Čtyři roční doby

Čtyři roční doby https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/881/bmid_ctyri-rocni-doby-r5a-881.jpg 5 1625 209

Povídky a novely série

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“. Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec – vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King.... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Different Seasons , 1982

mila2411
mila2411
17.01.2024 5 z 5

Přečteno hlavně kvůli "Vykoupení z věznice Shawshank", ale i zbývající povídky nezklamaly. "Vykoupení" je při čtení stejně uhrančivé jako ve filmu: je to o NADĚJI, lidství, utrpení a ten konec... paráda.

JHoralka
JHoralka
30.11.2023 4 z 5

První kniha od Kinga - na doporučení manžela a taky díky výzvě!

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank - milá povídka, četla se mi hezky, ale je to možná i tím, že jsem několikrát viděla film (který se moc od povídky neliší, kromě barvy vlasů a pleti Reada). Vůbec jsem netušila, že film byl podle předlohy.

Nadaný žák - ufff to byla nejdelší povídka z knihy (přes 200 stran) a byla tedy chvílemi pro mne drsná. Na začátku jsem myslela, že tuším kam to bude pokračovat, no v půlce jsem zase byla v šoku, co se tam děje. A ten konec mě umlčel.

Tělo - tak tahle mě bavila nejméně. Hodně tam bylo popisů všeho. Ale je pěkná, nejvíc mě bavil závěr té povídky. Ty ostatní povídky mě bavily více.

Dýchací metoda - ta se mi velmi líbila - hlavně ta povídka, kterou vyprávěl doktor.

changaj
changaj
20.11.2023 5 z 5

Jednoznačně nejlepší Kingovina. Všechny čtyři novely jsou perly.

Tělo je opravdu o tom, co nejde sdělit. Kdo klouže po povrchu, holt nepochopí. Kluci si vyrazí na výpravu s cílem najít tělo jiného kluka, sraženého vlakem. Ve skutečnosti se dává do chodu kolo osudu a celá cesta se stává orákulem a zároveň iniciačním rituálem. Ukáže se, co v kom doopravdy vězí a dokonce co na něj čeká. Na konci neobjeví jenom mrtvé tělo, ale spíš vlastní mrtvou nevinnost, svoje mrtvé dětství. Čistotu odnesla ta srnka ráno na kolejích.

Nadaný žák je neskutečně strhující a hrozivý psychologický horor, o to horší, jak realisticky všechno působí. Starý velitel koncentráku a mladý úchylný kluk se vzájemně zrcadlí a sdílí svoji posedlost. Jejich vztah má nenávistně láskyplný náboj a starý nikdy nevysloví chlapcovo jméno (je to pro něj tabu, protože v němčině znamená Todd - Tod smrt). Geniální, ale jak na takové téma mohl někdo normální vůbec přijít?

Dýchací metoda - výborný příběh s ještě lepší "vedlejší linií" příběhu. V záhadném pánském klubu se na Vánoce vypráví tajemné příběhy. Ale na nic se neptejte, nebo... Zřejmě je v tom něco autobiografického, nebo je hlavní hrdina symbolem čtenáře a klub je Kingovo království?

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank - novela o vnitřní svobodě a ceně svobody. Předloha velmi vydařeného filmu.

Adrastea
Adrastea
20.11.2023 odpad!

Já jsem, kvůli čtenářské výzvě, byla nucena sáhnout po knize Stephena Kinga. Četla jsem Tělo. Zřejmě to nebyla dobrá volba, ale za mě to byla neskutečná slátanina. Autor tu přeskakuje z tématu na téma, nemá to spád, je to takové nijaké... Nechci Kingovi nijak stranit, ale mě absolutně neoslovil.

KačuleJakVíno
KačuleJakVíno
02.10.2023 5 z 5

Kinga miluji a vždy budu, takže jsem možná při hodnocení zaujatá. Dle recenzí jsem do ní šla se smíšenými pocity, čekala jsem nějakou nudu. Ale po druhé povídce (pač první jsem jako spousta viděla zfilmovanou a sakra Shawshank nemůže být nikdy špatný) jsem obavy zcela zahodila. Každá povídka mě něčím uchvátila, ať už vězeňským, neutěšitelným smutkem; mrazivými detaily koncentračních táborů okořeněnými brutalitou dnešního světa; dechberoucí výpravou 4 kamarádů, kteří naleznou víc, než jen mrtvé tělo vrstevníka; nebo příběhem, který by se nám mohl zdát v mnoha ohledech známý, ale který nám otevře dveře do jiných světů a možnost nahlédnout do krajních mezí. Děkuji, zůstávám věrná.

stanislav0373
stanislav0373
21.09.2023 5 z 5

Pro mě naprosto úžasné putování se Stephenem Kingem.

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank - asi jedna z nejlepších povídek, a ač jsem dříve viděl film, zážitek mi to nezmenšilo, možná spíše naopak znásobilo. Perfektní vyprávění o neperfektních lidech.

Nadaný žák - toto není jedna z nejlepších, tato je skutečně nejlepší. Kdo nečetl, ihned napravte.

Tělo - tady jsem měl tu smůlu, že jsem nechtěně viděl film asi týden před čtením knihy. Tím pádem pro mě bylo "nutným" opakováním. Nicméně i tak pro mě skvělá povídka.

Dýchací metoda - poměrně krutý závěr knihy, který nechá čtenáři jen tušit, co vše je vlastně v pozadí.

King ve své životní formě (zase) :-)

TeoCZE
TeoCZE
16.09.2023 5 z 5

Nemám moc ráda povídky jako takové, protože mi přijde, že se děj nemůže stihnout pořádně rozvinout na tak málo stránkách. Ale tak přeci jen jsem nechtěla podcenit Kinga, u kterého mám už přečteno kde co, tak jsem se do toho pustila. A musím říct, že on prostě zvládne čtenáře zaujmout a přinést napínavý příběh klidně i na pěti stránkách. Všechny povídky byly výborné. Věznice je klasika a je to troufám si říct stejně dobré jako film, nadaný žák je děsivý a napínavý, klučičí výlet mě sice zas tak moc nebavil, ale i ten byl parádní a poslední povídka byla návratem ke Kingovým hororovým klasikám, ze kterých vám je smutno a jste trochu vystrašení zároveň. Tohle je pro všechny jeho fanoušky takřka must have.

Ovecka_Saki
Ovecka_Saki
03.09.2023 1 z 5

Původně jsem Kinga nechtěla číst do výzvy, ale nakonec jsem se rozhodla pro tuhle audioknihu. Radši poslouchat, než ztrácet tolik času, už minule mi přišlo, že se King strašně vleče. A jinak tomu nebylo ani tentokrát! První povídku jsem vynechala, protože film miluju a přišlo mi to jako největší ztráta času, když už vím, co se bude dít. Druhá povídka měla aspoň nějaký zajímavý děj. Třetí mě nezajímala, takže jsem ji vynechala. Poslední povídka měla ukrutně dlouhý začátek a vlastně nijak zážívná nebyla po celou dobu. No nevím Kingovi jsem ochotná dát ještě jednu poslední šanci, ale tím s ním končím.

dzejkbeltygros
dzejkbeltygros
01.09.2023 2 z 5

První povídka se mi líbila, prostředí věznice je celkem populární. Druhý byl psycho thriller, při kterém se mi dělalo mdlo a běhal mráz po zádech. Třetí byla velká nudná otrava a o čtvrté ani nemluvím, tu jsem vyloženě proletěla, abych už byla na konci.

boxas
boxas
22.07.2023 3 z 5

Ne ne, tohle mi nesedlo.

Susan94
Susan94
18.07.2023 3 z 5

King je vždy moje výzva. Buď ho miluji, nebo nedokážu vystát jeho aktuální styl psaní.
První povídka je klasika, která mě bavila od začátku do konce, klidně mohla být i delší.
Druhá povídka mě přišla také velmi zajímavá.
Třetí jsem po chvíli vzdala, styl mi nevyhovoval a povídky v povídce není nic pro mě...
Čtvrtá povídka byla zajímavá, nejvíc podobná lehce duchařskému stylu Kinga, který mám tak ráda.

itskyleus
itskyleus
10.07.2023 4 z 5

Upřímně jsem po první povídce si myslel, že možná kniha nebude taková, jakou jsem si představoval.

První novela z nejznámějšího filmového zpracování - Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank.
Novela se táhla a nebyla zrovna taková jakou jsem si ji představoval. Na film se stále chystám a doufám, že se tak nebude tahnout jako právě knižní předloha.
Novela byla zajímavá svým prostředím, tedy věznici, kde sledujeme vyprávění Reda o Andym.

Druhá novela jménem Nadaný žák, která je také zfilmována byla naprosto odlišná od té první. Byla čtivější, napínavější a nedalo se od ní odtrhnout.
Sledujeme Todda, který 'vystalkoval' starého pána, který má tajemství. Byl velitelem v koncentračním táboře v Paletinu.
Líbilo se mi zakomponování vražd, Druhé světové války, vyprávění, vyhledávače nacistických zločinců.. Novela skončila tragicky, ale přesto měla úžasný konec dle mého.

Třetí novela byla taktéž dobrá, akorát mohla být o něco málo lepší.
Sledujeme čtveřici kamarádů, kteří míří daleko ke kolejišti, kde je mrtvé tělo. Zvědavost je silná věc. Taktéž zfilmováno.

Čtvrtá novela Dýchací metoda mě chytla za srdce.
Sledujeme staršího pána, který začíná chodí do klubíku, kde si stáří pánové vypráví příběhy ze života.
Jeden z nich - gynekolog - vypráví svůj příběh o slečně, bývalé pacientce, která otěhotněla a byla smířená, že dítě musí odchovat sama, jelikož otec dítěte ji odmítl. Příběh končí tragicky, až mě z toho píchlo u srdce.. opravdu nejlepší novela ze všech čtyř.

Co si budeme, nezvyklý styl u S. Kinga a rozhodně se tahle kniha mu povedla!

Luigi1
Luigi1
10.06.2023 5 z 5

Vynikající čtení moc se mi líbila

allebra
allebra
23.04.2023 5 z 5

Všechny povídky se rozbíhají pozvolna, nenápadně, pak ale přijde zlom a naberou takové grády, že nejde přestat číst. To mám ráda. V každém případě napsáno velmi poutavě a čtenář tak může obdivovat spisovatelský talent Stephena Kinga, i když není zrovna nadšeným fanouškem hororů.

zuzankac
zuzankac
13.04.2023 1 z 5

Tak tohle bylo bohužel to nejhorší, co jsem od Kinga četla.
1) Shawshank: Nuda, nuda a pak docela dojemný konec. Film jsem neviděla.
2) Nadaný žák: Nuda plus deprese.
3) Tělo: nedočetla jsem. Nuda a nepříjemný styl.
4) Dýchací metoda: tu jsem nečetla vůbec. Úplně mě přešla chuť z tý knihy ještě cokoliv číst.
Od Kinga miluju Misery a některé povídky z knihy Černočerná tma, chystám se na Pet Sematary. Tohle byla pro mě ale hrůza a nerozumím tak vysokému hodnocení.

Koblizek034
Koblizek034
13.04.2023

Naprosto úžasná knížka. Nejlepší je když vás knížka zaujme hned kdyz vidíte obal a tohle je zrovna ten případ. Čtyři brilantně napsané povídky, které mají hlavu a patu, mají zápletku, zajímají už od samého začátku prostě pecka. Od Stephena Kinga jsem četla už strašně moc knížek a mám pocit že každá mě zaujme čím dál víc. To co se mi na jeho tvorbě líbí je to, že píše knížky, které se odehrávají v jeho rodném městě. Čtyři roční doby nebyly vyjímkou. Přiznám se, že moje nejoblíbenější vždycky byla a je Shawshank. Ten se stal mým oblíbeným i v knižní podobě, čímž nechci samozřejmě urazit ty ostatní tři povídky, které byly též úžasné. Jak říkám celá knížka až dokonce naprosto skvělá. Doporučuji strašně moc lidem, co mají rádi horory, napínavé děje a cokoli co je s tím spojené. Tuhle knížku miluji a rozhodně si ji ještě někdy přečtu. Obdivuji spisovatele, fakt boží.

Ráďa505
Ráďa505
11.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Od Kinga jsem přečetla několik hororů - vždycky se četly jeho knihy dobře, ale horory moc nemusím, dlouho se strašidelných příběhů potom nemůžu zbavit.
Tato kniha byla úplně z jiného soudku. Čtyři příběhy - jeden silnější než druhý. Nevybrala bych favorita, každý příběh měl to své. Hodně se mi líbila povídka "Tělo" (film jsem zatím neviděla) a neskutečně mi bylo líto, jak to dopadlo s Chrisem, který se dokázal vymanit z toho, kam se ho společnost i rodina snažila nastrčit a stejně: špatné místo a špatný čas a hotovo .... :(

krakonos.kraken
krakonos.kraken
06.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Shawshank - kupodivu se mi asi líbil víc film, asi že správce vězení více vypekl. Ale příběhu i tak není co vytknout.

Nadaný žák - povídka o zvrácenosti je přesné. Bál jsem se, že bude mnohem víc popisovaných hrůz koncentráku, ubíralo se to trochu jinam, ale i tak...fuj. Bál jsem se že v nemocnici odhalí svého souseda a budou ho společně mučit doma nebo něco. Naštěstí byla povídka tak 3x kratší než mohla a díky za to.

Tělo - krásně nostalgický příběh slunného dětství, ve kterém je už však cítit temnota dospělosti a předčasného dospívání, ať už z traumat nebo ze strachu z budoucnosti. Hezky zachycený svět očima dítěte. Podobná atmosféra slunečních paprsků jako Lunapark.

Dýchací metoda - krátký a pro mě velmi silný příběh o odhodlanosti jedné matky, zobrazený jako vyprávění v klubu. "Okolní" příběh, i když skvěle zpracovaný, pro mě nechal trochu moc nezodpovězených otázek.

Aliii
Aliii
12.03.2023 5 z 5

Ještě že existuje Čtenářská výzva a můžu se v rámci hledání knížek dostat k takovým perlám, jako je tahle. King je skvelý vypravěč a dokáže mě ke čtení připoutat i u příběhů, u kterých bych to vůbec nepředpokládala.
Jeho fantazie je dar i prokletí - přesně tak, jak to popisuje v Těle.

marie.kolarova
marie.kolarova
04.03.2023 5 z 5

4 příběhy, 4 fascinující díla, která by mohla vyjít klidně samostatně. Úžasný Shawshank asi každý z nás zná. Teď věřím, že každý bude znát i Tělo, protože to bylo neskutečné.