Mlha

Mlha https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1133/mid_mlha-u39-1133.jpg 4 1385 146

Povídky a novely série

Supermarket se stává posledním útočištěm lidstva v boji s mimozemskými vetřelci... výlet na půdu se proměňuje v cestu do pekla... řidička objevuje vpravdě děsivou zkratku do ráje... idylické jezero může být domovem bezbřehého zla... a opuštěný ostrov se stává svědkem toho neúděsnějšího boje o přežití, jaký kdy člověk vedl. Ve vynikající sbírce dvaadvaceti povídek Stephen King opět čtenářům poodhaluje temná zákoutí své jedinečné fantazie...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Skeleton Crew , 1985

mareksevc
21.08.2021 5 z 5

plný počet už len za HMLU, na tuto temu by som vedel od Kinga prečítať celu knihu, ostatok poviedky extra kvalita !

DomYell
23.07.2021 5 z 5

Uz je tomu vice let, kdy jsem cetl tuhle knihu. Od te doby jsem jeste nekolikrat cetl pouze Mlha, protoze to je neco tak perfektniho. Filmove zpracovani stoji za nic... Z nudy se clovek podiva a to je cele... Ale tahle povidka.... To je uplne jine zradlo. Sednout, prilepit se k zidli a do konce se neodtrhnout. To je asi nejlepsi zpusob, jak si ji uzit.

Arev122
16.06.2021 5 z 5

Kniha povídek se mi líbila.
Zajímavé, většinou napínavé povídky s mnohdy hororovým koncem.

Patrik02
14.05.2021 5 z 5

Četl jsem, resp. sehnal pouze stejnojmenou povídku z knihy, a tak hodnotím pouze ji. Ale hodnotím více, než kladně. Skvělá pocta Lovecraftovským monstrům, profily postav vypracované přesně tak, jak to umí jen King. Na půdě supermarketu rozehrává příběh, o lidskosti i lidské zrůdnosti. Otevírá téma fanatičnosti víry a ovlivnitelnosti druhých v situaci, kdy z neobvyklé mlhy obklopující supermarket začnou vystrkovat svá chapadla stvůry z jiné dimenze.

Disease
29.04.2021 5 z 5

Některé povídky jsem četl kdysi v těch dvou brožovaných výborech, ale vůbec si je neškodilo připomenout, popřípadě přehodnotit (Zkratka paní Toddové). King totiž píše fakt dobře a i takové provařené téma, jako je Babička, umí parádně podat.

Můj favorit je ovšem Balada o pružné kulce. Ostatně jsem si uvědomil, že King je nejlepší ve vyprávění z hlediska spisovatelství nebo dětským pohledem.

TaNya_
08.04.2021

Pamatuju si z toho teď jenom tu ústřední povídku. Mohla bych si to zase potom jednou přečíst.

stanislav0373
31.03.2021 4 z 5

MLHA: Mrazivá atmosféra, kupa popsaných stran a přitom se příběh dá přeříkat pomocí tří vět. Nemyslím to špatně, je to prostě mazec :-)

work
24.03.2021 1 z 5

Otočil jsem se a hrůzou jsem ztuhl. Stvoření, které stálo přede mnou, připomínalo obrovskou krysu, až na to, že bylo pokryté slizkými oranžovými šupinami, z tlamy se mu divoce mrskali dva hadi a ty oči...ty oči byly laserově červené...Okamžitě mi došla spojitost s nedalekou tajnou vojenskou základnou...
Tohle není spoiler, podobných momentů si ale užijete v mlze v Mlze dostatek. První povidkovou knihu Stephena Kinga jsem četl někdy před 30 lety a připadala mi hloupá. Tedy ne úplně. King umí příběh rozjet a nastavit laťku vysokých očekávání. Pak sklouzne do typu literatury, která vycházela v polovině minulého století v sešitcích pro mládež, a až to ztratí veškerou atmosféru, tak to nějak ukončí, většinou nepřekvapivě a bez nápadu. Přečetl jsem od něj ze zvědavosti i pár dalších knížek, mnohdy značně silných (tloušťkou, nikoli působivostí), a vůbec mě nezaskočilo, že podle Wikipedie doposud napsal 62 novel: za dobu jeho romanopisecké činnosti to dává průměrně jeden román každých 9 měsíců. Započítejte si do toho přípravu, korektury, tisk, publikační proces, a taky fakt, že ještě píše povídky, scénáře, literaturu faktu a má i další aktivity, a vyjde vám, že celou knížku napíše tak za 5-10 týdnů maximálně. Kvalita tomu bohužel odpovídá - na začátku je nápad a pak se píše za pochodu.
Na druhou stranu musím uznat, že k táborovému ohni jsou jeho příběhy jako dělané. Jsou nekomplikované, svým béčkovým způsobem mohou jitřit představivost, nemusíte u nich přemýšlet, večer se pěkně zabojíte a na druhý den je pustíte z hlavy. A tak jediná věc, kterou Kingovi opravdu upřímně závidím, je, že si tímhle vydělal hodně peněz...

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Perfektní román od perfektního spisovatele.

HloupýHonza
19.01.2021 5 z 5

Hlavní povídka "Mlha" je skutečně opravdu velmi strhující a skvěle se čte, opravdu lehce jsem ji zhltnul, napětí je znamenité. Co se týká ostatních povídek, tak je to komplikovanější, některé jsou zajímavé a ty další vás nutí se zamyslet nad tím, pod jakým vlivem King byl, protože jsou absolutně nezajímavé, nečitelné a nechápete jejich význam v této sbírce.

eraserhead
29.11.2020 5 z 5

"... většina z vás už zapomněla, jak si povídku správně vychutnat."

Po "Noční směně" druhá nejlepší Kingova povídková sbírka (z těch, co jsem dosud četl, a pár jich už bylo). Tématicky i (sub)žánrově pestrá, od dramatických thrillerů (pravda, ty jsou slabší), přes psychologické horrory, duchařiny, až po syrové drsárny. Obsahuje hned několik povídek, které se probojovaly do mého osobního žebříčku deseti Kingových nejlepších povídek (úchvatný PRÁM, neskutečně syrový NEZMAR, jakousi obecnou etiku bortící TEXTOVÝ PROCESOR BOHŮ). Výborné jsou i povídky OPICE, ZKRATKA PANÍ TODDOVÉ či nádherná balada o umírání ÚŽINA. Zaujaly BALADA O PRUŽNÉ KULCE a BABIČKA. Titulní MLHA mě, stejně jako její filmová adaptace, nijak zvlášť nezaujala. King je skvělý povídkář. Někdy se, pravda, trochu zakecá, ale umí příběh chytit za koule. Regulérně to úplně na plný počet nebude, ale pocitově, za obecný pocit a dojem z těch několika neskutečných šlehů (PRÁM je prostě geniální), to s klidným srdcem napálím.

"Všechny rozdíly na světě pocházejí z rozdílu mezi chtít a mít."

"Miluješ?"

Lanley
27.10.2020 4 z 5

Další povedená kniha od mistra spisovatele. Kniha obsahuje jak silnější tak slabší povídky, celek ale působí konzistentně a kniha je opravdu dobrá.
Povídka Mlha mě potěšila i určitým propojením se světem Rolanda, navíc "vývoj společnosti" v obchodě v horizontu několika dní, perfektně vykresluje jednotlivé charaktery, tak trochu jako ve Svědectví.
Na povídku Prám asi nikdy nezapomenu, tak je extra nechutná.
Zkratka paní Toddové mě zasáhla, ani vlastně nedokážu definovat proč.
Textový procesor bohů je geniální!
Každý si ve sbírce najde prostě to svoje...
Jednoduše tato povídková kniha Kingova čtenáře potěší a ostatní určitě neurazí. Knihu jsem četl na dovolené a myslím si že k tomu, vzhledem k vzletnosti a čtivosti, je naprosto ideální!

sedw
09.09.2020 4 z 5

Mlha (10/10) – Již klasika. O městečku, do kterého se po bouři připlíží zlověstná mlha, ve které číhají neznámé příšery. Skupinka lidí v supermarketu řeší, jak z této situace ven.
Zde jsou tygři (7/10) – Krátká hříčka o školákovi, kterému se chce na záchod, když tam ale dojde, číhá tam tygr.
Opice (8/10) – Hlavní hrdina jako malý najde hrací opici s činely, vždy když zahraje, někdo zemře. V dospělosti, když má vlastní děti, se jednoho dne opice opět objeví.
I povstal Kain (7/10) – Krátká povídka o excelentním studentovi, který se jednoho dne rozhodne „zastřílet si“.
Zkratka paní Toddové (9/10) – Paní Toddová ráda hledá zkratky, kterými se autem co nejrychleji dostane do cílového místa. Po nějaké době se však její zkratky stávají kratšími, než kolik je nejkratší vzdálenost mezi danými body na mapě.
Jaunt (10/10) – Povídka z budoucnosti, kdy byl vynalezen Jaunt (teleport). Otec s rodinou mají Jauntovat na Mars, kde je otec zaměstnán, před jauntováním vypráví dětem historku o vzniku Jauntu.
Kšeft na svatbě (7/10) – Povídka z 20 let 20 století o kapele, která má hrát na svatbě tlusté sestry mafiánského bosse. Celá svatba se však zvrtne...
Paranoia: Zaklínadlo (1/10) – Z mého pohledu naprosto zbytečná báseň, nic mi nedala.
Prám (10/10) – Jedna z klasických povídek od Kinga, na které je krásně vidět, proč je tak dobrý. Námět je poměrně jednoduchý, ale autor z něj dokáže vykřesat nervy drásající příběh.
Textový procesor bohů (10/10) – Trochu jiná povídka, ze které mrazí ne proto, že by byla strašidelná, ale z brilantního závěru. Povídka, kterou bych mohl číst pořád dokola.
Muž, který nepodával pravici (5/10) – Poměrně béčkový horor, který na jedno přečtení pobaví, ale v hlavě příliš dlouho nezůstane. Průměr.
Plážový svět (7/10) – Zajímavá povídka o astronautech, kteří havarují na planetě, která je celá tvořená pískem. Dobře vystavěný psychologický horor.
Obraz smrtky (4/10) – Variace na poměrně ohrané téma záhadného artefaktu, který má magické vlastnosti.
Nona (9/10) – Klasická hororová povídka, která mě bavila hlavně svojí nepředvídatelností a u které jsem otáčel stránky v očekávání, co bude dál. Krásně popsaný příběh „osudové“ lásky.
Pro Owena (1/10) – Opět báseň, opět pro mě zbytečná výplň.
Nezmar (10/10) – Tak toto byla pecka a možná nejlepší povídka celé sbírky. Příběh o tom, co je schopen člověk na pustém ostrově udělat pro přežití. Velmi sugestivní a tísnivý příběh.
Náklaďák strejdy Otta (6/10) – Vcelku průměrná, ale příjemně čtivá povídka o „prokletém“ autu.
Ranní rozvážky (Mlékař #1) (5/10) – Povídka působí jako začátek něčeho většího, takto samostatně však příliš nefunguje. I když představa, že by takový mlékař vozil potraviny mě, je poměrně děsivá.
Bourák: Příběh z prádelny (Mlékař #2) (5/10) – Povídka, ve které se objeví Mlékař z předchozího příběhu. Opět příjemné čtení, ale průměr, ke kterému už nemám potřebu se vracet.
Babička (3/10) – Nevím proč, ale tato povídka na mě působila, jako by ji psal někdo, kdo s psaním začíná. Poměrně plytký a natahovaný příběh o tom, jak se vnuk bojí své babičky a je nucen s ní zůstat sám doma. Celkové vyznění nezachrání ani povedený závěr.
Balada o pružné kulce (7/10) – Příběh o spisovateli, který trpěl halucinacemi, které možná halucinace nebyly. I přes svou výraznou délku se mi povídka četla velmi dobře a byla zábavná, s dobře vykreslenými postavami.
Úžina (9/10) – Výborná záležitost na konec. Povídka o ženě, která celý svůj život prožila na ostrově a před smrtí by se chtěla dostat na pevninu. King v povídce nenásilným způsobem propojuje minulost ostrova a současnost a i když není příliš dlouhá, člověk má pocit, jako by přečetl celou knihu.

Ronnie68
30.07.2020 5 z 5

Dlouho jsem nečetla nic od Kinga ... ale nad touhle knihou jsem přemýšlela dost dlouho ... prostě mě zaujal ten název ... a mile mě to opravdu překvapilo ... skládá se to z povídek, které se mě zaujaly ...

hanakk
09.07.2020 4 z 5

Povídky Mlha, Opice a Trám jsou pro mě ukázkami bezchybných příběhů. Opice mě do dnešní doby straší ve snech, vždyť takovou hračku jsme měl skoro každý doma. :-D Trám i přes to, že se jedná o relativně krátkou povídku, obsáhl všechno co měl. Zde se King předvedl jako opravdový král hororových povídek.
Ostatní povídky mě až tak moc nezaujaly, ale díky třem výše zmíněným musím knihu hodnotit velmi kladně.

Greenfingers
07.07.2020 4 z 5

Asi nejvíce z tohoto výběru se mi líbil pilotní příběh Mlha. Mělo to tu správnou "Kingovskou" atmosféru. Samozřejmě, i další povídky potvrdily, že autorův přídomek "král hororu" mu patří právem.

n.ezn.amy
04.02.2020 5 z 5

King je nejen skvělý spisovatel románů, ale i úžasných povídek, které mě moc baví. Mlha je asi nejznámější díky výbornému filmovému zpracování, ale za mě i další skvělé povídky jako Zkratka paní Toddové, Bourák a pro mě nejlepší povídka z této knihy je Prám. Mistr má neskutečnou fantazii.

Bucifalek
23.01.2020 5 z 5

Dávám maximální hodnocení, ačkoliv ne každé povídce samotné jsem dal pět hvězdiček. Jde totiž o to, že i ta zdánlivě nejslabší povídka v této sbírce je něčím originální, něčím znepokojivá, strašidelná a v neposlední řadě... něčím lidská. Někdo tu psal, že povídky od Kinga "...už opravdu NE!!!!!!!"
No... Za mě by to znělo asi takhle: COKOLIV od Kinga opravdu ANO!!!!!

FejKýý
20.01.2020 4 z 5

Tak konečně dočteno, dlouhá kniha pro mě. :D Popravdě jsem to hlavně četla jen kvůli Mlze, kdysi jsem viděla film. Ostatní povídky se mi moc nelíbili snad jen ta Mlha a další 2-3 povídky. Za mě bohužel musím napsat totální odpad, byla předposlední povídka Balada o pružné kulce, mělo to okolo 60ti stránek a já myslela že to nedám, hrozná nuda. Některé byly nudnější, některé lepší, některé nechutnější (Prám), no znovu to číst určitě nebudu ale dobrá zkušenost King píše velice dobře, to ano. Je to pěkně čtivý. Ale vzhledem k tomu že za mě povídky nic moc, dávám průměr.

RendyaDav
13.01.2020 5 z 5

Knížku jsem četla v době dešťů plískanic , tak taky na mě to čtení výborně působilo , bála jsem se všeho i odběhnout si na záchod...Takže aby knížka bavila musí se číst opravdu ,když je to venku opravdu zatažený ...V létě kdy je hezky to nemůže člověka zasáhnout...