Škvíra

Škvíra https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510894/bmid_skvira-RwG-510894.jpg 4 261 66

Kolekce jedinečných mysteriózních povídek od autorky kultovního Kříďáka. Každá z nich je obestřena mrazivou temnotou, která něco skrývá – vrahy, přeludy, nestvůry… nebo cosi odporného v krabici na klobouky. Vítejte v příbězích, kde se chystá konec světa, kde nebezpečí věští i šum motýlích křídel, kde kopírka dokáže zázraky a kde není radno zaměňovat svou identitu či zkoumat záhadné graffiti. V téhle knize není nic takové, jak se zdá – milovníci rafinovaných a děsuplných zápletek si rozhodně přijdou na své.... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Kalibr

A Sliver of Darkness , 2022

Doubravka1975
Doubravka1975
12.02.2024 5 z 5

11 skvělých, ale pěkně temných povídek. Moc se mi líbí ke každé povídce soukromý úvod autorky co ji inspirovalo k napsání jednotlivých povídek. Některé by se mi líbily víc propracované a zpracované do normálního příběhu.
Nejvíc se mi líbilo Prchavé bluez a nejmíň Finalizace

SilvieSisinka
SilvieSisinka
24.01.2024 4 z 5

Tak trošku jine čtení od spisovatelky.Kratke povídky,které i tak jsou skvělé.

Krchnaida
Krchnaida
22.01.2024 3 z 5

Pár povídek bylo slušných. Věžák byl nejlepší. Úvody k povídkám - dobrý nápad.

radus
radus
21.01.2024 5 z 5

Kromě Glorie a Lva v bráně se mi všechny povídky moc líbily, tyhle dve byly jen průměrné. Nejlepší byla pro mě povídka Konec plavby, ta by si zasloužila přepracovat v román.

pige
pige
17.01.2024 odpad!

Velké zklamání.

Nedokončený příběh ve mě neprovozují fantazii, jak doplnit nevyřčené, jen mi přijde, že autorka potřebovala víc prostoru, ale musela povídku utnout, aby z toho nebylo samostatné románové dílo.

Osobně mi komentář předcházející každé povídce vadil.
K čemu jako čtenář potřebuji vědět, kdy a kde ji příběh napadl?

zuzca.h
zuzca.h
17.01.2024 4 z 5

Příjemná povídková knížka, líbilo se my, že autorka před každou povídkou udělala ktrátký úvod co ji k dané povídce inspirovalo. Některé povídky silnější jiné slabší. Za mě nejlepší Konec plavby-tu bycg si klodně přečetla i jako román. Kopírka byla taky zajímavá. Nejslabší povídkou pro mě byl Glórie.

Maki21
Maki21
11.01.2024 5 z 5

Nádherná kniha, jako vždy. Příjemné až děsivé povídky. Každá jiná ale každá dokonalá. A obálka taky výjimečná.

Dom95
Dom95
30.12.2023 4 z 5

Než začnu hodnotit samotné povídky, musím ocenit fakt, že Tudor před každou povídkou k ní něco napsala. Kde a kdy přišla na myšlenku o povídce psát, při jaké příležitosti a hlavně i lehké nahlédnutí do svého osobního života. To opravdu nebývá časté. A poté se můžeme ihned přesunout do povídky. Ty hodnotím takto:

1. Konec plavby - Tak tuhle povídku bych si moc rád přečetl jako celý román. Dokázal bych si život na lodi představit jako třetí díl Trifidů. To by byla pecka! Ale i jako námět na film si myslím, že by tato povídka mohla dobře fungovat. Určitě je kam sáhnout pro pokračování. 9/10
2. Věžák - Tudor v úvodu psala, že tato povídka je spíše Young Adult. A to přesně je. Námět si vzala z reálného domu a je zde hodně cítit Stranger Things (shoda náhod? Asi jo.) Dokážu si představit, že ve 13 letech by mě povídka vtáhla a hodně bavila. 7/10
3. Prchavé blues - Vůbec ne špatná povídka, povedený zvrat, myšlenka taky dobrá. Jen mi tam něco chybělo. Nějaký větší pocit napětí, kdy by nakonec vyšel najevo zvrat a já si sedl na zadek. 8/10
4. Finalizace - Povedené, ale opět spíše pro čtenáře, kteří přeferují mysteriózno a magično. Jako povídka ale bohatě stačí. 7/10
5. Lev v bráně - Tato povídka mi moc nedávala smysl. Určitě pro mladší (po menších úpravách dokonce dětské) čtenáře. Hororové na ní bylo pouze to, že jsem jí musel věnovat svůj volný čas. 1/10
6. Gloria - Gloria byla v Jámě skvělá. Určitě by se na ní dalo stavět dál nebo udělat nějaký prequel. Po dočtení této povídky jsem si ale říkal, že měla Tudor Glorii nechat spíše zavalenou v Jámě. 1/10
7. Já nejsem Ed - Úplné Black Mirror. A to mám rád :-) 8/10
8. Poslední chod - Tuhle povídku bych si rád přečetl jako rozvedenou novelu. Tady konečně Tudor ukázala, proč se její knihy tak výborně prodávají. Rád bych měl více popsané postavy, ale to by právě napravila celá kniha. Zvrat úžasný a spousta prostoru pro další možnosti pokračování. 10/10
9. Kopírka - Příjemná jednohubka. Nápad dobrý, ale od začátku bylo jasné, jak se příběh vyvrbí. 8/10
10. Prach - Zajímavá myšlenka, která si myslím byla vydojena na maximum. 7/10
11. Motýlí ostrov - Nejlepší na konec. Tady asi není co hodnotit. Je to začátek delší knihy. A doufám, že se Tudor rozhoupe a napíše ji. Mohlo by to být super. 10/10.

Celkem mi to dává skóre 76/110, což je krásných 69%.

"Někdy mám pocit, že vztahy pohromadě nedrží pravda, nýbrž lež. Akorát se nesmí nikdy provalit."
"Kdekdo vyčenichá hovno, když už v něm stojí. Pravé umění je vůbec do něj nešlápnout."

beer.veronika
beer.veronika
28.12.2023 4 z 5

Povídky se mi líbily, jakožto i jiné knihy a příběhy od autorky.

LÍBILO SE MI: Konec plavby, Motýli Ostrov, Prchavé Blues, Poslední chod, Prach - tyto příběhy by dle mě zasloužili celou knihu.
Ostatní povídky mě moc nezaujaly.

Předmluva autorky před každým příběhem mi přišla zbytečná :)

Dandulka
Dandulka
20.12.2023 5 z 5

Povídky se mi moc líbily, četly se velmi dobře. Moc mě zaujal koncept úvodu ke každé povídce. Skvělý a neotřelý nápad.

nakavusterezou
nakavusterezou
16.12.2023 2 z 5

Mé první setkání se s autorčinou tvorbou.. a nezačalo to úplně dobře. Celkově nemám ráda v knihách sfici, a zde bylo. Dala jsem jí opravdu šanci, přečetla jsem 8 povídek z 11, zbylé tři už ale opravdu dočítat nebudu.

Od autorky mě ale láká její nová kniha Závěj, takže ji dám ještě šanci.

Sabina335
Sabina335
10.12.2023 5 z 5

nelze hodnotit jinak nez plnym poctem, mam tuto autorku velmi rada a velmi me bavi styl jejiho psani. Soubor povidek s misty az hororovym nadechem (inspirovano autorcinym oblibenym S. Kingem). Autorka tuto knihu napsala v dobe, kdy prochazela tezkym zivotnim obdobim. Spousta techto povidek ji lezelo v supliku a az nyni je vydala. Cetlo se lehce a diky tomu, ze povidky maji par desitek stran a navic kazdy pribeh ma jiny nadech, se kniha jen tezko odkladala.

Marekh
Marekh
03.12.2023 4 z 5

Autorka se živí jako spisovatelka. Zaujalo mě, že autorka si vydělávala venčením psů. Autorka čte ráda knihy od Stevena Kinga.

Od autorky jsem četl knihu KŘÍĎÁK, kterou jsem hodnotil průměrně. Po delší době jsem se rozhodl přečíst její novou knihu ŠKVÍRA. Časem bych si chtěl přečíst knihu ZÁVĚJ.

V této knize se nachází 11 povídek. Jedná se o první povídkový soubor od této autorky. Na počátku každé povídky se nachází krátké informace o vzniku dané povídky. Autorka uvedla, že napsala určitou knihu, ale knihu nakonec nevydala, protože nakladatelství odmítlo knihu vydat, protože nebyla dobrá. Autorka zpytovala svědomí a uznala, že kniha doopravdy není dobrá a nemělo by smysl knihu vydávat, ačkoliv s psaním strávila mnoho času. Nicméně námět z této knihy převedla do jedné z povídek. V minulosti některé povídky napsala, ale nakladatelství je nevydalo, takže se rozhodla některé povídky přidat do této knihy. Případně některé povídky měla rozpracované v minulosti, ale nedokončila je a až nyní se k nim vrátila a zpracovala je do konečné podoby. Případně povídky vznikly jiným způsobem.

Celkově se mi povídky líbily. Nejvíce se mi líbily tyto povídky: KONEC PLAVBY, GLORIA, POSLEDNÍ CHOD, KOPÍRKA, PRACH aj. Nejméně se mi líbily tyto povídky: VĚŽÁK, FINALIZACE

Kniha obsahuje PŘEDMLUVU.

Pavlína2019
Pavlína2019
15.11.2023 5 z 5

Výborné povídky!
Autorka píše velice dobře.
Zaujaly mě i předmluvy před povídkami, které mě i dost překvapily, líbily se mi opravdu všechny.
Klidně bych ve čtení každé z nich pokračovala ještě i dále.
Tajemnost, nápaditost, jakýsi otevřený závěr a někde i zmínka o případném konci světa – to mě moc bavilo.
Jsem spokojená a doporučuji.

wooloong
wooloong
13.11.2023 4 z 5

Nebyla to žádná pecka, která by mě dostala do kolen, ale pár dobrých povídek by se našlo.

iLuciferie
iLuciferie
08.11.2023 3 z 5

Dostala jsem to, co jsem očekávala. Horší i lepší povídky, což je taková klasika u povídkových sbírek. Myslím, že slovo "mysteriózní" v popisu je důležité - pozor, určitě nejde výhradně o hororový žánr. Mě však autorka prostě baví a to včetně její inspirace Kingem.

Lka
Lka
02.11.2023 2 z 5

Audiokniha :
Tak tohle bylo zklamání. Vyloženě jsem se nudila. Zaujala mě jen povídka - věžák.

Duchoslp
Duchoslp
30.10.2023 2 z 5

Podle mě je hodně znát, že je to jen náhrada za nevydanou knížku. V porovnání s Kříďákem je to slabý průměr. Sbírka všeho možného, ještě že povídky nejsou dlouhé

Izu
Izu
30.10.2023 3 z 5

Více či méně povedené povídky. Nejlépe hodnotím : Konec plavby-klidně si umím představit samostatný román, Prchavé blues a Věžák.

VěraČamková
VěraČamková
28.10.2023 3 z 5

Rozhodně jsem od autorky čekala víc, kniha povídek mě docela zklamala. Tak snad příště, no.

Část díla

všech 11 částí díla