Kříďák

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/390150/kridak-hrk-390150.jpg 3.7540

The Chalk Man (2018)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kalibr

Kniha Kříďák

zpevSusannah
dnes

Pokud přivřu obě oči na malinkatou štěrbinu a budu dělat, že jsem tu neviděla vykrádání charakterů Kingových postav z knihy TO (a že mě to ze začátku dost iritovalo), tak musím uznat, že zase tak zlé to nebylo.
Nápad s křídovými postavičkami byl zajímavý a měl obrovský potenciál, i když zde byl využit jen z části. Škoda.
Kniha však měla dobrý spád a nutně jsem potřebovala neustále vědět, co bude na další a další stránce. Což je za mě velké plus.
A závěr? Hmmm, vůbec nebyl špatný :-).. Určitě stálo za to si počkat na poslední list.

bafuskyBaf
dnes

Já nevím tohle mi absolutně nesedlo. Děj nic moc a děsivý mi to teda nepřišlo.

legally-blonde
předevčírem

Chvilkama jsem se ztrácela v ději a asi i v postavách, příliš mnoho "ujetých" lidí.
Přečteno poměrně rychle, chcete znát jako to dopadne.
Asi jsem čekala něco temnějšího.

lussyrei
předevčírem

Velmi pěkně vtahuje do děje prolínání dvou časových období a také náznaky toho, co se stane. Jelikož jsem ji četla na chatě v lese, musím říct, že tam pro mě byly úseky, kdy jsem se fakt bála :-)

preciousek
předevčírem

Další knížka co je označená logem BESTSELLER a jak jsem se přesvědčila, ty jsou prostě nic moc... jako knížka se četla dobře, za pár dní jsem ji měla přečtenou, ale nemůžu říct WOW... bohužel. Čekala jsem víc...

HDosoudilová

Tak z této knihy jsem fakt zmatená... dlouho jsem se v ději i v postavách ztrácela a ani mě tento originální příběh moc nebavil. A přítom mě anotace dost nalákala... Vlastně až posledních cca 50 stran mě fakt bavilo a konec mě upřímně fakt dostal. Ale rozhodně nemám potřebu knihu vlastnit (snad jen kvůli té obálce).

Yogi

Popravdě pořád nevím, jaký pocity ve mně tahle kniha vyvolala. Zaprvý - nepřišlo mi to moc jako thriller, no, a ani jako detektivka. Spíš jako vyprávění o jednom dost zkaženym městečku - a takovejch je habaděj. Prostě se pár věcí nepovedlo a několik lidí na to doplatilo. Žádnej velkej zázrak, už vůbec ne žádnej velkej horor.
Jestli autorka obšlehla "To"? Netuším, jelikož Kinga nečtu. Ani jsem neviděla film (jak ten starší, tak ten novej). Já spíš říkám, že to má takovej stranger-thingovskej hipster nádech.
Pořád moc nechápu název - jestli je to dělaný jen na oko, nebo aby to mělo styl, aby se to dobře pamatovalo, nebo proto, že z Kříďáka se nakonec vyklube někdo trochu jinej, než si člověk zprvu myslí, a to má bejt právě ta pointa? Nápad s křídovými panáčky je fajn, ale přišlo mi, že byl až tak jako na pozadí - podle anotace jsem čekala, že tam budou hrát ještě trochu jinačí roli. Nějakou zrůdnější, výhružnější - jako pomerančový jadérka.
Ale vlastně se mi ta knížka stejně líbila. Odsejpala jak hodinky - přečetla jsem jí během jednoho dne a hltala až dlouho do noci, i když jsem měla ráno brzo vstávat - jen abych věděla, jak to skončí. Takže účel to asi splnilo a to se počítá.
Vraha jsem odhadovala už od poloviny knihy, ne-li dřív - vyčuhuje tam jak... no, jak hlava z listí. (:D) Ale i přes to, že tahle část vyprávění byla víceméně jasná, mě autorka dokázala udržet v napětí. Nejspíš proto, že se jednalo o jeden z mnoha dílků skládanky. To, jak se ty osudy lidí v městečku Anderbury propletly, mi připadalo docela zajímavý. Takovej butterfly effect trošku, no.
Jasně, že je to jen další počin ze zástupu spotřební literatury. Ale proč ne. Nelogičností tam pár najdete, co už naděláte. Na tu pátou hvězdu to není, ale 4* jsou asi akorát.
A shrnutí? Pokud máte zrovna dlouhou chvíli, klidně se do toho dejte. Rozhodně kniha ze sorty těch lepších "světovejch bestsellerů".

blonďatá.luc

Řekla bych takový trochu lepší průměr (takže ideálně 3,5*/5*). Děj svižně utíkal, pořád se něco dělo - což mám většinou ráda, ale v tomto případě to bylo až na škodu. Žádná postava mi nebyla sympatická a ten konec? Přišlo mi to až moc překombinované. Mé sympatie si ovšem získal prvotní nápad (křídoví panáčci) a taky prolínání časových rovin.

Sudin

Kniha nebyla špatná četla se dobře, ale jaksi jsem postrádal zásadní prvek pro detektivku a to je napětí. Ve finále mi bylo úplně jedno kdo to udělal. Za týden už nebudu o knize vědět.

PetK

Od začátku mě to bavilo. Svižné, civilní vyprávění s trochou humoru (lehce mi to připomnělo Temné lesy H. Cobena), slušně propracovaný příběh od minulosti až do současnosti. O odvaze a slabošství, o vině a tajemstvích až za hrob normálního života.
A pak... konec. Jakože cože? Abych nespoilerovala, můžu jen říct, že mi v podstatě "rozbil" celou zápletku a teď přemýšlím, jak to vlastně bylo, kdy se co stalo... On ten konec sice v návaznosti příběhu asi dává smysl, ale na druhou stranu popírá spoustu věcí, které se v knížce staly. Nebo jsem jen prostě něco nepochopila, nedávala pozor...? Jsem z toho rozpačitá a nevím, co si o tom mám myslet. Jinak mě to celé bavilo, o tom žádná. Zkrátka jen ten konec mě nějak minul nebo co. A štve mě to. :-)

Simy

Přečteno těsně před knihou od Kinga, kterého zde dávají hodně za vzor. Musím říct že určitou podobu jsem tam viděl, kniha ale má svoji originalitu a mě se líbila. Pěkné počtení.

Omnis

Skvělý rozjezd bohužel zazdí velmi předvídatelné finále.

caroline.aiko

Kříďáka jsem přečetla za pár dní, protože když jsem začala číst, nedalo se přestat. Příběh je psán po kapitolách z tohož je jedna v přítomnosti a další v minulosti, podle mě se tím dobře orientuje v příběhu a taky to tomu dodává tajemné napětí. Četla se dobře a rychle, a lehce se do ní dalo začíst a ztratit pojem o čase. Závěr příběhu mě zaskočil, ale nevím jestli v dobrém nebo špatném, ale určitě to bylo nečekané. Za mně je to určitě dobrý detektivní napínavý příběh a musím se přiznat že mi v nějakých chvílích naskočila husí kůže.

Lavender756

Jak se může tak krátká kniha tak neskutečně vléct. Ztráta času. Chuť do čtení jsem měla necelých 100 stran. Dal jen tlachy o ničem. Nezajímavé, nezábavne a co je nejhorší, ani trochu napínavé, natož strach nahánějící. Vzato letem světem a o nic jsem nepřišla.

czokies

3,5*
Predem rikam, ze zadnou postavu jsem si nijak neoblibila, protoze vsechny jsou docela nesympaticke. To mi ale u tehle knizky vyjimecne nevadilo! Je napinava, prijemne ponura, misty sokujici a nechutna, ale s ponaucenim. Do samotneho konce jsem nemela tuseni jak to cele je.
Pokud o knizce premyslite, zkuste ji! Neni tak dobra jako muj oblibenej Sberatel motylu, ale jsem rada, ze ji mam v knihovne.

hurwajz

Rychle to čtení odsejpalo....ale nebylo to už moc překombinované?....ke konci jsem se párkrát v čtení musel zastavit a zrekapitulovat, kdo co všechno vlastně udělal.
Jinak přeskování v době tam a zpátky mě baví. U některých hlášek jsem se i posmál, ale celkově to bylo takové.....nějaké.....nevím.
....."Tajemství jsou jako prdel. Každej ji má. Někdo jí má akorát špinavější než ostatní"...

Sopranist

Kříďák, kříďák, kříďák. Musím přiznat, že jsem tuhle knížku četla s potěšením. Způsob, jakým je příběh zamotáván a zase rozmotáván, mě opravdu dostal. Jako klubko, ve kterém se všechny události vzájemně ovlivňují, a na nikom nezůstane nit suchá. Skvělá práce s postavami. Některé zápletky bylo možné předvídat, ale to úplně vyvážila práce s atmosférou. Na několika místech jsem byla dokonce šokována, což mě vždycky potěší. Doporučuji nečíst poslední stránku jako první.

aalma

Popravdě jsem od knihy čekala mnohem více.Do poloviny jsem měla pocit, ze čtu Bylo nás pět a stále mi naskakovala podobnost s Kingovým To.

sassenkka

Tohle tedy byla jízda. Neměla jsem vlastně žádná očekávání, protože jsem četla nadšené i zklamané recenze. Ale po pár odstavcích jsem věděla, že tohle bude dobrý. Začetla jsem se okamžitě, vlastně mi přišlo, že se to četlo úplně samo. Tak dobře a příjemně napsané to bylo.
Co se příběhu týče, přišel mi zajímavý, střídání vypravování z dětství a z dospělosti bylo fajn, krásně se to doplňovalo. Bylo to napínavé, místy děsivé a nechutné a bavilo mě to. Četla jsem nějaké přirovnávání k tvorbě Kinga, já jsem od něj ještě nečetla nic, ale přiznávám, že jsem si u Kříďáka velmi často vybavila film TO. Ale to asi hlavně proto, že jsem ho viděla celkem nedávno.
Takže za mě Kříďák pecka! Super obálka, super obsah.

Bee240

Mám zrovna rozečteno ... musím říct že nejvíce se mi líbí jak hned není jasné co se vlastně stalo, s postavami se člověk hezky seznámí a občas poznámka typu "kdyby se toho dožil" ve vás zanechá tu nedočkavost a chcete se dozvědět co se stalo. Kniha je velice zajímavá a čte se dobře a kapitoly plynou rychle. Nejdřív jsem si říkala že to ze začátku je tak nějak o ničem pořád žádná akce nebo tak ale jak se k tomu člověk pomalu dopracovává je nakonec super... jsem dost veliký detailista a to že se seznámíme se všemi detaily a postavami mi dělá velikou radost..ráda se s postavami "poznám" a je to lepší než knihy co hned na prvních stránkách víte o co půjde a jen se to táhne.Za mě super čtení a určitě ji mohu přiřadit ke knihám co vám nedají spát a musíte je dočíst co nejrychleji a určitě je to kniha kterou si přečtu ještě několikrát.Kinga mi to nepřipomíná.Líbí se mi jak je to celé tajemné a záhadné,lehce se člověk vžije do příběhu .

Evišťátko

Od knížky jsem nečekala nic. Prostě jsem si ji půjčila ,protože se mi líbila anotace a já si říkala,mohlo by to být zajímavé. A bylo ! A bylo to napínavé, tajemné, čtivé. Děj popisovaný z pohledu dítěte a dospělého příběhu dodávalo šmrnc. Kinga jsem párkrát četla a je fakt mistr hororů. A Kříďák vůbec není špatný. Na druhé straně nikdo nebude jako King a nikdo nikdy nebude C.J.Tudor.

vnimat_Krasu

Debilní konce u knížek se zlatou pečetí čekám tak nějak už ze zvyku.
U Kříďáka mě to ale mrzí, páč se čte sám, Eddie je sympoš a na autorovi je znát, že si Tělo od Kinga přečetl minimálně pětatřicetkrát.
Za to parádní tempo a prima postavy proto doporučuju.
Ale taky doporučuju se do toho v průběhu čtení moc nezamilovat.

bookcase

Mně se to líbilo hodně. Hned od počátku tísnivá atmosféra, všichni divní, a taky ten konec. Ale Kinga mi to nepřipomínalo.

pasici007

Skvělá kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Opravdu velmi čtivá a do konce nevíte kdo to vlasně udělal

Janule809

Popravdě jsem se na knihu moc těšila, ale dočíst ji byla hrůza. .vůbec mě to nebavilo, strašné zklamaní ????

roman9276

Když jsem přečetl prvních 50 stran, tak jsem byl úplně nadšenej. Protože ty brďo yes, zase něco úchylnýho a pořádně ujetýho. Jenže potom radost postupně ubývala a ta mrazivá atmoška děje se začala pomalu vytrácet. Ale jako dobrý, četlo se to rychle. A poslední asi 3 strany luxus! To mě autorka docela rozbila. A jako názory, že vykradla Kinga a jeho To? To fakt nechápu jak. Protože tam je parta dětí a nějaká mrtvola? Nebo, že se skáče z minulosti do přítomnosti? To už je dneska dost obvyklý. A ještě teda ano, nálepka bestseller neznamená záruku dobrý knihy, ale asi na tom něco bude, když to kupuje tolik lidí. Takže názory, že nědo cíleně nekupuje bestsellery. So what?? To mi tady v komentářích přijde dost zbytečný.

Val

Takže - nečetla jsem TO . Nečetla jsem vlastně žádného Kinga, protože se mi jeho kniha dostala do ruky v docela mladém věku ... a já se bála. Celé ty roky se prostě bojím číst Kinga :-) Každopádně v souvislosti s touto knihou to je pro mě zřejmě dobře. Líbilo se mi to moc. Velice napínavé, velice čtivé. V knize není mnoho sympatických postav. K většině si vztah nevytvoříte, ale myslím, že je to svým způsobem záměr. Ke konci knihy to do sebe krásně a překvapivě zapadne . Jako puzzle :-) A úplný konec ? No ..... nic není přece takové, jak se na první pohled zdá být ... PS : Asi se do toho Kinga přeci jen pustím . Už jsem velká holka .

Janina94

Všude se o ní mluví, všude se o ní píše.. tak jsem byla pod nátlakem, a knížku si koupila. Čekala jsem, že to bude trhák, že budu naprosto unešená, ale zas taková "sláva" jak z toho všichni dělají to není. Na prvních cca 50ti stránkách jsem si říkala, co to sakra je, občas se mi stalo, že jsem nechápala souvětí, musela jsem si větu přečíst 5x, a ani tak mi to nedávalo smysl.. pak zase chvíli dobrý, ale co ten konec? Asi jak jsem od toho čekala hodně, tak nakonec velké zklamání :(

.a.the.la.

Kniha byla hned přečtená. Jen mě ničím nepřekvapila ani nějak výrazně neoslovila...

jaroiva

Premek77: soudružko, ona opisuje! avava. Ale podařilo se jí to dostat na třetinu stránek :D takže takovej výtah z Toho. Ale přesto se mi to líbilo.