtení

tomaserd
21.10.2016

Dokonalé povídky od MISTRA strachu Stephena Kinga

DevilMayWeep
06.09.2016

Mlha 4*
Zde jsou tygři 3*
Opice 3*
I povstal Kain 0*
Zkratka paní Toddové 4*
Jaunt 5*
Kšeft na svatbě 3*
Paranoia: Zaklínadlo 2*
Prám 4*
Textový procesor bohů 3*
Muž, který nepodával pravici 3*
Plážový svět 3*
Obraz smrtky 2*
Nona 3*
Pro Owena 3*
Nezmar 4*
Náklaďák strejdy Otta 3*
Ranní rozvážky 4*
Bourák: Příběh z prádelny 1*
Babička 4*
Balada o pružné kulce 2*
Úžina 3*

Anna 13
24.04.2016

Doporučuji všem Kingovým fanouškům!

Mlha je dokonalá, nejhnusnější je asi Nezmar, Babička a Prám, a jsou také nejlepší...
Na Zkratku paní Toddové mám mnoho odpovědí...
Zaklínadlo: Paranoia je neuvěřitelná a četla jsem ji asi osmkrát...

Zkrátka pocta autorovi...

Je to umění vychutnat si povídku... A já jsem to dokázala. Jsem přenadšená a bohužel vynořená...
Však já se zas brzy ponořím...

ElenRiannon
20.03.2016

Vynikající. Ale varuji ty, kteří se chtějí podívat na film Mlha. Není špatný, ale konec se velmi liší a šokoval mě :D

martunka
30.01.2016

Musím říct, že tahle kniha povídek se mi líbila. Četla se mi dobře. Některé povídky jsou slabší, ale to mně při čtení nevadilo.

Rumnnec
06.01.2016

Kniha byla zajímavá a svým způsobem nádherná, vřele doporučuji všem :-)

Tinoušek
14.12.2015

Výborná kniha... Klasický King - prostě se začtete a už vás kniha nepustí. Originální nápady, skvělé zápletky a hlavně perfektní zpracování. Není, co dodat :-)

danny_21
13.10.2015

Po Noční Směně druhá nejpovedenější povídková sbírka. Vyzvidhnul bych zejména samotnou Mlhu ( kterou se povedlo skvěle převést na filmové plátno díky Franku Darabontovi, včetně odvážného zakončení ), Jaunt, Zkratku paní Toddové, Textový procesor Bohů, Prám a Plážový svět - 85 %

MartinSt
27.09.2015

Přemluvil jsem se zkusit povídky od Kinga a musím říct že zatím spíše zklamání. Jsem u 13té povídky a z těch 13ti mi v hlavě zůstala doopravdy vrytá jen Mlha, Prám, trochu Opice a I povstal Kain, která se mi líbila v tom, kolik násilí je King schopen dát na pár stránek. Po přečtení těchto přijde chvíle, kdy zavřete knížku, koukáte z okna a přemýšlíte nebo jen tak koukáte a tenhle pocit miluju :3

Další jako Jaunt, Kšeft na svatbě, Muž, který nepodával pravici se četly sami a po jejich přečtení jsem ihned začal číst další povídku s přáním, aby byla lepší než předešlá.

Co jsem opravdu četl s odporem (a ne že by děj byl hrůzostrašný) byla Zkratka paní Toddové. Povídka, kde 90% textu tvoří názvy silnic jako vážně? A rádoby vstřelení děsivého děje? Fakt ne děkuji.

Zde jsou tygři, Textový procesor bohů, Plážový svět a bojím se že budou i další takové bych hodil do jednoho pytle... NUDA a absolutně nezajímavé.

Čeká mě poslední třetina knihy a doufám, že v ní najdu alespoň dvě stejně dobré povídky, při kterých tuhne krev v žilách.

zylla
08.07.2015

U některých povídek jsem si říkala "to jako vážně, Kingu?" na můj vkus jich bylo příliš mnoho velmi slabých. Mlha se mi líbila a asi jako jedna z hodně mála se povedla její filmová verze (ta se mi dokonce asi nějakým zázrakem líbila o chlup více, než předloha). Jen nechápu proč film končí tak hrozně smutně, když v povídce je konec o něco málo méně k pláči.

panHnědý
21.06.2015

Chapadla mě chytala za nohu a táhly do děje čím dál silněji. Závěr je velmi strhující (nehnutelný pohled).

lucie.8
09.06.2015

Skvělá kniha!