Upálené

Další thrillerová lahůdka s hororovou příchutí od autorky Kříďáka, Jámy a Těch druhých. Před pěti sty lety tady upálili osm mučedníků. Před třiceti lety tu beze stopy zmizely dvě dívky. A před dvěma měsíci tu tragicky zemřel místní farář. Vítejte v Chapel Croft, zapadlé vísce, jejíž tajemství leží ukrytá hlouběji než v hrobě a kde se zlo začíná znovu probouzet. Nahradit zesnulého duchovního sem přichází někdo, komu temnota také už mnohokrát zasáhla do života. Někdo, kdo bude muset otevřít staré rány a hlavně ochránit svou dospívající dceru před démony, kteří tady umějí být až příliš skuteční....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476287/big_upalene-HVl-476287.jpg 4.4685
Literatura světová, Horory, Thrillery

Vydáno: , Kalibr

The Burning Girls, 2021

Kniha Upálené

Januli

(+ SPOILER) Dlouho se mi nestalo, abych knihu ohodnotila pěti hvězdami a ejhle je to tady. Kniha na čtivá, napínavá, vtipná, měla atmosféru prostě tak to má být. Nemam ráda moc nadpřirozeno, ale tady to bylo v pozadí, takže fajn. Možná bych ubrala půl hvězdy za to, že tam nebylo popsáno více o bratrovi a jak se to seběhlo s manželem...

Ajinka126

Tak to bylo něco! Trefa do černého. Tohle sedí skvěle.
Už začátek knihy mě zaujal - malé město, tísnivá atmosféra a pocit, že jste tam nechtění a "moc na očích". Small town vibes jsou vždy super.

Další skvěle provedená věc byl vztah mezi matkou a dcerou. Působil nenuceně, přirozeně problematický. A ta nejlepší věc byl výběr ženy jako hlavní hrdinky. To, že se musí navíc potýkat s předsudky, že je žena farářka. A ty malé problémy toho být žena. I s tím zakončením. Super!

Musím přehodnotit své hodnocení, protože nemám, co vytknout. Tohle se autorce povedlo.

Martule44

Tenhle napínavý klenot se ke mě dostal náhodou. Nechávala jsem si příběh na někdy,...chyba! Škoda odkládat :-)
Chápu, že každý má načtenou spoustu knih různého žánru a tak to nemusí vždy sednout. Já mám napínavé knihy ráda. A když je k tomu napsána opravdu poutavě, záhadně a jednotlivé střípky si sedají do samotného závěru ... můžu jen dodat, že taková kniha stojí za to!

Mngwa

Do knihy jsem šla s určitou skepsí, protože téma zapadákova prolezlého náboženskými tradicemi mě nebere. A hlavní hrdinka je ještě ke všemu kněz :O Přesto mě příběh překvapivě naprosto chytil už od prvních stránek a nešlo přestat až do konce. Líbílo se mi vlastně všechno: Zajímavé postavy, zejména ty dvě hlavní, humor, styl psaní, přesně to správné tempo, kterým děj graduje .... rozhodně doporučuji. Na knize prostě nemůžu najít nic, co bych vytkla.

Timkim

Knihy této autorky mají vzestupnou tendenci, dle mého úsudku. Musím souhlasit s ostatními, že jsem měl malinko bordel ve jménech,ale sedlo si to. Popravdě se mi celý příběh začal líbit tak od poloviny knihy. Konec byl dost dobrý, ale stále od ní čekám na "majstrštik". Každopádně dobrá četba/poslech která neurazí. Objektivně 85%.

Přečti_si
30.12.2022

Děsivý propletenec, čtivě napsáno. Chvílemi jsem se moc neorientovala v těch lidech od církve, ale jinak super knížka, přečtená během 3 dnů. Rozhodně lepší než Ti druzí. Kříďák a Jáma na mě ještě čeká. :)

PetraDD
29.12.2022

Trosku lepsi nez Jama, ale docela jsem se na zacatku ztracela ve vsech tech jmenech reverendu, kdo je kdo..
Konec byl skvely, celkove bych doporucila

knihomolka27
27.12.2022

(+ SPOILER) Já se teda musím paradoxně přiznat k tomu, že Jáma s Křídákem se mi asi líbili o něco víc. Byli takoví čtivější, rychleji to utíkalo a i ten příběh mi tím jak byl jednodušší přišel takový vyrovnanější a věrohodnější. To ale nemění nic na tom, že Upálené je sakra dobrá knížka, které jsou vlastní všechny autorčiny klady...opět tu máme velmi atmosferickou vesnici a místa, postavy, které jsou neotřelé, charismatické a výjimečné. Hlavní hrdinka farářka byla sakra zajímavou postavou, její vztah s dcerou mi přišel velmi dobře zpracovaný a prostě celkově to byla zatraceně zábavná postava plná ironického nadhledu i cinismu. Její dcera byla překvapivě také velmi věrohodnou a dokonce neotravnou postavou jak to mladší postavy umí. A ostatní postavy byly také velmi zajímavé, i když už neměly teda tolik prostoru.

Co se týče oné mysteriozní a gotické linky, tak ta tu nebyla tolik jako v předchozích autorčiných knihách, což mě osobně trošku mrzelo. Neberte to špatně kniha měla neskutečně moc záživných a podnětných témat - tradice vs pohanství a stará doba, může být člověk už od přírody zlý nebo za to může jeho výchova, je lepší vědět nebo nevědět, může i dobrý člověk páchat zlé věci? No prostě boží. Každopádně sem asi čekala, že se o páleničkách a upálených dozvím přeci jen víc, i když v tomto příběhu mělo teda zlo převážně lidskou tvář. Což je samozřejmě zajímavá pointa. Místy byl dějj trochu kostrbatý, bylo v něm příliš postav, které ale ději nic moc nepřidávaly, nebo se zápletka rozjížděla více směry...ano ono to spolu, samozřejmě všechno tak nějak souviselo, ale myslím, že toho bylo moc, a na žádnou z těch zápletek nebyl úplně čas - jen namátkou tam byly zápletky - Grady a jeho vztah s Joy a jinými dívkami, Mike a jeho žurnalistika, předešlí faráři a jejich osudy, Emma a její podivná rodina, Marry a Joy, upálené příznaky, minulost farářky, Jacob... a mnoho dalšího.

Na rovinu ten konec mi už přišel trochu překombinovaný a to s Viglym mi nepřišlo úplně uspokojivé. takže za mě konec takový spíš hořkosladký, ale knihu jsem si celou dobu užila, a klidně bych si přečetla i nějakou podobnou.