Škvíra

Škvíra https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510894/bmid_skvira-RwG-510894.jpg 4 295 75

Kolekce jedinečných mysteriózních povídek od autorky kultovního Kříďáka. Každá z nich je obestřena mrazivou temnotou, která něco skrývá – vrahy, přeludy, nestvůry… nebo cosi odporného v krabici na klobouky. Vítejte v příbězích, kde se chystá konec světa, kde nebezpečí věští i šum motýlích křídel, kde kopírka dokáže zázraky a kde není radno zaměňovat svou identitu či zkoumat záhadné graffiti. V téhle knize není nic takové, jak se zdá – milovníci rafinovaných a děsuplných zápletek si rozhodně přijdou na své.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Kalibr

A Sliver of Darkness , 2022

Sabina335
10.12.2023 5 z 5

nelze hodnotit jinak nez plnym poctem, mam tuto autorku velmi rada a velmi me bavi styl jejiho psani. Soubor povidek s misty az hororovym nadechem (inspirovano autorcinym oblibenym S. Kingem). Autorka tuto knihu napsala v dobe, kdy prochazela tezkym zivotnim obdobim. Spousta techto povidek ji lezelo v supliku a az nyni je vydala. Cetlo se lehce a diky tomu, ze povidky maji par desitek stran a navic kazdy pribeh ma jiny nadech, se kniha jen tezko odkladala.

Marekh
03.12.2023 4 z 5

Autorka se živí jako spisovatelka. Zaujalo mě, že autorka si vydělávala venčením psů. Autorka čte ráda knihy od Stevena Kinga.

Od autorky jsem četl knihu KŘÍĎÁK, kterou jsem hodnotil průměrně. Po delší době jsem se rozhodl přečíst její novou knihu ŠKVÍRA. Časem bych si chtěl přečíst knihu ZÁVĚJ.

V této knize se nachází 11 povídek. Jedná se o první povídkový soubor od této autorky. Na počátku každé povídky se nachází krátké informace o vzniku dané povídky. Autorka uvedla, že napsala určitou knihu, ale knihu nakonec nevydala, protože nakladatelství odmítlo knihu vydat, protože nebyla dobrá. Autorka zpytovala svědomí a uznala, že kniha doopravdy není dobrá a nemělo by smysl knihu vydávat, ačkoliv s psaním strávila mnoho času. Nicméně námět z této knihy převedla do jedné z povídek. V minulosti některé povídky napsala, ale nakladatelství je nevydalo, takže se rozhodla některé povídky přidat do této knihy. Případně některé povídky měla rozpracované v minulosti, ale nedokončila je a až nyní se k nim vrátila a zpracovala je do konečné podoby. Případně povídky vznikly jiným způsobem.

Celkově se mi povídky líbily. Nejvíce se mi líbily tyto povídky: KONEC PLAVBY, GLORIA, POSLEDNÍ CHOD, KOPÍRKA, PRACH aj. Nejméně se mi líbily tyto povídky: VĚŽÁK, FINALIZACE

Kniha obsahuje PŘEDMLUVU.

Pavlína2019
15.11.2023 5 z 5

Výborné povídky!
Autorka píše velice dobře.
Zaujaly mě i předmluvy před povídkami, které mě i dost překvapily, líbily se mi opravdu všechny.
Klidně bych ve čtení každé z nich pokračovala ještě i dále.
Tajemnost, nápaditost, jakýsi otevřený závěr a někde i zmínka o případném konci světa – to mě moc bavilo.
Jsem spokojená a doporučuji.

wooloong
13.11.2023 4 z 5

Nebyla to žádná pecka, která by mě dostala do kolen, ale pár dobrých povídek by se našlo.

iLuciferie
08.11.2023 3 z 5

Dostala jsem to, co jsem očekávala. Horší i lepší povídky, což je taková klasika u povídkových sbírek. Myslím, že slovo "mysteriózní" v popisu je důležité - pozor, určitě nejde výhradně o hororový žánr. Mě však autorka prostě baví a to včetně její inspirace Kingem.

Lka
02.11.2023 2 z 5

Audiokniha :
Tak tohle bylo zklamání. Vyloženě jsem se nudila. Zaujala mě jen povídka - věžák.

Duchoslp
30.10.2023 2 z 5

Podle mě je hodně znát, že je to jen náhrada za nevydanou knížku. V porovnání s Kříďákem je to slabý průměr. Sbírka všeho možného, ještě že povídky nejsou dlouhé

Izu
30.10.2023 3 z 5

Více či méně povedené povídky. Nejlépe hodnotím : Konec plavby-klidně si umím představit samostatný román, Prchavé blues a Věžák.

VěraČamková
28.10.2023 3 z 5

Rozhodně jsem od autorky čekala víc, kniha povídek mě docela zklamala. Tak snad příště, no.

soupik2012
14.10.2023 4 z 5

Dávám přednost delším příběhům, protože u povídek mi vadí jejich rozdílná kvalita v rámci celé knihy. A tímto neduhem trpí také tato povídková sbírka s lehce hororovým nádechem. Z těch lepších bych chtěla jmenovat: Konec plavby, Finalizace, Poslední chod, Motýlí ostrov. Za méně nápadité potom považuji tyto: Prach, Kopírka, Nejsem Ed. Všechny povídky v této knize mají svou temnější atmosféru a většina z nich také docela vtipnou pointu. Audiokniha je velice vydařená a na jejím načtení se podíleli tito narátoři: Jitka Ježková, Vasil Fridrich.

6Nikki6
13.10.2023 4 z 5

Oproti ostatním knihám, byly povídky méně děsivé a napínavé, ale celkově se mi kniha líbila :) pěkná oddechovka :)

Honza28
10.10.2023 4 z 5

Nebylo to tak děsivé, jak napovídá obálka, ale i tak se mi to líbilo. V některých povídkách mě bavil černý humor. Za mě výborná oddychová knížka před spaním pro milovníky kratších postapo příběhů. Nejvíce se mi líbily povídky Poslední chod a Motýlý ostrov.

EleanorJane
08.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Autorčin styl, na který jste zvyklí z jejich knih, tady nehledejte. Čekala jsem něco mysteriózně duchařského a dostala jsem postapokalyptickou sbírku povídek. Je docela patrné, že kniha vznikala v době covidové. Takže pokud je toto téma, které vás baví, tak je to právě pro vás. Ale myslím si, že spousta čtenářů bude zklamána.
Každou povídku v knize předchází úvod, ve kterém autorka seznamuje čtenáře s tím, co jí bylo inspirací k napsání povídky. Za mě - velký špatný. To objasnění vlastně není špatné, ale já bych jej uvítala ZA povídkou, nikoliv před.
A vůbec nechápu tu poslední povídku, kde sama autorka naznačuje, že ji možná ještě rozepíše to novely. No dobře, ale takto nám naservíruje docela slušně rozjetý příběh, ale bez konce. Upřímně je to škoda, myslím si, že tato "skoro novela" se v knize vůbec objevit nemusela. Jako samostatnou propracovanou knihu bych si ji asi ale přečetla.

emilieselden
25.09.2023 3 z 5

Obálka trochu přeháněla. Až tak děsivé to nebylo. Nejvíce se mi líbily povídky: Věžák, Konec plavby a Prchavé Blues. Hodně mě tady překvapilo zlo v lidech. U povídky Motýlí ostrov jsem se dost nasmála, ale bohužel mi přišla nedotažená.

85098211
22.09.2023 4 z 5

Mám ráda autorčin styl psaní a její knihy se mi prozatím povětšinou moc líbily. Proto nebylo úniku a nutně jsem si musela sehnat i tento její poslední počin ;-). Tentokrát se jedná o povídkovou knihu a sama autorka před každou z nich prozradí něco málo ze svého života. A to mi bylo opravdu sympatické ;-). Pokud jde ale o jednotlivé příběhy, jejich kvalita - aspoň podle mého názoru - lehce kolísá. Některé jsou inspirované nedávnou pandemií covidu, i když určitě ne všechny, a mě z celé knihy asi nejvíc zaujaly povídky Konec plavby, Prchavé blues a Gloria. Přestože ani ostatní nejsou špatné, jen mi nesedlo, že některé jsou hodně krvavé a brutální, i když samozřejmě zároveň uznávám, že se to u tohoto žánru dá tak nějak automaticky očekávat. Celkově tedy hodnotím čtyřmi hvězdičkami a jsem zvědavá, jaká bude další autorčina kniha ;-).

hzd
19.09.2023 4 z 5

Některé povídky se mi líbily více jiné méně. Přestože nemám moc ráda téma konce světa, scifi a příšery, byla jsem vždycky zvědavá, jak povídka dopadne. Líbilo se mi i povídání paní autorky před každou povídkou.

Pampalini
15.09.2023 5 z 5

Líbilo se mi to. Drobnosti se najdou, ale jsou nepodstatné. Autorka umí psát i povídky, má strohý, ne moc popisný styl, jede po hlavní lince příběhu. Dobře buduje atmosféru a znepokojuje. Dnes již knihy neděsí, čtenář viděl vše. V tom je moderní. Za velký klad považuji, že nepoužívá explicitní, nadměrnou brutalitu a prvoplánové prostředky. Celkově se jedná o hodně kvalitativně vyrovnanou sbírku, podobných je málo.

KačuleJakVíno
11.09.2023 4 z 5

Od autorky prvotina. Rozhodně jsem se nenudila, na druhou stranu ale ani tolik nebála. Znepokojující pocity jsem při čtení měla. 4 hvězdy.

KatChiss
10.09.2023 4 z 5

Od autorky C. J. Tudor mám přečtené všechny knihy a musím říct, že každá nová je lepší než ta předchozí. Zatím u mě vedou Upálené, které jsem poslouchala jako audioknihu v podání mé oblíbené Jitky Ježkové.
Škvíra je sbírka mysteriózních povídek, ze kterých vám bude běhat mráz po zádech. Jak už tomu tak bývá, některé jsou skvělé, některé už tolik ne. Ale celkově jsem si čtení moc užila. Autorka napsala předmluvu, kde vysvětlovala svou situaci v covidu - umřel jí otec a matce hledala nový domov. Navíc psala knihu, která se jí samotné nelíbila, a tak se místo ní rozhodla napsat tuhle sbírku. Řeknu vám, že ještě nikdy mě předmluva nedojala. Až teď. A ještě bych chtěla moc ocenit krátké autorčiny poznámky před každou povídkou. Hned je kniha více osobní.

Katulinka69
30.08.2023 3 z 5